Urecheanu - omul Moscovei

Filip-Antonio

New Member
Urechean a optat pentru Ianukovici


În după-amiaza zilei de 28 octombrie, primarul de Chişinău Serafim Urechean, preşedintele Blocului „Moldova Democrată”, şi liderul separatiştilor din Transnistria Igor Smirnov au avut la Kiev o întâlnire confidenţială cu preşedintele rus Vladimir Putin, cu actualul preşedinte ucrainean Leonid Kucima şi cu unul dintre candidaţii la preşedinţia Ucrainei Victor Ianukovici, favoritul Moscovei.

Victor Drăgan, pentru FLUX

Potrivit unor surse din Kiev, participanţii la întâlnire au convenit asupra faptului că „imediat după alegerile din Ucraina, eforturile comune ale Moscovei şi Kievului vor fi îndreptate pentru îndepărtarea lui Vladimir Voronin de la putere şi asigurarea victoriei la viitoarele alegeri din Republica Moldova a blocului condus de Urechean”
Putin, Kucima şi Ianukovici susţin că „Voronin i-a jignit prin refuzul de a fi prezent la Kiev, la festivităţile prilejuite aniversarea eliberării Ucrainei de sub ocupaţia fascistă” şi că „Voronin a devenit intolerabil”.
În alt context, Putin a reiterat sprijinul Kremlinului pentru Transnistria, menţionând că „actualul format de negocieri va fi păstrat şi nici un cartuş nu va fi dus în Rusia fără acordul Tiraspolului”. La rândul său, Smirnov a atras atenţia asupra „creşterii periculoase a influenţei americane în Republica Moldova” şi a „influenţei excesive a occidentalilor asupra lui Voronin”.
Urechean a mai avut la Kiev o întrevedere cu politologul rus Gleb Pavlovski, cu care a convenit sosirea acestuia, imediat după alegerile din Ucraina, la Chişinău, pentru a stabili modul de organizare a campaniei electorale a BMD.
 
Urechean cu fundu' in doua barci

http://www.azi.md/news?ID=31528
Liderul Blocului "Moldova Democrata" pledeaza pentru edificarea unor relatii de buna vecinatate cu Rusia, Ucraina si Romania
1 noiembrie 2004

Serafim Urechean, primarul general al Chisinaului, lider al Blocului "Moldova Democrata", pledeaza pentru edificarea unor relatii de buna vecinatate cu Rusia, Ucraina si Romania. Precum informeaza agentia INFOTAG, el a facut declaratii in acest sens intr-o conferinta de presa sustinuta luni.
"Eu am efectuat vizite in tarile vecine. In primul rind, m-am aflat la Moscova, unde am avut intrevederi cu primarul Iuri Lijkov si cu presedintele Dumei de Stat, Boris Grizlov. Am discutat starea relatiilor bilaterale cu tarile vecine. Chiar si Grizlov s-a aratat nedumerit de relatiile noastre cu Romania", a spus Urechean.

Potrivit afirmatiilor sale, "guvernarea comunista a stricat relatiile cu vecinii", de aceea, "acestea vor trebui stabilite din nou" in viitor.

Urechean a comunicat ca la Moscova el a participat la reuniunea primarilor capitalelor tarilor din lume. Acum o saptamina, el s-a aflat, de asemenea, intr-o vizita privata la Bucuresti, iar la Kiev a participat la solemnitatile prilejuite de implinirea a 60 de ani de la eliberarea Ucrainei de sub fascism.

Raspunzind intrebarilor jurnalistilor, el a afirmat ca la Bucuresti a avut o intrevedere cu premierul Adrian Nastase, lider al Partidului Social-Democrat, care candideaza pentru functia de presedinte al Romaniei. In acelasi timp, el si-a exprimat regretul ca nu a reusit sa se intilneasca cu un alt candidat la presedintie - primarul Bucurestiului, Traian Basescu.

"Incerc de multi ani sa ma intilnesc cu dinsul, dar nu reusesc deocamdata. Totusi, eu il invit sa viziteze Chisinaul", a afirmat primarul Chisinaului.

