demoni si ingeri

Ingerii=fiinte create de D-zeu din lumina,inainte de creerea omului si ginilor(creaturi din foc)cu functie involuntara (musayer,adica nu are dreptul sa aleaga ci indeplineste doar poruncile creatorului UNIVERSULUI)spre deosebire de OM care a fost creata cu functie voluntara (MUKHAYER),are dreptul de-a alege si actiona dupa voia sa proprie.
Ginii =creaturi din foc ,aparuti inaintea creerii lui Adam;au savirsit insa multe crime,varsind singe si infaptuind rau,de aceea au fost azvirliti de D-zei pe insule,in oceane,departe de lumea oamenilor;printre acestia sunt si credinciosi in diferite religii.Noi ,oamenii nu-i putem vedea sau simti.Satana este unul dintre ei care s-a semetit in fata lui D-zeu.
 
eu nu cred ca exista,desi sunt pictati asa de frumos....
pacat ca nu exista,decat in noi,care daca suntem buni suntem ingeri,daca suntem rai suntem demoni
 
MoonaSdm;222511 said:
Ginii =creaturi din foc ,aparuti inaintea creerii lui Adam;au savirsit insa multe crime,varsind singe....

Interesant de unde varsau ei singele? ...Adam nu era... poate dinosaurii au pierit de miinile Ginilor?
 
﴾ „Şi când Stăpânul tău le-a zis îngerilor: „Voi să pun pe pământ un
înlocuitor [khalifa]”, i-au răspuns: „Să pui pe cineva care să facă stricăciune pe el
şi să pricinuiască vărsare de sânge, când noi Ţie îţi aducem slavă şi pe Tine Te
venerăm cu sfinţenie?”. Şi a zis: „Eu ştiu ceea ce voi nu ştiţi” ~ Şi l-a învăţat pe
Adam numele tuturor lucrurilor. Apoi le-a arătat îngerilor şi le-a zis: "Vestiţi-Mi
Mie numele acestora, dacă voi sunteţi întru dreptate!". ﴿
[Coran 2:30,31] In dialogul ingerilor,ei se refereau la creaturile precedente omului,ginii care au produs pagube pe pamint.....
 
Daaaaaa exista atit ingeri cit si demoni, ingerii sunt cei care ne ajuta si ne calauzesc spre viata vesnica, iar demonii dimpotriva vor sa ne tragadupa ei in lacul de foc.
 
Back
Top