Despre practicile spirituale - Qigong, Yoga etc.

QoderoBay

Member
Ce sunt aceste practici? Cine si ce directii cunoaste? Cati oameni de fapt se ocupa cu asa ceva? Care sunt rezultatele acestor oameni?

Eu personal sunt sigur ca exista Dumnezeu, ca exista Diavolul, sunt sigur ca exista o anumita metoda de a ajunge in contact cu Dumnezeu, si la fel sunt sigur ca aceste metode sunt foarte multe, pentru toate categoriile de oameni. Posibil religia este un drum catre acea imparatie a cerurilor, dar sigur acesta nu e cel mai bun drum. Care este cel mai bun drum pentru a intra in contact cu lumea spirituala?

eu cred ca singura diferenta dintre mine si baba Vanga, sau vreo tiganca care poate prezice viitorul este doar numarul de neuroni din creier care lucreaza, doar de fapt s-a demonstrat stiintific ca doar 5% din capacitatea creierului este activa, inseamna ca la acei oameni activeaza anume acei neuroni care la mine nu lucreaza. Si daca eu as reusi sa activez acei neuroni, as avea si acele puteri miraculoase. Dar cum???
 
Starea "alfa" e cea in care vorbesti cu Dzeu mai cu spor ;) Transa religioasa, autohipnoza, transa samanica....te pot duce in starea alfa; cate bordeie, atatea obiceiuri. Incearca mai multe si vezi care ti se potriveste.
Yoga o folosesc numai ca disciplina fizica (sunt autodidacta si lenesa, asa ca s-ar putea sa fiu tot in stadiul de incepatoare, desi ma ocup mai serios de vreo 3 ani); la cursuri de qi gong inca n-am ajuns, poate la toamna, dar il vad tot ca pe-o disciplina fizica.
Tu de fapt ce vrei? Puteri psihice mai mari ca ale celorlalti? Perceptii extrasenzoriale? Influenta asupra altora? Ce anume vrei de la lumea spirituala?
 
Am citit o carte despre iesirea sufletului din corp. Vreau sa ies din corp. In acea carte baiatul spune concret care sunt etapele de iesire din corp, toate fenomenele, etc. Cel mai greu este sa iesi prima data din corp, pe urma e mai usor. El spune ca peste 3 ani de iesire din corp a inceput sa posede telekinezia. Celelalte - clarviziunea, clarauditia le-a dezvoltat mai redepe. Pe mine ma intereasa mai mult telekinezia.
Logic ma gandesc, daca voi incepe sa pot misca obiectele mici, imi voi putea cu timpul dezvolta aceasta abilitate si voi putea zbura :)))
Eu cred ca e posibil, de fapt toate mi le-am demonstrat printr-o simpla legatura logica de idei, cauza->efect.
Starea "alfa" - prima data aud de asa ceva. Ceva din Kaballa? Mi-ar placea sa aflu mai multe.

Ce vreau eu de fapt? Influenta asupra altora? pentru ce sa-i manipulez pe oameni, poate e ceva in aceasta, dar in final poate si ceea ce eu cred ca e bine de fapt este gresit (pentru altcineva) asa ca daca voi dori sa influentez pe cineva pozitiv, aceasta poate fi destructiv pentru el. Nu merita timpul. In plus mai am vreo 60 de ani trait. Prea putin timp.
Perceptii extrasenzoriale? Daca luam in considerare ca informatia din jurul nostru eu o percep 95% cu ochii, iar campul vizual al ochilor estea foarte, foarte limitat, atunci eu sunt foarte limitat in cunostinte. Perceptiile - Da.
Puteri psihice mai mari ca ale celorlalti? depinde care puteri ai in vedere, dar nu am nevoie sa fiu mai puternic ca altcineva, fiecare isi are drumul sau. Vreau sa aflu cine sunt eu.
 