Raspunzind intrebarilor ziaristilor referitor la atitudinea sa fata de alegerile din Ucraina, el a afirmat ca "poporul ucrainean il va alege presedinte pe cel care merita", iar Moldova "trebuie sa faca totul pentru a stabili relatii de buna vecinatate". Urechean a declarat ca "acest lucru se refera intru totul si la Romania".

El le-a comunicat ziaristilor ca saptamina aceasta va pleca la Strasbourg, unde va participa la o sedinta a Congresului Puterilor Locale si Regionale al Consiliului Europei si va avea acolo o serie de intrevederi, inclusiv cu Terry Davis, secretar general al Consiliului Europei.

"Intentionez sa relatez despre situatia din Moldova, despre construirea verticalei puterii si despre restringerea drepturilor autoritatilor locale de catre puterea centrala, care a inceput campania electorala", a spus Urechean.

Potrivit afirmatiilor sale, inceperea campaniei electorale o denota si arestarea unor angajati ai primariei Chisinaului, actiune care are "o nuanta politica pronuntata".

"Aceasta nu este altceva decit revenirea la anul 2003, cind, in preajma alegerilor locale, s-a recurs, de asemenea, la arestari. Actuala putere doreste sa ajunga pina la primarul Urechean. Eu l-am avertizat in repetate rinduri pe presedintele Voronin ca, oricit ar cauta, nu va gasi nimic, deoarece Urechean nu este implicat in abuzuri", a subliniat primarul.

Serafim Urechean, primarul general al Chisinaului, lider al Blocului "Moldova Democrata", s-a pronuntat pentru schimbarea formatului pentagonal al negocierilor vizind solutionarea diferendului transnistrean. Precum informeaza agentia INFOTAG, el a facut declaratii in acest sens intr-o conferinta de presa sustinuta luni.

"Noi am lansat de mult timp o astfel de propunere. La inceput, puterea a respins-o, apoi a preluat propunerea noastra. In opinia noastra, implicarea in negocieri a Uniunii Europene, SUA si Romaniei ar conferi dinamism procesului de negocieri. Eu nu cred ca cineva in lume pledeaza pentru mentinerea situatiei explozive in regiune", a declarat Urechean.

Raspunzind la intrebarile jurnalistilor despre atitudinea fata de posibila semnare a Declaratiei de Stabilitate si Securitate pentru Moldova, el a afirmat ca "sustine un astfel de pas, care va fi spre binele Republicii Moldova". "Dar eu nu cred ca acest document va fi semnat in formula propusa de Voronin. Deja exista o propunere oficiala de a semna o Declaratie, nu un Pact", a mentionat Urechean.

El a comunicat ca liderii Blocului "Moldova Democrata" au avut intrevederi cu ambasadorii tarilor din Uniunea Europeana acreditati la Chisinau.

"Noi vor organiza si de acum incolo astfel de intrevederi, pentru a aduce la cunostinta diplomatilor pozitia noastra. In situatia in care nu avem acces la presa, sintem nevoiti sa cautam alte cai", a declarat liderul blocului de opozitie. El si-a exprimat increderea in victoria Blocului "Moldova Democrata" in alegerile parlamentare din anul viitor.

"Noi vom cistiga alegerile, in ciuda scepticismului oponentilor nostri", a declarat Urechean.

Raspunzind la intrebarea referitoare la functia pe care el ar putea sa o ocupe in cazul victoriei in alegeri, primarul Chisinaului a spus ca "niciodata nu si-a cautat de lucru".

"Nu as dori niciodata sa parasesc primaria Chisinaului, am obligatii fata de chisinaueni. Dar exista si alte functii, in care pot fi aparate chiar mai eficient interesele chisinauenilor. Insar eu nu imi voi cauta de lucru", a subliniat Serafim Urechean.


