"Conceptul de Dumnezeu in marele religii" de Dr. Zakir Naik

Palestina

New Member
Intrucat in ultimul timp am dat de multe mesaje pe acest forum ce tin de natura lui Dumnezeu, asi vrea sa aduc aici traducerea unei mici carti scrise de Dr. Zakir Naik, intitulata "The Concept of God in Major Religions". Lucrarea sa se axeaza nu atat asupra gasirii diferentelor intre diferite religii, cat a punctelor comune intre ele. Mai mult ca orice, aceasta lucrare demonstreaza ca Sursa a practic tuturor religi majore e Unicul Dumnezeu. Eu am gasit-o destul de informativa. Sper sa o gasiti si voi. Imi cer scuze pentru eventualele greseli. Tot ce este bine in aceasta lucrare e de la Allah, si tot ce este rau e de la mine. In numele Domnului.


P.S. Asi prefera ca toate comentariile si intrebarile legate de aceasta carte sa fie adresate intr-o tema aparte, care am sa o numesc ... "Comentarii si intrebari la cartea "Conceptul de Dumnezeu in marele religii" :)
 
CONCEPTUL DE DUMNEZEU IN MARELE RELIGII

De Dr. Zakir Naik


INTRODUCERE


Una din trasaturile caracteristice a civilizatiei noastre este prezenta a unui numar mare de religii si sisteme etice. Omenirea a tins intotdeauna sa inteleaga cauzele creatiei si locul ei in schema lucrurilor.

Arnold Toynbee a studiat istoria omului si si-a expus studiile sale intr-o lucrare monumentala de zece volume. El a constatat ca in istoria omului, religia ocupa un loc central. Intr-un articol din Observer, aparut pe 24 Octombrie, 1954 el scria:

"Am ajuns sa cred ca religia dispune de cheie catre misterul existentii omului."

Conform Oxford Dictionary, religia reprezinta "credinta intr-o o forta de control supraumana, in special intr-un Dumnezeu personal sau dumnezei intitulati sa fie ascultati si inchinati de catre oameni".

O trasatura comuna a tuturor religiilor majore este credinta intr-un Dumnezeu Universal sau intr-o Autoritatea Divina Suprema care e Atotputernica si Atotstiutoare. Urmasii a tuturor religiilor majore cred ca Dumnezeul la care se inchina ei e acelasi Dumnezeu atat pentru ei, cat si pentru ceilalti.

Marxismul, Freudianismul si alte credinte "non-religioase" au incercat sa atace radacinile religiilor organizate. Dar cele dintai la randul lor s-au dezvoltat in niste sisteme de credinte. Spre exemplu, cand comunismul a fost adoptat de multe tari ale lumii, el a fost propagat cu acelasi zel si angajament ce caracterizeaza acul de propovaduire si propagare a religiilor.

Astfel, religia e o parte integrala a existentii umane. Coranul Preaslavit zice in urmatorul vers:

"Spune: "O, voi oameni ai Scripturii, veniti la un cuvant comun intre noi si voi: sa nu-L adoram decat pe Allah, sa nu-L asociem cu nimic, sa nu ne luam unii pe altii drept dumnezei, in afara de Allah. Apoi daca ei vor intoarce spatele, spuneti-[le]: Marturisiti ca noi suntem musulmani [supusi]!" (Al-Qur'an 3:64)

Studierea diferitor religii a fost o experienta ce m-a imbogatit. Ea mi-a reafirmat convingerea precum ca Dumnezeu a creat fiecare suflet uman cu o oarecare cunostinta a existentii Lui. Constitutia psihologica a omului e asa intrucat ea accepta existenta Creatoruli, numai daca nu a fost conditionata sa creada in contrariul. In alte cuvinte, credinta in Dumnezeu nu cere conditionare, pe cand refuzul de a crede in Dumnezeu cere conditionare.
 
CATEGORIZAREA MARELOR RELIGII

Religiile lumii pot fi categorizate in religiile semitice si non-semitice. Religiile non-semitice la randul lor, pot fi impartite in religiile ariene si religiile non-ariene.

Religiile Semitice.

Religiile semitice sunt religiile ce au originat in popoare semitice. Conform Bibliei, Profetul Noe (pace fie asupra sa) a avut un fiu numit Sem (Shem). Descendantii lui Sem sunt cunoscuti ca semiti. Iar religiile semitice sunt religii care si-au originea la evrei, arabi, asirieni, fenicieni etc. Principalele religii semitice sunt Iudaism, Crestinism si Islam. Aceste religii sunt religii profetice, intrucat cred in Calauzirea Divina trimisa prin profetii Lui Dumnezeu.

Religiile Non-Semitice

Religiile non-Semitice se subimpart in religiile ariene si non-ariene:

Religiile Ariene

Religiile Ariene sunt religii ce au originat intre popoarele Ariene, un grup puternic de oameni vorbitori de limbi Indo-Europene ce s-au raspandit peste pamnturile prezente a Iranului si Indiei de Nord in prima jumatate a mileniumului II inainte de Hristos (pacea fie asupra sa) (2000 - 1500 i.Hr.)

Religiile ariene se subdivizeaza mai departe in cele Vedice si non-Vedice. Religiilor Vedice este atribuite Hinduismul sau Brahmanismul. Religiile non-Vedice sunt religia Sikh, Budism, Jainism, etc. Aproape toate religiile ariene sunt religii non-profetice.

Religia zoroastriana este o religie ariana, non-Vedica, ce nu e asociata cu Hinduism. Aceasta religie pretinde a fi profetica.

Religiile Non-Ariene

Religiile non-ariene au origini diverse. Confucianismul si Taoismul sunt de origine chineza, iar Shintoismul de origine japoneza. Multe din aceste religii non-ariene nu au conceptul de Dumnezeu. Sunt mai degraba niste sisteme etice decat religii.

Cea mai autentica definitie a lui Dumnezeu in orice religie

Conceptul de Dumnezeu adoptat de o religie nu poate fi judecat numai observand practicile devotantilor acestei religii. Este destul de posibil pentru urmasii multor religii sa fie ignoranti de conceptul de Dumnezeu din propriile lor scripturi. De aceea este mai util de analizat conceptul de Dumnezeu al oricarei religii referindu-ne la scripurile sale sacre.

Deci haideti sa incercam sa intelegem conceptul de Dumnezeu in marele religii prin analizarea a ceea ce au de spus scripturile lor.
 
CONCEPTUL DE DUMNEZEU IN HINDUISM

Dintre religiile ariene, Hinduismul se bucura de cea mai mare popularitate. "Hindu" este de fapt un cuvant persan ce desemneaza locuitorii regiunii de dupa valea fluviului Ind. In limbajul modern insa, Hinduismul e un termen ce acopera un asortiment de crezuri religioase, majoritatea carora sunt bazate pe Vede, Upanishade si Bhagavat Geeta.

Conceptul de baza de Dumnezeu in Hinduism:

Hinduismul de obicei e perceput ca fiind o religie politeista. Intr-adevar, majoritatea hindusilor va confirma asta, prin faptul ca cred intr-o multime de deitati. Unii hindusi cred in sisteme de trei dumnezei, timp ce altii cred in 330 milioane de deitati. Insa hindusii educati, carora le sunt cunoscute scripturile lor insista ca un hindus ar trebui sa creada numai intr-un singur Dumnezeu.

Diferenta majora dintre perceptiile hindusa si islamica Lui Dumnezeu consta in credinta simplilor hindusi in filosofia panteista. Panteismul considera toata materie, atat vie cat moarta ca fiind divina si sacra. Hindusii deci considera copacii, soarele, luna, animalele, si chiar oamenii ca fiind manifestatiile lui Dumnezeu. Pentru un hindus simplu, totul este Dumnezeu.

