Omagiu unui mare roman, Grigore Vieru

Duras

No, nu-i bai...
A murit Grigore Vieru, un mare poet si un mare patriot.
Se vede treaba ca uneori Dumnezeu vrea sa construiasca poduri de flori si aduce cei mai priceputi ctitori.


28.jpg

DOINA de Gigore Vieru

Eu mor pe cruce pentru ea,
Iar lumea hohoteste rea.
Nici nu stiu, iata, in chinul meu,
De-am mai trait!
Vesteste-L, mama, pe Dumnezeu
Ca am murit!
Din paine iau, sa pot zbura,
Cat de pe flori albina ia.
Dar tot eu sunt si judecat
Ca, trandavind, m-am imbuibat.
Nici nu stiu, iata, in chinul meu,
De-am mai trait!
Vesteste-L, mama, pe Dumnezeu
Ca am murit!
Ajuns-am a umbla mereu
In brate cu mormantul meu.
Si nu stiu unde sa-l mai pun
Sa am un somn mai lin, mai bun.
Nici nu stiu, iata, in chinul meu,
De-am mai trait!
Vesteste-L, mama, pe Dumnezeu
Ca am murit!


Dumnezeu sa-l ierte.

Coroana-verde-poza-t-P-n-d_69.jpg
 
Am crescut cu poeziile lui Grigore Vieru,am invatat sa citesc din cel mai interesant si mai frumos abecedar "Albinuta"......Alte poezioare mai frumoase si mai pe intelesul copiilor nu cred ca a mai facut cineva....
Imi pare foarte rau,speram sa fie bine....,dar....
Odihneasca-se in pace
 
E oficial. Poetul Grigore Vieru muri, azi noapte, la Spitalul de Urgenţă din Chişinău şi va fi înmormântat la cimitirul din strada Armenească la 20 ianuarie. Preşedintele Vladimir Voronin a semnat un decret privind declararea zilei de doliu naţional la 20 ianuarie şi constituirea Comisiei de stat pentru organizarea funeraliilor poetului Grigore Vieru.(Unimedia).
Televiziunea Publică "Moldova 1" a băgat un flash pe durata filmului "Văleu, văleu, nu turna", apoi a întrerupt emisiunea "Ring Star" pentru a pune pe post înregistrarea seratei de creaţie prilejuită de aniversarea a 70-a scriitorului (an. 2005)...
Grigore Vieru a fost un poet complex, a scris mult şi contradictoriu. A excelat în poezia pentru copii (cei mari şi mici) - după părerea mea umilă, cel mai talentat cântăreţ al Mamei în limba română, reuşind să scrie cam tot ce se putea scrie despre mamă: a comparat-o/asemuit-o cu toate - izvorul, stelele, pădurea, natura, cerul etc. A scris, despre mamă, în toate registrele: tragic, comic, baladă, poezie, odă, bocet, doină...
A exploatat intens sensibilitatea şi emoţiile, fiind un poet al inconţtientului pasional.
A fost, într-un sens, nihilist. Întreaga sa creaţie poate fi citită prin grila opoziţiei/negării Progresului şi Civilizaţiei. A opus Inovaţiei Tradiţia, Noului necunoscut vechiul trăit şi idealizat: emergenţei familiei moderne, cu mobilitatea sa inerentă, Vieru i-a opus o familie statică, tradiţională, fondată pe dragostea necondiţionată de mamă, deteritorializării şi intensificării migraţiei - casă părintească, societăţii globale - Patria. E, în acest manifest, o nostalgie nedisimulată după mica comunitate rurală, frăţia, ca opusă societăţii anonime, construită pe relaţii abstracte.
Poezia sa pentru maturi este incomparabil sub nivelul creaţiei "materne", la fel ca şi puţina publicistică. Poeziile despre limba română, Prut, Nistru, Lenin utilizează scheme poetice identice, repetiţii de metafore şi motive, construcţie şi sonoritate...
Odată cu moartea poetului Grigore Vieru se crează două goluri (pe care sper, din toată inima, să nu le acopere nimeni!) - instituţiile „poezie naţională" şi „poet naţional", ambele rămăşiţe ale unei centralizări a artei de care aş vrea să uităm cât se poate de curând...
Instituţia „poezie naţională" a fost utilă regimurilor care au practicat forme de control a creaţiei: naţionalismul deşănţat nu se prea deosebeşte, în acest caz, de comunism. Ambele tipuri de mentalitate colectivă unică au avut nevoie de creaţii „reprezentative" şi „educative" care ar fi desăvârşit, la nivel imaginar, unitatea/uniformizarea clamată de naţiune/partid.
De cealaltă parte, funcţia de „poet naţional" a fost o reificare logică a nevoii de profeţi naţionali/de clasă de care Puterea a avut nevoie. Era poate, cea mai neliberă funcţie din statul politico-poetic: cu rigorile sale tematice rigide şi obligativitatea unor atitudini şi sensibilităţi. Nu ştiu dacă Grigore Vieru a prins „chestia" asta, există însă destui inşi care au făcut capital politic şi cultural pe seama lui... Mai avem un prozator „naţional", Ion Druţă, şi un compozitor naţional, Eugen Doga.
Azi, odată cu dispariţia fizică a lui Vieru, devine reală anularea acestor două psoturi. Mai ales cea de păstor al naţiunii. Literatura autohtonă s-ar debarasa de complexele naţionale şi profetice şi s-ar crea un climat poetic normal, cu multe centre (pentru asta, US trebuie restructurată, un glasnosti şi perestroika la kolhozul de pe 31 august, 98 sunt mai mult decât necesare), curente, idei concurente... În care inovaţia ar fi salutată şi apreciată. În care criteriile succesului nu ar fi legate de aderenţa/nonaderenţa la nişte construcţii extraliterare (şi deci anormale) de genul: literatura naţională, poetul naţiunii etc.
Aşa-zisa „marginalizare"/"asasinare prin uitare" a lui Grigore Vieru e doar un mit comod... mutaţia care s-a produs a fost la nivelul calităţii şi esenţei publicului cititor al poetului. Grigore Vieru a operat la nivelul sensibilităţii, a scris poezie emoţională, pasionantă despre lucrurile obişnuite ale vieţii (casă părintească, mamă) şi cititorii săi, normal, au venit din zona consumatorilor acestui tip de poezie - gospodine, săteni, emigranţi moldoveni (vezi popularitatea nebună a unor cântece: Casa părintească nu se vinde şi altele din aceeaşi serie). Că scriitorii urbani, postmoderni, sociali, teribilişti ai Moldovei (şi cititorii lor) nu au gustat din poezia maestrului, ci au căutat alte surse, e un fapt normal...
Să-i fie ţărâna uşoară!
 
