Credetzi sau nu in Dumnezeu ??

Eu cred in existenta unui DUMNEZEU,sau a unei forte supranaturale.
Eu stau si ma gandesc cateodata la cei care spun,nu exista d-zeu,bun.....atunci noi fiintele umane,de unde am aparut?
Sa nu-mi spuneti ca ne tragem din maimute,ca ma duc sa-mi cer dreptul la o parcela in jungla.
Ca daca stam bine sa ne uitam,si acum exista maimute,care saracele nu mai ating stadiul de evolutie pana la a fi fiinta umana ca noi.
SANATATE!!!!!
 
nu uita ca procesul de evolutie de la maimuta la om, a durat milioane de ai, pe cand istoria pe care o cunoastem noi e de cateva mii :wink:
asa gandeam si eu cand aveam 9 ani si credeam in d-zeu

cum n'ar fi, pare mai logica aparita omului de la maimuta, decat crearea lui decatre o forta ce nu poate fi explicata, sau existenta careia nu a fost, nu este si nu va fi demonstrata vreo data...
 
Produsul evolutziei maimutzi - OMUL
Produsul lipsei explicatziilor a proceselor din natura- Dumnezeu (Zeii)
Produsul lipsei unei cauze reale pentru incvizitze - Dumnezeu
Produsul slabiciunii omului de a infrunta greutatzile - Dumnezeu ("a hotarit astfel")
Produsul tendintzei unora de ai face pe altzii sa procedeza astfel lor - Dumnezeu
ETC.

^^^parerea mea .... partzial ...
 
Desi nu pot sa spun ca a crede in Dumnezeu este un lucru negativ ... pur shi simplu cine nu-sh poate motiva altfel faptele sale bune, shi mustrarile pentru cele rele, nu are decit sa creada ... caci pentru cel ce crede -el exista, p/u cel ce nu - nici nu poate exista. A crede din frica - Paranoia.
 
explica-mi, te rog, ce inseamna a 'crede in dumnezeu' si iti raspund. eu, idiotul de mine, nu stiu ce inseamna asta...
 
a crede - a fi incredintzat sau convins de un fapt, de existentza sau adevarul unui lucru. * A considera pe cineva altfel decit este in realitate. a-shi pune toata nadejda in cineva sau ceva. a avea o anumita credintza religioasa.
in -Indica interiorul spatziului unde are loc o actiune, unde se afla ceva, spre care are loc o miscare.
Dumnezeu - fiintza suprema in religiile monoteiste, creator shi cirmuitor a lumii, principiul fundamental al existentzii si al ordinii universale. Divinitate,zeu, din latina dom(i)ne deus
 
Pentru ca sa crezi in Dumnezeu trebue mai intii sa stii cine sau ce ii asta...
Multi oameni acum cred ca exista atomi, electroni, si alte prostii marunte...
De ce ei cred in ele?

Eu as da alta intrebare: Ce v-ar face pe voi sa credeti in Dumnezeu?
 
zopiryon said:
intrebare e absurda, noi suntem produsul evolutiei de la maimuta, care o durat milioane de ani
Presupunem ca ce zici e corect... si durata de milioane de ani = X.
Acum asa o intrebare:
X ani in urma au existat maimutse?
Daca da, de ce nici una din ele nu a devenit macar putin asemanatoare cu omul?
 
"Ce v-ar face sa credeti in Dumnezeu?"

BIBLIA=dovada a lui Dumnezeu

Ca daca nu era Biblia sau oricare document care sa ateste existenta lui Dumnezeu,noi nu am crede acum in existenta lui.
 
Evolutie said:
"Ce v-ar face sa credeti in Dumnezeu?"

BIBLIA=dovada a lui Dumnezeu

Ca daca nu era Biblia sau oricare document care sa ateste existenta lui Dumnezeu,noi nu am crede acum in existenta lui.

"Ce v-ar face sa credeti in Atom?"

Manualul de FIZICA = dovada a Atomului

Ca daca nu era manualul de FIZICA sau orice document care sa ateste existentsa atomului, noi nu am crede acum in existenta lui.
 
Evolutie said:
"Manualul de Fizica=Dovada a Atomului"

"BIBLIA=dovada a lui Dumnezeu"

EXACT!!!!!!!!!

Manualul de Fizica ii o poveste frumoasa care fara dovezi prin nimic nu se deosebeste de biblie.. intselegi?
Dovada insa ii chiar si compul la care tu acum stai si care a fost creat cu ajutorul povestilor scrise in manual.
 
Eu am alta impresie despre Biblie,una ca a fost schimbata si modificata dupa placul inaltelor capete bisericesti,a doua, nu chiar tot s-a introdus in ea,adica nu toate adevarurile la vremea respectiva.
Si a treia,eu consider ca Biblia este folosita in a controla masele de oameni,si la baza acestei carti sta mai mult FRICA.
Eu ma intreb,daca nu ar exista Biblia sau alt document care sa ateste existenta lui Dumnezeu,noi nu credeam decat in noi,si in puterea mintii noastre.
Si atunci fara existenta Bibliei,noi nu avem cum sa demonstram existenta lui Dumnezeu.
Noi traim intr-o lume a cauzei si efectului,nu ca da sau ia d-zeu dupa cum gandim,facem sau zicem in timpul vietii.
 
grossu: conform definitiei tale, eu stau in dumnezeu si cred:)
adica stau in interiorul unui principiu sau al unei fiinte... cand ma voi naste oare, daca-i pe asa? formularea intrebarii, 'tu crezi in dumnezeu?' presupune asadar, si o specificare: ce sa cred, stand in acest dumnezeu?
nu interpreta, te rog, postingul meu ca un atac asupra ta. pur si simplu limbajul nu-mi pare adecvat pentru determinarea anumitor realitati:) daca imi spui un sens al expresiei, gen 'a crede in dumnezeu=a considera ca veridica teoria creatiei lumii de o fiinta personala' ti-as putea raspunde... cu un nu stiu. pot spune si ca nici nu-mi prea pasa de cine a creat lumea, ci de felul in care functioneaza ea, cum poti fi tu insuti, cum poti gandi liber, cum poti stabili relatii reciproc avantajoase cu semenii tai, bazate pe iubire si cum poti fi fericit. existenta sau inexistenta lui dumnezeu imi par secundare in raport cu chestiile astea. sorry daca raspunsul nu te satisface:(
evolutie: mai mult sau mai putin de acord... dar numai cu ultimul tau mesaj...
 
Difinitzia: din DEX (sensul cuvintelor)

Eu nu cred in big-D

shi chestia aia >>> BIBLIA=dovada a lui Dumnezeu
conform acestei logice => Star Wars = dovada a existentzei extratereshtrilor
sau Constitutzia RM = democratzie in Moldova :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha:

Biblia e doar o carte, shi nu e nevoe de dovezi pentru a crede in bigD , doar crezi shi asta e - cea mai importanta dovada .
 
Back
Top