Islam, pe de alta parte, sustine ca omul si tot ce-l inconjoara sunt mai degraba exemple de creatie divina decat insasi divinitatea. Musulmanii deci cred ca totul este al Lui Dumnezeu. In alte cuvinte, noi credem ca totul Ii apartine Lui Dumnezeu. Copacii, soarele si luna si totul din acest univers Ii apartine Lui Dumnezeu.

Coranul Sfant zice:

"Veniti la un cuvant comun intre noi si voi". Si primul cuvan comun este "sa nu-L adoram decat pe Allah".

Haideti deci sa incercam sa gasim puncte comune prin analizarea scripurilor hinduse si islamice.

Bhagavat Geeta

Bhagavat Geeta se bucura de cea mai mare popularitate dintre toate scripurile hinduse. Luati in consideratie urmatorul vers din Geeta:

"Acei inteligenta carora le-a fost rapita de catre dorinte materiale se predau semizeilor si urmaresc reguli si regulatii particulare de inchinare conform firelor lor personale."

(Bhagavad Geeta, capitolul 7, versetul 20 (B.G. 7:20)

Aici Geeta face referire la oamenii materialisti care se inchina semizeilor alaturi de Dumnezeul Adevarat.

Upanishade:

Upanishade sunt la fel considerate a fe scripturi sacre de catre hindusi. Considerati urmatoarele versuri din Upanishade:

(i) "Ekam evaditiyam" - "El este Unul fara al doilea."

(Upanishade Changoya 6:2:1)

Luati in consideratie inca urmatoarele versuri din Upanishade:

(ii) "Na casya kasju janita na cadhipah" - "El n-are parinti nici Domn."

(Upanishade Svetasavatara 6,9, partea II, pg. 263)

Considerati urmatoarele:

(iii) "Na tasya pratima ati" - "Nu este o aseamanare Lui"

(Upanishade Svetasvatara, capitolul 4:19)

"Nainam urdhvam na tiryancam na madhye na parijagrabhat na tasy pratime asti yasya nama mahad yasah." - "Nu este o asemanare Lui al Carui nume e Slava Mareata"

(Upanishadele principale, de S. Radhakrishnan, pg. 736 & 737)
(Cartile Sacre ale Estului, volumul 15, Upanishade, partea II, pg. 253)

Comparati versurile de mai sus cu urmatoarele versete din Coranul Sfant:

"Si El nu are pe nimeni egal!" (Qur'an 112: 4)
"Nu este nimic asemenea cu El." (Qur'an 42: 11)

Versetele urmatoare din Upanishade fac aluzie la neputinta omului de a Il imagina Dumnezeu intr-o forma particulara:

"Na samdrse tisthati rupam asya, na caksusa pasyati kas canaiam. Hrda hrdistham manasa ya enam, evem vidur amrtas te bhavanti".

"Forma Lui nu e de a fi vazuta, nimeni Il vede cu ochiul. Cei care prin inima si ratiune Il, devin imortali". (Upanishade Svetasvatara 4:20)

Coranul Sfant face referire la acest aspect in versetul urmator:

"Privirile nu-L ajung, insa El prinde toate privirile. El este cel Bland si Bine Stiutor." (Qur'an 6:103).


Vedele

Vedele sunt considerate ca fiind cele mai sacre scripturi hinduse. Exista 4 Vede principale: Rig Ved, Yajur Ved, Sam Ved si Atharva Ved.

1. Yajur Veda

(i) Considerati urmatoarele versuri din Yajur Veda:

"Na tasya pratima asti" - "Nu exista o imagine a Lui." (Yajurveda 32:3)

Mai departe se spune: "Deoarece El nu e nascut, El merita inchinarea noastra." "Nu exista o imagine a Lui, al Carui glorie intr-adevar e mare. El intretineinlauntyrul Sau toate obiectele luminoase ca Soarele etc. Fie ca El sa nu ma dauneze, aceasta e rugaciunea mea. Deoarece El nu e nascut, El merita inchinarea noastra" (Yajurveda de Devi Chand M. A., p. 377)

(ii) "El e fara corp si e pur" Este mentionat in Yajurveda 40:8:
"El e intr-o stare incorporala, imposibil de ranit, fara de slabiciuni, pur, si raul nu L-a patruns. Clarvazator, intelept, cuprinzator, autosuficient, Cel care traieste vesnic" (Yajurved 40:8)

(iii) De asemenea e mentionat in Yajurveda:

"Andhatama pravishanti ye asambhuti mupaste" - ""Ei patrund in intuneric, cei care se inchina lucrurilor naturale", adica aer, apa, foc, etc. "Ei cad mai adanc in intuneric, cei care se inchina lui sambhuti". "Sambhuti" inseamna lucruri create, spre exemplu masa, scaun, idol, etc".

(Yajurveda 40:9)

(iv) Yajurved de asemenea mentioneaza o rugaciune ce declara: "Calauzeste-ne catre calea cea buna si inlatura-ne pacatul care ne face sa ne ratacim si sa ne abatem." (Yajurveda 40:16)

2. Atharva Veda)

Considerati urmatoarele versuri din Adharva Veda:

(i) "Dev maha osi" - "Dumnezeu e intr-adevar Mare" (Atharvaveda 20 58:3)

Un mesaj similar ne este dat de Sfantul Coran in Surah Rad.

"El este Cel Mare, Cel Preainalt". (Qur'an 13: 9)

Rig Veda

Cea mai veche dintre vede este Rig Veda. Tot ea este considerata cea mai sfanta de catre hindusi. Rigveda sustine ca "Inteleptii cheama un Dumnezeu cu multe nume". (Rigveda 1:164:46)

(ii) Rigveda da un mai putin de 33 diferite atribute pentru Atotputernicul Dumnezeu, multe din astea sunt mentionate in Rigveda, Cartea 2, cantecul 1.

Dintre atribute diverse mentionate in Rigveda, unul dintre cele mai frumoase este Brahma. "Brahma" inseamna "Creatorul". Tradus in araba acest cuvant inseamna "Khaliq". Musulmanii nu pot sa aiba obiectii daca Dumnezeul Atotputernic este numit ca "Al-Khaliq", "Creatorul", sau chiar "Brahma". Insa musulmanii categoric nu pot sa accepte viziunea precum ca "Brahma" e Dumnezeul Atotputernic care are patru capuri (authubillah - Doamne fereste). Descrierea Lui Dumnezeu in termeni antripomorfici contrazice urmatoarelor versuri din Yajurveda:

"Na tasya Pratima asti" - "Nu exista o imagine a Lui" (Yajurveda 32:3)

Un alt atribut frumos mentionat in Rigveda, Cartea II, cantecul 1, versetul 3 e Vishnu. "Vishnu" inseamna "Intretinatorul". Tradus in araba Vishnu inseamna "Rabb". Iarasi, musulmanii nu pot avea obiectii daca Atotputernicul Dumnezeu e numit "Rabb", "Intretinatorul", sau chiar "Vishnu". Numai ca imaginea populara lui Vishnu la hindusi e a unui dumnezeu care are patru maini, cu una din mainile drepte tinand "Chakra", adica un disc si in una din mainile stangi tinand o scoica, calare pe o pasare. Musulmanii niciodata nu vor accepta vre-o imagine a Lui Dumnezeu. Cum am zis mai devreme, asta contrazice si versurilor din Yajurvada.

