1 iunie, sa ajutam copiii

1 iunie este ziua internationala a copiilor...mai sunt 10 zile pana atunci, ce ziceti daca colectam ceva carti, produse alimentare, haine de care nu prea avem nevoie, jucarii, alte accesorii si le ducem la un orfelinat din provincie...sunt destui useri pe forum care au automobil personal, procuram benzina si mergem incolo...personal am multe lucruri care sunt intr-o stare buna, dar nu-mi mai trebuie..un fel de caravana moldova.net...daca iese ceva din asta, repetam actiunea si la craciun...
 
eu sunt numai pentru!!!
trebuie de stabilit o ora si locu unde sa ne adunam + sa vina cineva care are automobil.

+1
 
1 iunie e vineri, adica zi lucratoare...poate nu vom reusi sa ne eliberam de la serviciu, dar putem sa mergem sambata sau duminica..oricum, daca se aduna mai multa lume, hotaram impreuna...trebuie sa convenim la care orfelinat mergem, cati km sunt pana acolo, calculam necesarul de combustibil, strangem si ceva bani...si s-a facut
 
eu zic sa alegem un orfelinat situat la peste 50-60 km de chisinau, riscam sa facem concurenta vreunui candidat electoral, in plus, orfelinatele de langa chisinau sunt rasfatate mai des de ajutoare, granturi,, asta ar insemna sa mergem la Soldanesti, telenesti si mai la nord, la leova, cantemir, cimislia si mai la sud, sau dupa Anenii noi si mai la vest...
 
La Cornesti este un orfelinat -70km de la Chisinau...de fiecare data cind trec pe acolo in drum spre bunici mai nu incep a plinge....plus ca am o legatura sufleteasca de acel orfelinat : Odata cind eram mic ,trecind pe linga orfelinat cu parintii ,ai mei au incercat sa-mi faca o farsa...m-au dus linga poarta ( sa vad care situatia acolo) si au spus ca daca voi mai fi neascultator ma lasa la casa de copii...pe urma jumate de ora nu ma puteau opri din plins :)

cred ca voi participa si eu ;)
 
Salut la toti
As vrea sa vin cu o ideie
Ce spuneti sa facem alianta cu un proiect deja startat pe forum.md si sustinut si de TORRENTS.MD si P2P.MD?
Cred ca un efort comun ar fi mult mai benefic si ar da roade mult mai mari?

Aduc mai jos anuntul postat pe forum.md
http://forum.md/Discuss.aspx?id=904271&page=1

Первый день лета, 1 июня, был назван UNESCO - "Международным Днём Детей". *то день, когда родители дарят своим детям сладости, игрушки, развлечения. Однако, есть дети, для которых этот день - повод для грусти из-за отсутствия родтелей, плохого здоровья, бедности...

TORRENTS.MD, forum.md и P2P.MD запускают в период с 14 мая по 1 июня 2007 благотворительную кампанию "Suflet 2 Suflet™ 6", чья цель состоит в сборе материальных средств (денежные суммы, продовольственные товары, игрушки, одежду) для детей больных туберкулёзом, госпитализированных в Детском Доме из с. Tbrnova, р-на Donduşeni. В этом заведении на данный момент находяться 219 детей со всей республики в возрасте от 3 до 16 лет (дошкольники и ученики I-IX классов). Большинство из них - из неблагоприятных семей; для них сладости или экзотические фрукты - настоящий люкс.

Со слов директора данного заведения г-жы *аисы Варварюк на данный момент детям/заведению надо:

1. Спортивный инвентарь (мячи, сетки, маты и т.п.)
2. Одежда
3. Игрушки
4. *азнообразные инструменты и аппараты для кухни (хлеборезка, овощерезка)
5. СЛАДОСТИ и фрукты.
6. Стройматериалы: цемент, песок, асбестовые листы.

Начиная с 14-го мая вы можете связаться с организаторами, чтобы передать вашу помощь (независимо от ей вида). Также, 30-го мая, в 19:00, чтобы облегчить получение вашей поддержки будет организован оффлайн в помещении Andy's Pizza на бул. Бэнулеску Бодони. Также, к вашему распоряжению предоставляется банковский счёт.



*еквизиты:

Banca de Economii SA BECOMD2X609
Cardul curent: 4073430049851697 / VIORICA JEREGHI

WMZ: Z889753431532

Emoney: EMN6825

Контакты:

ICQ:

1. 377785521 (Lexus./Alex)
2. 305513277 (Stinger/Dumitru)

Телефон:

079 66 05 77 (Lexus./Alex)

As fi si eu mindru daca pe linga TORENTS.MD si P2P.MD ar figura si Moldova.net
 
Black:

Ce spuneti sa facem alianta cu un proiect deja startat pe forum.md si sustinut si de TORRENTS.MD si P2P.MD?

nu am vreo obiectie, doar ca..m-am gandit sa acoperim o retea mai larga de orfelinate, ei merg la Tarnova, noi in alta parte.. pentru mine, Cornestiul este o varianta foarte buna...oricum, propunerea ta merita discutata, asteptam mai multe pareri
 
Eu zic ca se poate de facut si parteneriat, doar ca intr-adevar de mers la alt orfelinat. Dar este cineva care e gata sa-si asume responsabilitatea si sa reprezinte md.net in calitate de coordonator? :)
 
deci trebuie sa convenim:
- ramanem la varianta Cornesti sau alegem alta
- un automobil, plus sofer...
- calculam combustibilul necesar si vedem ce contributie baneasca poate aduce fiecare
- fixam ora si locul colectarii "ajutoarelor"
- alegem doi-trei membri care vor merge la Cornesti....
 
Cat vom putea stringe de unii singuri? Sa ne ducem cu ceva nesemnificativ doar de a spune we did it?
Votul meu e pentru a merge impreuna cu cei de pe forum.md - cum spune Filat conteaza efectul nu imaginea.
Indiferent ce veti hotari, da sau ba, eu particip cu moldova.net.
Imi dati pls un private message cand se hotareste ce si cum, daca cumva uit de tema data.

thx
 
Vitalic zic si eu ca merita de vazut daca putem face ceva impreuna cu initiativa de mai sus. Daca ai timp si nu te deranjeaza poate ii contactezi si vezi daca nu au nimic impotriva faptului ca sa ne alaturam si noi la campania de mai sus, si daca da, ce conditii/orar exista ca sa ne aliniem si noi la situatie... poti sa reprezinti forumu in orice discutie cu dinsii ca sa nu creada ca esti singur...
 
putem deasemenea sa plasam un baner sus, pentru ca toata lumea sa vada, ...

dupa mine, e ok si parteneriatul...din cate vad userii md.net nu sunt inca prea activi ca sa mearga de unii singuri la un orfelinat

pot sa contribui cu "materiale", dar nu cred ca merg...nu voi fi in tara in perioada aia.
 
Back
Top