curs de limba rusa

olgutsa

New Member
Buna,

caut un curs bun de limba rusa. Nu pentru bine, ci pentru sotul meu. El este interesat de limba si cultura rusa. Noi locuim acum in Germania, insa planificam sa vizitam parintii mei in curind la Chisinau. Cred ca, este vorba de un curs privat pentru 2 saptamini.

Cunoaste cineva o profa buna de limba rusa? Sau poate un crash course?

Multumesc anticipat!

olgutsa
 
Lume,

chiar nu cunoaste nimeni o profa buna de rusa? Noi venim pe 28.08 la Chisinau si cursul poate incepe de pe 31.08. Ajutor...este nevoie de o profa cu experienta didactica
 
Ai o semnatura timpita de aia nici nu te ajuta nimeni.
 
Hei tu!

Daca taceai, filozof ramineai. Si ca sa-ti fie clar: nu-ti varsa frustrarea pe forum! Nu m-am asteptat sa primesc un raspuns atit de timpit.......

Scuteste-ma de comentarii aiurea te rog in viitor.
 
olgutsa;221646 said:
Hei tu!

Daca taceai, filozof ramineai. Si ca sa-ti fie clar: nu-ti varsa frustrarea pe forum! Nu m-am asteptat sa primesc un raspuns atit de timpit.......

Scuteste-ma de comentarii aiurea te rog in viitor.

Ideea e ca ceri profesori de Rusa pe forumuri moldovenesti de aia nu raspunde lumea. Nu mai sunt profesori buni de Rusa, au plecat in belarus si rusia. Care-au ramas i-au cam dat afara ori is in cominternul comunist. Iaca de ce sa-l inveti rusa pe patzan, nu-i ajunge engleza si nemteste?

Nu cunosc ca nu stau in MD si ultima oara am fost acuma 4 ani.
 
si daca sotul tau vrea sa invete rusa ca sa comunice in Chisinau, la sigur nu o sa primesti info. mi se pare ofensator din partea ta sa scrii asa ceva. sa invete romana, din respect pentru basarabeni.

in rest, cursuri se gasesc peste tot, daca il intereseaza asa de tare limba rusa.... si cultura...
 
Raspunsul tau e simplu si dogmatic. Este decizia fiecarui individ sa invete ceea ce-l intereseaza, nu-ti pare?

Mai ales ca functia primara a unui forum este de informare. Voi incerca sa-ti explic ca am adresat acest mesaj basarabenilor bilingvi, care au luciditatea sa recunoasca ca posedarea limbii ruse pe linga cunoasterea limbii materne este un avantaj din mai multe puncte de vedere, de ex. mult mai multe sanse pe piata de munca ca sa numesc doar un plus punct. Eu respect dorinta de insusire a limbii ruse din partea sotului meu si nu vad nici o legatura cu negarea limbii romane sau identitatii nationale la adresa mea.

Mimozele ofensate rog sa ignore acest mesaj.
 
eu nu am treaba cu ce doreste fiecare sa invete. dar sa scrii ca vrea sa invete rusa ca veniti la Chisinau, mi se pare jignitor... treaba ta daca nu intelegi, si daca ma crezi dogmatica. mi se falfaie de ce vrea sotul tau. ma intereseaza respectul... ca daca ar fi mers in Franta ar fi luat ghid de limba franceza, nu ar fi cerut sa invete rusa...
 
sotul invata rusa deja de mai demult. Limbile straine il pasioneaza. Vorbeste fluent germana, engleza si spaniola si uite s-a apucat si de rusa. De ce nu limba romana? Nu-l atrage atit de mult din pacate caci se aseamana prea mult cu limba lui materna spaniola. Si eu asi fi vrut sa invete romana dar asta este treaba lui daca nu vrea. Si uite nu este deloc legat de respect.
 
