Voronin and All

promd said:
Nu cred, doar a promis ;) S-ar da gol total daca ar indrazni .. nu?
Nu cred in promisiunile unor tovarasi de alta data. Promd, nici tu nu ar trebui sa dai mai mult de 2 parale pe declaratiile unor indivizi pasibili de puscarie. Caci maestrul Voronin ar cam trebui sa faca ceva inchisoare pentru faptele de glorie... Sunt sigur ca daca am avea dosarul sau de individ "valabil" am avea pentru ce sa il trimitem vreo 10 ani "la racoare".
 
Husky... eu l-as trimte pe viata pentru ce a facut din Moldova... tu esti prea ingaduitor :)

si chiar daca nu va fi Voronin, orice alt comunist va face la fel... oricum< Voronin este o marioneta in maini mult mai puternice decat se vad...
 
adrenalina said:
Husky... eu l-as trimte pe viata pentru ce a fcut din Moldova... tu esti prea ingaduitor :)
Cred că nici Snegur care era nainte nu era mai bun.

adrenalina said:
Voronin este o simarioneta in maini mult mai puternice decat se vad...
Din păcate, s-ar putea putea să ai dreptate. Oricum sunt sigur că d.p.d.v. etnic e rus.
 
Tocmai, din punct de vedere etnic este roman. L-am auzit pe la Ilascu la televizor spunand ca "EL Presidente Voronin" si-a rusificat numele. Vorona este echivalentul lui "cioara" pe ruseste, numele sau adevarat fiind Vladimir Cioara.

Adrenalina > Bine zis.
Dixy> BIne, Snegur nu a fost in nici un caz grozav, dar Voronin este sub orice critica. Iar acum se afla la al doilea mandat, conducand un partid care fusese initial scos in afara legii.
 
alegerile parlamentare vor avea loc in 2009.. pana atunci, atatea se por intampla ca.... nici nu stiu a ce sa ma astept..sondajele de opinie initial trebuie socase in afara legii..mai ales in asa tara ca a noastra unde este clar obersvabil efectul turmei
 
La noi, n Republica (separatistă) Moldova, Partidul Comunist NU a fost scos n afara legii.

30 iunie - 1 iulie, 1990 -- n sala Palatului Octombrie şi desfăşoară lucrările cel de-al doilea Congres al Frontului Popular din Moldova care adoptă un program tranşat anticomunist şi antisovietic, militnd pentru: scoaterea Partidului Comunist n afara legii, retragerea trupelor sovietice de ocupaţie şi desfiinţarea KGB-ului, proclamarea independenţei republicii faţă de URSS, admiterea ei n ONU şi n alte organisme internaţionale, iesirea Bisericii Naţionale de sub tutela Patriarhiei Ruse, repunerea n drepturi a etnonimului "popor romn" şi a glotonimului "limba romnă". Printr-o prevedere statutară (punctul 3.2.), Congresul interzice aderarea membrilor Partidului Comunist la Frontul Popular. Congresul decide schimbarea denumirii Pieţei Victoriei n Piaţa Marii Adunării Naţionale şi a Palatului Octombrie n Palatul Naţional. Totodată, Congresul alege organele de conducere ale Mişcării şi redactorul-şef al publicaţiei FPM, hotărăşte convocarea celei de-a doua Mari Adunări Naţionale, adoptă Imnul "Deşteaptăte romne!" ca imn al Frontului Popular.

Un program care a murit odată cu nceputul războiului ruso-moldovenesc de pe Nistru...
 
pai asta si vroiam sa spun ca nu sunt sigur ca a fost scos anume in MD... who cares ce se intampla in alte tari cu partidul comunist, principalu la noi el sa nu mai fie :).
 
Te contrazic, Lanu :) . Foarte frumos ca ai date despre Marile Adunari Nationale. Totusi, arunca un ochi aici daca nu ma crezi pe mine. ;)
 
hmmmm.... interesanta relatare... ar fi fost bine sa o citeasca mai multi din tara ca sa-si dea seama in sfarsit care-i chestia cu partidul asta idiotic.
 
Mai mare idiotism nu am vazut! Cum poti sa interzici niste IDEI si respectiv partidul care le promoveaza?
Ideologia este un zero daca nu este aplicata, anume aplicarea ei tre sa fie condamnata si nu cartile in sine.

Anticomunismul asta imi miroase si mai mult de comunism. Anume comunistii tipau in gura ca vor sa condamne "nazismul" si au facut-o, la Nuremberg....si? Ce s-a intamplat mai departe? NIMIC! Nazismul cum a existat continua sa existe si chiar poate o sa revina si in mai mare forta in Europa.

"Sa condamnam partidul comunist!" Mi se pare ca omul atunci cand nu ete in stare sa rezolve o problema incearca sa creeze o aparenta rezolvare.

Daca nu putem scapa de nemultumirea celor saraci de nivelul sau de trai hai sa lichidam "comunismu", ca el este de vina!

Ar fi timpul sa ne lasam de prostii si sa incepem sa gandim mai realist.
Hai mai bine sa ne indepartam in genere de orice percepte ideologice, sa ne inchipui ca nu exista ideologii si doctrine si sa incepem sa aranjam lucrurile in tara dar sa facem asa cum tre s-o facem si nu asa cum dicteaza mereu cineva.
 
Militant, nu stiu pe ce planeta traiesti tu, dar pe planeta mea nazismul este o ideologie distrusa, lipsita de puterea de a reveni vreodata atat de demonizata a fost. Mai multa sanse are fascismul sa revina (si acestea sunt extrem de mici) decat ca nazismul sa revina pe scena. Si da, as dori ca faimosul comunism si "bunele sale intentii" sa beneficieze de acelasi tratament. Mai ales ca la nivel de victime il depaseste cu pe demonicul nazism.
 
Husky40, acolo e bine scris şi adevărat ...dar nu chiar. Scoatere unui partid n afara legii ar nsemna şi interzicerea ca membrii acestui partid să ocupe funcţii de stat. La noi ei stăteau şi mai stau bine mersi cocoţaţi n Parlament, Guvern, Preşedenţie. La nceput s-au refugiat n Partidul Agrar, apoi au revenit n snul Partidului Comunist. Mai sunt şi rebeli, dar n-ar scăpa de o lege a lustraţiei. Visez. :uai:
 
Husky40,da pe ce planeta tu traiesti? de unde ai luat-o ca nazismul i-o poveste din trecut si nu va mai fi?
Nemtii au la moment foarte mari probleme cu asa numitii nationalisti!
Ei isi arata prezenta lor foarte activa pe zi ce trece! Exista deja frica la unele persoane de origine africana sau de tipul acesta sa traiasca in Germania.
Si nu numai in germania,polonia tot nu e departe.Asa ca pe mine tot cam ma ingrijoreaza ca povestea acesta sa nu devina realitate din nou!
 
Nu vad nici un motiv ca nazismul sau fascismul sa capete popularitate in tarile europene... la inceputul secolului trecut asta era posibil din cauza saraciei, crizelor constante, legilor slabe s.a.m.d. acum insa asa ceva ar fi foarte greu de indeplinit. Dar comunismul eu cred ca trebuie de ars pe rug cu tot cu idei si planuri deoarece o sa ne duca pe noi toti de rapa daca mai stam mult sub dansul.... nici Voronin din cate imi pare nu mai doreste sa stea in acest partid si deja inceput sa faca schimbari... asa ca eu cred ca PCRM-ul nu va avea viata lunga
 
Back
Top