stii, Vitalie, multi au poeti nationali... http://en.wikipedia.org/wiki/National_poet
da' acolo se zice ca Eminescu e al nostru. dar si al Romaniei... ce coincidenta :D

si nu cred ca e nevoie de moartea unui om, ca sa se elibereze un post care de dorit sa nu mai fie ocupat. eu cred ca literatura trebuie sa se ridice deasupra chestiilor astea. daca sunt tineri (sau netineri) scriitori interesanti, elevati, maturi etc., nu au decat sa se manifeste. ori ei vor sa apara la tv si in manuale? asta mai tarziu vine...
problema literaturii in republica noastra nu a fost existenta "poetului national"... de parca multi ar cumpara volumele lui G.Vieru...

poeti asemeni lui Grigore Vieru sunt necesari... ei intr-adevar au un fel de misiune de ideolog, de crearea sau de fapt mentinere, readucere in vedere a unor valori de demult, care fac parte din definitia unei natiuni.
eu niciodata nu m-am gandit la comunisti si la partid cand l-am citit pe Ion Druta si pe Grigore Vieru. nu mai tin minte in ce clasa la gimnaziu era in program I.Druta, dar tin minte ca am bocit serios la unele lucrari.
unele creatii sunt pentru stimularea esteticului, ineditului etc., altele sunt pentru crearea ideii de unitate, apartenenta etc. (desigur sunt si alte scopuri).

tin minte ca, la fel, cand eram mica l-am vazut pe Grigore Vieru prin Chisinau... il stiam din fotografia din manuale. ca acum tin minte ca m-am emotionat foarte mult si apoi am povestit acasa. el a fost o vedeta.

azi citind stirile si comentariile (care analizate la rece par jalnice etc) m-a apucat o jale pentru neamul nostru. jale legata de idealuri pentru Romania Mare si trai in vesnica pace si dragoste intre toti romanii.


sa-i fie tarana usoara!
 
Când am să mor,
să mă îngropi
în lumina ochilor tăi.
Lumea
venită la mormîntul meu
va sta îngenuncheată
în faţa ta mereu.
Ca nimeni să nu-mi joace pe mormânt
să nu fiu, ca strămoşii, pus
sub ierburi şi pămînt-
îngroapă-mă-n lumina
ochilor tăi,
femeie de pe urmă,
femeia mea dintâi

Domnul sa il odihneasca in pace..
 
Dă ecou şi cerul
Nu mai e Vieru,
Se aude încetul
Nu mai e poetul.
Şi rămân de-a rânduri
Pentru-a sta pe gânduri,
Să se întrebe încet
Ce-i cu- a lor poet.
Rânduri de poezie
Caută-armonie,
Dar se sting încetul
Nu mai e poetul!
Arde-o lumânare,
Trista ca o veste,
Vrea o alinare,
Poetul nu este!
 
Back
Top