Cine stie ZIP-code la Chisinau [ro]

Kratoss

New Member
Baieti si fetite de pe forum cine poate sa-mi spuna ce zip cod are Chisinaul ???

Treaba e ca l-am cautat pe i-net si nu l-am gasit, am mers la posta (centru) si am intrebat-o pe o tipa de la tejghe despre zip cod, la care ea imi arunca o privire..., de parca as fi fost cineva cazut din luna :crazy: . Am intrebat-o atunci, ce cod postal am, la care imi dadu o cartulie veche (de vreo 10 ani legata cu o ata cu multe noduri de tejghea). Nu mi-am gasit adresa acolo, si iar o intreb. Ghiciti ce-mi spune........ :lol: Sa merg sa sun la 909 sau 999 sa aflu daca astfel strada mea exista in municipiul Chisinau. si asta la posta !!!!!! (sic)
 
Hmm...uitandu-ma la denumirea temei, nu intelegeam ca cauta ea aici, insa apoi am inteles ca totusi ne aflam pe un forum International, iar zip-cod-ul Chisinaului tot este international :)
Cat de straniu insa nici eu nu stiu zip-cod-ul Chisinaului, stiu doar ca prin regiunea Bd. Dacia este o posta care are zip-cod-ul 6260 (sau ceva de genul acesta...insa nu sunt sigur daca este corect ceea ce am scris eu :) )
 
Pana la urma totusi am aflat codul postal al strazii mele e MD-2009, dar ZIP codul e mai lung e ceva gen 11111-222222. Imi pare ca acei 5 de 1 sunt codul tarii si orasului iar restul strada (imi pare ca e asa, nu stiu precis) Poate ca Chisinaul nici nu are zip cod (poate asta se foloseste doar in US), dar asta ar fi penibil de tot. Una e clar traim in tara unde tot ce e mai rau e posibil.... :-x

As vrea sa cumpar ceva de pe net, iar acolo este un camp ion care e necesara indicarea zip codului :( (pe care e clar ca nu-l stiu). Nestiind codul nu pot sa stiu daca compania va putea sa-mi trimita cumparatura acasa. Ma gandesc ca solutia ar fi sa le trimit un email sa-i intreb (oare le-a mai scris vreodata cineva cerandu-le ZIP-ul orasului propriu?)
 
in conditii normale daca cimpul in care se cere zip codul nu e marcat ca obligatoriu niic nu trebuie sal introduci. daca indici adresa e de ajuns. oricum ceia ce numeste tu zip code pentru chisinau ii un numar de 4 cifre si MD in fata de tip: MD 2000. Chisinaul se incepe cu 2 din cite tin minte si nu este un singur cod ci sunt mai multe. Daca te duci la posta centrala ai sa vezi ca ei au listele impartite pe regiunile orasului...

La Ciocana de exemplu 'zip' codul e MD 2045.
 
ZIP-codul e acelasi lucru ca si codul postal in RM (in Germania e "Postleitzahl" sau "PLZ", cred ca in Austria e acelasi lucru) - o codare a localitatilor si/sau regiunilor din localitati pentru livrarea scrisorilor, coletelor postale etc.

Pe timpul URSS codul postal in RSSM era din 6 cifre si incepea paremi-se cu 277... Acum e format din 4 cifre si contine prefixul telefonic al localitatii (primele doua cifre - in Chisinau e 2) + nr. oficiului postal.
De exemplu, strada sau, mai precis, portiunea strazii unde e situata casa lui Kratoss e deservita de oficiul postal nr. 09.

La Ciocana nu peste tot e codul postal 2045. In acest caz e vorba de o portiune a Ciocanei, care intra in competenta oficiului postal nr. 45 din Chisinau.

Asa ca totul e in "poreadka" in acest sens in RM, Kratoss, nu trebuie sa-ti fie rusine. :D


Referitor la ZIP Code (in SUA):

Definitions

Q. What do the letters “ZIP” stand for?
A. ZIP is the acronym for Zone Improvement Plan. ZIP Code identifies a specific geographic delivery area.

Q. Who is Mr. ZIP?
A. On July 1, 1963, the U.S. Postal Service implemented the ZIP (Zoning Improvement Plan) Code to improve the sorting and delivery of mail and ease the way toward better, faster automated processing of letters and packages. The character Mr. ZIP was designed to promote adoption of the new ZIP Code.


http://www.usps.com/zip4/zipfaq.htm#H1
 
Ai dreptate Petru!
Numai ca in Austria/Vienna Zip-cod-ul este distribuit pe sectoare( nu pe sectiunile de posta)!
Spre ex. eu ma aflu in sectorul(bitzircul) 20 inseamna ca zip-cod-ul este 1200
Daca as trai in sectorul(bitzircul) 1 inseamna ca zip-codul ar fi 1010 :)
 
coolgreetings said:
Ai dreptate Petru!
Numai ca in Austria/Vienna Zip-cod-ul este distribuit pe sectoare( nu pe sectiunile de posta)!
Spre ex. eu ma aflu in sectorul(bitzircul) 20 inseamna ca zip-cod-ul este 1200
Daca as trai in sectorul(bitzircul) 1 inseamna ca zip-codul ar fi 1010 :)

Oricum cred ca pentru Bezirk-ul 20 sau 1 sunc competente respectiv oficiile postale nr. 20 si nr. 1. Pentru ca posta care vine in Viena (corect in romana) se imparte la oficiile postale in dependenta de ZIP-codul indicat pe plic (colet).
 
