Academia pentru diplomatie culturala in Berlin

Brigitte27

New Member
Daca este cineva aici interesant de relatii internationale, politica, dar nu numai, doresc sa va aduc la cunostinta faptul ca The Institute for Cultural Diplomacy organizeaza de pe 25 iulie pana pe 1 august The Academy for Cultural Diplomacy. Evenimentul va avea loc in Berlin si se va tine in limba engleza. Eu am luat parte la un simpozion anterior organizat de ei si pentru mine a fost o experienta foarte placuta si educativa. Au avut o organizare foarte buna si conferentiari prestigiosi (trebuie sa mentionez ca Emil Constantinescu s-a numarat printre ei), si am avut ocazia sa cunosc oameni din numeroase tari, ceea ce din anumite puncte de vedere a fost mai interesant decat conferita in sine. Plus ca Berlinul e un oras extraordinar care merita vizitat cel putin o data. :)

Asa ca eu recomand din plin, daca aveti ocazia sa luati parte la un astfel de eveniment, sa nu ezitati. Mie mi-a schimbat radical perspectiva din care priveam inainte anumite teme. Plus ca participarea la un asemenea eveniment va va oferi un avantaj in fata unor potentiali angajatori. ;)

Daca vreti sa vedeti mai multe detalii sau sa aplicati puteti merge la adresa urmatoare http://www.culturaldiplomacy.org/academy/index.php?en.
 
Salutam si noi din Romania Berlinul, via Moldova.Net.
In al doilea rand, avand in vedere categoria in care ti-ai postat subiectul, si anume Educatie, poate n-ar fi o idee rea sa detaliezi putin relativ la punctele de vedere pe care participarea la aceste sesiuni ti le-a transformat in mod radical.
 
draguta reclama asta "diplomatica " si voalata...
cat e taxa de participare si de unde a aparut acest institut de "diplomatie " culturala....???
toata ziua se inventeaza combinatii de cuvinte si apar fel de fel de....sa nu le zic pe nume...care va iau banii apoi dispar in ceata....
ATENTIE SI DIPLOMATIE....!!

deocamdata la adrsa prestigioasa de mai sus citim:

Coming Soon...!!!!
 
Mie unuia mi-a placut foarte mult textul Brigittei; este aerisit si lipsit de mari fasoane, ceea ce denota o anumita experienta-n materie de comunicare, de aceea m-am si simtit putin dator sa "raspund", ca sa-i dau ocazia sa ne mai tsina nitelus de vb...
E adevarat ca nu-s prea multi "interesati" de "relatii publice si diplomatie", ca doar astea nu le dobandesti la cursuri, dar daca initiatorul temei a avut sansa sa participe la aceste simpozioane si i-a placut, apoi a simtit dorinta sa ne transmita si noua aerul curat pe care l-a respirat la Berlin,printre oameni politici si de cultura, de ce n-ar continua s-o faca si pe acest forum ?!
Mie mi-a facut o impresie placuta si de buna credinta si m-a lasat cu-o usoara nostalgie...
 
muzzy...
sa vezi ce aerisiti si lipsiti de fasoane sunt cei care "intamplator" au trecut pe la Sipru Haret si ce sa-ti spun au devenit imediat candidati la premiul nobel....doar ca nu le recunoste nimeni diploma....
si asta dupa ce au platit bani frumosi....
 
Are si n-are dreptate abbu... eu zic ca-i bine ca te ambalezi...
Insa, nene, vremurile cand te faceau zob s-au dus, insa a mai ramas de maturat.
Pe de alta parte, ce legatura are ACADEMIA DE DIPLOMATIE cu ciupercile institutionale mostenite de la secolul xx ?

Un anumit fler e necesar nu numai ca sa supravietuiesti, dar si ca sa-i servesti pe altii, sa te faci util societatii - ma refer la aspectele pozitive ale mediului in care respiri si mananci o paine, iti iei un bilet de autobuz sau intri la internet-caffe... daca-ti da mana.

Spatiul ex-comunistic e plin de drame, dar asta nu-i un motiv sa le subliniezi cu carioca.

Brigitte, vino si ne incanta cu naivitate ta:)
Oare ce i-o fi-nvatsand pe copii la cursurile despre diplomatzie...
:) :) :)
 
Na, ca vorbeam de lup si lupul in tsoale de fitse, fu pe faza - mi-o mancat un a din "naivitate".

Vina lui abbu, ca o lungit pelteaua.
 
iubito,eu nu ma las usor dusa cu presul,ori la romani asta e sportul national.....gasirea bresei sa faca bani sau a victimei inocente si naive ....ca tine...? oare ???
 
Back
Top