Leul grEU

lia

Active Member
Guvernatorul BNR a prezentat 'leul greu'

Gilia Crăciun


Leii noi vor intra în circulaţie de la 1 iulie 2005, şi vor circula în paralel cu cei vechi până la sfârşitul anului 2006
Guvernatorul Băncii Naţionale a României, Mugur Isărescu, a prezentat joi "leul nou": din coada monedei naţionale vor fi îndepărate 4 zerouri, începând cu 1 iulie. Altfel spus, pentru o ceaşcă de cafea care costă acum 50 de mii de lei se vor plăti 5 lei. Aspectul şi valoarea noilor bancnote ţin cont atât de puterea de cumpărare a românilor, cât şi de perspectiva integrării în Uniunea Europeană.
Începând cu 1 iulie, românii vor avea în portmoneu, alături de banii cu care sunt obişnuiţi, şi noile bancnote şi monede ale aşa numitului leu greu.

Este vorba de bancnote de 1 leu, 5 lei, 10 lei, 50 de lei, 100 de lei şi 500 de lei.

Dintre acestea, una singură este absolut nouă - cea mai mare, de 500 de lei, echivalentul actual a 5 milioane.

Designului a avut la bază principii care să asigure în primul rând evitarea confuziei între bancnotele din vechea emisiune cu cele din noua emisiune.


Mugur Isărescu

Celelalte cinci sunt foarte asemănătoare cu actualele bancnote, numai că vor avea cu 4 zerouri mai puţin.

Guvernatorul BNR explică de ce: "proiecţia designului a avut la bază principii care să asigure în primul rând evitarea confuziei între bancnotele din vechea emisiune cu cele din noua emisiune."

"În consecinţă pentru cele cinci bancnote din noua emisiune care au corespondent în vechea emisiune au fost menţinute portretele aceloraşi personalităţi, iar pe de altă parte s-a menţinut cu unele nuanţe acelaşi fond cromatic", spune Mugur Isărescu.

Noua bancnotă de 500 de lei, care nu are echivalent în prezent, va avea imprimat chipul lui Mihai Eminescu.


Noua bancnotă de 500 de lei nu are echivalent în prezent

Pe celelalte se vor regăsi, ca şi până acum, portretele lui Nicolae Iorga, George Enescu, Nicolae Grigorescu, Aurel Vlaicu, şi Ion Luca Caragiale.

Noile bancnote vor fi tipărite tot pe suport de material plastic, care le face mai rezistente, şi vor avea elemente de siguranţă de ultimă oră, care să prevină falsificarea lor.

Leii noi vor încăpea mai uşor în portmoneu, pentru că bancnotele vor fi mai mici decât cele de acum.

S-a avut în vedere apropiata aderare a României la UE şi, în perspectivă, adoptarea şi de către România a monedei unice europene, aşa că bancnotele leului nou sunt la fel de mari ca cele ale bancnotelor euro.

Însă, după cum spune guverantorul BNR, Mugur Isărescu, noua structură în bancnote şi monede a leului greu ţine cont de raportul actual dintre puterea de cumpărare din România şi cea din zona euro.

Noi păstrăm leul ca bancnotă. Nu am făcut un leu monedă, în ciuda faptului că în Uniunea Europeană, cea mai mică bancnotă este cea de cinci euro.


Mugur Isărescu

"Noi păstrăm leul ca bancnotă. Nu am făcut un leu monedă, în ciuda faptului că în Uniunea Europeană, cea mai mică bancnotă este cea de cinci euro. Explicaţia este că simplă: cu un leu se cumpără aproximativ două pâini în România, iar în zona euro cu cinci euro se cumpără aproximativ două pâini."

Odată cu noile bancnote vor intra în circulaţie şi monedele de 1 ban, 5 bani, şi 10 bani, care vor fi din oţel placat cu alamă, cupru şi nichel. Moneda cu valoarea cea mai mare va fi cea de 50 de bani, echivalentul a 5 mii de lei vechi, şi va fi din alamă.

Leii noi vor intra în circulaţie de la 1 iulie 2005, şi vor circula în paralel cu cei vechi până la sfârşitul anului 2006. După aceea, bancnotele şi monedele vechi vor putea fi preschimbate la bancă, pe o durată nelimitată.


http://www.bbc.co.uk/romanian/news/story/2005/04/050421_leul_greu.shtml
 
negru said:
atunci nu strica tema si cauta-ti de treaba!

Se pare că stai prost cu simţul umorului. Să-ţi explic: până acum leul bastardostanez valora 2 mii de lei româneşti. Acum, dintr-o dată, un leu românesc = 4,5 lei bastardostanezi. Dispare astfel unul dintre puţinele motive de "superioritate" ai unei populaţii altfel complexate.
 