NU....nu cred......in Vienna sunt vreo 200 de oficii postale si tot Vienna are "numai" 24 zip-cod-uri (deoarece are 24 de sectoare)
 
coolgreetings said:
NU....nu cred......in Vienna sunt vreo 200 de oficii postale si tot Vienna are "numai" 24 zip-cod-uri (deoarece are 24 de sectoare)

Se poate de rezolvat "rebusul" foarte simplu. Te duci miine la cel mai apropiat oficiu postal si intrebi. Sunt sigur ca-ti vor raspunde. Ca doar nu sunt acei "poshtalioni moldoveni" care l-au "futbolit" pe Kratoss. :D

Si ne scrii miine raspunsul. OK?
 



Mesajele de genul acesta vor fi sterse pe viitor....in primul rand nu este la tema, iar in al doilea rand am mai spus-o....aveti vreo 10 tema cu gramtica pe tot forumul!
Maine sterg!

Si nu inteleg...cine imi interzice sa scriu Vienna cu 2xn?
Daca vrei mai deschide-ti si pe forumul(ca daca tot ne aflam pe forumul unde se vorbeste limbi diferite, nu ar strica si ceva gramatica romn de la profesori) acesta o tema: "Gramatica limbii romne".
 
Petru said:
coolgreetings said:
NU....nu cred......in Vienna sunt vreo 200 de oficii postale si tot Vienna are "numai" 24 zip-cod-uri (deoarece are 24 de sectoare)

Se poate de rezolvat "rebusul" foarte simplu. Te duci miine la cel mai apropiat oficiu postal si intrebi. Sunt sigur ca-ti vor raspunde. Ca doar nu sunt acei "poshtalioni moldoveni" care l-au "futbolit" pe Kratoss. :D

Si ne scrii miine raspunsul. OK?
Maine? Hmm...sa vad daca am timp...caci sunt foarte incarcat.....insa ma voi stradui sa aflu raspunsul :)

Si totusi....Vienna nu este Chisinau....ar fi stupid(din partea mea) daca zip-cod-urile s-ar lua dupa oficiurile postale!
 
N-am crezut ca aici se va srie mai mult de 2 mesaje (al meu inclusiv), daca stiam, puneam si un poll gen va place "Posta Moldovei" :lol: :lol: :lol:
 
Kratoss said:
N-am crezut ca aici se va srie mai mult de 2 mesaje (al meu inclusiv), daca stiam, puneam si un poll gen va place "Posta Moldovei" :lol: :lol: :lol:
Intrebarea este foarte "originala". :hehei:
Cum poti sa intrebi daca iti place "Posta Moldovei"? Mie nu stiu de ce, insa imi pare ca Posta noastra inca este nesigura...
 
Cine vrea sa(-si) afle codul postal (in RM) fara a merge la posta sa-mi scrie pe privat. Serviciu gratuit :D
 
coolgreetings said:
Si totusi....Vienna nu este Chisinau....ar fi stupid(din partea mea) daca zip-cod-urile s-ar lua dupa oficiurile postale!

O, nu, nu este chiar deloc stupid shi daca te gindeshti un pic altfel nici nu poate fi :)
Pentru ca mailul circula de la un punct de prezentza al poshtei la altul, puncte ce de obicei reprezinta nishte oficii poshtale (cu exceptsia marilor centre de distribuire, aflate de obicei la gari shi aeroporturi). Gindeshte-te ca nu ar fi de nici un folos practic sa fie indicat pe un pachet un cod poshtal care reprezinta sectorul orashului unde se afla destinatarul - este mult mai ushor de codificat oficiul poshtal care este responsabil de acel sector sau acea strada.
in anii recentsi insa, cu preponderentza in lumea vestica, pentru ushurarea logisticii s-au introdus shi coduri poshtale pentru organizatsii mari - universitatsi, corporatsii, samd. plus la asta, un oficiu poshtal al putea reprezenta, de exemplu, primele cifre dintr-un cod, ultimele 1-2 fiind pentru uz intern (impartirea in strazi, samd).

referitor la tema "codului poshtal al chisinaului" - asha ceva nu exista :) eixtsa coduri poshtale ale oficiilor poshtale din Chisinau (shi, la general, din Moldova). Spre exemplu, totsi cei care sunt sub "responsabilitatea" oficiului poshtal Nr. 12 (numit shi "Oficiul Central" - ala de linga Voxtel in centru) au codul poshtal MD-2012... simplu :)
 
bine, acum eu merg la site-ul cu pricina, si scriu inatai codul 2009 (tara evident Moldova) apoi mi se calculeaza costul transportarii marfii pana la mine. Ma intorc si incerc 2012 si-mi scrie ca acest cod nu e pe lista lor ??? adica ei stiu de un oarecare of. 9 iar de cel cu nr 12 nu ??? Daca-mi explicati si asta... Compania FedEx.
 
eu am incercat sa ma uit la http://www.fedex.com/ratefinder/home?cc=US&language=en shi acolo ii scris ca "Zip code not required", dar asta ii numai pentru price quote... hmm, nu shtiu de ce 2009 merge, dar 2012 nu merge.. tu eshti sigur ca pui la Moldova zip-ul asta shi nu la USA? Ca in the US poate sa existe 02009 shi 02012 sa fie invalid.

vezi, mai incearca... incearca 02012, daca nu merge - asha-i viatza :)

PS: FedEx ii cam scump... de ce nu regular US Postal Service?
 
Back
Top