AJUTAM "MARTORII LUI IEHOVA" SAU NU?

igr77

New Member
Frati si surori, haideti sa ne impartasim cum putem ajuta acesti rataciti!

La momentul de fata, va propun o simpla metoda.

1/ intrebati pe Martor: unde in Noul Testament este scris ca cineva a spus cuiva ca Tata este Iehova?
2/ Unde cineva a chemat numele lui Iehova si a fost mintuit?
3/Unde este scris in N. ca pamintul nu va arde
4/ ... ca raiul va fi pe pamint
5/... ca in iad nus chinuri
6/ ... ca Isus e Arhangel
7/ ... (Apocalipsa a fost scrisa in anul 100, deci Ioan nici pri cap nu ia trecut scriind evangelia sa lamuresca ca turma mica e 144000, caci el singur va afla de ei pe ostrov/ Deci unde este scris ca cineva pleaca la cer, iar altii ramin pe pamint?
8/ unde este scris ca omul n-are suflet?
9/ unde este scris ca Duhul este putere


Daca va plac intrebarile vacitile proba. Sint mai multe pe sait, dar in rusa/

(Daca apare intrebarea de ce in noul - intrebatil de ce nu tine simbata)
 
Cred ca nu numai moartorii lui Iehova ar trebui sa raspunda la aceste intrebari ,dar shi toti creshtinii.
 
zopiryon pentru crestini raspunsul la aceste intrebari nici nu trebuesc cautate.
Stii ce inseamna ëste clar ca buna ziua, fara nici o filozofie? Pai uite asa ca buna ziua este scris in Noul, ca pamintul va arde, ca sint chinuri in iad, ca este ceva ce iese din trup, ca raiul e in cer SI CA CEL MAI PRINCIPAL NUME AL NOULUI TESTAMENT E -- ISUS. Daca vei dori seara iti voi arata trimiteri. Dar pina seara incerca sa le gasesti si tu daca poti, dar fara filozofie. Isus spunea este SCRIS!
 
ar fi cel mai bine daca un crestin ar incerca sa ii 'ajute' pe Martori, stand de vorba cu ei... s-ar putea sa se ajute singur, in ast fel... :D

am si eu niste intrebari pentru toti crestinii (unele se aplica unora, altele, altora...):

1. unde scrie ca un crestin poate minti si in acelasi timp ramane acceptat de Dumnezeu?
2. unde scrie ca un crestin poate fura si in acelasi timp ramane acceptat de Dumnezeu?
3. unde scrie ca crestinii pot sa participe la razboaiele natiunilor, si sa fie acceptati de Dumnezeu?
4. unde scrie ca un crestin poate sa se implice in politica, si in acelasi timp sa il urmeze pe Cristos?
5. unde scrie ca un crestin poate urma traditii pagane, si in acelasi timp sa il urmeze pe Cristos?
6. unde scrie ca un crestin trebuie sa dea zeciuiala?
7. unde scrie ca un crestin trebuie sa tina sabatul sau vreo alta zi ca sa fie acceptat de Dumnezeu?
8. unde scrie ca un crestin este salvat numai daca il accepta pe Isus in inima sa, si indiferent de ceea ce face el apoi?
9. unde scrie ca un crestin trebuie sa se inchine la icoane ca sa fie acceptat de Dumnezeu?

daca in aceasta lume care se prabuseste moral pe an ce trece, daca din miliardele de oameni care se omoara unii pe altii, se urasc unii pe altii, se dispretuiesc unii pe altii, si se invidiaza unii pe altii, Martorii lui Iehova sunt cei ce trebuie ajutati, atunci ajutati-ne, fratilor! problema e: ajutati-ne ca sa ce? :wtf:

eu atat am avut de spus, si cu asta imi inchei si participarea pe acest forum.

va salut pe toti cu cuvintele lui Isus insusi: "cine va persereva pana la sfarsit va fi mantuit".
 
1. Unde scrie ca un crestin are voie sa se uite la televizor?
2. Unde scrie ca un crestin are voie sa mearga la cinematograf?
3. Unde scrie ca un crestin are voie sa poarte adidasi?
4. Unde scrie ca un crestin are voie sa navigheze pe internet?
5. Unde scrie ca un crestin are voie sa manance fast food?
6. Unde scrie ca un crestin are voie sa calatoreasca cu trenul?
7. Unde scrie ca un crestin are voie sa-si monteze un calorifer?

Televizorul, cinematograful, adidasii, fast food-ul, internet-ul, trenul si caloriferul nu apar in Biblie. Si tot ce nu apare in Biblie nu ar trebui sa existe.

Parerea mea.
 
figaro, :lol:

dar cred ca ai inteles de ce am pus intrebarile de mai sus... si pentru cine...

ps. timpul si noua companie la care lucrez nu imi mai permit sa stau pe-aici. asa ca voi reveni extrem de rar, daca voi mai reveni...
:cry:
s-auzim numai de bine!
 
