Ce sa fac?

IlPadre

New Member
Sunt intr-o relatie de 3 ani cu o femeie pe care inca o iubesc si care s-a intamplat sa ma insele. Asta s-a intamplat acum vreo 3 luni in urma.Ca m-a inselat asta e, traiesc cu ideea ca mai devreme sau mai tarziu toti inselam, dar s-a intamplat sa aflu. O sa descriu putin si motivele: totul a inceput bineinteles de la necesitati. Ea avand un apartament cumparat prin banca si mai avand o banca inainte are cheltuieli destul de mari. Cateodata salariul nu-i acopereau cheltuielile, eu am ramas fara servici, s-a desfintat firma la care lucram din probleme financiare, cateva luni am stat fara job, acum am altul mi-am revenit oarecum.In timpul cat am fost fara job am fost nevoit sa mai intreprind cate ceva pentru niste bani, nu mult e drept, dar trebuia sa fac ceva pana la un nou job. Problema e ca nu puteam acolo impreuna cu ea si-a trebuit sa stau la ai mei care stau la casa pentru ca aveam nevoie de spatiu, activitatea desfasuranduse afara si nu puteam in fata blocului.Aici am gresit, m-am implicat mai mult in ceea ce faceam si-am cam neglijat-o, plus nu o puteam sustine financiar. Aici a intervenit ruptura, a aparut cineva care nu e din localitate cu propuneri si ajutor financiar. I-a incoltit un plan in minte, aici sunt spusele ei: cica a refuzat de cateva ori, a vazut ca situatia nu se indreapta si a incercat sa redereseze problema acceptand. A zis ca s-a gandit la amandoi si nu a vrut sa renunte la mine, legatura nefiind de lunga durata si oricum persoana in cauza urma sa plece si se termina totul iar noi ne vedeam de viata inainte. Cica eu nu trebuia sa aflu, dar am aflat intamplator. Oarecum inteleg, nu o puteam sustine si relatia s-a cam racit inainte de asta, pe undeva recunosc ca am vrut la un momendat sa renunt la ea, e o persoana dificila dar ok si o iubeam, dar cateodata eram indecis. Nu mi-a fost totuna cand am aflat si-am lasat-o balta. Dupa cateva zile m-a sunat si-a zis ca vrea sa stam de vorba in privinta tuturor nelamuririlor. M-am dus si-am vorbit, mi-a spus tot ce s-a intamplat, a zis ca-i pare rau, si cred, ca o vad si nu vrea sa ne despartim. O iubeam si-am acceptat, nu vroiam sa iau o decizie pe moment, eram prea tulburat. Legatura ei s-a terminat atunci cand am aflat dealtfel si timpul a trecut, mi-am pus ordine in idei, ea s-a schimbat radical fata de mine si face tot posibilul sa fie bine. Acum ca mi-am revenit nu mai sunt sigur ca vreau sa continuam desi stam inca impreuna, o iubesc dar nu stiu sigur daca e bine ceea ce fac. A fost o stare razleata de moment a ei si pe undeva trebuie sa recunosc oricat ma doare ca era necesara, eu am cam neglijat-o. E o persoana buna, e ok, stiu ca-i pare rau, am vrut sa trec peste episodul asta dar e greu. Mai trebuie sa recunosc sa fiu fairplay, si eu am inselat-o de-a lungul timpului, nu stie lucrul asta si nici nu o sa afle, nu stiu de ce am inselat-o, probabil asa sunt barbatii, as vrea sa nu fi aflat nici eu niciodata. Ca a facut-o asta e, toti o fac, dar modul in care a facut-o ma deranjeaza si ca nu s-a ascuns indeajuns, e si mai deranjant. Oare merita incercat mai departe?
 
Hmmm!
Daca a sarit gardul odata are sa o mai faca!
aici chiar nu ai nevoie ca alt cineva sa-ti zica ce sa faci!
 
