ATAC - Asociatia Tinerilor cu Atitudine Civica

Artur

ATACant
ATAC tocmai s-a inregistrat si are urmatoarele scopuri:
- Susţinerea participării tinerilor şi a sectorului neguvernamental de tineret la dezvoltarea unei societăţi civile deschise, pluraliste şi durabile bazată pe valori democratice;
- Integrarea tinerilor din Republica Moldova in politicile de tineret europene si mondiale;
- Îmbunătăţirea nivelului de comunicare şi cooperare dintre tineri, sectorul neguvernamental de tineret şi instituţiile guvernamentale;
- Dezvoltarea activismului social si a spiritului de iniţiativă al tinerilor;
- Protecţia socială a drepturilor civile, de instruire, economice, sociale şi alte drepturi şi libertăţi legitime ale adolescenţilor şi tinerilor;
- Promovarea valorilor democratice, apărarea drepturilor omului prin diverse investigaţii, proiecte si programe, susţinerea culturii democratice în organizarea alegerilor libere si corecte;
- Crearea si stimularea posibilităţilor in sfera dezvoltării democratice etc

Cine este interesat sa faca parte din asociatie si cu ce ar putea contribui la realizarea obiectivelor asociatiei? Chiar daca nu vreti sa faceti parte din asociatie care credeti ca trebuie sa fie domeniul de activitate a ATAC-ului? activitati - proiecte...

Astept opinii
 
Ma bucur sa stiu ca tinerii nostri sunt din ce in ce mai activi...este loc si de mai bine...

Multe organizatii inregistrate avem, dar o parte din ele sunt "mertvyie dushi" ...acum 2 ani cred..din 3000 de ONG-uri doar a treia parte (daca nu gresesc) fac ceva..

Daca ONG-ul ATAC va fi activ si vor avea si proiecte demne de lauda...atunci why not?

Le urez multa BAFTA!
 
sint curios daca aveti si ceva idei in privinta modurilor de realizare a scopurilor pe care vi leati propus...
 
nu-mi place deloc sa spun asta dar sint constient ca traiesc intr-o tara unde tineretul este inchis, de niste mosnegi de abia se tiriie in cirja!
propunerea mea e sa mai asteptam vreo zece ani, cind se vor mai duce pe lumea celor drepti :)))
 
idei avem, avem si dorinta si entuziasm :) de fapt, constituirea ONG-ului a venit ca urmare a unei idei pe care o vom realiza in timpul apropiat. Detalii voi oferi cind voi pune la punct toate detaliile cu privire la activitatea asociatiei.... trebuie sa fac stampila zilele viitoare :)
 
e ok ceea ce face ONG-ul, unica problema cred ca e acronimul...totusi e vb de consolidarea unor valori democratice.
 
Una nu incurca pe alta... dorim sa incepem cu proiecte mici, luari de atitudine, colabrari cu alte ONG-uri din acelasi domeniu pentru ca apoi sa lucram la proiecte mari finantate de donatori locali si internationali. As dori sa gasesc inca citeva persoane care sa se implice in activitatile asociatiei...
 
ok, Artur, dar de ce ATAC...sunt sigur e sugestiva abrevierea asta (apropo, tot ma intreb, sa fie legata cumva de BASTA sau OTPOR?).
da'....tre s va shyfruitz oleak
 
personal mi se pare ok acronimul ATAC pentru o organizatie de tineret care vor sa aduca o schimbare in societate;
ATAC mi se asociaza cu - forta, schimbare, putere etc etc.

ps. Antimatter..oricum chiar daca ar vrea sa faca ceva Artur ..nu are cum...pentru ca ONG-ul e deja inregistrat:)
 
A.T.A.C. nu trebuie perceput ca violenta ci ca actiune, implicare, fruntasi, lideri. Nu are nici o legatura cu BASTA dar este o mica legatura cu GATA (din care am facut parte), daca cineva isi aduce aminte de GATA - Grupul de Actiune a Tinerilor cu Atitudine care a activat in timpul protestelor anticomuniste - colectari de semnaturi impotriva introducerii limbei ruse si modificarii istoriei romanilor si campanie pentru libertatea cuvintului....

