Alexandrina, o moldoveanca ce a cucerit Bucurestiul

vasile80

Member
De doua luni, aproape in fiecare weekend, un fenomen ciudat se intampla la Cafe Deko, unde o artista atrage magnetic o audienta stilata. Cu cateva zile inainte de spectacol, toate locurile sunt rezervate astfel incat, in ziua evenimentului, nu prea mai sunt locuri libere. Fenomenul se numeste Alexandrina Hristov, vine din Republica Moldova, iar gurile "rele" spun ca se indreapta direct spre Paris. Deocamdata, privilegiati sunt bucurestenii. Duminica, 11 iunie, incepand cu ora 21, Alexandrina va fi iar prezenta la Cafe Deko, impreuna cu Peter Sarosi (clape), Kiba Dachi (bas), Pefi (tobe). Dar si cu alti muzicieni exceptionali, oaspeti-surpriza. Intoarcerea are loc dupa o saptamana de pauza, timp in care artista a fost acasa, la Chisinau, cu ocazia Festivalului de film "Cronograph", la care a participat in calitate de protagonista a filmului "Trois femmes de Moldavie" al lui Paul Cuzuioc, tanar regizor stabilit in Austria, "vinovat", intre altele, si de aparitia Alexandrinei in Romania, el fiind cel care a recomandat-o Fundatiei Phoenix. Paul Cuzuioc va fi si regizorul primului ei videoclip, care se va realiza la una din cele sapte variante ale cantecului emblematic "Fata merge pe jos". Si pentru ca Alexandrina este si pictorita, prima data in Romania vor fi puse in vanzare cateva lucari plastice semnate Alexandrina Hristov.

sursa: http://www.romanialibera.ro/editie/index.php?url=articol&tabel=z10062006&idx=92
 
Cel mai mult imi place piesa "Numai tu".
"Fata care merge pe jos" impresioneaza mult prin denumire insa asupra mea nu are asa efect.. Dar anume asa i se spune :) Fata care merge pe jos.
Un deux trois la fel mi se pare destul de original. Voce puternica si chematoare untr-un fel...
 
iaca eu in bucuresti traiesc..da iaca de Alexandrina prima data aud :)) nus pe cine o cucerit ea,da bucurestiu sigur nu
 
hm, irusik, asta e o afirmatzie foarte curajoasa... tu prezintzi bucureshtiul? nu prea shtiu nimic despre tine, ai putea sa zici cu ce te ocupi daca zici ca e imposibil sa nu fi auzit?
 
ups eu n-am vazut pana acum coltisorul asta al forumului.. dar de alexandrina am auzit.chiar am recomandat-o p aici. pot spune ca nu e atat de cunoscuta in romania cum ar merita.. dar mai are timp sa devina :)
 
ma chinui de o mutime de timp sa intru pe ... site si sa raspund... nu as fi facut-o daca nu mi-ar fi placut foarte mult vocea alexandrinei ... eram extaziat, la fel si un coleg de-al meu... numai ca dupa trei melodii am simtit nevoia sa schimbam muzica. TE ROG ALEXANDRINA: daca reusesti sa gasesti o cale sa schimbi ritmul, linia melodica ar fi excelllllent. sincer, par monotone piesele tale, chiar daca sunt diferite. inteleg ca sunt create in anumite momente care inseamna mult pentru tine si fac parte din viata ta dar... mai incarca si alte "culori", o sa vezi ca piesele vor avea alta perspectiva. Iti urez mult succes... si sa ajungi unde vrei tu, numai sa nu uiti de unde ai plecat :)
 
xelt;219827 said:
ma chinui de o mutime de timp sa intru pe ... site si sa raspund... nu as fi facut-o daca nu mi-ar fi placut foarte mult vocea alexandrinei ... eram extaziat, la fel si un coleg de-al meu... numai ca dupa trei melodii am simtit nevoia sa schimbam muzica. TE ROG ALEXANDRINA: daca reusesti sa gasesti o cale sa schimbi ritmul, linia melodica ar fi excelllllent. sincer, par monotone piesele tale, chiar daca sunt diferite. inteleg ca sunt create in anumite momente care inseamna mult pentru tine si fac parte din viata ta dar... mai incarca si alte "culori", o sa vezi ca piesele vor avea alta perspectiva. Iti urez mult succes... si sa ajungi unde vrei tu, numai sa nu uiti de unde ai plecat :)

m-am inselat... e foarte buna
 
Back
Top