Greva Globală 2012

dor007

Stabiltate=Ratiune/Emotii
Dacă sunteţi de acord că lichidarea sistemului monetar ar fi fost o soluţie decentă pentru problemele cu care ne confrumtăm azi, şi că noi am putea crea un sistem mult mai bun unde TOTUL - alimentele şi apa, îmbrăcămntea şi adăpostul, apa, încălzirea, studiile, protecţia sănătăţii şi distraţia - trebuie să fie ACCESIBILE pentru TOŢI - de ce să nu te alături Grevei Mondiale în ziua startării jocurilor oli din 2012?

Greva începe în momentul simbolic de aprindere a focului olimpic - semnal pentru toţi care susţin lichidarea banilor de a nu lucra şi a cere o lume nouă şi cinstită unde re respectă adevărul, libertatea şi dreptatea.

AVEM NEVOIE DE O LUME FĂRĂ BANI!

http://stones.ucoz.com
 
PainGiver;224972 said:
Uite cum facem: împărțim pe din două, eu și proton.
Așa vom fi un grup.

Va intzeleg ca aveti nevoie de bani urgent shi nu am dubii ca grupul Dvs are mai multe shanse de a creshte extrem de rapid.

Sunt de acord ca e mult mai convinabil de ati minca piinea intre 4 pereti cind pe afara umbla shomerii... insa...

Grupul Dvs e valid pentru prezent shi doar pentru Dvs personal - insa distruge stabilitatea omenitii pentru viitor shi pune catushi la miinile copiilor Dvs. Probabil avem nevoie de o eternitate pentru a deschide ochii...
 
dor007;225001 said:
Va intzeleg ca aveti nevoie de bani urgent shi nu am dubii ca grupul Dvs are mai multe shanse de a creshte extrem de rapid.

Sunt de acord ca e mult mai convinabil de ati minca piinea intre 4 pereti cind pe afara umbla shomerii... insa...

Grupul Dvs e valid pentru prezent shi doar pentru Dvs personal - insa distruge stabilitatea omenitii pentru viitor shi pune catushi la miinile copiilor Dvs. Probabil avem nevoie de o eternitate pentru a deschide ochii...

Iarăși utopii.
Comuniștii, internaționaliști de altfel, au mai încercat să-i facă pe oameni să muncească din convingere și știm cu toții cât de lamentabil au reușit..."Timpul trece, leafa merge, noi cu spor muncim".

Banii, pentru moment, cu toată pervertirea rolului lor, sunt singurul mod de a ne face să beneficiem de servicii și produse, în schimbul muncii noastre, într-un mod aproximativ echitabil și proporțional muncii depuse.

Când spun că rolul banilor este pervertit, mă refer desigur la posibilitatea ca unii să beneficieze de bunuri și servicii, mult peste posibilitățile proprii de muncă.

Mă refer desigur la îmbogățire. Nimeni nu poate munci cât o sută de alți oameni obișnuiți. Nimeni nu ar trebui să poată avea o sută de case, o sută de mașini, un miliard de dolari.

La fel de pervertit e ca cineva să mimeze munca dar să beneficieze de aceleași bunuri și servicii precum cei ce muncesc cu adevărat.
 
"Pentru a intzelege limitele unui sistem - e necesar de a ieshi dupa granitile acestui sistem shi de a vedea cum lucreaza acesta in intregime."

Cind vorbim be utopie, bani, servicii, bunuri, 10 case - nu avem o alta optiune decit a intzelege aceste lucruri conform celor invatzate din trecut. Anume informatia istorica nu permite omului de a "ieshi in afara acestui sistem".

Pentru a o face e nevoie de vointza shi acceptarea posibilitatii existentii altor cai decit cele bine cunoscute: "unica constanta in univers e variatia".

Va indemn sa studiati fizica informationala, teoria administrarii, sa cautati ce e un sistem, cum ati defini umanitatea, ratiunea universala ca suma a tuturor ratiunilor planetei shi cel mai important - sistemul monetar atit local cit shi global. Aflati exact - care e ciclul banului in sistemele noastre bancare?

Recunosc e complex de a demonstra corectitudinea directiei grevei mentionate din cauza ca mediul care a educat prin influientza sa prezentele generatii nu favorizeaza mult informarea calitativa a populatiei. Mai mult ca aitit - e o informare iluzorie in masa.

Nu shtiu insa daca mai avem timp shi shanse shi inca nu am ajuns la puncul din care nu mai este drum innapoi.
 
Spre exemplu: casa pentru un om din sistemul monetar ar fi un imobil plasat pe un anumit teritoriu.
Casa pentru un om din Economia Bazata pe Resurse ar insemna adapost in orice colt al lumii accesibil in orice moment.

