Laptopuri furate

_victor_

Active Member
Nu stiu daca sa mai discutat despre asta pe forum, eu cel putin n-am gasit.

Sa va zic care e situatia.
Plec in Franta si vreau sa-mi cumpar un laptop. Pot sa-l cumpar de la noi la un pret foarte avantajos. 99.99% ca e furat. Pot sa-l cumpar si in Franta, insa dau cu vreo 1000 euro mai mult.

Acum intrebarea: care ar fi probabiletatea sa ma prinda cu acest notebook daca e declarat ca fiind furat.

Striu ca teoretic totul e posibil. Poate sa ma prinda si pe retea dupa adresa MAC, insa pe mina la moment ma intereseaza o situatie concreta. Eu plec cu avionul si asi vrea sa stiu daca sunt sanse (mai bine zis nesanse) sa ma controleze la aeroport. Poate cineva a ma calatorit cu avionul avand cu sine un notebook? Ce se intampla deobicei? Poate sa-ti ceara actele pe el? S-a intalnit cineva cu asa situatie?
 
nu pot sa-ti raspund concret..

dar cite ceva totusi scot din mine:
la MAC se poate face spoof - deci nu cred ca vor verifica cumva MACul.
mai degraba se vor uita la vre-un serial number de pe un sticker de pe carcasa compului.
 
cunosc o persoana care a plecat in calatorie in Franta si a luat cu ea chiar computerul+monitorul.... asa ca nu e nici o problema... la fel a zburat cu avionul... e de dorit sa ai acte....dar mari problems nu creeaza....
 
Fii liniştit, nimeni nu te prinde, doar decît e furat notebook-ul de la CIA cu tot cu date ;-)
BTW nu-i bine şa cumperi lucruri ştiind că-s furate :desovel:

PS: în Franţa sînt magazine în care cumperi notebook-uri noi cu 750 EUR, am văzut la Conforama. Acum pe site-ul lor este unul la 900 EUR http://www.conforama.fr/ConfoOnline/produit.co?codPdt=120315&segId=201
PPS: Nu uita că poţi să-ţi faci de-texarea (adică să-ţi întorci 19.6% de TVA dacă pleci din UE)
 
nu te mai prinde nimeni prin internet!
desi ei pot trimite serial number'ul tau poate fi anihilat de catre kozelii de la apple! ei insa nu vor face nimic... nici nu vor sti ca compul este furat.
Poti sa incerci sa scoti toate serial numberu'rile din locurile vizibile... sansele se maresc ca nimeni nu te va prinde!
 
gr8dude said:
nu pot sa-ti raspund concret..

dar cite ceva totusi scot din mine:
la MAC se poate face spoof - deci nu cred ca vor verifica cumva MACul.
mai degraba se vor uita la vre-un serial number de pe un sticker de pe carcasa compului.

Asta stiu, am zis ca sunt doar sanse teoretice.

Unicul lucru care ma deranjeaza e aeroportul. La aeroport bagajul de mana il treci printr-un scane ca sa vad ce ai acolo. Laptopul nu trebuie ini nici un caz sa-l bagi caci poate sa se defecteze. Si atunci trebuie sa-l arati. Anume in acest moment ar putea:

1. Sa imi ceara actele pe el.
raspuns: E lucru personal si nu sunt obligat sa port actele cu mine.

2. Sa verifice in vre-o "presupusa lista" de laptopuri furate Serial number - ul de la laptopul meu.

Ar putea sa-l vada si la controlul vamal dar asta e foarte rar.

Uite aici e unica mea temere. Si de aceea am vrut sa stiu daca cineva a plecat cu avionul avand un notebook. Nu neaparat furat. Cum se comporta personalul aeroportului vazand un notebook? Intreaba actele sau nu, se uita la serial number sa verifice daca nu e furat? Si eu cred ca nu, fiindca in aeroporturile mari atat lume zboara si fiecare al 50-lea precis are notebook. Dar oricum vreau sa stiu daca cineva a nimerit in asa situatie.
 
dan_the_man said:
nu te mai prinde nimeni prin internet!
desi ei pot trimite serial number'ul tau poate fi anihilat de catre kozelii de la apple! ei insa nu vor face nimic... nici nu vor sti ca compul este furat.
Poti sa incerci sa scoti toate serial numberu'rile din locurile vizibile... sansele se maresc ca nimeni nu te va prinde!

Serial number e scris in si in bios ... asa ca no chance.
 
Vasile said:
Fii liniştit, nimeni nu te prinde, doar decît e furat notebook-ul de la CIA cu tot cu date ;-)
BTW nu-i bine şa cumperi lucruri ştiind că-s furate :desovel:

PS: în Franţa sînt magazine în care cumperi notebook-uri noi cu 750 EUR, am văzut la Conforama. Acum pe site-ul lor este unul la 900 EUR http://www.conforama.fr/ConfoOnline/produit.co?codPdt=120315&segId=201
PPS: Nu uita că poţi să-ţi faci de-texarea (adică să-ţi întorci 19.6% de TVA dacă pleci din UE)

Detaxarea se face numai in cazul cand esti cu viza de turist. Eu insa plec pe 6 luni cu viza de student ca apoi sa-mi fac titre de sejour.

Cat despre laptopurile ieftine, nu prea ma incanta. Eu vreau sa-mi iau unul bun, un desktop replacement fiindca timp de 3 ani o sa fiu cate jumate de an in franta si jumate de an in Moldova.
 
_victor_ said:
Cat despre laptopurile ieftine, nu prea ma incanta. Eu vreau sa-mi iau unul bun, un desktop replacement fiindca timp de 3 ani o sa fiu cate jumate de an in franta si jumate de an in Moldova.
în informatică "mai scump" nu înseamnă tot timpul "mai bun"

nu te teme, eu am trecut mai multe hotarele cu notebook-uri, nu controlează
 
he-he.. el o sa-ti povesteasca cand o sa se sture de el.. .... dar asta nu o sa fie tare degraba... :)
 
De obicei iti cere si niste acte, se uita peste ele daca nu le e lene, rar sa-i intereseze ceva, doar ca se uita suspicios de fiecare data:
-tax, sa vedem, ce e aici al tau si ce-i al meu! :wink:
Si la noi se vand lapuri cu 900 Euro care fuck in Europa 3000, asa ca gl
 
Ei, iaka ca s-a rasuflat tema. Laptopul nu e furat asa ca chiar nu vor aparea probleme :wink:
 
[K said:
]da shi? nu se dezlipeshte de el? zii sa mai deie vre-un semn de viatza!

mda... el iaka ori sta acasa la dansu in camera numa in fata laptopului.. ori nu-i acasa deloc........ ...:)
da iaka azi mi-a facut si de mancare.. asha ca .......... nu totul este pierdut........ :lol:
 
Gata, mi-am luat laptop si nu e furat, e nou din magazin :)

LG LM50-GSKR

Daca pe cineva intereseaza il recomand. Personal is foarte multamit.
 
ziceti-mi si mie un site cu preturi la laptopuri (furate) din RM sa vad si eu ca m-ar interesa unul
 
Back
Top