Filip_Antonio said:
negru said:
atunci nu strica tema si cauta-ti de treaba!

Se pare că stai prost cu simţul umorului. Să-ţi explic: până acum leul bastardostanez valora 2 mii de lei româneşti. Acum, dintr-o dată, un leu românesc = 4,5 lei bastardostanezi. Dispare astfel unul dintre puţinele motive de "superioritate" ai unei populaţii altfel complexate.

superioritate?? :lol: nice joke
 
negru said:
Filip_Antonio said:
negru said:
atunci nu strica tema si cauta-ti de treaba!

Se pare că stai prost cu simţul umorului. Să-ţi explic: până acum leul bastardostanez valora 2 mii de lei româneşti. Acum, dintr-o dată, un leu românesc = 4,5 lei bastardostanezi. Dispare astfel unul dintre puţinele motive de "superioritate" ai unei populaţii altfel complexate.

superioritate?? :lol: nice joke

Scuza-ma, in loc de superioritate "feelgood factor".
 
negru said:
whatever Filip....


de ce lasa pana'n 2006 circulatia leilor vechi si celor noi??

Este un lucru elementar, dragul meu ciornâi, orice denominare are loc prin circulaţia paralelă pentru o perioadă a celor două monede.
 
Filip_Antonio said:
Se pare că stai prost cu simţul umorului. Să-ţi explic: până acum leul bastardostanez valora 2 mii de lei româneşti. Acum, dintr-o dată, un leu românesc = 4,5 lei bastardostanezi. Dispare astfel unul dintre puţinele motive de "superioritate" ai unei populaţii altfel complexate.

Reactia moldovenilor: nu suntem cu nimic mai prejos, denominam si noi!
 
Filip_Antonio said:
negru said:
whatever Filip....


de ce lasa pana'n 2006 circulatia leilor vechi si celor noi??

Este un lucru elementar, dragul meu ciornâi, orice denominare are loc prin circulaţia paralelă pentru o perioadă a celor două monede.

Filea care-i sensul sa lasi sa circule doua modede pana la sfarsitul lui 2006??? Un an si jumate pentru pentru a schimba?? exagerat...

da bancnota de 500 lei va fi mai usor de transportat pentru spalarea banilor
 
negru said:
Filip_Antonio said:
negru said:
whatever Filip....


de ce lasa pana'n 2006 circulatia leilor vechi si celor noi??

Este un lucru elementar, dragul meu ciornâi, orice denominare are loc prin circulaţia paralelă pentru o perioadă a celor două monede.

Filea care-i sensul sa lasi sa circule doua modede pana la sfarsitul lui 2006??? Un an si jumate pentru pentru a schimba?? exagerat...

da bancnota de 500 lei va fi mai usor de transportat pentru spalarea banilor

Ce păcat ciornâi că nu eşti tu guvernator al BNR...oricum la prezentare Isărescu a spus gogomănia monumentală că în UE două pâini costă 5 euro!!!!!!!!!!
 
Filip_Antonio said:
oricum la prezentare Isărescu a spus gogomănia monumentală că în UE două pâini costă 5 euro!!!!!!!!!!

O fi piinea mai ieftina in Anglia, dar in alte tari 5 euro/doua piini este un pret cit de cit realist. Din cite tin eu minte, bineinteles.

Oricum mi se pare cam timpita justificarea asta cu pretul pentru o piine.
 
Doomie said:
Filip_Antonio said:
oricum la prezentare Isărescu a spus gogomănia monumentală că în UE două pâini costă 5 euro!!!!!!!!!!

O fi piinea mai ieftina in Anglia, dar in alte tari 5 euro/doua piini este un pret cit de cit realist. Din cite tin eu minte, bineinteles.

Oricum mi se pare cam timpita justificarea asta cu pretul pentru o piine.

Doomie, dacă tăceai filosof rămâneai. La Londra, unul dintre cele mai scumpe oraşe din Europa, o pâine la supermarket nu costă mai mult de 1 euro.
 
Locuiesc in Frantsa ,Amiens ... Pretsul piinii variaza intre 2 shi 5 euro ...

Poate mai zici ca nici eu nu stiu ce vorbesc ?
 
Filip_Antonio said:
Doomie, dacă tăceai filosof rămâneai. La Londra, unul dintre cele mai scumpe oraşe din Europa, o pâine la supermarket nu costă mai mult de 1 euro.

In Germania si Finlanda piinea e mai scumpa, trust me.
 
Back
Top