Am inteles foate bine. Insa ar fi de discutat despre capacitatea Bibliei de a se explica pe ea insasi. Din cate cunosc - protestantismul sta marturie - Biblie e interpretabila. Spre diferenta de un manual de matematica, unde o anumita formula e inteleasa chiar de indivizi care nu vorbesc aceeasi limba.
 
1. Un Univers complex si ordonat, in contradictie cu materialismul evolutionist, care propune un Univers lasat la voia intamplarii.

2. Capacitatea de a percepe planul spiritual, ca de pilda starea pe care o ai cand privesti un tablou sau asculti o simfonie.

Si ar mai fi si altele. Ai uitat insa sa specifici ce fel de argumente preferi. Argumente specifice simturilor? Argumente specifice ratiunii? Argumente de natura spirituala? Afectiva?
 
Deci cum se vede putini oameni seriosi sint aici si dornici de ai ajuta pe altii.
Si inca ceva cineva da aici intrebari ne la locul lor/ Poate sa mai intrebam unde este scris ca trebue sa te duci la culcare si sa nu uiti sa maninci/
Eu vorbesc de lucruri in care oamenii cred, dar se gindesc ca doctrina lor are vreo baza in Biblie.

In legatura cu halba de bere. Trebue sa propui ceva mai crestineste, caci interes nui. Eu de exemplu iti propun ... (spune singur ce vreai) daca imi dai zece argumente ca nu exista!

Dar ne abatem de la tema! Doreste cineva sa ajute acesti rataciti sau nu? Eu vorbesc din parte celor, care au fost ca ei, dar cineva ma ajutat. Ii ajutam impreuna impartasindu-ne unii la altii idei si metode de a le demonstra sau mai bine zis de a le deskide okii!

thot a dat niste intrebari, dar lucrurile aceste is luate din pod? Leas adresat ortodoxilor? Acolo da se poate de pasti sa te duci la Biserica si-i de ajuns (ma scuzati, daca cineva imbla mai des)
 
Salut igr 77,
Site-ul care apare la semnatura ta pare interesant. Din pacate, rusa mea :( Carui curent ii apartine si ce vrea sa reprezinte ? De asemenea, pt. viitor, rog pe oricine stie un "motor" bun si verificat de traducere a web-paginilor din rusa in , sa zicem, engleza , sa indrazneasca ... :wink:
 
1.nimeni nu a demonstrat niciodata ca el(dumnezeu, mai concret de cel din rel.creshtina) exista.
2.Nu l-a vazut nimeni.
3.Chiar daca exista nu e al meu(el e dumnezeul jidanilor, dar sa nu politizam discutia)
4.Daca ar exista nu ar fi atita rah@t pe lume.
Sa vedm ce ziceti la astea shi va mai dau 6.
Ok?
 
Site-ul care apare la semnatura ta pare interesant. Din pacate, rusa mea Carui curent ii apartine si ce vrea sa reprezinte ? -reprezinta ajutor despre toate curentele.


nimeni nu a demonstrat niciodata ca el(dumnezeu, mai concret de cel din rel.creshtina) exista.
A demonstrat. Pur si simplu cred ca nai citit (La mine pe sait se demonstreaza)

2.Nu l-a vazut nimeni.
Lau vazut multi, dar tu nu crezi marturia lor (daca o sati spun ca eu lam vazut sau la vazut cutare oare ai sa ma crezi?

La al trilea nu inteleg sensul

4.Daca ar exista nu ar fi atita rah@t pe lume.
Taman rahatul imi ajuta sa inteleg ca eczista lume fara rahat, si atunci unde ar fi libertatea alegerii? De ce cineva vrea sa faca bine si are voia alegerii, dar daca vrea sa faca rau nu? Alegerea si este principalul motor al rahatului/ Dar cind vei alege sa traiesti fara el nimerind intr-o lume fara el nu-l mai vei dori sal faci stiind la ce aduce


VORBIM DESPRE MARTORI SAU NU?
 
In primul rand nu vad ce ar cauta cei care nu cred pe topicul numit RELIGIE. Eventual sa se certe cu cei credinciosi. Alt motiv nu vad.
 
altfel spus, figaro, n-are rost sa vorbesti decat cu cei ce au aceeasi parere cu tine? necredinciosii de ce ar vorbi despre religie?
te vad nou pe-aici, uita-te la temele vechi - unele au fost deschise de atei.
 
Mai spun Martrii ca id nui, va inchpuiti Iisus - spunea bancuri si avea cuvinte de legatura/ Atitea ori spune cuvintul chin, si cind colo in secolul XIX apar niste oameni care spun ca Iisus glumea! Ioan zicea ca daca scriem toate cuvintele lui Isus carti nu ajung si cind citesti atitea cuvinte inzadar: foc chin ... Mai glumesc unii
 
Back
Top