programare

peca

New Member
Eu sunt ceainic in programare, mai precis nu shtiu nimic, dar doresc sa invatz sa programez in c sau c++, ce sa fac
 
Baieti...mai intii invatati ceva pascal (cum se fac algoritmii) apoi restul e mai ushor de invatat toti operatorii shi cuvintele cheie ...
ex. Stiind Pascal am invatat php in 2 zile!
 
Pai eu am invatzat ceva pascal. Am lucrat cu ciclurile for , instructziunile if, while... shi pina la proceduri. Pur shi simplu acum am numai calculator. shi nu shtiu cum sa execut programele. In general ca sa le scriu programele am nevoie , presupun, de vre-un program special. De unde ash putea sa-l iau, shi cum sa-l activez?
 
E destul de rau!!! :oops:
Ai nevoie de compilator pentru fiecare limbaj!
Ex: pentru Pascal: Turbo Pascal 7.0 (7.1 la mine), pentru C++ (Turbo C++ sau Borland C++ sau chiar Visual C++)...mai departe la fel.
 
in primul rind...trebuie sa ai Apache for Windows instalat shi apoi Php for Windows tot instalat shi configurat sub Apache...shi apoi poti folosi chiar shi Notepadul ca mine!
 
shi compilatoarele estea de unde sa le iau, de la pticica sau de pe internet? sau poate din alta parte?
 
la apache poti sa faci download la 2.0.4 binary si atunci se instaleaza practic de la sine doar ca tre sa specifici anumite optiuni - ip, etc - si php dupa asta pui in cgi mode... trebu doar sa adaugi 3 linii la configurarea apacheului si tre sa lucreze...
 
peca;26259 said:
Eu sunt ceainic in programare, mai precis nu shtiu nimic, dar doresc sa invatz sa programez in c sau c++, ce sa fac
C la fel ca toate versiunile sale, este un limbaj de compilator.
Ca să poţi folosi acest limbaj, trebuie să ştii să lucrezi cu editorul de fişiere scrise în C şi apoi cu aplicaţiile cu care realizezi compilarea acestor fişiere.

Deşi este mai lent în executare, un program înterpretat este mai uşor de realizat şi utilizat decât unul compilat.

Deci pentru prima dată poate ar fi mai indicat să înveţi BASIC, care este un limbaj de interpretor, la fel ca de altfel şi PHP, care şi el este tot un limbaj de interpretor. A se observa că repet cuvântul 'interpretor'.
PHP este un limbaj prea specializat, ca să te apuci să faci primii paşi în programare cu el. De accea iarăşi indic BASIC, ca fiind un limbaj care are o varietate largă de instrucţiuni, ca de exemplu, de muzică, de grafică, ... Cu PHP te plictiseşti repede dacă nu ştii alt limbaj înaintea lui, şi parcă nu ai niciun spor la învăţarea lui.
 
Cred ca pentru incepatorii, ce doresc sa experimenteze ceva in PHP / MySQL, este mai simplu sa utilizeze asa un pachet denwer, (il cauti cu google). Este un pachet care include Php Apache MySQL phpmyadmin, il instalez si el este gata configurat. La instalare el creaza un disc virtual care are o structura foarte simpla. Cel mai important directoriu este Home. In el sunt hosturile virtuale. exemplu daca doresti sa faci un proiect nou intri in home creezi directoriul myproject in el creezi directoriul www si aici pui scripturile php html etc. Faci restart la server si gata. (apelezi in browser http://myproject, sau http://www.myproject)
 
Back
Top