Wikipedia, enciclopedia pe care o poate completa fiecare!

Adrenalin+=-

New Member
ro.wikipedia.org/wiki/Wikipedia said:
De la Wikipedia, enciclopedia liberă.

Wikipedia este o combinaţie enciclopedie-almanah multilinguală, cu conţinut deschis, dezvoltată prin colaborarea unui mare numar de persoane şi operată de Fundaţia non-profit Wikimedia. În luna septembrie 2003 acoperă deja un spectru larg de subiecte si are peste 269.000 articole in limba engleză. Conţine, de asemenea, peste 75.000 de articole în alte limbi. Proiectul a început în limba engleză pe data de 15 ianuarie 2001, iar ulterior noi proiecte au început să construiasca Wikipedia in alte limbi. Ediţia în limba română a fost începută în iulie 2003, şi are în prezent 6287 articole.

Prefixul din denumirea Wikipedia se referă la wiki, o metodă simplă şi rapidă de a edita pagini de web care permite colaborarea multor utilizatori. În hawaiiană wiki-wiki inseamnă rapid.

Sa va spun sincer cind am dat peste acest site(~jumatate de an in urma) am kikat de pe scaun ;) Acolo fiecare poate adauga la ceia ce exista informatia sa! Proiectul a ajuns la nivel cu adevarat international(situl disponibil in peste 50 de limbi!)!

Tehnologia pe care o foloseste Wikipedia este cu adevarat revolutionara.. Nici tara noastra nu a fost omisa(chiar si versurile le imn este ;).. Descrisa foarte amanuntit(eaka numai ce am aflat ca dupa suprafata tara noastra se afla pe locul 135, ear dupa numarul populatiei pe 116.. Ear Vatican City are numai 911 oameni :)..
Moldova(En) Moldova(Ro) Lista tarilor dupa populatie Lista tarilor dupa suprafata

Fiecare poate completa datele din aceste pagini(sau cel putin sa le traduca in romana)!

Da.. Sper ca v-am interesat ;) Vizitati.. Nu veti regreta.. Puteti pika pe ore intregi in wiki.. E destul de periculos ;)
Wikipedia(en) Wikipedia(ro)

Da.. Spuneti la prieteni.. La rude.. La toti ;) E pacat sa nu ne folosim de aceasta enciclopedia superba.. Fiecare o poate completa(excitant..da?;)!
 
Back
Top