MOLDPRES
 
Urecheanu stie ce face, si a mentine relatii bune cu vecinii sau partenerii economici principali e ceva esential, chiar daca ar fi asta Rusia sau Corea de Nord spre exemplu.
Fiind la intrunirea de la Kiev, avea sa zica Urecheanu ca il sustine pe Iushenko?
 
ciofu said:
Urecheanu stie ce face, si a mentine relatii bune cu vecinii sau partenerii economici principali e ceva esential, chiar daca ar fi asta Rusia sau Corea de Nord spre exemplu.
Fiind la intrunirea de la Kiev, avea sa zica Urecheanu ca il sustine pe Iushenko?

Da, sigur, îl susţii pe cel cu care bei în momentul în care faci declaraţia! ca la moldoveni, fără să te gândeşti la implicaţiile gesturilot tale... :roll: Tot aşa, Snegur ciocnea şampanie cu Smirnov, şi după întreba "Da şi-am făcut? Am băut cu Smirnov şî gata!"

Ştii care e problema? Cp gesturile politicienilor au semnficaţii şi poartă MESAJE electorale. Iar electoratul care nu vrea in CSI nu este un electorat prost. poate că nu e foarte numeros, dar prost nu este...
 
Pina acum Voronin era omul Moscovei. Acum e Urecheanu. Pina la ei acelasi lucru se trimbita despre Lucinschi. Oameni ai Moscovei au fost considerati si Serebrean, si Chirtoaca, si Mosanu, si Dabija, etc. Oriunde ai arunca privirea peste tot misuna oamenii Moscovei. Ca o catea fantastica care ne fata oameni politici cu duzina, Moscova este astazi invocata ori de cite ori se pronunta numele vreunui barbat cu ambitii politice. Unii jurnalistii din presa de opozitie de la Chisinau au renuntat pesemne sa gindeasca rational, preferind mitologema omniprezentei Moscovei. Miine-poimine se vor apuca sa-i impleteasca cununi de lauri lui Voronin ca exponent al intereselor occidentale in Moldova. Caci cam spre asta bat aberatiile citate de vesnic puturosul Filea-redneck.

Cit de dobitoci si miopi trebuie sa fie unii in tara asta pentru a raspindi zvonuri atit de inepte.
 
MirK said:
Pina acum Voronin era omul Moscovei. Acum e Urecheanu. Pina la ei acelasi lucru se trimbita despre Lucinschi. Oameni ai Moscovei au fost considerati si Serebrean, si Chirtoaca, si Mosanu, si Dabija, etc. Oriunde ai arunca privirea peste tot misuna oamenii Moscovei. Ca o catea fantastica care ne fata oameni politici cu duzina, Moscova este astazi invocata ori de cite ori se pronunta numele vreunui barbat cu ambitii politice. Unii jurnalistii din presa de opozitie de la Chisinau au renuntat pesemne sa gindeasca rational, preferind mitologema omniprezentei Moscovei. Miine-poimine se vor apuca sa-i impleteasca cununi de lauri lui Voronin ca exponent al intereselor occidentale in Moldova. Caci cam spre asta bat aberatiile citate de vesnic puturosul Filea-redneck.

Cit de dobitoci si miopi trebuie sa fie unii in tara asta pentru a raspindi zvonuri atit de inepte.

Rusopupincuristul Mircea Kaag se face că nu pricepe că între Voronin şi Urecheanu nu e decât o diferenţă de nuanţă. Iar faptul că Urecheanu îl sprijină pe Ianukovici, pentru care Rusia s-a pronunţat în mod brutal, nu face decât să dezvăluiască schema mentală rusopupincuristă a fostului sindicalist comunist.
 
MirK said:
Miine-poimine se vor apuca sa-i impleteasca cununi de lauri lui Voronin ca exponent al intereselor occidentale in Moldova.

Dacă Voronin ar fi SINCER în aspiraţiile sale occidentale, de ce nu? Problema e că nu poate fi sincer, de vreme ce acţiunile sale îî "contrazic" declaraţiile. La fel e şi cu Urechean. Nu e de ajuns să declare că vrea in UE. Ar mai trebui să se şi poarte ca un politician care vrea ca rm să evadeze odată din "lagărul asiatic".
 