Eu as zice ca merita de incercat. Amindoi ati facut greseli, viata nu e usoara. Relatii perfecte sint putine daca sint. Pina la urma depinde si de inima. Uneori mintea decide una insa in practica nicidecum nu se primeste pentru ca inima refuza. Alteori decizi sa te opresti, sa mergi in alta directie, insa inima tot acolo ramine. E greu cred sa gasesti pe cineva cu care esti intradevar compatibil, si nu simti asta decit dupa ce s-a terminat insa atunci nu mai poti face nimic, asa ca poate cit timp mai poti face alegerea, sa incerci sa fiti impreuna si sa lasati soarta sa decida ce va va scoate in cale....
 
Salut IIPadre,
Fidelitatea este o iluzie, un mit. Corpul omenesc şi creierul nostru nu poate trăi fără schimbare. Doar schimbarea ne face să evoluăm. Hmmm are dreptate - se va mai întâmpla, sau cel puţin acest risc va rămâne. Tu ai de ales:
- accepţi realitatea şi o laşi să mai guste (pentru că, după cum ai spus: "o iubesc" - deci "sunt cu ea pentru că o iubesc, dar nu pentru că ea îmi este fidelă". Pentru că cu timpul şi tu vei întâlni femei pe care vei dori să le "guşti")
- o ţii sub control permanent (dar acest lucru o va inhiba, şi frumuseţea ei va trece repede, ca o floare ce nu-şi primeşte hrana)
- SAU - creezi singur iluzia acestor emoţii. În realitate puţine femei au chiar nevoie de sex aşa cum au nevoie bărbaţii. Tot ce trebuie să faci este să o hrăneşti cu emoţii. Nu în fiecare zi, că paharul se va umple, dar cam o dată de două ori pe săptămână. Află care emoţii o stimulează pe ea: cuvintele frumoase, cadourile mici, poate are nevoie să vorbească cu tine, doar să vorbească şi atât, poate îi place când o ajuţi cu casa, ceva curăţenie prin casă, poate de făcut mâncare, sau poate ea se hrăneşte cu emoţiile pe care le primeşte atunci când o atingi!! Tot ce trebuie să faci în acest caz este să încerci şi să vezi rezultatul. Creierul femeilor trăieşte din emoţii, iar această hrană bărbaţii cam rar o aduc la masă.

Cu timpul rutina va apărea oricum în viaţa voastră şi va trebui să o eviţi. Rutina ucide majoritatea relaţiilor. Dacă o iubeşti cu adevărat - atunci se merită să o accepţi aşa cum este ea - frumoasă şi slabă, emotivă şi plină de viaţă, morocănoasă şi nervoasă, iar în public -dorită şi de alţii.

Pe de altă parte - tu singur chiar nu ai avut relaţii cu alte femei ?? Dacă nu - cu timpul vor apărea, şi cum te vei descurca ? Iar dacă da - atunci chiar nu se merită să o laşi. În pat toate femeile şi bărbaţii sunt la fel. În suflet - fiecare e autentit.

Mai bine evită să te gândeşti dacă trebuie sau nu să o ierţi. Doar gândeşte-te că o iubeşti şi gata :) Acceptă frumuseţea ei, în faţa căreia nici tu nici alţi bărbaţi nu au putere :)

Apropos - când ultima dată i-ai dăruit o floare ? şi i-ai spus la urechiuşă, cea stângă, încetişor, încetişor, aceste două cuvinţele - "Te Iubesc" ??? Dar timpul trece :)

Succes :)
 