(iii) Considerati urmatoarele versuri din Rigveda:

"Ma chindanyadvi shansata" - "O prieteni, nu va inchinati nimanui in afara de El, Celui Divin" (Rigveda Cartea 8:1:1)

(iv) "Yogii intelepti isi concentreaza mintile si isi concentreaza gandurile la Realitatea Suprema, care este Omnipresenta, Mare si Atotstiutor. Numai El, stiind functionarea lor, le desemneaza organelor de simt sarcinile respective. Intr-adevar, mare e slava Creatoruli Divin". (Rigveda 5:81)

Brahma Sutra sin Hindu Vedanta:

"Ekram Brahm, dvitja naste neh na naste kinchan"

"Dumnezeu e numai unul, fara al doilea, fara indoiala, fara indoiala, fara cea mai mica indoiala".

Deci, numai o studiere obiectiva si impartiala a scripurilor hinduse il poate ajuta pe cineva sa inteleaga conceptul lui Dumnezeu in Hinduism.
 
RELIGIA SIKH (SIKHISMUL)

Sikhismul este o religie non-semitica, ariana, non-vedica. Desi nu este o religie globala, aceasta religie reprezinta o ramura, sau o deviere a Hinduismului, si este fondata de catre Guru Nanak la sfarsitul secolului 15. Aceasta religie isi trage originea dintr-o zona a Pakistanului si a Indiei de Nord numita Punjab, ceea ce inseamna "Pamantul celor cinci fluvii". Guru Nanak a fost nascut intr-o familie hindusa ce apartinea castei Kshatriya (casta militara) care insa a fost profund influentata de Islam si musulmani.

Definitia cuvantului Sikh si religiei Sikh.

Cuvantul "Sikh" provine din cuvantul "Sisya" ce inseamna "discipol" sau "urmas". Sikhismul este o religie a celor 10 Guru, primul fiind Guru Nanak si ultimul - Guru Gobind Singh. Cartea sacra a religiei Sikh este Sri Guru Granth, deasemenea numita Adi Granth Sahib.

Cele Cinci "K"

Fiecare Sikh este dator sa pastreze cele "cinci K", care defapt il identifica ca Sikh:

(i) Kesh - parul netaiat si barba nerasa;

(i) Kangha - pieptenele purtat in parul prins coc;

(iii) Kada - bratara de metal sau otel;

(iv) Kirpan - pumnallul pantru aparare;

(v) Kaccha - lengerie speciala, un fel de pantaloni scurti purtati dedesubt.


Mulmantra: Crezul Fundamental al Sikhismului

Cea mai buna definitie care un Sikh poate da conceptului de Dumnezeu in Sikhism este o citata din "Mul Mantra" - Crezul de baza al Sikhismului, care apare la inceputul cartii Sri Guru Granth Sahib, volumul I Japuji, primul verset:

"Exista numai un Dumnezeu, care e numit Creatorul adevarat, liber de orice teama sau ura, imortal si nezamislit, autosuficient, Mare si Milostiv".

Sikhismul impune asupra adeptilor sai un monoteism strict. El propaga credinta intr-un singur Dumnezeu Suprem, care este numit "Omkara" si care are urmatoarele atribute:

Kartar - Creator
Sahib - Domn (Rege)
Akal - Etern
Sattanama - Nume Sfant
Parvardigar - Intretinator
Rahim - Iertator
Karim - Binevoitor
El e deasemenea denumit "Wahe Guru" - Unicul Dumnezeu adevarat.

In afara de faptul ca Sikhismul e o religie strict monoteista, el nu crede in Avataravada - doctrina incarnarii. Dumnezeul Atotputernic nu se incarneaza in ceea ce este cunoscut ca Avatara (ca in Hinduism). Sikhismul e impotriva inchinarii idolilor.

Guru Nanak a fost influentat de Sant Kabir (un poet si mistic indian) intr-atat incat cateva capitole din Sri Guru Nanak Sahib contin verssuri lui Sant Kabir. Unul din versete faimoase ale lui Kabir este uramtorul:

"Dukh mein sumirana sabh karein sukh mein karein na koye Jo sukh mein sumirana karein to dukh kaye hoye" -

"Fiecare isi aminteste de Dumnezeu in timpuri de necaz, insa nimeni nu-si aminteste de El in timpuri de pace si fericire. Cel care-si aminteste de Dumnezeu in timpuri de pace si fericire, de ce oare sa se necajeasca?"

Comparati versurile de mai sus cu urmatoarele versuri din Sfantul Coran:

"Daca pe om il loveste o nenorocire, atunci el Il cheama pe Domnul sau, caindu-se inaintea Lui. Apoi, cand ii daruieste lui indurare din partea Sa, uita cele cu care se rugase si Ii face lui Allah semeni" (Qur'an 39:8).
 
ZOROASTRISM


Zoroastrismul este o religie ariana antica care a aparut in Persia mai mult de 2500 de ani in urma. Desi aceasta religie numara relativ putini adepti, mai putin de o suta treizeci de mii in intreaga lume, ea este una dintre cele mai vechi religii. Profetul iranian Zoroastru a fost intemeietorul Zoroastrianismului (cunoscut la fel ca Parsiism). Scriptura sacra a parsienilor este Dasatir si Avesta.

Dumnezeu in Zoroastrism este cunoscut sub numele de "Ahura Mazda". "Ahura" inseamna Domn si "Mazda" inseamna "Intelept", deci "Ahura Mazda" inseamna "Domn Intelept" sau "Dumnezeu Intelept". Ahura Mazda reprezinta o forma stricta a Dumnezeului Monoteist.

Calitatile Lui Dumnezeu dupa Dasatir:

Conform scripurii Dasatir, Ahura Mazda are urmatoarele calitati:

(i) El este Unul.

(ii) Nimic nu i se aseamana Lui

(iii) El este fara inceput si fara sfarsit.

(iv) El nu are nici mama nici tata, sotie sau fii

(v) El este fara corp sau forma.

(vi) NIci ochiul nu-l cuprinde, nici gandul nu-l inchipuie

(vii) El este mai presus de orice ce poti imagina.

(viii) El este mai aproape de tine dacat tu insuti.



Calitatile lui Dumnezeu dupa Avesta

Conform scripturii Avesta, Ghatha si Yasna il descriu pe Ahura Mazda prin urmatoarele caracteristici:

(i) Creatorul (Yasna 31:7 & 11) (Yasna 44:7) (Yasna 50:11) (Yasna 51:7)

(ii) Atotputernicul - Cel mai Mare (Yasna 33:11) (Yasna 48:3)

(ii) Benevolent - "Hudai" (Yasna 33:11) (Yasna 48:3)

(iii) Abundent - "Spenta" (Yasna 43: 4,5,7,9,11,13,15) (Yasna 42:2) (Yasna 45:5) (Yasna 46:9) (Yasna 48:3)
 
Amin. Barak Allahu fikum!


CONCEPTUL DE DUMNEZEU IN IUDAISM


Iudaismul este una din cele mai mari religii semitice. Adeptii acestei religii sunt cunoscuti ca iudei (sau evrei) si ei cred in misiunea Profetului Moise (pace fie asupra sa) si a altor profeti.