sunt convinsa ca tu ii stii limba... si a invatat si germana daca trebuie. respectul nu tine de chef... tine de ceea ce trebuie... si daca i-ai explica importanta de a sti elementarul atunci cand vine in tara ta, atunci ar intelege. si nu ar mai conta ca limba seamana cu spaniola.

oricum, ideea care ma deranjeaza pe mine este ca tu nu ai nici o problema cu faptul ca va veni in MD si va vorbi in limba rusa. oare cat va mai trebui pana o sa inteleaga toata lumea ca a te respecta inseamna ati respecta originea.
 
sunt nevoita sa te contrazic: eu nu vorbesc spaniola.. Ne intelegem in germana. Chestia e ca lucrurile se schimba atunci cind traiesti in strainatate. Originea conteaza, nu neg insa absorbi si elemente din cultura tarii care te-a primit (in cazul dat Germania). Cu timpul devii mai tolerant fata de alte culturi (in cazul dat cea rusa). Asta oricum depaseste tema subiectului

Nu ma deranjeaza deloc ca va comunica in rusa. Ma bucur ca-si depune eforturi pt. a comunica cu parintii mei, nu conteaza in rusa ori romana. .
 
olgutsa;221679 said:
sunt nevoita sa te contrazic: eu nu vorbesc spaniola.. Ne intelegem in germana. Chestia e ca lucrurile se schimba atunci cind traiesti in strainatate. Originea conteaza, nu neg insa absorbi si elemente din cultura tarii care te-a primit (in cazul dat Germania). Cu timpul devii mai tolerant fata de alte culturi (in cazul dat cea rusa). Asta oricum depaseste tema subiectului

Nu ma deranjeaza deloc ca va comunica in rusa. Ma bucur ca-si depune eforturi pt. a comunica cu parintii mei, nu conteaza in rusa ori romana. .

Iaka parintii tai ar trebui sa se respecte si sa-i spuna ca ei refuza sa mai vorbeasca rusa dupa ce le-a fost impusa ataia ani. Trebuie sa-i explici ca sunt anumite sensibilitati in Moldova. Daca ai un parinte rusofon insa ar fi alta treaba si am intelege cat de cat. Suntem constienti ca limba rusa are o cautare mai mare in afara granitelor comparativ cu limba romana, asta nu inseamna insa ca trebuie sa ne ignoram cultur proprie. Sa invete Georgiana daca vrea mai diferit.
 
ok, o sa tin cont... Insa nu faci nimic cu o atitudine de fortare sau impunere..e stil sovietic. Este un om matur si nu un copil pt. care eu trebuie sa decid. De sensibilitati el este bine informat, insa that is not his piece of cake...
 
olgutsa;221671 said:
sotul invata rusa deja de mai demult. Limbile straine il pasioneaza. Vorbeste fluent germana, engleza si spaniola si uite s-a apucat si de rusa. De ce nu limba romana? Nu-l atrage atit de mult din pacate caci se aseamana prea mult cu limba lui materna spaniola. Si eu asi fi vrut sa invete romana dar asta este treaba lui daca nu vrea. Si uite nu este deloc legat de respect.
Ba e legat de respect. Daca te duci in Franta, intai inveti franceza, nu spaniola, germana sau italiana care se mai vorbeste in regiunile de granita. Daca vii in Romania sau in Republica Moldova, inveti prima data romana. Daca vrei sa te descurci si in limbile minoritatilor, poti, ca bonus, sa inveti si rusa, maghiara, sarba, bulgara, turca... ma rog, o sumedenie de limbi. Dar e jignitor pentru cei care traiesc acolo sa nu inveti prima data limba majoritatii, daca tot e sa te stabilesti, chiar si temporar, undeva.

A, daca sotul tau vrea pur si simplu sa invete rusa, de ce crede ca poate sa o faca la Chisinau? Sau la Bucuresti? Vrei, nene, sa inveti rusa in deplasare, du-te la Moscova! Basarabia nu e gubernie ruseasca.

