Carti ce trebuie citite

Ingula

New Member
Mai uitam unde as recomanda o carte si nu am vazut decat topuri si tema mai putin relevante... daca moderatorii gasesc un loc mai bun, please mutati aceasta tema... oricum este o tema despre carti nu doar care ne-au placut, insa pe care trebuie sa le citeasca toti( according to us). Prima mea recomandarea este
Understanding Power, The Indespensable (Noam) Chomsky. Categoria: politics/ Current affairs.
O carte despre current affairs, despre lume si despre ipocrizia unor state. Un sumar al multor altor carti.

Astept recomandari de la altii.. Va rog sa scrieti o propozitie doua( cel putin sa includeti categoria) din care ar face parte
Thanks.
 
1.Parfumer
2.Lolita
3.Master i Margarita
4.Bazele contabilitatii :) (lucru bun in viata)
.....
Oricum , lista de mai sus e doar o lista oarecare.Cititi ce va place.
 
Manufacturing cons/tent, Chomsky

O carte mai academica si cam grea pentru cei care nu se descurca cu engleza. Despre mass-media in SUA.

In general, cartile lui Chomsky merita citite. Viziunile lui sunt destul de radicale pentru multi (daca e sa comparam cu stilul, in general, foarte "soft" al mass-mediei din SUA), dar e un om foarte-foarte destept (prof la MIT).
 
Jose Saramago - Anul Mortii lui Ricardo Reis, Memorialul Manastirii si Orbirea
Gluma - Milan Kundera (restul mi s-au parut doar o repetitie a aceluiasi disurs)
Greata - Sartre
Orbitor - Cartarescu (mie mi se pare cel mai bun roman al literaturii romane de dupa 1989, cel putin)
Antares - Erico Verissimo
 
Windows for dummies...
sau Linux for dummies...
cartea de capatai a userului... de-am depinde....
 
.....

Cu toate ca majoriatatea au citit ....asha ca nu pot sa zic ca recomand sa cititsi,da mai mult sa recititsi ....

"Batrinul si Marea"
 
eu caut cartea scrisa de Andrei Makine " Pe vremea fluviului Amur" shi nu o pot gasi nicaieri... :cry:
 
Back
Top