Viza pentru Romania (din Germania)

Elenuta27

New Member
Buna!
A obtinut cineva viza de Romania in Germania? Am incercat sa gasesc informatii referitor la obtinerea vizei la consulatul Romaniei la Bonn si mi-au raspuns, ca nu detin inca informatii!!!
Locuiesc in Germania si asi dori sa-mi fac concediul in Ro.
Merci anticipat pentru Info!
 
Re: Viza pentru Romania (din Germaia)

salut din cate stiu daca ai drept de sedere in d nu-ti trebuie viza pentru ro si pentru alte tari europene si elvetia, danemarka, dar nu in marea britaniesi norvegia, in cazul ista trebuie viza, dar e o formalitate trebuie doar sa apari la consulat
 
Re: Viza pentru Romania (din Germaia)

Nu ai nevoie de viza daca locuiesti legal in Germania,deci ai domiciliul in UE.
 
Re: Viza pentru Romania (din Germaia)

in mod normal, daca totusi nu ai domiciliu in ue, ar trebui sa-ti dea viza la consulatul romaniei din germania.
suna la consulatul lor principal (presupun ca tre sa fie unul in berlin)
 
Re: Viza pentru Romania (din Germaia)

Cand ai titru de sejur intr-o tara UE, in unele cazuri, ai nevoie de viza pentru Romania. De exemplu, cu titrul de sejur francez ai nevoie de viza pentru Romania, pe cand cei din Italia nu au nevoie. Depinde de conventiile dintre state. Cu Germania nu stiu.

Cat priveste viza, ti-o faci la consulatul Romaniei din tara respectiva.
 
Re: Viza pentru Romania (din Germaia)

acestea sunt toate tarile care pot vizita RO fara viza

Austria, Belgia, Canada, Costa Rica, Danemarca, Finlanda, Franta, Elvetia, Germania, Grecia, Hong Kong, Islanda, Italia, Japonia, Liechtenstein, Luxemburg, Macao, Malaesia, Olanda, Norvegia, Portugalia, San Marino, Spania, Suedia, Rep. Coreea, Marea Britanie, USA, Venezuela


si presupun ca daca ai permis de sedere in Germania pe 3 sau 5 ani atunci nu ai nici o problema eu locuesc in belgia si asa stiu dar daca totusi mai ai intrebari cel mai bun caz e sa suni la ambasada

succes
 
Re: Viza pentru Romania (din Germaia)

Buna la toti,
merci de informatii.
Am vorbit cu cei de la consulatul Romaniei la Bonn si mi-au confirmat ca nu au nevoie de viza doar cei care au permis de sedere permanent. Din fericire fac parte din categoria acestora. Studentii moldoveni din Germania trebuie sa aplice pentru viza, se poate si prin posta. (chiar nu demult a aplicat o prietena si a luat o viza doar cu doua intrari, cei drept avea viza pana in octombrie).
 
viza luat la Bonn e gratisa? sper ca nu vor aia de la consulat vreo 30-40 de euro ptr o formalitate..
 
Salut Adrita,
Prietena mea nu a platit nimic pentru viza, a primit niste formulare de la consulat, le-a completat si le-a trimis (cu pasaportul) prin posta inapoi. Cel mai bine e, sa-i contactezi pe functionarii de la consulat si sa le explici situatia ta.
Iti urezi bafta.
PS: VIZA SE ELIBEREAZA GRATIS, NU CA LA CHISINAU!!!!
 
Back
Top