De la Generatia EU La Generatia NOI

AbraCadabra

New Member
Jocurile copiilor ar trebui sa-i invete cum sa castige
prin relationarea intre ei.

In anii 80, Douglas Couplas a introdus termenul “Generatia X”, referindu-se la noua generatie. Acesta a devenit curand un subiect controversat, cultura pop s-a format in jurul acestei notiuni, cautand sa descifreze calitatile unice ale noii generatii.
Astazi, traim momentul “Generatiei Eu”- o generatie preocupata in principiu de un singur lucru- eu insumi!
Kabbalah sugereaza ca modul cel mai bun de a trece de la Generatia Eu, in care ne simtim instrainati si ostili, la Generatia Noi, in care ne simtim uniti, in siguranta si relationare, este printr-un nou fel de educatie. Credeti sau nu, insa unul din mijloacele principale ale educatiei sunt jocurile copiilor!
Jocurile pe care copiii le joaca in ziua de azi, in Generatia Eu, sunt toate in jurul invingerii prin rapiditate, istetime sau fiind pur si simplu “mai bun decat restul.” Pentru a trece la Generatia Noi, parintii isi pot incuraja copiii sa joace jocuri in care castigator e cel care reuseste sa relationeze cel mai bine cu ceilalti.
De la o varsta tanara, copiii vor invata despre beneficiile relationarii cu altii si vor dezvolta un set de principii care vor fi in armonie cu Natura- in care totul este deja armonios interconectat.
Pe langa faptul ca aratam copiilor cum invingem prin relationarea cu altii, aceste jocuri pot arata si faptul ca fara o asemenea relationare, esuam. Jocurile vor arata copilul ca a fi cel mai bun, triumfator si invingator se poate realiza doar atunci cand toata lumea castiga. Acest lucru va ajuta copiii sa faca acea trecere interiora de la Eu la Noi, iar ei vor castiga impreuna cu toata lumea.
Astfel de jocuri si sisteme educationale pot crea fundamentul unei noi mentalitati inter-relationate, adecvata secolului XXI. Vremurile de acum - de globalizare extinsa, alaturi de egoismul accentuat - necesita o trecere de la mentalitatea Eu la mentalitatea Noi. Prin jocuri care inlesnesc o asemenea tranzitie, copiii, asemenea parintilor, vor invata un adevar fundamental: victoria se poate realiza doar impreuna cu toata lumea, nu singur.

Traducere – Emilia Codarcea
 
nu stiu cine e emilia hodorogea asta,dar ca tu esti bata se vede de la o posta....ai si ganduri proprii cate odata -din greseala....????
 
cert e un lucru : ca din trecut putem intelege prezentul dar uite sa zicem sa nu tragem atentia la trecut asa de tare cit trebuie sa tragem atentia la prezentul idn ziua de azi,de ce nu te uiti in jur si ai sa intelegi ca nu mai trebuie sulite si arcuri ca sa prinzi un cerb,sniper si poc,gata ii jos,.Cu acest exemplu fac referire la educatie,educatia care a fost cindva nu mai poate fi folosita azi,parerea mea este ca astazi,in zilele noastre oamenii pun tot mai mult pret pe dezvoltarea personala,pe psihologie umana etc etc.si cred ca asa este corect.

ian trageti un ochi pe aici,am gasit un blog interesant,ma fascinat pur si simplu.:

MANIPULARE-KARETI.BLOSPOT.COM
 
mai a lui ion.....ca sa faci reclama la o aiureala pierzi tu pe aici ????
vrei si tu bani pe net....
canci denghi
 
Back
Top