Re: Solara

Starea alfa n-are legatura cu kabala, e neurologie simpla. In carti de neurologie am gasit-o ca fiind starea de relaxare, cu ochii inchisi. In "metoda Jose Silva" e ceva mai mult: starea in care intri cand esti in hipnoza, in care ai puteri telepatice, in care te poti programa (de exemplu sa gandesti pozitiv, sa te motivezi, sa te insanatosesti etc). Samanii lui Castaneda vorbeau de pastrarea constientei in vis (medical, e cam aberant; dar ideea e sa ai un cat de cat control asupra visului, adica sa-ti aduci aminte ce ti-ai propus sa faci, sa observi atent obiectele care-ti apar in vis etc). Cred ca asta ar merge din cand in cand; nu poti sa-ti controlezi visele tot timpul, creierul are nevoie sa mai fie si lasat in pace ca sa se refaca. Si yoginii vorbesc despre pastrarea controlului dincolo de starea de veghe, sa nu te pierzi cu totul atunci cand simti ca adormi.
Se spune ca in transa hipnotica sau in starea dintre veghe si somn suntem foarte sugestionabili si ca ar putea fi posibila telepatia su vindecarea la distanta (inducand bolnavului sugestii pozitive).

Jose Silva spunea ca trebuie sa intram in somn cu ganduri pozitive (in starea alfa) pt ca in starea delta (somnul profund) le comunicam celorlalti sau lumii spirituale; mai spunea ca exercitiul asta trebuie facut de cat mai multi (ca o rugaciune care e cu atat mai puternica, cu cat participa mai multi la ea). Si ca de pe urma gandurilor pozitive trebuie sa beneficieze minim 2 oameni (ca si cum te-ai ruga pt pace sau pt relatii bune cu cineva sau pentru un drum sigur, fara accidente etc).

Ilascu spunea ca atunci cand era batut, isi inducea o stare de inconstienta ca sa nu mai simta. Dalai Lama spune ca in meditatia de fiecare zi ajunge pana la hotarul mortii, pt ca un taram pe care il cunosti cat de cat nu te mai sperie ;)

PS: "alfa", "beta" (starea de veghe), "delta" se refera la undele care apar pe EEG (electroencefalograma) si arata starea de functionare a creierului.
 
am un program "zdorovie"... apai akolo kam de 4 ori pe zi merg emisiuni "sporive" - kum sa te mentii in forma ku 30 min de exercitii fizice, shi kiteodata mai merg shi despre yoga hi pilates... am incerkat a repet "pozitiile" respektive... ufff... am pierdut repede firul :he: nu`mi ajungea ceva flexibilitate, dar daka le repeti regulat - merge... am vazut skimbarile in vre`o 5 zile... doar ka nu vad nici o leagtura ku lumea spirituala in ele
 
Re: Solara

QoderoBay;146013 said:
Am citit o carte despre iesirea sufletului din corp. Vreau sa ies din corp. In acea carte baiatul spune concret care sunt etapele de iesire din corp, toate fenomenele, etc. Cel mai greu este sa iesi prima data din corp, pe urma e mai usor. El spune ca peste 3 ani de iesire din corp a inceput sa posede telekinezia. Celelalte - clarviziunea, clarauditia le-a dezvoltat mai redepe. Pe mine ma intereasa mai mult telekinezia.
Logic ma gandesc, daca voi incepe sa pot misca obiectele mici, imi voi putea cu timpul dezvolta aceasta abilitate si voi putea zbura :)))
Eu cred ca e posibil, de fapt toate mi le-am demonstrat printr-o simpla legatura logica de idei, cauza->efect.
Starea "alfa" - prima data aud de asa ceva. Ceva din Kaballa? Mi-ar placea sa aflu mai multe.

Am citit si eu asa ceva...e interesant ce scrie acolo -da trebuie sa ai multa rabdare si autocontrol .Pentru a iesi din corp trebuie sa ajungi la o relaxare totala atit a corpului cit si a mintii...eu nu puteam sa ma relaxez din cauza tintarilor,caldurii si a gindurilor de tot felul care imi zburau prin cap:)
Am incercat o seara,doua,trei da pe urma am lasat-o balta.Cu toate ca nu mi-a reusit numic-starea de relaxare la care ajungi este foarte placuta,poti simti cum trece energia prin corpul tau-E SUPER!!!
Eu am cartea in format electronic,in limba rusa daca o ai in romana -spune-mi!
 