(i) Urmatorul vesrset din Deuteronom contine un citat de-al lui Moise (pace fie asupra sa):

"Shama Israelu Adonai Iia Hayno Adna Ikhad"

Aceasta citata e in limba ebraica si inseamna:

"Ascultă, Israele, Domnul Dumnezeul nostru este singurul Domn." (Biblia, Deuteronomul 6:4)

(ii) Considerati urmatoarele versete din Isaia:

"Eu, Eu sunt Domnul şi nu este izbăvitor afară de Mine!" (Biblia, Isaia 43:11)

(iii) "Eu sunt Domnul şi nimeni altul! Afară de Mine nu este Dumnezeu. Eu te-am încins fără ca tu să Mă cunoşti." (Biblia, Isaia 45:5)

(iv) "Aduceţi-vă aminte de vremurile străvechi, de la obârşia lor, că Eu sunt Dumnezeu şi nu este un altul. Eu sunt Dumnezeu şi nu este nimeni asemenea Mie!" (Biblia, Isaia 46:9)

(v) Iudaismul condamna inchinarea la idoli in urmatoarele versete:

"Să nu ai alţi dumnezei afară de Mine! Să nu-ţi faci chip cioplit şi nici un fel de asemănare a nici unui lucru din câte sunt în cer, sus, şi din câte sunt pe pământ, jos, şi din câte sunt în apele de sub pământ! Să nu te închini lor, nici să le slujeşti, că Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu zelos..." (Biblia, Iesirea 20:3-5)

(vi) Un mesaj similar se repeta si in Deuteronomul:

"Să nu ai alţi dumnezei afară de Mine. 8. Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a celor ce sunt sus în cer, sau jos pe pământ, sau în apă şi sub pământ. 9. Să, nu te închini lor, nici să le slujeşti, căci Eu Domnul Dumnezeul tău sunt Dumnezeu zelos..." (Biblia, Deuteronomul 5:7-9)
 
CONCEPTUL DE DUMNEZEU IN CRESTINISM

Crestinismul este o religie semitica ce se presupune ca ar avea aproape doua miliarde de adepti in toata lumea. Crestianismul ii datoreaza numele sau lui Isus Hristos (pace fie asupra lui). Isus (p.f.a.l.) deasemenea este o persoana venerata si in Islam. Islamul, de fapt, este unica credinta non-crestina ce prescrie credinta in Isus (p.f.a.l.).

Inainte de a incepe discutia asupra conceptului de Dumnezeu in Crestinism, sa examinam pozitia lui Isus (p.f.a.l.) in Islam:

(i) Islamul este singura religie non-crestina in care credinta in Isus (p.f.a.l.) reprezinta un articol al credintei. Nici un musulman nu poate fi considerat musulman adevarat daca nu crede in Isus (p.f.a.l.).

(i) Noi credem ca el a fost unul din cei mai mari profeti al lui Allah (

(i) Noi credem ca el a fost nascut in mod miraculos, fara interventia masculina, in ce multi dintre crestinii moderni nu cred.

(i) Noi credem ca el a inviat mortii, cu voia lui Dumnezeu.

(i) Noi credem ca el intorcea vederea celor nascuti orbi, si ii lecuia pe cei ce sufereau de lepra, cu voia lui Dumnezeu.

Va puteti intreba, daca si musulmanii si crestinii il iubesc si il respecta pe Isus (p.f.a.l.), atunci unde anume s-au despartit intre ei? Diferenta majora dintre Islam si Crestinism consta in insistenta crestinilor asupra presupusei divinitati ai lui Isus (p.f.a.l.). Studierea scripturilor crestine ne arata ca Isus (p.f.a.l) niciodata nu si-a asumat divinitatea. De fapt, nu exista nici o declaratie directa si clara in intreaga Biblie unde Isus (p.f.a.l.) ar spune : "Eu sunt Dumnezeu", sau "Inchinati-va mie". De fapt, Biblia contine numeroase declaratii atribuite lui Isus (p.f.a.l.) in care el propavaduia contrariul. Considerati urmatoarele declaratii, atribuite lui Isus (p.f.a.l.):

"Tatăl este mai mare decât Mine." (Ioan 14:28)

"Tatăl Meu, Care Mi le-a dat, este mai mare decât toţi" (Ioan 10:29)

"Eu cu Duhul lui Dumnezeu scot pe demoni" (Matei 12:28)

"Eu, cu degetul lui Dumnezeu, scot pe demoni" (Luca 11:20)

"Eu nu pot să fac de la Mine nimic; precum aud, judec; dar judecata Mea este dreaptă, pentru că nu caut la voia Mea, ci voia Celui care M-a trimis." (Ioan 5:30)


MISIUNEA LUI ISUS (p.f.a.l) - el a venit sa implineasca Legea:

Isus (p.f.a.l.) niciodata nu si-a asumat divinitatea. El a anuntat clar natura misiunii sale. Isus (p.f.a.l.) a fost trimis ca sa confirme Legea iudaica precedenta. Aceasta este evident din urmatoarele declaratii atribuite lui Isus (p.f.a.l.):

"Să nu socotiţi că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc. Căci adevărat zic vouă: Înainte de a trece cerul şi pământul, o iotă sau o cirtă din Lege nu va trece, până ce se vor face toate."

"Deci, cel ce va strica una din aceste porunci, foarte mici, şi va învăţa aşa pe oameni, foarte mic se va chema în împărăţia cerurilor; iar cel ce va face şi va învăţa, acesta mare se va chema în împărăţia cerurilor." (Biblia, Matei 5:17-19).


DUMNEZEU L-A TRIMIS PE ISUS (p.f.a.l.):

Biblia mentioneaza despre natura profetica lui Isus (p.f.a.l.) in urmatoarele versete:

"cuvântul pe care îl auziţi nu este al Meu, ci al Tatălui care M-a trimis." (Ioan 14:24)

"Şi aceasta este viaţa veşnică: Să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, şi pe Iisus Hristos pe Care L-ai trimis." (Biblia, Ioan 17:3).
Isus (p.f.a.l.) a dezmintit orice sugestie, cat de vaga n-ar fi, a divinitatii sale. Considerati urmatoarea intamplare mentionata in Biblie:

"Şi când ieşea El în drum, alergând la El unul şi îngenunchind înaintea Lui, Îl întreba:
Învăţătorule bun, ce să fac ca să moştenesc viaţa veşnică? Iar Iisus i-a răspuns: De ce-Mi zici bun? Nimeni nu este bun decât unul Dumnezeu.Ştii poruncile: Să nu ucizi, să nu săvârşeşti adulter, să nu furi, să nu mărturiseşti strâmb, să nu înşeli pe nimeni, cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta."
(Biblia, Marcu 10:17-19)

Declaratia de sus luata din Biblie dezminte dogma crestina a divinitatii lui Isus si a mantuirii prin sacrificiu lui Isus (p.f.a.l.). Isus invata ca respectarea celor 10 porunci este calea spre mantuire.


ISUS (p.f.a.l.) NAZARINEANUL - BARBAT ADEVERIT DE DUMNEZEU:

Urmatoarea declaratie luata din Biblie suporta credinta islamica precum Isus (p.f.a.l.) a fost profetul Lui Dumnezeu:

"Bărbaţi israeliţi, ascultaţi cuvintele acestea: Pe Iisus Nazarineanul, bărbat adeverit între voi de Dumnezeu, prin puteri, prin minuni şi prin semne pe care le-a făcut prin El Dumnezeu în mijlocul vostru, precum şi voi ştiţi" (Faptele Apostolilor 2:22)

PRIMA PORUNCA SPUNE CA DUMNEZEU E UNUL:

Biblia nu sprijina dogma crestina de trinitate deloc. Unul din scribi l-a intrebat odata pe Isus (p.f.a.l.) care ar fi prima porunca din toate, la ce Isus (p.f.a.l.) a raspuns:

"Shama Israelu Adonai Iia Hayno Adna Ikhat".

Aceasta este o citata in limba ebraica ce inseamna:

"Ascultă Israele, Domnul Dumnezeul nostru este singurul Domn". (Marcu 12:29)
 
Palestina;222761 said:
CONCEPTUL DE DUMNEZEU IN CRESTINISM

Crestinismul este o religie semitica ce se presupune ca ar avea aproape doua miliarde de adepti in toata lumea. Crestianismul ii datoreaza numele sau lui Isus Hristos (pace fie asupra lui). Isus (p.f.a.l.) deasemenea este o persoana venerata si in Islam. Islamul, de fapt, este unica credinta non-crestina ce prescrie credinta in Isus (p.f.a.l.).