Salut IIPadre,
Fidelitatea este o iluzie, un mit. Corpul omenesc şi creierul nostru nu poate trăi fără schimbare. Doar schimbarea ne face să evoluăm. Hmmm are dreptate - se va mai întâmpla, sau cel puţin acest risc va rămâne. Tu ai de ales:
- accepţi realitatea şi o laşi să mai guste (pentru că, după cum ai spus: "o iubesc" - deci "sunt cu ea pentru că o iubesc, dar nu pentru că ea îmi este fidelă". Pentru că cu timpul şi tu vei întâlni femei pe care vei dori să le "guşti")
- o ţii sub control permanent (dar acest lucru o va inhiba, şi frumuseţea ei va trece repede, ca o floare ce nu-şi primeşte hrana)
- SAU - creezi singur iluzia acestor emoţii. În realitate puţine femei au chiar nevoie de sex aşa cum au nevoie bărbaţii. Tot ce trebuie să faci este să o hrăneşti cu emoţii. Nu în fiecare zi, că paharul se va umple, dar cam o dată de două ori pe săptămână. Află care emoţii o stimulează pe ea: cuvintele frumoase, cadourile mici, poate are nevoie să vorbească cu tine, doar să vorbească şi atât, poate îi place când o ajuţi cu casa, ceva curăţenie prin casă, poate de făcut mâncare, sau poate ea se hrăneşte cu emoţiile pe care le primeşte atunci când o atingi!! Tot ce trebuie să faci în acest caz este să încerci şi să vezi rezultatul. Creierul femeilor trăieşte din emoţii, iar această hrană bărbaţii cam rar o aduc la masă.

Cu timpul rutina va apărea oricum în viaţa voastră şi va trebui să o eviţi. Rutina ucide majoritatea relaţiilor. Dacă o iubeşti cu adevărat - atunci se merită să o accepţi aşa cum este ea - frumoasă şi slabă, emotivă şi plină de viaţă, morocănoasă şi nervoasă, iar în public -dorită şi de alţii.

Pe de altă parte - tu singur chiar nu ai avut relaţii cu alte femei ?? Dacă nu - cu timpul vor apărea, şi cum te vei descurca ? Iar dacă da - atunci chiar nu se merită să o laşi. În pat toate femeile şi bărbaţii sunt la fel. În suflet - fiecare e autentit.

Mai bine evită să te gândeşti dacă trebuie sau nu să o ierţi. Doar gândeşte-te că o iubeşti şi gata :) Acceptă frumuseţea ei, în faţa căreia nici tu nici alţi bărbaţi nu au putere :)

Apropos - când ultima dată i-ai dăruit o floare ? şi i-ai spus la urechiuşă, cea stângă, încetişor, încetişor, aceste două cuvinţele - "Te Iubesc" ??? Dar timpul trece :)

Succes :)
QoderoBay ai dreptate oarecum, am avut relatii si eu, am inselat, nu am cautat sa arat cat de nenorocita a fost, pe undeva inteleg, a fost o necesitate, eu nu am avut un motiv anume. Am specificat ca mai devreme sau mai tarziu toti inselam, atat doar ca nu trebuie sa aflii, chestiile astea dor. Din pacate eu am aflat intamplator si de aceea am scris aici, poate unele pareri conteaza. Ea e ok acum, se comporta minunat, ca intotdeauna de altfel, o iubesc dar nu stiu daca va mai merge. O sa las timpul sa decida, eu mai am inca stari nasoale de moment, nu sunt disperat, intr-un fel sau altul o sa las lucrurile sa se rezolve de la sine.
 
Exista totusi o problema care poate sa tensioneze relatia in timp. Deci , tu ai iertat-o, totul e bine si sunteti fericiti, insa in capul tau oricum vor reveni aceste amintiri neplacute, si mai greu, vor fi si imagini. Nu cred ca niciodata nu stai si nu ti-o imaginezi inselindu-te, cu tehnici si tot felul de detalii care sa recunoastem pot sa scoata din minti. La o cearta, in furie, aceste chestii vrei nu vrei revin in cap. Daca esti o persoana tare, care poate trece peste asta, atunci e bine de lasat totul in urma si de facut o relatie frumoasa unde sa fie prezenta increderea. Sa fim sinceri, daca nu ai incredere nu o sa mearga. Tot felul de suspiciuni, controluri , ganduri care te macina cand esti plecat pe 3 zile " oare ma asteapta, oare nu e cu altul? " la bine nu duc niciodata, si tu o sa oboseshti, si ea n-o sa rabde. Deci aici tine de tine, daca poti sa-ti iei in maini, sa spui gata cu tot ce-a fost , sa ai incredere si sa mergi mai departe, bravo, merita.
Ea te-a inselat o data, tu ai recunoscut ca ai facut-o de mai multe ori, intr-un fel relatia voastra n-a fost "sfinta" niciodata. Bine, ea nu stie, insa oricum tu trebuie sa te gandeshti si la asta si sa fii corect. Puneti punct ambii la ceea ce-i prin parti. " asa sunt barbatii" ei bine nu cred ca e o mindrie, eu consider ca intr-o relatie ce dureaza atata timp e o mindrie sa spui " eu nu mi-am inselat prietena niciodata" deci si tu aveai evadari si asta din cauza ca ceva nu ajungea probabil, intelege-o si pe ea. Mai bine e sa aveti o discutie despre tot ce-i bine, ce-i rau, sa fiti deschisi si sa spuneti de ce aveti nevoie asa ca in viitor aceste necesitati sa vi le satisfaceti fara a avea nevoie de a cauta in alta parte.