Qoderobay, vezi ca ti-am unificat vreo 5 posturi. Incearca sa scrii tot ce vrei intr-un singur mesaj. Deranjeaza sa vezi acelasi user cu 3-4 mesaje scrise unul dupa altul, la interval de cateva minute, la acelasi topic.
 
Bine Husky40 :)

Solara - Multumesc pentru explicatie

kraft_natasha - din cate am mai citit si am inteles eu toate aceste exercitii sunt doar pentru a pregati corpul sa intre in contact cu lumea spirituala, dupa cum a mentionat si Solara, cand te relaxezi deplin simti cum trece energia prin corp, asa ca aceste exercitii sunt doar pentru pregatire. Adevaratul antrenament de fapt se face in lumea spirituala.
Si apoi daca e sa ne gandim logic, toti oamenii sunt diferiti in gandire, in imbracaminte, in miscare, in modul de alimentare, in tot. Inseamna ca exista niste exercitii individuale care ajuta la dezvoltarea fiecarui om in parte. Daca nu-ti plac acele exercitii, poate corpul tau nu are nevoie de ele, are nevoie de altele. Cred ca cel mai important este sa ne invatam sa ascultam corpul nostru, el sigur stie mai bine de ce are nevoie, decat creierul nostru.

Solara eu inca mai fac acel exercitiu de relaxare si de iesire din corp. Am ajuns cel mai departe la tunel. Am vazut acel tunel si la capatul lui vedeam o umbra neagra de om, si parca, parca ma desprindeam de corp, dar am adormit :) De obicei stau asa relaxat vreo 2-3 ore ca sa ajung la acea stare. Inainte ajungeam si la acel vuiet din urechi, acum nu-l mai aud, dar am niste dureri mari in mana si piciorul drept, partea stanga a corpului e foarte relaxata, iar cea dreapta ma arde, asa ca eu stau cat mai pot suporta aceasta ardere si pe urma ma scol, si totul imi trece :) inca o confirmare ca e vorba de energie.
Cartea e in engleza.

Bad And Mad - Multumesc, le voi rasfoi :)
 