Omul nu are nevoie de casa - el are nevoie de adapost, pat curat pentru somn, hrana, imbracaminte, transport... global - oriunde nu s-ar afla... ceia ce e imposibil in sistemul curent.
 
Privitor munca fizica - nu e nevoie ca aceasta sa fie indeplinita de oameni. Avem mashini extrem de capabile astazi. Problema e ca sunt patentate cu scopul de... a cishtiga bani :) Banul - iata limita.
 
Iata ce pot crea oamenii impreuna cind se elimineaza complet granitile shi banii: [nomedia="http://www.youtube.com/watch?v=fgWFxFg7-GU"]YouTube- ‪War/No More Trouble | Playing for Change | Song Around The World‬‎[/nomedia] - seamana oare aceasta a utopie?
 
Individul dor007 are o idee fixă: comunismul. Nu ăla pe care a fost experimentat pe pielea noastră, ci ăla ideal de prin Star-Trek sau "Immagine" a lui John Lennon. Fiecare muncește cât și mai ales ce îi face plăcere și după puterea minții lui, nu există bani, nu există granițe, probabil nici Dumnezeu, posesii vax, doar lucruri și locuri în uzul nostru mai mult sau mai puțin personal, roboții fac toată munca fizică și non-creativă, totul pus pe tavă, toți ne bucurăm de viață, alea alea.

La toate astea se ajunge prin evoluția civilizației și revoluție tehnologică, pas cu pas, generație cu generație. Nu prin niște discursuri sterile făcute de un individ care alungă publicul pentru că vorbește ca din ...

Acum ... sincer.

Cui mama lu' proces verbal crezi că te adresezi?
Cum naiba te adresezi? Ce e cu formele astea fără fond? Cui înșiri tu toate disciplinele astea umaniste, statistice, matematice, sau ce mă-sa o mai fi? Crezi că vei obține, gâdilând cu limba ta de lemn, mai mult decât iritare? Crezi că vei trezi conștiințele "adormite"?

Scoate-ți morcovul din fund, fii mai puțin crispat, dă-ți două palme că poate realizezi în sfârșit că ai serioase, repet: SERIOASE, probleme de comunicare și de alegere a publicului dacă chiar ai ceva de zis. Deși la cum scoți din jobenul magic tot felul de denumiri abstracte de tot felul de discipline, am serioase îndoieli că ai avea ceva de zis fie și unei maimuțe cu cur roș.

Bea naibii o berică, poate te mai relaxezi naibii și ori pleci, ori începi a vorbi ca oamenii.
 
PainGiver;225022 said:
Individul dor007...

D-le PainGiver, multumesc pentru critica directa personala. Totushi nu sunt clare argumentele contra informarii populatiei despre fraudele sistemului bancar shi cautarea metodelor de ocolire a acestuia cu forte comune.
 
dor007;225058 said:
D-le PainGiver, multumesc pentru critica directa personala. Totushi nu sunt clare argumentele contra informarii populatiei despre fraudele sistemului bancar shi cautarea metodelor de ocolire a acestuia cu forte comune.

Părerea mea e că reușești exact opusul a ceea pretinzi că încerci să faci. Atragi eventual pe câte unul și reușești exemplar să-l alungi făcând lumea să creadă că îți trebuie zece facultăți ca să înțelegi cât e de încurcată treaba.

Și totuși insiști în prostia ta, ca un câine turbat, să crezi că te faci înțeles.

Vorba unui amic de-al meu: "prost prost, da' hotărât".
 
Dle PanGiver - Iti intzeleg ura shi sursa ei. Ai dreptate luptind shi protectind ceia ce in viziunea ta itzi aduce un viitor mai decent.

Dar vorba lui Bruce Lee: "The opponent doesn't exists because the word 'I' don't exist".
(Oponentul nu exista deoarece cuvintul EU nu exista);

Probabil ve-i fi de acord ca replicile shi critica reciproca nu solutioneaza multe shi nici nu explica ceva la tema oferita.

"Pentru a intzelege limetele unui sistem e necesar de a ieshi de sub limitele sistemului dat"

Nu e vorba de comunism. E vorba de simpla dragoste intre oameni.
Pentru a intzelege despre ce vorbesc ar fi binevenit de a face cunoshtinta cu un shir de materiale:

Filme documentare:
The Corporation (en): [nomedia="http://www.youtube.com/watch?v=xa3wyaEe9vE"]YouTube- the corporation: documentary trailer[/nomedia]
The Food Inc. (en): http://www.youtube.com/watch?v=5eKYyD14d_0]YouTube - Food Inc - Official Trailer [HD
The Venus Project: Audio/Video
In Youtube caua: Jaque Fresco: YouTube - jacque fresco