Din experienta si tot ceea ce mai stiu , de obicei cand o femeie inseala, mai devreme sau mai tirziu relatia se rupe. Asta e firea barbateasca...
 
Exista totusi o problema care poate sa tensioneze relatia in timp. Deci , tu ai iertat-o, totul e bine si sunteti fericiti, insa in capul tau oricum vor reveni aceste amintiri neplacute, si mai greu, vor fi si imagini. Nu cred ca niciodata nu stai si nu ti-o imaginezi inselindu-te, cu tehnici si tot felul de detalii care sa recunoastem pot sa scoata din minti. La o cearta, in furie, aceste chestii vrei nu vrei revin in cap. Daca esti o persoana tare, care poate trece peste asta, atunci e bine de lasat totul in urma si de facut o relatie frumoasa unde sa fie prezenta increderea. Sa fim sinceri, daca nu ai incredere nu o sa mearga. Tot felul de suspiciuni, controluri , ganduri care te macina cand esti plecat pe 3 zile " oare ma asteapta, oare nu e cu altul? " la bine nu duc niciodata, si tu o sa oboseshti, si ea n-o sa rabde. Deci aici tine de tine, daca poti sa-ti iei in maini, sa spui gata cu tot ce-a fost , sa ai incredere si sa mergi mai departe, bravo, merita.
Ea te-a inselat o data, tu ai recunoscut ca ai facut-o de mai multe ori, intr-un fel relatia voastra n-a fost "sfinta" niciodata. Bine, ea nu stie, insa oricum tu trebuie sa te gandeshti si la asta si sa fii corect. Puneti punct ambii la ceea ce-i prin parti. " asa sunt barbatii" ei bine nu cred ca e o mindrie, eu consider ca intr-o relatie ce dureaza atata timp e o mindrie sa spui " eu nu mi-am inselat prietena niciodata" deci si tu aveai evadari si asta din cauza ca ceva nu ajungea probabil, intelege-o si pe ea. Mai bine e sa aveti o discutie despre tot ce-i bine, ce-i rau, sa fiti deschisi si sa spuneti de ce aveti nevoie asa ca in viitor aceste necesitati sa vi le satisfaceti fara a avea nevoie de a cauta in alta parte.

Din experienta si tot ceea ce mai stiu , de obicei cand o femeie inseala, mai devreme sau mai tirziu relatia se rupe. Asta e firea barbateasca...
Mda, asta cam asa e, cateodata ma gandesc dar in acelasi timp gandesc ca n-am procedat corect, am vrut sa o las balta, de fapt am cam lasat-o intr-un moment total nepotrivit. Nu prea avea de ales, risca sa ramana fara nimic. Cat despre ca am inselat-o, nu e o mandrie pentru mine, ziceam de barbati asa ca nu gaseam alta explicatie, nu cred ca e general valabil, nu stiu de ce am facut-o, nu cred ca-mi lipsea ceva. Momentan am lasat-o asa, nu prea ma agit, o sa incerc sa fac imposibilul, cu toate ca ai dreptate in ultima fraza.
 
Back
Top