Frumusetea islamului

acest topic se numeste
"frumusetea islamului"

frumusete palita deocamdata de totala indiferenta in fata tragediilor umane in fata urgiilor naturii...............
"nici-o tara musulmana nu a trimis macar o pastila,sau o patura,sau o sticla cu apa nenorocitilor din Haiti...."

(este remarca trista a sotului meu,care a donat crucii rosii romane 300 EU pentru ajutor)
asta ma face sa cred ca pe ici-colo,islamul mai are cativa oameni de omenie
 
Cred ca totii au apreciat generozitatea sotului, bravo lui, si sper ca nu el te-a autorizat sa spui la toata lumea cat a donat, e intre el si Allah (daca crede in Allah) Preainaltul Care stie ce ascund inimile noastre. Insa sunt curios daca inainte de a veni aici a doua zi dupa catastrofa cu acuzatii paranoide catre Islam si toti musulmani nu te-ai intrebat cumva daca mai sunt si multi alti musulmani care au donat pentru haiteni, fara ca se spuna la toata lumea cat si cum au donat? Daca sotul tau ti-a spus in privat ce are pe suflet fara ca sa verifice datele, nu crezi ca tu ai datoria sa verifici informatia inainte de a veni cu niste acuzatii nefondate intr-un forum public? Dar faptul ca ai venit aici a doua zi dupa tragedie, cand oameni vii inca se afla sub ruine, sa-ti insiri ura patologica fata de Islam si musulmani, imi indica faptul ca aceasta te preocupa mult mai mult decat soarta bietelor victime. Sper sa ma gresesc. Si nu e treaba nimanui cine si cat a donat, aceasta e intre ei si Dumnezeu, oricine nu ar fi ei, musulmani, crestini, iudei sau atei.
 
ei ,tocmai de aia e forum public...sa vorbim....
sotul meu stie ce am scris,credinta lui e ceva personal si e directa,fara intermediari si fara "sfatuitori".insa ce sa faci,are capul pe umeri nu numai sa manance,sa auda si sa vorbeasca,foloseste si treimea aia care este pentru gandit.

da, ma preocupa"soarta bietelor victime", caci am deschis discutia, in timp de dumneata dai in continuare cu stangul in dreptul si tot talmacesti si rastalmacesti la "cele sfinte".

ura???
e prea jalnic ca sa imi inspire altceva decat mila...mila pentru nefericitii spalati la creer de conducatorii lor care imbraca Armani,Versace,conduc Lamborghini,dau odraslele la studii in anglia si america si le pute cand vin acasa ca lui sura arafat, au conturile doldora de dolari si vin cu poze trucate sa arate nefericirea poporului lor....

frumusetea islamului nu este lustruiala de azi,a fost candva,a dainuit cateva generatii si se va intoarce -atunci cand un alt Ataturk,va lua iataganul si va taia capetele hidrei religioase.
 
Daca te preocupa atat de mult victimile haitene de ce n-ai deschis un topic separat dedicat tragediei, si ai venit pe topicul "Islam cu obiectivizm, toleranta si rationalitate" strigand in gura mare aberatii si acuzatii nefondate?

Cam demult a venit timpul sa revendicam acest topic de la islamofobul ce injura in stanga si-n dreapta, scriind aberatii despre islam si musulmani. Un personaj precum e abbu sa scrie despre "frumusetea islamului" e ca si cum Mr Bush Junior ar vorbi despre frumusetea Shariatului (nu stiu cine s-ar simti mai flatat de comparatie, abbu sau Bush :)), insa trebuie sa-i dau si niste credit, ca sa fiu obiectiv, combinatia din 2 cuvinte "Frumusetea Islamului" este probabil unica expresie purtatoare de sens din marea de injurii, insulte si aberatii scrise de acest personaj despre Islam.

Deci sa ne intoarcem la frumusetea Islamului. Deoarece s-a atins aici problema binefacerii si donatiilor, am crezut de cuviinta sa arat cum se trateaza aceasta problema in Islam. Dania (zakat) pentru saraci reprezinta unul din 5 piloni ai Islamului (celelalte fiind marturisirea de credinta, 5 rugaciuni zilnice, postul in luna sfanta Ramadan si pelerinajul in orasul sfant Mecca macar odata in viata (Hajj)). Dania (zakat) este o obligatie si se calculeaza la minim 2.5% din venitul disponibil al oricarui musulman urmata sa fie distribuita intre saraci si nevoiasi. Mai detailat despre Zakat este scris aici:

Zekat -
 
domnule palestina si comunismul a fost bun in teorie...a fost si in practivca bun pe ici-colo,dar a fost aplicat de oameni si ce sa faci oamenii au instinctul dominarii,materialului si al ego-ului prea dezvoltat sa tina seama de 2-3-4 stalpi.
crestini,musulmani sau evrei toti o apa si un pamant .
numai religiile asiatice reusesc cumva sa aiba in focus OMUL cu consideratie si modestie.

adevarat,asa a fost si islamul acum 4-500 de ani dar in ultima vrema asa cum am spus:

conducatorii lor imbraca Armani,Versace,conduc Lamborghini,dau odraslele la studii in anglia si america si le pute cand vin acasa ca lui sura arafat, au conturile doldora de dolari si vin cu poze trucate sa arate nefericirea poporului lor....


