Plafar

muzzy

New Member
Eu cand nu stiam cum sa fac fata la asalturile admiratoarelor mele, ma gandeam sa-mi deschid un lant de magazine Plafar, si pe dansele sa le sprijin pe rand de tejghea. Asa, tot fantazind, m-am gandit mai serios cum devine treaba cu magazinul Plafar in Democratie, ca eu nu prea l-am mai vazut, astea mai noi sunt pe medicina alternativa, Ayurveda, Osho etc.
In Romania ante-revolutionara, Apicola, Plafar, Gradina de Vara mai indulceau viata pionierului cititor de Karl May. Acum Plafar a disparut, iar Apicola nu mai are nici aia zile multe. Filme din alea cu camioane aurii si taranci vesele nu se mai produc.
De ce zic eu ca au disparut magazinele Covorul, Apicola, Plafar - fiindca tema sectiunii-i Arta si Traditii - in Democratie au devenit anacronice, e ca si cum in Cartea Alba (aia pentru firme) ai gasi la rubrica Croitori numai ~ CROITOR ~ si atit.
Deci, e greu de inghitit de public acum, sa-si deschida unul o societate comerciala numita Covorul, sau Apicola sau Plafar - astea au devenit prin uz substantive comune (ca UZ CASNIC de pilda); problema-i ca nu pot fi miscate, s-au intepenit.
Eventual poti sa scrii pe geam: "PLAFAR - la Doru" sau "COVORU - LA NICU" ori "Apicola - IALOMITA"
NU STIU CUM II PESTE PRUT - EU ZIC CA-I O IDEE INTERESANTA.
~INVENTAR~
 
Back
Top