ATAC este o denumire sonora care iese din tipajul denumirilor tare usoare a ONG-urilor noastre... CReDO, ADEPT.... de ce nu ar fi si un ATAC .... "un pic mai intepator"... :)
 
si ce nu va place ATAC - destul de agresiv, asa cum e si tineretul de azi. succese mari. cu ce se mai ocupa azi tineretul? ce probleme mai are? ;)

inca - dezvoltarea unor forme creative de manifestare a tinerilor

- expozitii
- foto
- da si multe altele

p.s.
exista posibilitatea de a produce in moldova anumite produse de larg consum, trebuie ideea unui design. este vorba de designer industrial

bafta
 
expozitii foto se pot realiza pe teme sociale problematice din tara si cred ca daca sint facute relativ bine pot trezi interes si pot fi folosite ca material promotional de catre ongeuri... casele de copii si starea copiilor de acolo ar fi un exemplu. e nevoie doar de implicat vreo 2-3 fotografi care sa iee fotografii si poate si un ong care lucreaza in domeniu cum ar fi clipa siderala (clipa.md) care se specializeaza in suportul caselor de copii si care cred ca ar putea folosi o astfel de expozitie pentru a arata cum e viata la casele de copii mai ales ca multi parinti pleaca peste hotare la lucru si in lipsa de alternative isi lasa copiii acolo...
 
o tema de fotografii ar putea fi copiii la general, copilaria, alta tema ar fi anotimpuri, alta omul si mashina - important de facut din asta o forma de creativitate, manifestatie. de facut un juriu si de expus aceste fotografii in locuri cu acces la public - cafenele, baruri, universitati - noroc ca sunt multi pereti acolo. romantic, nu?

eu vad o problema la tinerii de azi - pe foarte putini ii intereseaza ziua de maine, o lipsa enorma de valori.

se poate face o fotogalerie despre valori.
 
Maşina de serviciu a preşedintelui Vladimir Voronin a fost implicată într-un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Automobilul a intrat în coliziune cu o maşina, care, la rîndul ei, a lovit o alta. Şoferul preşedintelui a părăsit locul accidentului, iar martorii spun că poliţia rutieră a încercat să muşamalizeze cazul.

Acum încep să înţeleg de ce se blochează circulaţia cînd trebuie să treacă cortegiul prezidenţial, Poliţia Rutieră este la curent cît de prost merge şoferul preşedintelui … :)

Lăsînd gluma la o parte, vreau să lansez o idee. Sunt iritat de modalitatea de deplasarea a coloanelor oficiale, poliţia blochează de fiecare dată circulaţia creînd incomodităţi suplimentare la haosul de pe străzile capitalei. De-ar fi vorba numai de acest aspect, gîndiţivă şi la cheltuielile necesare pentru asigurarea unei “călătorii rapide şi nestingherite” a oficialilor - poliţia rutieră a cărei ocupaţie de bază devine deservirea cortegiilor în loc de dirijarea circulaţiei în intersecţiile cu semafoare stricate. E Voronin (RM 0001 ), mai important ca Băsescu? Dacă nu le plac ambuteiajele să se asigure că tot cetăţeanul (restul…) circulă normal. Poate dacă vor sta 15 minute într-un ambuteiaj s-ar întreba de eventualitatea proiectării unei şosele de centură în jurul capitalie care ar fluidiza traficul şi ar elibera şi centrul oraşului.

ATAC - Asociaţia Tinerilor cu Atitudine Civică, este gata să se implice într-un eventual proiect dar pentru asta avem nevoie de susţinători şi de idei referitor la problema dată, modalităţi de soluţionare. Vă rog să vă expuneţi comentariile pe baza acestui subiect.
 