acolo se duc donatiile de care vorbesti, la fel de fel de militii si comandamente in Siris,algeria ,Tunis,Iordania,Palestina,Liban,care tin mii de razboinici inarmati, fara sa lucreze o ora munca cinstita si care se indoapa din zakat-ul fraierilor.

asta nu e frumusetea islamului si STI FOARTE BINE ASTA ,DAR IN LOC SA INCERCI SA INDREPTI IMAGINEA LUI IN LUME, MATALUTA TE INTORCI LA VERSETE CE NU AU ACOPERIRE IN VIATA DE ZI CU ZI.....

te asigur ca eu fac un sericiu mult mai bun islamului caci oamenii daca vad ca se critica,cern,cern ideile si ce ramane:- raman lucruri bune care mai atenueaza judecata lor in sensul ca islamul nu este in totalitate negru,violent si intransigent.

nu,nu este in totalitate,are frumusetea lui....
vino si povesteste de oameni,de fapte,de carti,de muzica,de teatru,de stiinta,asa vor oamenii sa vada la islam,asta ii va apropia de el,asa il vor intelege in frumusetea lui -NU DIN CITATE GOALE DINTR-O CARTE INDOIELNICA.

caci viata bate filmul d-apai o carte.....

(barbatul meu -sa ma scuze lumea ca tot pomenesc de el,nu-i fac reclama,ca are destula...!
a tratat zeci de oameni la unii a luat pretul,la altii a facut reducere,uneori foarte mare caci a simtit ca omul este coplesit de o asa suma,cu toata complicatia lucrarii...
la inceput au zis :"baiat bun,CHIAR DACA E MUSULMAN",acum dupa atatia ani in Romania ii zic doar "BAIAT BUN".....asa castiga islamul domnule palestina si acum da fuga la carte si contrazice-ma.......numai sa nu te impiedici in salvari....pierde islamul asa o podoaba....)
 
STIINTA SECRETA A ISLAMULUI -urmariti programul pe RTL nemtesc cu subtitrare in limba romana...
partea 1

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=ehnSxj26Yww&feature=channel"]YouTube- 1/5 - Stiinta Secreta a Islamului (subtitrare lb.romana)[/ame]

partea 2
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=sGdqh3Hrk0Y&feature=channel"]YouTube- 2/5 - Stiinta Secreta a Islamului (subtitrare lb.romana)[/ame]

partea 3
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=Wn2gsBXH7FI&feature=channel"]YouTube- 3/5 - Stiinta Secreta a Islamului (subtitrare lb.romana)[/ame]

partea 4
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=q1IgMpwMQeI&feature=channel"]YouTube- 4/5 - Stiinta Secreta a Islamului (subtitrare lb.romana)[/ame]

partea 5

YouTube- 5/5 - Stiinta Secreta a Islamului (subtitrare lb.romana)
 
MoonaSdm;223622 said:
STIINTA SECRETA A ISLAMULUI -urmariti programul pe RTL nemtesc cu subtitrare in limba romana...

probabil ca asta este continuarea a celor 12 postari despre stiinta secreta a evreilor :KABALLA,postari cu care ne-a binecuvantat o domnisoara zilele trecute,care ne impingea de la spate sa o studiem...
 
cadou femeilor "destepte"libertine si pline de orgoliu asemeni lui ABBU
.....lol

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=3f9RIBukMXs&feature=related"]YouTube- Why Women Must COVER UP! - Simple Experiment[/ame]
 
avand in vedere ca "sora mea" nu gaseste frumusetea islamului de cat la MJ sau Madona,eu va propun sa citim,sa cautam si sa discutam adevarata frumusete a islamului,aceea care -inca odata- a adus lumii stiinta,medicina inaintata,un spririt de cunoastere multilateral.
cred ca putem sa ne ridicam peste filmuletele gen misionarism de secta-care se pare ca este limita maxima a actualilor ortodoxi-islamici,care se vor mai catolici decat papa.
 
Te asteptam cu nerabdare sa "citesti, sa cauti si sa discuti adevarata frumusete a islamului, aceea care - inca o data- a adus lumii stiinta, medicina inaintata, un spirit de cunoastere multilateral". Daca cineva face anume aceasta, si plaseaza niste documentare unde apar savanti si cercetatori germani care tu ii consideri "misionari de secta" si "ortodixi islamici", ai probleme grave cu perceptia realitatii, parerea mea. Daca construirea turnurilor, Ataturk si Mubarak reprezinta frumusetea Islamului, iarasi perceptia gresita a lucrurilor. Deci asteptam si tot asteptam cand odata o sa ne descrii "frumusetea adevarata" a Islamului, dar tu evident ca ai un alt scop, si unul opus celui care ti l-ai propus.
 
dragul meu ...gusturile nu se discuta.....

maine nu lucrez....dar acum ma duc totusi la culcare.....
somn usor si tie...lasa nu fi trist....ca 80% din oameni au allte gusturi ca ale tale....se poate trai cu asta...
 
manastire intr-un picior....ghici ciuperca ce-i.....???????

ce vedem mai jos ????

ArabiaSauditaMecca.jpg
 
n-ati ghicit...????
nu-i nimic,ne mai apropiem putin

mecca-mosque.jpg


mecca-photo.jpg


mecca-saudi-arabia.jpg


va trec fiorii....asa-i...??
si pe mine,
dar tare asi vrea sa vad locul asta....mor de curiozitate..!
 
atunci ramanem aici...amandoua...
dupa cum te porti....islamul cel frumos este departe de tine.....
 
Back
Top