Apa cu cerneala

muzzy

New Member
M-am aprins de la un netot care umbla cu notiuni periculoase si nu stia sa le dezvolte;
nu-i situl meu personal, insa pot, in calitate de vorbitor de limba romana sa postez apasat: "nu mai faceti, bai, publicitate la aia care umbla la creier"!
O-njuratura scurta-i suficient; eventual insotita si de nume.
Despre altceva vroiam sa va tin de vorba-n cadrul rubricii despre balauri (ca asa-i recomandata) - despre tragedia lichida care are loc in America ~ cica astia-s otraviti constant cu fluor bagat in apa de la Centrala ~ ca au si aia centrala de cartier. Si americanii nu pot sa zica nimic, fiindca-s sufocati de cultura aia a lor comerciala, fluoru-i peste tot, in pasta de dinti, in neoane, in pixuri, in penare, in trusa de geometrie, etc.
Si substanta asta, are darul sa indobitoceasca lumea, s-o docilizeze, sa-i reduca acuitateapolemica.
Eu aveam deja dubii cu privire la conservele de ciuperci si la bulion, insa cui sa te plangi ca nu mai gasesti bunatati fara aditivi ? Cine te obliga pe tine sa bagi aditivi in gura ? Nu poti trai numai cu ciorba si cu salata ?!
Problema-i ca daca americanul de rand poate sa-si intretina tonusul cumparandu-si apa minerala, la romanul de la bloc si la copilul care merge la scoala in Romania, expus si ala la toate semnalele dubioase, situatia-i mai maro decat pe Noul Continent - astia n-au bani sa-si inlocuiasca apa din ciorba cu apa de la Izvorul Muntelui de pilda.
Eu am gasit solutia ca sa descopar adevarul despre aer si despre apa chioara : FANTAZEZ CA APA CURENTA-I AMESTECATA CU CERNEALA ALABASTRA.
 
Back
Top