Blocul Moldova Democrată - un fiasco total

Fundaţia Civis a dat publicităţii un sondaj privind intenţiile de vot în alegerile parlamentare din fenruarie 2005. Dacă se exclud cei nehotărâţi, situaţia este următoarea:

PCRM 56%
BMD 15%
PPCD 11%

Halal BMD, prezentat ca "singura alternativă" la comunişti.
 
Cei mai analishti dintre cei mai buni sau intilnit pe moldova.net.
Urechianu este un individ foarte periculos. Asa fatarnicie nu a mai vazut lumea, decit la Filip Antonio.
Statisticile intotdeauna pot fi trucate... pentru a duce lumea in eroare. Este o tactica buna a comunistilor. Nici nu stiu ce este mai bun pentru voi, Voronin sau Urechianu. Diferenta este in faptul ca primul este un pic mai sincer. Asemanari - o mie. Ambii iubesc banii, mai mult decit propria mama.
O intreaga clasa politica este de rahat in Moldova asta. Nu-i cultura politica. Se vede din discursurile lui Filip Antonio.
Nici chiar cei in care taranii simpli isi mai pun speranta, cei tineri care pleaca la studii peste hotare, chipurile sa se faca mai destepti nu fac altceva decit sa se dea mari pe forum.
Dragii mei Filip Antonio si Lia cea nevinovata, marii analisti ai generatiei tinere, va rog mult iesiti in popor asa cum face Vl. Voronin, sau V. Stepaniuc si incearcati sa spuneti lumii ca Moldova are un viitor luminos si ca ceea ce tre sa faca poporul simplu este sa lucreze. Faceti o activitate de voluntariat si ajutati o batrina sa isi lucreze ogorul. Exemplul vostru va fi urmat de multi alti tineri. Si atunci poporul va avea incredere in voi, va va vota, va va sustine. Este nevoie de timp si multe resurse ? De acord.
Sinteti pregatiti pentru a va sacrifica pentru ca copii vostri sa se bucure de increderea intregului popor, de amintirea intregii societati ?
Nu, voi nu vreti sa va sacrificati. Voi tineti prea mult la bunastarea voastra pentru a face asemnea lucruri, la fel cum si Voronin, Snegur, Lucinschi, Serebrean si multi altii tin la ceea ce au agonisit.
Ce-a fost sacrificiul pentru poporul roman crestin ortodox ? Ce reprezinta iubirea pentru aproapele tau. ?
Iliescu spunea ca problema romanului consta in faptul ca este smecher. Da, sinteti smecheri si inca fudui, nu-i asa draga Lia si Filip Antonio ?
Daca intr-adevar vreti sa salvati acest popor luptati pentru el. Dar nu cu cuvinte.
 
Ia nu mai da tu note, draga! Daca ai vreo idee, nu-tiz interzice nimeni sa o scrii shi tu pe forum. Dar pana acum nu au facut decat sa ne declari ce "senzatzii" incerci, cand te apuci sa scrii. Poate produci in sfarsit geniala ta "analiza politica" cu care ne ameninti pana acum?

P.S.Parerile tale despre mine ma lasa rece. Treci la alt subiect. Altfel, te consider un nimic, care scrie shi el ceva, doar ca sa se afle in treaba.
 
Sint modest din fire. Nu ma dau in spectacole cum fac altii. Ceea ce scriu nu este neaparat ceva original. Tu ce esti originala ?
Cine este original pe forum ?

In privinta marilor analize ale mele, ele nu vor fi.
Dar nici pe ale tale nu le-am vazut.

www.mdn.md - deschide ochii
 
cenus said:
Sint modest din fire. Nu ma dau in spectacole cum fac altii. Ceea ce scriu nu este neaparat ceva original. Tu ce esti originala ?
Cine este original pe forum ?

