Bookcrossing.md

BookCrossing e un fenomen nou, aparut in 2001...ideea este 'sa eliberezi cartile" si sa le difuzezi pe un perimetru cat mai larg... altfel zis: "make the whole world a library"
e vorba de un tip nou de implicare si cooperare sociala de tipul flash moburilor...in romania bookcrossing -urile sunt o traditie chiar da ca sub o forma putin modificata.
personal am facut chestia asta, inclusiv cu membri ai forumului si am avut parte de surprize placute..eu propun sa organizam si noi asa ceva. fiecare aduce cat mai multe carti (ar fi de dorit sa fie proprii, nu imprumutate de la bilbioteca) pe care le-a citit si nu-i pare rau sa se desparta de ele...acolo, pe loc, le oferim altor membri primind in loc alte carti..si tot asa...
 
asta o sa fie la urmatorul off. numai vezi cum vin forumistii cu rucsacuri in spinare pline cu carti.
ideea imi place
+1
 
de ce nu?ar trebui de facut ceva!cred ca ar trebui sa fie multi oameni interesati............
dar as vrea sa aflu mai mult,ca abia ieri m-am inregistrat:)
 
Lina, eu zic sa facem o asemenea intalnire duminca viitoare, 25 ianuarie, intr-un local, oricare spuneti/decideti voi...deci: Chisinau, un loc, o ora...
eu imi anunt participarea...
 
eu am aflat despre asta dintr-un film,insa acolo miscarea aceasta a cartilor era mai libera..........,cu alte cuvinte,un om poate gasi o carte,spre exemplu,undeva in parc pe o banca...pe primele pagini ale acesteia intotdeauna sunt impresiile,sentimentele celui care deja a citit-o,poate un mesaj:)ideea e ca sa citesti cartea si s-o eliberezi,ca sa cuprinda un areal cit mai mare..............
as fi fost mirata placut daca eram eu acea care ar gasi-o.............inteleg,ca sunt putine sanse,dar oricum................:):):):):):):):):):):):):):):)):):):):)::):)
 
Back
Top