WEB:
Wikileaks - WikiLeaks - aici gaseshti documente secrete ale SUA care iese la iveala in special: [nomedia="http://www.youtube.com/watch?v=5rXPrfnU3G0"]YouTube- Broadcast Yourself.[/nomedia]
���� ������!! PRAVDU.RU!! (ru)
The Venus Project

Audio:
Scorpions: Humanity: [nomedia="http://www.youtube.com/watch?v=KqZqKEShFSQ"]YouTube- Scorpions - Humanity (video+slideshow)[/nomedia]
M. Jacson: They don't care about us: [nomedia="http://www.youtube.com/watch?v=97nAvTVeR6o"]YouTube- Michael Jackson - They Don't Care About Us (Official Prison Version)[/nomedia]
Playing for change: No more war: [nomedia="http://www.youtube.com/watch?v=fgWFxFg7-GU"]YouTube- War/No More Trouble | Playing for Change | Song Around The World[/nomedia]

Noi luptam sub impresia ca adevarul e la noi in cap :) - Unica constanta in univers e variatia - adevarul e in mishcare. Noi cu tine putem doar tinde spre adevar. Pentru a tzine drumul spre adevar: "Adevarul se nashte in dialog" nu dupa cum ne invatza altii "Adevarul se nashte in dezbateri"

Dialogul presupune enuntzare+intrebare -> enuntzare+intrebare -> enuntzare + intrebare... pina cind nu mai exists intrebari nici la una din parti.

Dezbaterile presupun doar enuntzari.

Pentru a intzelege shi mai detaliat lumea - incercati putina fizica: YouTube - fun to imagine
Dar shi mai mult ashi indemna lumea de a cauta shi intzelege fizica informationala - e cam tinara shtiintza dar face a o intzelege.

Noi - oamenii planetei suntem un sistem elementele caruia - oamenii - in ultimile decade au bineficiat de tehnologii extrem de avansate in domeniul comunicarii. E important de a intzelege cum acest sistem lucreaza in intregime deoarece viteza dezvoltarii e enorma.

Deci ce ziceti? Face oare sa ne contram, sau incercam sa mergem impreuna spre bunastare comuna?
 
Politica și economia, mentalitatea nu sunt create de Dumnezeu ci de om.
Dumnezeu ne-a dat liber arbitru și diversitate.

A deschide ochii și mintea către nou, către altfel, nu înseamnă să accept a-mi pierde identitatea etnică, nu înseamnă a-mi pierde cultura, nu înseamnă a-mi pierde dragostea de țară. Sunt conștient că nici o națiune nu este eternă și că totul este în eternă evoluție.

Schimbarea sistemelor politice și economice, a mentalităților și atitudinilor nu trebuie să aducă atingere sufletului meu sau a urmașilor mei ci doar asupra modului în care mă raportez și relaționez cu restul comunității umane și cu natura, din care fac parte.

Melodiile...mai bine tac.

Documentarele, le-am păpat de mult, o infimă parte a documentarelor pentru deschis ochii.
Vezi că am făcut un topic special pentru documentare: Răspunsuri la întrebarea "de ce"?.

L-ai putea folosi pentru a lăsa pe ceilalți să judece singuri, fără nonsensurile pe care le asociezi invariabil fiecărei idei pe care o enunți pe ici pe colo.
 
Forumurile dar shi limbele pe care le vorbim cu parere de rau nu permit de a expune ideile intocmai cum le vedem in imaginatia noasta. De aia proabil shi e important de a mentine calmitatea shi nu de apelat la replici personale.

Dupa cum vad Dl. PanGiver e un domn erudit shi intzelege mult realitate. Da ma rog se intimpla sa arda focul pe alocuri :)

Nu importa ca avem viziuni putin diferite. Importa ca avem dorintza de a tinde spre adevar. Deci hai sa vedem care sunt punctele pro shi contra shi cum ajungem la un numitor comun la tema data?
 
Spre exemplu: cum ati explica? Fiecare secunda un copil moare de foame (nu au bani). Oamenii din moldova nu au servicii (shefii nu au bani). Paminturile atit de roditoare stau neprelucrate (bancile nu dau oamenilor credit fara gaj). Nu e paradox?

Pot oare cumva fi prelucrate paminturile date pentru a hrani pe cei nevoiashi? Care sunt limitele?
 
Un sistem care sa inlocuiasca banii trebuie creat si acceptat, testat si apoi daca acesta functioneaza se poate renunta la bani la scara globala.
Altfel e doar o utopie.Trebuie sa existe deja creat un alt sistem care sa mearga in paralel ca banii sa inceapa sa fie doar tinuti in vitrina si sa nu mai fie folositi deloc.
 
Back
Top