In privinta marilor analize ale mele, ele nu vor fi.
Dar nici pe ale tale nu le-am vazut.

www.mdn.md - deschide ochii

Eu am zis CLAR ca nu ma ocup cu astfel de fleacuri, TU eshti cel care ai sarit la jugulara ca nu vezi "analize", shi tot ceri analize. Trebuie sa/tzi spun ca NIMENI nu face analiza politica pe forum. Ceea ce potzi gasi pe forum sunt parereri, idei. Sigur, nu prostiile unora despre Filip Antonio sau despre mine prezinta interes, ci parerile dspre evenimentele din rm sau articolele din presa.

P.S. Nici nu am pretentzia de a fi "originala" pe forum. Intrebarea ta e deplasata.
 
cenus said:
Cei mai analishti dintre cei mai buni sau intilnit pe moldova.net.
Urechianu este un individ foarte periculos. Asa fatarnicie nu a mai vazut lumea, decit la Filip Antonio.
Statisticile intotdeauna pot fi trucate... pentru a duce lumea in eroare. Este o tactica buna a comunistilor. Nici nu stiu ce este mai bun pentru voi, Voronin sau Urechianu. Diferenta este in faptul ca primul este un pic mai sincer. Asemanari - o mie. Ambii iubesc banii, mai mult decit propria mama.
O intreaga clasa politica este de [cenzurat] in Moldova asta. Nu-i cultura politica. Se vede din discursurile lui Filip Antonio.
Nici chiar cei in care taranii simpli isi mai pun speranta, cei tineri care pleaca la studii peste hotare, chipurile sa se faca mai destepti nu fac altceva decit sa se dea mari pe forum.
Dragii mei Filip Antonio si Lia cea nevinovata, marii analisti ai generatiei tinere, va rog mult iesiti in popor asa cum face Vl. Voronin, sau V. Stepaniuc si incearcati sa spuneti lumii ca Moldova are un viitor luminos si ca ceea ce tre sa faca poporul simplu este sa lucreze. Faceti o activitate de voluntariat si ajutati o batrina sa isi lucreze ogorul. Exemplul vostru va fi urmat de multi alti tineri. Si atunci poporul va avea incredere in voi, va va vota, va va sustine. Este nevoie de timp si multe resurse ? De acord.
Sinteti pregatiti pentru a va sacrifica pentru ca copii vostri sa se bucure de increderea intregului popor, de amintirea intregii societati ?
Nu, voi nu vreti sa va sacrificati. Voi tineti prea mult la bunastarea voastra pentru a face asemnea lucruri, la fel cum si Voronin, Snegur, Lucinschi, Serebrean si multi altii tin la ceea ce au agonisit.
Ce-a fost sacrificiul pentru poporul roman crestin ortodox ? Ce reprezinta iubirea pentru aproapele tau. ?
Iliescu spunea ca problema romanului consta in faptul ca este smecher. Da, sinteti smecheri si inca fudui, nu-i asa draga Lia si Filip Antonio ?
Daca intr-adevar vreti sa salvati acest popor luptati pentru el. Dar nu cu cuvinte.

Nu m-am referit in particular la tine. Nu stiu de ce ai reactionat asa. Vorbesc de generatia tinara din R.M.
 
Eu ma refeream la mesaje de tipul acestuia, care nu spun nimic, in fond:

cenus
Alaturat: 22 Sep 2004
Mesaje: 37
Locatie: Marte
Sex: - Scris pe: Mon Nov 01, 2004 5:38 pm Subiect:

Mai da ce analishti mai sinteti.
Analizati in citeva cuvinte ce dl Stati scrie intr-o carte. Maladetz.

www.mdn.md - deschide ochii

Cred ca este groaznic, daca fiecare s-ar pretrinde "analist". In plus, analishtii nu flecaresc pe forumuri. A face analiza presupune munca, nu distractzie. Forumul e un loc de discutzii. Sigur, e nevoie shi de cultura aici. Lucru care e foarte deficitar pe acest forum, din pacate. Cei mai multzi vin cu "opinii" despre forumishtii care ishi scriu ideile. In loc sa vina cu alte IDEI.
 