Practicile spirituale

= Yoga - complex de exercitii fizice, respiratie, meditatie asupra corpului, asupra chakrelor, la planete, la zeitati cu multa teorie, ce are scopul de insanatosire definitiva a corpului (cea mai simpla etapa), apoi de dezvoltare a sufletului, apariţia capacitatilor paranormale (clarviziunea, clarauditia, inima, limba ş.a.), ieşirea sufletului din corp, iesirea din ciclul karmic, calatorii pe alte planete, comunicari cu alte fiinte, amintirea vieţilor trecute, iar in final dematerializarea corpului.
= Qigong - (sau yoga chinezească) - exerciţii fizice, respiraţie, meditaţie asupra corpului propriu, oprirea gndurilor, cu scopul iniţial de nsănătoşire definitivă a corpului, iar apoi ieşirea sufletului din corp - Yin-Sheng), conectarea cu nţelepciunea universului şi antrenamentul n lumea spirituală, cu dezvoltarea capacităţilor paranormale (de mai sus), telekinezia, apoi multiplicara sufletului n mai multe suflete (Yuan-Sheng), amintirea vieţilor trecute, şi n final unirea sufletelor n unul singur şi dematerializarea corpului (Yan-Sheng) (Lao-Tzi a ajuns la nivelul Yan-Sheng).
= Sufism - (yoga musulmană) ca şi yoga indusă, dar mai multă meditaţie cu mantre (rugăciuni), meditaţie asupra lui Dumnezeu.
= Kabballa - Magie. Kabballistul şi curăţă corpul pentru a intra n contact cu sufletele. El desenează un cerc (pantaclu) n care sunt inscripţionate numele zeilor care l vor apăra, numele duhului pe care l cheamă, foloseşte cteva instrumente kabbaliste - sabie specială, cuţite, apoi intră n mijlocul cercului şi cheamă duhul de mai multe ori citind diferite rugăciuni din religia creştină, pentru apărare, pentru chemare, pnă ce acesta se materializează şi vine la el. Magul vorbeşte cu el, află informaţia care doreşte, apoi l eliberează. Magii pot chema duhuri bune, rele, sau elemente ale stihiilor şi cu ajutorul lor pot face modificări n lumea materială. Dacă magul este slab de spirit, duhul poate intra n corpul lui şi se poate folosi de el. (Sfntul Ciprian a fost vrăjitor, dar apoi a lăsat magia şi a devenit apărător n sistemul creştinesc)
= Kalachakra - meditaţie asupra vidului (emptyness).
= Tantrism - are două direcţii, cea de mnă dreaptă - include doar meditaţie asupra corpului, simboluri, mantre, yantre ş.a. Cea de mna stngă include şi sex n grup, orgii sexuale cu conectarea energiei sexuale a tuturor participanţilor, amplificarea ei, folosirea ei pentru dezvoltarea spirituală rapidă a ntregului grup. Este una din cele mai necunoscute sisteme de evoluţie spirituală, adevăratul tantrism fiind doar n Tibet. Este una dintre puţinele practici spirituale care folosesc energia feminină. Celelalte consideră că pentru evoluţia corpului bărbatul trebuie să se dezică de orice contact sexual cu femeia.
= Reiki - transmiterea de la nvăţător la elev e energiei prin mini, cu care apoi elevul se tratează, meditează, apoi tratează pe alţii, şi peste mai mult timp de antrenament, poate ieşi din corp.
= Rebirthing (Rebefing) - tehnică de respiraţie foarte activă, cu hiperventilaţie, curăţirea corpului de toate bolile, eliminarea complexelor, prejudecăţilor, amintirea naşterii, ieşirea sufletului din corp, dezvoltarea capacităţilor paranormale.
= Dzen - meditaţie japoneză asupra corpului, concentrarea energiei ntr-un punct, amplificarea energiei, oprirea gndurilor.
= Suflarea de foc - o ramură a sufismului, include tehnici de respiraţie ca şi n yoga, cu relaxarea totală a corpului şi apoi incercarea de a simţi organele şi de a face modificări, iar cu timpul e posibilă şi ieşirea din corp.
= Dun-Fa - sistemă chinezească pentru teleportare prin aer, prin pămnt, prin apă. Maeştrii se pot teleporta noaptea pnă la 1000km.
 
Re: Practicile spirituale

Eu nu prea am tangenta cu acest tip de exercitii, dar in Craiova am fost la o reprezentatie de Wudang Kung Fu ... am ramas placut impresionat.... Mai ales mi a placut o fata care a executat un dans cu o sabie (cred ca se numea katana sau ceva de genul asta> era scurta si dreapta) > acelasi dans cu care a luat olimpiada de la moscova pe wudang freestyle... Mi a placut la nebunie.
In moldova se practica yoga samd??
 
Spencer - Wudang e frumos, sunt de acord, dar mie personal mai tare imi place Aikido, care contine mai multă dragoste faţă de adversar, este mai aproape de ceea ce spune Hristos - să-ţi ierţi duşmanul, pentru că n final agresiunea lui este manipulată, şi el nu atacă conştient. Cei care sunt conştienţi nu atacă. :)
n Moldova se practică, din cte ştiu eu: Yoga (cu foarte mulţi maeştri, diferit nivel de dezvoltare, aşa că dacă cineva caută ceva mai serios, la nceput ar trebui să se intereseze de capacităţile maestrului care conduce şcoala), Qigong (vreo 3 stiluri, Zhong Yuan, Yan, şi Tay Qi Quan, tot e un fel de Qigong), Kabbala, Sufismul (La Arabi, la Botanica, pe lngă liceul de muzică), Kallachakra (o dată n an vine un Lama din Tibet), Tantrismul (n şcolile de Yoga dar după anii 3,4 de nvăţare, cel puţin n şcoala MISA mi-au spus că se practică), Reiki (sunt maeştri din Letonia, Romnia, Ucraina, Rusia), Rebirthing.