Inainte de a incepe discutia asupra conceptului de Dumnezeu in Crestinism, sa examinam pozitia lui Isus (p.f.a.l.) in Islam:

(i) Islamul este singura religie non-crestina in care credinta in Isus (p.f.a.l.) reprezinta un articol al credintei. Nici un musulman nu poate fi considerat musulman adevarat daca nu crede in Isus (p.f.a.l.).

(

Buna seara ,
titlul este gresit pus ,trebuia scris :
Conceptul de Dumnezeu in Crestinism din punctul de vedere al unui musulman.
Cred ca acest titlu ar fi mult mai aproape de ideile formulate .
Pai ori a vrut sa discute acest concept in Crestinism ori 'INAINTE sa examinam .................."
De ce nu a pus un crestin sa discute acest concept ,era mult mai in masura .
Ce frumos arata aceste versete si natura umana si natura divina a Domnului Isus Hristos, Dr Zakir Naik a vazut numai ce avrut sau atata poate .
Filipeni 2:6 El, măcar că avea chipul lui Dumnezeu, totuşi n-a crezut ca un lucru de apucat să fie deopotrivă cu Dumnezeu,
Filipeni 2:7 ci S-a dezbrăcat pe sine însuşi şi a luat un chip de rob, făcându-Se asemenea oamenilor.
Filipeni 2:8 La înfăţişare a fost găsit ca un om, S-a smerit şi S-a făcut ascultător până la moarte, şi încă moarte de cruce.
Filipeni 2:9 De aceea şi Dumnezeu L-a înălţat nespus de mult, şi I-a dat Numele, care este mai presus de orice nume;
Filipeni 2:10 pentru ca, în Numele lui Isus, să se plece orice genunchi al celor din ceruri, de pe pământ şi de sub pământ,
Filipeni 2:11 şi orice limbă să mărturisească, spre slava lui Dumnezeu Tatăl, că Isus Hristos este Domnul.

Numai bine.
 
D-l Theophilos, v-am raspuns in tema "Comentarii si intrebari la cartea "Conceptul de Dumnezeu in marele religii". Numai bine.
 
CONCEPTUL DE DUMNEZEU IN ISLAM

Islam este o religie semitica, care numara mai mult de 1.2 miliarde de aderenti in toata lumea. Islamul inseamna "supunere vointei lui Allah". Musulmanii cred in Coran ca cuvantul Lui Dumnezeu revelat Profetului Mohammed (pacea fie asupra lui). Islamul sustine ca Allah a trimis mesageri si profeti de-a lungul veacurilor cu mesajul Unicitatii Lui Dumnezeu si de raspunderie pentru faptele in Lumea de Apoi. Astfel credinta in profetii anteriori, incepand cu Adam si incluzand pe Noe, Avraam, Ismael, Isaac, Iacov, Moise, David, Ioan Isus si multi altii (pace fie asupra lor toti) reprezinta un articol al credintei in Islam.

CEA MAI CONCISA DEFINITIA A DUMNEZEULUI:

Cea mai concisa definitie a Dumnezeului in Islam este reprezentata in patru versete a surei Ikhlas, capitolul 112 a Sfantului Coran:

1. Spune: "El este Allah, Cel Unic!
2. Allah-us-Samad!
3. El nu zamisleste si nu este nascut
4. Si El nu are pe nimeni egal!"

(Sfantul Qur'an 112:1-4)

Cuvantul "Assamad" este dificil de tradus. El inseamna "existenta absoluta" ce poate fi atribuita numai Lui Allah, orice alt tip de existenta fiind temporal sau conditionat. Deasemenea acest cuvant inseamna ca Allah nu este dependend de nici o pesoana sau lucru ci toate persoane si toate lucruri sunt dependente de Allah.


SURA IKHLAS - PUNCTUL CENTRAL AL TEOLOGIEI.

Sura Ikhlas (Capitolul 112) a Sfantului Coran reprezinta punctul central al teolgiei. "Theo" in limba greaca inseamna "Dumnezeu" si "logy" inseamna studierea. Astfel "theologie" inseamna studierea Lui Dumnezeu si pentru musulmani aceste patru strofe ce-L descriu pe Atotputernicul Dumnezeu reprezinta punctul central al studierii Lui Dumnezeu. Orice candidat la divinitate trebuie sa fie supus acestui "test acidic". Intrucat atributele Lui Allah descrise in aceasta sura sunt unice, dumnezeii falsi si pretendenti la divinitate pot usor fi testati folosind aceste versete.


CE ZICE ISLAMUL DESPRE "OAMENI-ZEI"?

India este deseori numita "tara oamenilor-zei". Aceasta se datoreaza faptului de abundenta a asa zisilor "maestri spirituali" in India. Multi din acesti "baba" si "sfinti" au un numar mare de urmasi in multe tari.
Pentru a intelege pozitia Islamului fata de acesti pretendenti la divinitate, vom analiza unul din acesti "oamenio-zei", Osho Rajnesh.
Rajnesh a fost unul dintr-o multitudine de "maestri spirituali" produsi de India. In luna mai 1981 el a plecat in Statele Unite si a fondat un orasel numit "Rajneshpuram". Mai tarziu el nu s-a impacat cu autoritatile si in final a fost arestat si cerut sa paraseasca tara. El s-a intors in India si a fondat o comuna in Puna care este cunoscuta acum ca "comuna lui Osho". El a murit in 1990. Urmasii lui Osho cred ca el ar fi Dumnezeul Atotputernic. Un oaspete a "comunei lui Osho" va putea citi urmatorul epitaf pe piatra lui funerara:
"Osho - niciodata nu s-a nascut, niciodata nu a murit, a vizitat planeta Pamantul intre 11 Decembrie 1931 si 19 Ianuarie 1990."
Ei insa au uitat sa mentioneze ca lui i-a fost refuzata viza in 21 de tari ai lumii. Urmasii lui Rajnesh nu vad problema in faptul ca "dumnezeul" lor a vizitat Pamantul dar a avut nevoie de viza in 21 de tari!
Deci sa-l supunem acest candidat la divinitate, Bhagwan Rajnesh, testului surei Ikhlas, punctului central al teologiei:

(i) Primul criteriu este "Spune: "El este Allah, Cel Unic!" Este Rajnesh oare unic? Nu! Sunt multi oameni ca Rajnesh ce pretind la divinitate. Unii discipoli ai lui Rajnesh pot considera totusi ca el este unic.

(i) Al doilea criteriu este ca "Allah este Absolut si Etern". Rajnesh in mod cert nu a fost nici absolut, nici etern, intrucat el a murit in 1990. Cunoastem din biografia sa ca suferea de diabet, astma, si dureri de spate cronice. El a sustiut ca guvernul SUA i-a dat lui otrava lenta in penetenciar. Imaginati-va pe Atotputernicul Dumnezeu sa fie otravit! Rajnesh deci n-a fost nici absolut, nici etern.

(iii) Al treilea criteriu este "El nu zamisleste si nu este nascut". Cunoastem ca Rajnesh a fost nascut in Jabalpur in India si ca avea si mama si tata care mai tarziu au devenit urmasii lui.