lia said:
Eu ma refeream la mesaje de tipul acestuia, care nu spun nimic, in fond:

cenus
Alaturat: 22 Sep 2004
Mesaje: 37
Locatie: Marte
Sex: - Scris pe: Mon Nov 01, 2004 5:38 pm Subiect:

Mai da ce analishti mai sinteti.
Analizati in citeva cuvinte ce dl Stati scrie intr-o carte. Maladetz.

www.mdn.md - deschide ochii

Cred ca este groaznic, daca fiecare s-ar pretrinde "analist". In plus, analishtii nu flecaresc pe forumuri. A face analiza presupune munca, nu distractzie. Forumul e un loc de discutzii. Sigur, e nevoie shi de cultura aici. Lucru care e foarte deficitar pe acest forum, din pacate. Cei mai multzi vin cu "opinii" despre forumishtii care ishi scriu ideile. In loc sa vina cu alte IDEI.

Cred ca daca as muri azi, la inmormintare tot imi vei spune "Ia uite mai ce analist ?!".
Nu lua totul in serios. Doar nu vrei sa mor si nici macar sa ma distrez un pic. Macar pe forum. Stii ca ai dreptate in ceea ce priveste a fi un analist. Stiu si eu asta. Ceea ce am spus eu a fost o glumita.
Ma deranjeaza mult faptul ca apreciati lumea din citeva cuvinte.

www.mdn.md - deschide ochii
 
cenus said:
Cei mai analishti dintre cei mai buni sau intilnit pe moldova.net.
Urechianu este un individ foarte periculos. Asa fatarnicie nu a mai vazut lumea, decit la Filip Antonio.
Statisticile intotdeauna pot fi trucate... pentru a duce lumea in eroare. Este o tactica buna a comunistilor. Nici nu stiu ce este mai bun pentru voi, Voronin sau Urechianu. Diferenta este in faptul ca primul este un pic mai sincer. Asemanari - o mie. Ambii iubesc banii, mai mult decit propria mama.
O intreaga clasa politica este de [cenzurat] in Moldova asta. Nu-i cultura politica. Se vede din discursurile lui Filip Antonio.
Nici chiar cei in care taranii simpli isi mai pun speranta, cei tineri care pleaca la studii peste hotare, chipurile sa se faca mai destepti nu fac altceva decit sa se dea mari pe forum.
Dragii mei Filip Antonio si Lia cea nevinovata, marii analisti ai generatiei tinere, va rog mult iesiti in popor asa cum face Vl. Voronin, sau V. Stepaniuc si incearcati sa spuneti lumii ca Moldova are un viitor luminos si ca ceea ce tre sa faca poporul simplu este sa lucreze. Faceti o activitate de voluntariat si ajutati o batrina sa isi lucreze ogorul. Exemplul vostru va fi urmat de multi alti tineri. Si atunci poporul va avea incredere in voi, va va vota, va va sustine. Este nevoie de timp si multe resurse ? De acord.
Sinteti pregatiti pentru a va sacrifica pentru ca copii vostri sa se bucure de increderea intregului popor, de amintirea intregii societati ?
Nu, voi nu vreti sa va sacrificati. Voi tineti prea mult la bunastarea voastra pentru a face asemnea lucruri, la fel cum si Voronin, Snegur, Lucinschi, Serebrean si multi altii tin la ceea ce au agonisit.
Ce-a fost sacrificiul pentru poporul roman crestin ortodox ? Ce reprezinta iubirea pentru aproapele tau. ?
Iliescu spunea ca problema romanului consta in faptul ca este smecher. Da, sinteti smecheri si inca fudui, nu-i asa draga Lia si Filip Antonio ?
Daca intr-adevar vreti sa salvati acest popor luptati pentru el. Dar nu cu cuvinte.

Betia de cuvinte...Ce vrei de fapt sa spui, legat de tema curenta? Esti cumva activist al strutocamilei politice BMD?
 
Back
Top