Bad and Mad - am greşit, 1000 de km ziua, 800 km noaptea. Dar de ce - nu ştiu, aşa scrie n sursa din care am aflat eu informaţia. Teoretic doar pot spune că depinde de nivelul de energie pe care l posedă practicantul. Pentru că această distanţă creşte odată cu practica, la nceput distanţa este de cţiva metri (Xiao Fa), dar cu posibilitatea de a trece prin pereţi. Cel care posedă această practică şi care a scris despre ea, spune că se deschide un tunel care absoarbe corpul, aşa că decade teoria de dematerializare a corpului, transportarea cunoştinţei iar apoi clonarea corpului n punctul de destinaţie. Si ar putea fi adevărat, pentru că prezenţa acestor tunele ar putea explica posibilitatea mişcării rapide prin univers de pe o planetă pe alta, şi atunci oamenii nu ar trebui să caute viteză mai mare ca a luminii, pentru că şi atunci distanţa dintre stele va fi de mii de ani, dar să caute cum să deschidă aceste tunele. Practicantul deschide tunelul cu o mantră.
 
Buna,in legatura cu cartea cu iesirea sufletului din corp , care a citit-o QoderoBay,daca te rog ai putea sa-mi spui si mie cum se numeste?Apropo ai zis ceva de MISA, as vrea sa te contrazic,Bivolaru cel care a infiintat MISA nu a inviintat acel curs pt yoga,ci este de fapt, asa-zisul "yoghism revolutionar" este un amestec de invataturi din Biblie, Coran, Upanisade, Cabala, Tantra indiana si tibetana si taoism. Sub umbrela acestui coktail doctrinar sta principalul magnet prin care sunt atrasi membrii: sexul.Bivolaru a declarat ca in cadrul cursurilor de Yoga nu s-a practicat niciodata sexul in grup si nici Tantra-Yoga, desi site-ul MISA contine informatii vaste si detailate despre Tantra-Yoga, continenta sexuala, pozitii si chiar "tehnici" de marire a penisului.
 
Blonda;208522 said:
... desi site-ul MISA contine informatii vaste si detailate despre Tantra-Yoga, continenta sexuala, pozitii si chiar "tehnici" de marire a penisului.

Pacat ca nu contin si tehnici de marire a creerului... ar avea nevoie.
 
Re: Practicile spirituale

QoderoBay;150873 said:
= Sufism - (yoga musulmană) ca şi yoga indusă, dar mai multă meditaţie cu mantre (rugăciuni), meditaţie asupra lui Dumnezeu.
nu sunt deacord cu aceasta definitie. practic "yoga musulmana" si nu e nici un fel de rugaciune aici (si apropo nu sunt mantre ci zicre - in rusa e зикры)...cu atat mai mult meditatie "asupra ! lui Dumnezeu"
Personal practic tehnicile din sufism pentru meditatii si incarcare cu energie, echilibrare si tratament intern. nush de unde ai scos definitia asta.
 
Re: Practicile spirituale

Vad ca QoderoBay demult nu mai e pe forum. Oare nu s-a pierdut sufletul lui pe undeva?
 
Re: Practicile spirituale

Angeli;208550 said:
Vad ca QoderoBay demult nu mai e pe forum. Oare nu s-a pierdut sufletul lui pe undeva?

:)))...Angeli m-ai facut sa rad...

vrei sa zici ca si cei 1001 useri care nu mai intra pe forum de o buna bucata de vreme tot si-au pierdut sufletul? ..:)))
 
Back
Top