(iiii) Al patrulea criteriu, cel mai stringent, este ca "El nu are pe nimeni egal!" Momentul in care il poti imagina pe "Dumnezeu" sau il poti compara pe "Dumnezeu" cu vre-un lucru, atunci el (candidatul la divinitate) nu mai este Dumnezeu. Nu este posibil sa-ti creezi o imagine mintala a Lui Adevaratul si Unicul Dumnezeu. Cunoastem ca Rajnesh a fost o fiinta umana cu o lunga barba alba. El avea doi ochi, doua urechi, un nas si o gura. Sunt o multime de fotografii si posteri de-a lui. Momentul in care il poti imagina pe Dumnezeu, aceasta ce ai imaginat nu este Dumnezeu.
Multi oameni sunt tentati sa faca comparatii antropomorfice. Care deci este concluzia acestei sectiuni a "testului acidic"? Acest test nu-l poate trece nimeni in afara de Adevaratul Dumnezeu.


CU CE NUME IL NUMIM PE DUMNEZEU?

Musulmanii prefera sa-L numeasca pe Dumnezeu Allah, in locul cuvantului englez "God" (Dumnezeu), spre exemplu. Cuvantul arab "Allah" este pur si unic, spre deosebire de cuvantul englez "God" (Dumnezeu) pe care poti sa-l conjugi etc. Daca adaugati litera "s" la cuvantul God, veti obtine "Gods" ("dumnezei"), adica pluralul lui God. Allah insa este unul si unic, nu exista plural pentru Allah. Daca adaugati "dess" la cuvantul God, veti obtine "Goddess" (dumnezeita) adica dumnezeu-femela. Nu exista asa ceva ca Allah masculin sau Allah femenin. Allah nu are gen. Allah este un nume unic care nu presupune inchipuirea unei imagini mintale, si nu poate fit tratat in mod batjocurator. Deaceea musulmanii prefera sa zica "Allah", insa uneori, cand discuta cu non-musulmani noi putem sa folosim numele oarecum nepotrivit God (Dumnezeu) in locul lui Allah. Deoarece posibila audienta ai acestei carti este generala, alcatuind in acelasi timp musulmani cat si nemusulmani, uneori eu am folosit cuvantul God (Dumnezeu) in aceasta lucrare.


DUMNEZEU NU POATE DEVENI O FIINTA UMANA.

Unii oameni sustin ca daca Dumnezeu poate face orice, atunci de ce n-ar putea El sa ia forma umana? Daca Dumnezeu doreste El poate deveni o fiinta umana. Insa atunci el va inceta sa fie Dumnezeu fiindca calitatile lui Dumnezeu si calitatile fiintelor umane sunt totalmente incompatibile. Urmatoarele paragrafe vor demonstra absurditatea ideii de Dumnezeu devenind om.
Dumnezeu este nemuritor pe cand fiintele umane sunt muritoare. Nu putem avea un Dumnezeu-om, adica o fiinta nemuritoare si muritoare in acelasi timp si in aceiasi entitate. Aceasta este fara sens. Dumnezeu nu are inceput pe cand fiintele umane au inceput. Nu putem avea o persoana care sa nu aiba inceput si sa aiba inceput in acelasi timp. Fiintele umane au sfarsit. Nu putem avea o fiinta care sa nu aiba sfarsit si sa aiba sfarsit in acelasi timp. E o absurditate.
Dumnezeul Atotputernic nu are nevoie de mancare pe cand fiintele umane au nevoie de alimentatie sa-si sustina viata.

"El este Cel Care ii hraneste [pe toti] si caruia nu I se da hrana"
(Sfantul Qur'an 6:14)

Dumnezeu nu are nevoie de odihna sau somn pe cand fiintele umane nu pot sa traiasca fara sa se odihneasca.

"Allah! Nu exista divinitate afara de El, Cel Viu, Vesnicul! Nici atipirea, nici somnul nu-L cuprind! Ale Lui sunt cele din ceruri si de pre pamant"
(Sfantul Qur'an 2:255)


INCHINAREA UNUI OM E LIPSITA DE SENS

Daca idea de Dumnezeu devenind uman este inacceptabila, noi trebuie deasemenea sa cadem deacord ca de aici reiesa ca inchinarea unui om este lipsita de sens. Daca Dumnezeu ar vrea sa-si ia o forma umana, El ar inceta sa fie Dumnezeu si ar poseda calitatile unei fiinte umane. Spre exemplu, daca vreun profesor exceptional ar avea un accident si si-ar pierde memoria, ar fi prostesc din partea studentilor sai sa continue sa ia lectii de la acel profesor.
Mai mult decat atat, daca Dumnezeu ar lua forma umana, acelasi om nu ar putea sa devena din nou Dumnezeu, deoarece fiintele umane, prin definitie, nu poseda puterea sa devina Dumnezeu. Incinarea lui Dumnezeu in forma umana deci e un faliment logic si trebuie sa fie detestat in orice forma.
Aceasta este cauza de ce Sfantul Coran se pronunta impotriva tuturor forme de antropomorfism. Coranul Glorios ne zice in urmatorul verset:

"Nu este nimic asemenea cu El. El este Cel cere Aude Totul si Cel care Vede Totul."
(Sfantul Qur'an 42:11)


DUMNEZEU NU SAVARSESTE FAPTE NEDEMNE DE DUMNEZEU

Atributele Atotputernicului Dumnezeu sunt libere de orice rau, intrucad Dumnezeu este Sursa primara a dreptatii, compasiunii si adevarului. Dumnezeu niciodata nu poate fi privit ca facand o fapta nedemna de Dumnezeu. Deaaceea noi nu Il putem imagina pe Dumnezeu spunand mincini, fiind nedrept, facand greseli, uitand lucruri, si facand alte erori umane. Adica Dumnezeu ar putea fi nedrept daca-ar vrea, dar El niciodata nu va face aceasta, fiindca sa fii nedrept este o fapta nedemna de Dumnezeu.
Sfantul Coran ne spune:

"Allah nu este nedrept [fata de nimeni], nici cat greutatea unui graunte de praf"
(Sfantul Qur'an 4:40)

Dumnezeu poate fi nedrept daca vrea, insa momentul in care Dumnezeu face o nedreptate, El inceteaza sa fie Dumnezeu.


DUMNEZEU NU UITA SI NU FACE GRESELI:

Dumnezeu niciodata nu va uita nimic, fiindca uitarea este o fapta nedemna de Dumnezeu, o fapta ce presupune deficienta si limitatiile umane. Deaceea Dumnezeu niciodata nu va face o greseala deoarece greseala este o fapta nedemna de Dumnezeu.
"Domnul meu nu greseste si nu uita." (Sfantul Qur'an 20:52)


DUMNEZEU SAVARSESTE FAPTE DUMNEZEESTI

El are puterea asupra tuturor lucrurilor: Conceptul Islamic de Dumnezeu este ca El are puterea asupra tuturor lucrurilor. Sfantul Coran ne spune de aceasta in cateva locuri:

"Allah este cu putere peste toate" (Sfantul Qur'an 2:106, 2:109, 2:282, 3:29, 16:77, 35:1)

Coranul Glorios deasemenea ne spune:

"[Allah]Cel care face ceea ce voieste." (Sfantul Qur'an 85:16)

Noi trebuie sa tinem minte ca Dumnezeu savarseste numai faptele demne si nu cele nedemne de Dumnezeu.
Multe religii cred mai mult sau mai putin in, direct sau indirect in filosofia antropomorfismului, adica in Dumnezeu luand forma umana. Rationamentul lor e ca Atotputernicul Dumnezeu e atat de pur si sfant ca nu-si da seama de greutatile, limitatile si sentimentele fiintelor umane. Pentru ca sa stabileasca regulile pentru fiintele umane El s-a coborat pe pamant in forma umana. Aceasta logica inselatoare a abatut nenumarate milioane de oameni de-a lungul secolelor. Sa analizam deci acest argument si sa vedem daca este rezonabil.