Ce draq, nu mai sunt profesori de rusa in Germania, sau Spania?

Parintii tai sunt rusi sau romani? Tu esti rusoaica cau romanca? Nu te-ai hotarat inca? Doamne iarta-ma, eu sa fiu tatal tau, roman, l-as strange de gat pe ginerele meu strain care vrea sa se inteleaga cu mine in rusa si nu in romana, daca tot are de ales ce limba sa invete.
 
Noi nu dorim sa ne STABILIM in Rep. Moldova. Este vorba de o vizita scurta. Si vrea sa invete rusa in Moldova deoarece toata lumea vorbeste si intelege rusa si nu romana. Alegind rusa ca mod de comunicare se descurca de minune in tara, ceea ce nu se poate de spus despre romana. Deci motivul este in prima linie unul pragmatic.

Basarabenii din Moldova sunt acei care trebuie sa foloseasca romana si nu rusa ca mijloc de comunicare.

Si la aluzia ca sunt rusoaica si nu romanca pot se te calmez odata si pentru totdeauna ca vorbesc cu copilul nostru limba Romana. Sincer m-am saturat de predici de morala pe forumul acesta.
 
olgutsa;221709 said:
Noi nu dorim sa ne STABILIM in Rep. Moldova. Este vorba de o vizita scurta. Si vrea sa invete rusa in Moldova deoarece toata lumea vorbeste si intelege rusa si nu romana. Alegind rusa ca mod de comunicare se descurca de minune in tara, ceea ce nu se poate de spus despre romana. Deci motivul este in prima linie unul pragmatic.
Serios? Eu stiam ca in Republica Moldova majoritatea e formata din romani, nu din rusi.
olgutsa;221709 said:
Basarabenii din Moldova sunt acei care trebuie sa foloseasca romana si nu rusa ca mijloc de comunicare.
Pai daca limba majora de comunicare e romana, atunci de ce sotul tau trebuie sa invete rusa? Te contrazici singura. In tarile in care sunt doua sau mai multe limbi oficiale, se presupune ca oricare din ele o vei invata, te vei intelege cat de cat cu oricine. Oricum, logic e sa incepi cu limba majoritatii, nu?
olgutsa;221709 said:
Si la aluzia ca sunt rusoaica si nu romanca pot se te calmez odata si pentru totdeauna ca vorbesc cu copilul nostru limba Romana.
Aha... Si daca tu vorbesti cu copilul tau in romana, ce-l impiedica pe sotul tau sa invete romana ca sa se inteleaga si aceasta limba cu el?

olgutsa;221709 said:
Sincer m-am saturat de predici de morala pe forumul acesta.
Nu e predica. E un avertisment. Poporul care isi uita limba e condamnat la disparitie.
 
Majoritatatea este formata de romani basarabeni care folosesc rusa pt. a comunica cu alte etnii (ex. rusii, ucraineni, bulgari). Asa ca limba de comunicare majora este limba rusa si nu limba romana. Se pare ca nu ai fost niciodata in Rep. Moldova daca afirmi contrariul.

Este necesar de mult mult timp si vointa pentru a schimba lucrurile.
 
olgutsa;221685 said:
ok, o sa tin cont... Insa nu faci nimic cu o atitudine de fortare sau impunere..e stil sovietic. Este un om matur si nu un copil pt. care eu trebuie sa decid. De sensibilitati el este bine informat, insa that is not his piece of cake...

pardon "it's not his cup of tea" daca o dam pe za queen's language.
Practic suntem suparati deoarece vine cineva in Basarabia ca sa invete limba Rusa, adica ne indignam la starea de fapt. Asa suntem noi complexati. Zii si tu un jos comunistii s-apu suntem prieteni mai ceva ca Stan si Bran
 
Limba rusa nu se invata timp de 1-2 saptamani. De ce nu face un curs de rusa in Germania, cred ca sunt mai multe oferte pe piata.
 
Back
Top