Artur..nu vreau sa par rea ..dar..nu cred ca are rost sa incepi un proiect din asta care nu are viitor si nici rezultate palpabile..mai bine incercati sa faceti ceva cu adevarat util si de talia organizatiei voastre..(parerea mea)
 
ok, nu am zis ca ATAC trebuie sa se ocupe de fluidizarea traficului dar macar putem face urmatoarele:
- sa convingem soferii microbuzelor sa nu opreasca in intersectii, ca exemplu poate servi intersectia Puskin / 31 August unde a fost lovita o fetita la inceputul lunii septembrie sau St. cel Mare / Eminescu
- sa spunem ca nu mai suportam sa circulam cu microbuze care transporta oameni si nu vite...
- sa promova utilizarea bicletelor (mod de viata sanatos)
- sa se faca publice cheltuielile pentru deplasarea oficialitatilor, cifra e mare... (acces la info)
etc-etc ...
 
Artur;201720 said:
ok, nu am zis ca ATAC trebuie sa se ocupe de fluidizarea traficului dar macar putem face urmatoarele:
- sa convingem soferii microbuzelor sa nu opreasca in intersectii, ca exemplu poate servi intersectia Puskin / 31 August unde a fost lovita o fetita la inceputul lunii septembrie sau St. cel Mare / Eminescu
- sa spunem ca nu mai suportam sa circulam cu microbuze care transporta oameni si nu vite...
- sa promova utilizarea bicletelor (mod de viata sanatos)
- sa se faca publice cheltuielile pentru deplasarea oficialitatilor, cifra e mare... (acces la info)
etc-etc ...


jele mare intr-un cuvint :trist: Cit am fost acasa m-am certat cu soferii de la microbuze, nici cu troleibuzul nu-i breaza situatia, cel mai comod pe jos :) si desigur doar pe trotuar, daca vrei sa treci la verde , exista riscul sa fii trasnit de vreo masina 2kl aus Deutschland, dar la Zebra e imposibil sa treci.

Si devina sint mai mult guvernantii care sint incapabil sa ia decizii normale, care trebuie sa promoveze interesele cetateanului si nu interesele lor proprii. Artur, tu incearca sa faci ceea ce faci, poate la o viitoare alegere te votez pe tine ;), dar in perioada urmatorilor 2 ani, proiectul vostru sigur nu va avea nici un impact.
 
Sunt Alex de la Monitorul Civic (www.civic.md) si va invit sa va manifestati pe site-ul nostru. Poate ati auzit deja de noi dar pe site gasiti multe stiri despre activitatile ONG-urilor, anunturi privind oportunitatile de finantare.

btw, puteti adauga singuri anunturi si stiri pe site.

Va asteptam!

www.civic.md
 
Dragi tineri moldoveni,
Acum este sansa voastra istorica de a scapa de comunisti. Nu ratati ocazia, ca nu se stie cind va veti mai intilni cu ea! Traiasca Romania Mare!
 
Join us! Join Animus Community! Read sections About Us, Mission and FAQ and join us! All people are welcome! www.animus-organization.com

Our first goal is to develop new technology to benefit all the human race, we make it accesible to everyone freely, helping human life and evolution.

• ANIMUS is a community that supports technological advancement and innovation.
• We want to reveal the necessity of human evolution on a large scale.

• We are developing technological projects and inventions.

• We support morality, constructivity and we respect everybody who is contributing to the healthy evolution of the human race.

• We do not develop technologies to sustain commercial relations because we do not acknowledge Economy, World Economic System and Monetarism as tools that help evolution, human life and the environment, these do not respect the equality between humans, they hold barriers against development and evolution and mostly creates social differences between the kins of a society.

We are the generation that will determine our own future. We all have to make the decision of participating and helping in the healthy evolution of the human race.

www.animus-organization.com
 
Back
Top