CREATORUL PREGATESTE MANUALUL DE INSTRUCTIUNE:

Allah (SWT) ne-a inzestrat pe noi oameni cu ratiune si inteligenta. Noi inventam si producem diferite aparate pentru scopuri specifice. Casetofoane, spre exemplu, sunt produse in cantitati mari. Niciodata nu a fost sugerat ca pentru a intelege ce este bine pentru un casetofon, producatorul trebuie sa devina el un casetofon. E logic sa asumam ca producatorul pur si simplu va edita un manual de instructiune, dat fiind faptul ca el cunoaste totul despre acest casetofon. In alte cuvinte, manualul de instructiune ne spune ce trebuie si ce nu trebuie sa facem cu acest casetofon.
Daca faceti o analogie a fiintei umane fiind asemanatoare unei masini, aceatsa fiinta intradevar e o creatura extrem de complexa a Lui Allah (SWT). Domnul si Creatorul nostru Allah (SWT) nu are nevoie sa coboatre la noi in forma unei fiinte umane ca sa stie ce este bine si ce este rau pentru noi. El numai trebuie sa reveleze manualul de instructiune pentru toata omenirea. Anume Sfantul Coran si este acest manual de instructiune pentru fiintele umane.
Ba mai mult, Allah o sa cheme aceasta creatura a Sa (omul) la raspundere in Ziua Judecatii. Deaceea este rezonabil ca Creatorul sa ne informeze despre ce trebuie si ce nu trebuie de facut in viata.


ALLAH ALEGE MESAGERII:

Allah (SWT) nu avea nevoie sa coboare sinur sa ne scrie manualul de instructiune. De-a lungul timpurilor Allah a ales barbati din fiecare natiune sa transmita mesajul Divin. Acesti barbati alesi sunt numiti mesageri si profeti ai Lui Dumnezeu.


UNII OAMENI SUNT "ORBI" SI "SURZI":

Necatand la absurditatea filozofiei antropomorfismului, adeptii multor religii cred in ea si o predica la altii. Oare nu este ea o insulta inteligentii omului si Creatorului ce ne-a dat aceasta inteligenta? Acesti oameni intradevar sunt "surzi" si "orbi" necatand la faptul ca poseda sensurile vederii si auzului date lor de catre Allah. El ne spune:

"Surzi, muti si orbi sunt ei si nu se intorc." (Sfantul Qur'an 2:18)
Biblia ne transmite un mesaj asemanator in evanghelia de la Matei:

"De aceea le vorbesc in pilde , ca, vazand, nu vad si, auzind, nu aud, nici nu inteleg" (Matei 13:13)

Un mesaj asemanator deasemenea este dat in Scripurile Hindu, in Rig-Veda:

"Poate sa fie cineva care vede cuvintele, insa intradevar nu le vede; si poate altul care aude aceste cuvinte, insa intradevar nu le aude" (Rigveda 10:71:4)

Toate scripturile ne zic ca desi lucrurile ne sunt prezentate atat de simplu, ele totusi ii abat pe unii oameni de la adevar.
 
ATRIBUTELE LUI DUMNEZEU

Lui Allah ii apartin numele cele mai frumoase:

Sfantul Coran ne spune:

"Spune:"Cemati-L Allah sau chemati-L Milostivul, oricum L-ati chema, ala Lui sunt numele cele mai frumoase!" ( Sfantul Qur'an 17:110)

Un mesaj similar privind numele frumoase Lui Allah este repetat in Coranul Sfant in:

Sura Al-Araf (7:180), Sura Taha (20:8), si Sura Al-Hashr (59:23-24)

Coranul ne da nu mai putin de 99 atribute diferite ale Lui Atotputernic Dumnezeu si numele care le incoroneaza este Allah. Coranul se refera la Allah cu asa nume ca Ar-Rahman (Cel mai Milostiv), Ar-Raheem (Cel mai Indurator), si Al-Hakim (Cel mai Intelept), printre multe alte nume. Puteti sa-l chemati pe Allah cu orice nume, atat timp cat acel nume este frumos si nu contribuie formarii unei imagini mintale.


FIECARE ATRIBUT AL LUI DUMNEZEU E UNIC SI APARTINE NUMAI LUI

Nu numai Dumnezeu poseda atribute unice, ci fiecare din aceste atribute este suficient pentru a identica pe El. Voi incerca sa clarific acest punct in detalii. Sa luam ca exemplu o personalitate renumita, sa zicem Neil Armstrong.
Daca cineva zice ca Neil Armstrong este cetatean american, atributul de a fi american detinut de Neil Armstrong este corect, dar nu este suficient pentru a-l descrie. Deasemenea, Neil Armstrong este austronaut. Atributul de astronaut nu este unic lui Neil Armstrong. Pentru a identifica o persoana ca fiind unica este nevoie de un atribut unic. Spre exemplu, Neil Armstrong a fost primul astronaut care a calcat pe Luna. Deci, cand cineva intreaba cine a fost primul om care a calcat pe Luna, raspunsul e numai unul: Neil Armstrong. In aceeasi ordine de idei, atributele Atotputernicului Dumnezeu trebuie sa fie unice, de exemplu Creatorul Universului. Daca zic creatorul cladirii, poate fi posibil si corect, insa nu este ceva unic. Mii de oameni pot construi o cladire, deci nu va fi nici o diferenta dintre om si Dumnezeu. Insa fiecare din atributele Lui Dumnezeu Il caracterizeaza numai pe Allah.

Spre exemplu,

"Ar-Raheem", Cel mai Milostiv
"Ar-Rahman", Cel mai Indurator
"Al-Hakeem", Cel mai Intelept

Deci, cand cineva intreaba, cine este "Ar-Raheem", Cel mai Indurator, poate fi numai un raspuns
posibil, Atotputernicul Allah.


UN ATRIBUT AL LUI DUMNEZEU NU POATE CONTRAZICE ALTE ATRIBUTE

Ca sa continuam cu exemplul precedent, daca cineva zice ca Neil Armstrong este un astronaut american, de un metru inaltime, atributul (astronaut american) este corect, insa calitatea ce-i este asociata (1 metru inaltime) este falsa. In mod asemanator, daca cineva zice ca Dumnezeu este Creatorul Universului care are un cap, doua maini, doua picioare, etc. Atributul (creatorul Universului) este corect, insa caliatea asociata (in forma fiintei umane) este falsa.


TOATE ATRIBUTELE TREBUIE SA APARTINA UNUI SI ACELASI DUMNEZEU

Deoarece exista numai un Dumnezeu, toate atributele trebuie sa apartina unui si acelasi Dumnezeu. Sa spunem ca Neil Armstrong a fost un astronaut american care a calcat primul pe Luna, si ca Edwin Aldrin a fost tot primul este gresit. In mod asemanator, sa spunem ca Creatorul este un Dumnezeu si Intretinatorul este altul este absurd, deoarece exista numai un Dmnezeu cu toate aceste atributele combinate impreuna.


UNICITATEA LUI DUMNEZEU:

Unii politeisti sustin ca existenta a mai multor dumnezei nu este ilogica. Sa le aratam insa ca daca ar exista mau multi dumnezei, ei s-ar lupta intre ei, fiecare incercand sa-si impuna voia sa asupra altora. Aceasta ordine poate fi vazuta in mitologiile religiilor poli- si panteiste. Daca un "dumnezeu" este invins sau nu poate invinge alti "dumnezei", el in mod sigur nu este un Dumnezeu adevarat. Deasemenea in religiile politeiste se bucura de popularitate idea de multi dumnezei, fiecare avand rsponsabilitati diferite, spre exemplu dumnezeu-Soare, dumnezeu-Ploaie etc. Aceasta ne indica ca un "dumnezeu" este incompetent in unele domenii, ba mai mult decat atat, el deasemenea este ignorant de responsabilitatile altor "dumnezei". Insa nu exista asa ceva ca Dumnezeu ignorant sau incapabil. Daca ar fi mai multi decat un Dumnezeu, aceata in mod sigur avea sa aduca la confuzie, desordine, caos si destructie in Univers. Insa Universul este in armonie completa.

Sfantul Coran ne spune:

"Daca s-ar afla in cer si pe pamant alti dumnezei afara de Allah, amandoua ar fi stricate. Marire lui Allah, Stapanul Tronului, care este mai presus decat ceea ce spun ei"
(Sfantul Qur'an 21:22)

Daca ar fi mai multi dacat un Dumnezeu, ei ar lua la ei cee ce au creat. Sfantul Coran ne spune:

"Allah nu si-a luat nici un copil si nu este nici o divinitate alaturi de El. [Daca ar fi fost mai multe divinitati], fiecare divinitate s-ar fi dus cu ceea ce a creat si unii dintre ei ar fi incercat sa fie deasupra celorlalti. Marire lui Allah care este mai presus de tot ceea ce vorbesc ei"
(Sfantul Qur'an 23:91)

Deci, existenta a unui Adevarat, Suprem, Atotputernic Dumnezeu este unicul logic concept de Dumnezeu.

Mai sunt unele religii ca Budism si Confucianism, care sunt religii agnostice. Ele nu se pronunta asupra ideii de Dumnezeu. Ele nici nu confirma dar nici nu neaga existenta lui Dumnezeu. Mai sunt si alte religii, ca Jainismul, care sunt religii atee si care nu cred in existenta lui Dumnezeu.
Insha Alllah (cu voia lui Dumnezeu) eu voi publica cartea "Este oare Coranul Cuvantul lui Dumnezeu?" in care va demonstra (insha Allah) existenta lui Allah (SWT) unui atei sau unui agnostic cu ajutorul ratiunii, logicii si stiintei bazandu-se pe Sfantul Coran.
 
Palestina;222936 said:
Insha Alllah (cu voia lui Dumnezeu) eu voi publica cartea "Este oare Coranul Cuvantul lui Dumnezeu ? "

aici semnul intrebarii este la locul lui...!!
poate biblia nu este cuvantul lui dumnezeu...
poate coranul nu este cuvantul lui dumnezeu daca dumnezeu nu exista.....
atunci ce este ??
 
abbu;222941 said:
aici semnul intrebarii este la locul lui...!!
poate biblia nu este cuvantul lui dumnezeu...
poate coranul nu este cuvantul lui dumnezeu daca dumnezeu nu exista.....
atunci ce este ??

Qoranul este Cuvintul lui D-zeu cel unic ,"surioara"Abbu,cu siguranta dovedit de oameni de stiinta din toate colturile care ramin uimiti de exactitatea datelor descoperite de ei si cele mentionate in el; Sper din inima sa -ti deschida d-zeu si tie portile stiintei si religiei sa ajungi la acest rezultat....
 
draga mea este cam greu sa intru pe doua porti de-odata ....prefer sa aleg una singura si aia este stiinta
 
Pacat ca nu ai realizat pina acum,cu toate postezi destul de des aici,Stiinta si islamul sunt una,Islam fara de stiinta inseamna Ignoranta,tot asa cum si stiinta fara islam aduce prejudicii Omenirii...
Primul cuvint transmis de Gibrail(arhanghelul Gabriel) lui Mohamad(pal) a fost :"citeste=IQRA",exista si un hadith al profetului in care Oamenii de stiinta,cu credinta in Unicitate,au cele mai inalte locuri in viata de apoi;exista rugaciuni in l araba(pe care ,din nefericire ,cu toate ca ai sot arab,de atita vreme,n-o cunosti...)unde cerem cu putere la Allah sa ne dea cit mai multa stiinta si posibilitati de a ajunge la ea....
Fasci mari confuzii ,habebty,tocmai din NESTIINTA ...
 
MoonaSdm;222951 said:
Islam fara de stiinta inseamna Ignoranta,tot asa cum si stiinta fara islam aduce prejudicii Omenirii...
Fasci mari confuzii ,habebty,tocmai din NESTIINTA ...

"stiinta" coranica care afirma ca pamantul este un covor plat.....mai bine lipsa...

asa si biblia-care a aparut putinel mai inainte, tot masoara uscatul si marea si una si alta...pana au venit vechii egipteni,sau alte popoare ...nu musulmani-...si au facut ceva ordine in gandire..samd..unii au ars pe rug pentru stiinta lor...oare cine i-a ars??
ignorantii de atunci ai caror urmasi sunt azi....
 
Palestina;222825 said:
CONCEPTUL DE DUMNEZEU IN ISLAM
Islamul sustine ca Allah a trimis mesageri si profeti de-a lungul veacurilor cu mesajul Unicitatii Lui Dumnezeu si de raspunderie pentru faptele in Lumea de Apoi. Astfel credinta in profetii anteriori, incepand cu Adam si incluzand pe Noe, Avraam, Ismael, Isaac, Iacov, Moise, David, Ioan Isus si multi altii (pace fie asupra lor toti) reprezinta un articol al credintei in Islam.


este dreptul lui sa sustina,dar fara a ma obliga pe mine sa sustin la fel...
eu sustin ca natura este mai presus de dumnezeu.
ea a facut lucrurile cu echiilibru,fara sa rezulte lucruri rele,fara hoti,mincinosi,pedofili,ucigasi,si cate si mai cate ,care daca exista, desigur ca dumnezeu i-a facut si pe ei ,fie ca s-a distrat,fie ca asa a vrut.
dumnezeul asta nu-mi place,nu-mi place dumnezeul care accepta sa moara copii nevinovati in expplozii,oameni nevinovatii in razboaie facute ....in numele lui....!!!!!!! (cruciade +jihad)

prefer natura,acolo actiunea este justificata de dorinta de supravietuire si nu de rautate gratuita ca la oameni.
cine a facut natura.....? alta poveste si noi suntem inca la gradinita,multi profeti vor mai apare ici-colo -pana sa avem datele sa stim de unde si cum am venit....
Darwin a incercat ceva,altii vor continua

sustine...sa sustina,dar in curtea lui,sa nu se uite stramb la mine care sustin altceva....

aici sa te vad "surioara"....
poti sa accepti ca eu sunt asa si tu esti altfel...?
ori vrei sa ma "luminezi" in cele din urma cu "adevarul" pe care ai impresia ca il detii...citand la nesfarsit aceleasi fraze din aceeas carte...??

ar fi interesant sa aud comentariile tale personale,judecata ta proprie asupra vietii si lumii,fara citate luate de-a gata.
 
TOATE RELIGIILE PANA LA URMA CRED IN MONOTEISM

Toate religiile majore ce cred in existenta lui Dumnezeu, la un nivel mai inalt, cred intr-un Dumnezeu suprem. Toate scripturile religioase de fapt vorbesc de monoteism, adica credinta intr-un singur Dumnezeu adevarat.

Oamenii schimba scripturile dupa placul lor:

Cu trecerea timpului, majoritatea scripturilor religioase au fost transformate si schimbate de catre oameni dupa placul lor. Astfel credinta multor religii deci a fost transformata de la monoteism in panteism sau politeism. Coranul Sfant ne spune:

"Dar voi acelora care plasmuiesc Scriptura cu mainile lor si spun "Aceasta este de la Allah", pentru a dobandi pentru aceasta o mica simbrie! Vai pentru ceea ce mainile lor au scris si vai pentru ceea ce agonisesc!" (Sfantul Qur'an 2:79)
 
Back
Top