Religia este o stiinta ??

Eu ma tem de moarte ???

  • ăăăăă, nu, nu, nu, da oleacă tare mă tem :(

    Votes: 0 0.0%
  • nu mă gândesc la acest lucru

    Votes: 0 0.0%
  • de ce să mă tem ???

    Votes: 0 0.0%
  • Deacum am murit de mai multe ori. Nu mă tem.

    Votes: 0 0.0%

  • Total voters
    3

QoderoBay

Member
Ce este Religia ?? De ce ea nu pune intrebari, dar numai aduce raspunsuri ?? Ce doreste religia ?? De ce oamenii asculta cu aceeasi atentie pe un profesor de fizica, care poate povesti frumos si simplu despre noile schimbari in fizica, si pe un preot, care poate frumos manipula cu informatia religioasa ??
Oare problema noastra este in creierul nostru ???

De cine noi ne temem ??? De ce ne temem ???? De ce trebuie sa ne temem ??? De ce eu tac ?

DE CE 2+2 E 4 INTR-O PARTE A LUMII, IAR IN ALTA PARTE 2+2 FAC 5 ?????

DE CE ???
 
Nu stiu ce ai vrut sa demonstrezi cu acest topic sau cu sondajul dar inteleg ca multiplicarea semnelor de intrebare sigur nu-ti va folosi. Si apropo, filosofiile astea asiatice tot un fel religii sunt de fapt.
 
Religia este o suma de conceptii despre viata...si ce raspunsuri vrei sa primesti,daca crezi ca o ciubota in tot ce scrie???
 
Religia e învățătura despre Dumnezeu :)
Ea nu aduce raspunsuri daca nu dai intrebari. Cind nu dai intrebari ea aduce invatatura despre Adevar.
Religia doreste inaltarea morala a omului si aproprierea lui de Dumnezeu.
Omul se naste credincios side aceea are interes sa cunoasca adevarul.
Problema omului este in gindirea pe care i-a dat-o Dumnezeu, in puterea de a alege.
Daca ar exista soarta nu ar fi probleme ci doar asteptare a evenimentelor.
 
Religia e învățătura despre Dumnezeu :)
Tradus: Este o fantezie despre un amic imaginar.

Ea nu aduce raspunsuri daca nu dai intrebari. Cind nu dai intrebari ea aduce invatatura despre Adevar.
Tradus: Ea nu aduce raspunsuri deloc, pentru ca e departe de adevar.

Religia doreste inaltarea morala a omului si aproprierea lui de Dumnezeu.
Tradus: E un mod mai elegant de discriminare.

Omul se naste credincios side aceea are interes sa cunoasca adevarul.
Hahaha... omul se naste credincios? Asta de unde ai scos-o?

Problema omului este in gindirea pe care i-a dat-o Dumnezeu, in puterea de a alege.
Tradus: Daca nu faci ceea ce zice biserica - gresesti.

Daca ar exista soarta nu ar fi probleme ci doar asteptare a evenimentelor.
Si pe ce te bazezi cand faci astfel de afirmatii? Probabil pe o imaginatie bogata.
 
Religia... Credinta trebuie sa fie in fiecare din noi!
dar nu mai e nevoie sa-i facem bogati pe preotii astea, protopopii au niste masini de serviciu superbe daca e sa mai vorbin ce asta care e la manastirea Capriana akolo sunt Toyota landcruiser200 2010 anul si mai este si un bmw X5 si inca o masina dar nu am vazut-o pe ceea!
facem comcluzii
daca la manastirea Saharna petru a fi luat in seama in timp ce merge slujba trebuie sa ei un biletel cu pretul de 10 lei!
si cel mai neplacut lucru e ca bisericile si manastirile au toate PRICE LIST asta e dezgustator!
 
Ce face omul când se duce la piaţă să-şi cumpere de mâncare ?? Caută mai întâi un preţ mai bun, pentru că a văzut cum fac alţii.

Dar ce face omul când are probleme de sănătate ?? Caută un medic mai bun, pentru că a auzit de la alţii.

Dar ce face omul când moare cineva apropiat ?? Tata, Mama, Sora, Fratele, Soţia/Soţul, copilul, cineva faţă de care era ataşat ?? Se începe depresia. Omul din nou caută, şi din nou face ce a văzut, sau a auzit că fac alţii. Moartea ne aduce pe toţi la aceeaşi întrebare.

Şi în loc să-şi trăiască omul mai departe viaţa lui scurtă de 80-90 de ani, în loc să se bucure de viaţa sa, începe să se închine la dumnezei, alte creaturi, cu gândul că aşa va scăpa de moarte. Nu mai mănâncă ce-i place, dar mănâncă ce spune preotul/biblia/coranul/thora etc. Nu mai este plin de viaţă, dar se umple de dogme/reguli şi în loc să stimeze corpul, el începe să-şi bată joc de el, pentru că "corpul este închisoarea sufletului, şi numai prin suferinţă va putea sufletul să se elibereze".

Dar viaţa TRECE !!

Şi iată au trecut 80 de ani. A murit omul. ŞI ??? e mulţumit el oare de viaţa sa ? Acum în sfârşit are posibilitatea să vadă ce este după moarte, DAR - viaţa s-a terminat deja !!!.

Ah, da, mi-am amintit, după moarte, dacă nu te pocăieşti (i.e. te închini) - atunci nimereşti în iad !!! (cel puţin aşa se învaţă în creştinism/islam)

FRICA.
o metodă de manipulare foarte bună. Ea paralizează complet psihicul omului şi-l transformă din om liber în orice structură polimorfă doreşte manipulatorul.

De oare omul nu caută răspunsul la întrebarea lui în alte surse ??? Oare sufletul nu are nevoie de "mâncare sănătoasă", de "haine scumpe şi frumoase", de o casă frumoasă ??? Poate pentru că sufletul nu se vede, hainele sufletului nu se văd, iar corpul se vede.

Şi iată aşa se construiesc sisteme întregi de manipulare şi de sclavie ale psihicului, şi a omului. De ce să omori oamenii care nu gândesc ca tine ?? E mult mai constructiv să-i transformi în sclavi. Ei pot fi de folos !!! Pot să lucreze, să-ţi aducă bani, iar preotul îşi va trăi viaţa în desfătare, cu „dragoste pentru dumnezeu” - .... – dar fără dragoste pentru om.
Orice om va iubi şi va stima pe cineva mai puternic ca el, pentru că acela poate să-l bată, poate să-l omoare. Astfel omul se închină la şeful de departament, apoi se închină la directorul companiei, apoi se închină la miniştri diferiţi şi preşedinţi, şi în final se închină la un oarecare dumnezeu (pentru că toţi aşa fac). Dar poate oare omul să iubească pe cel mai slab ? Parcă despre aceasta vorbesc religiile, or cu vorba e mai uşor decât cu fapta.

În orice timpuri au existat manipulatori. Persoane care se considerau mai deştepte, mai superioare decât alţii şi considerau că aceste cunoştinţe le permit să-şi bată joc de alţi oameni. Aceşti oameni sunt bolnavi de "preamărire", dar ei nu văd acest lucru. În schimb ei găsesc alţi oameni bolnavi de "frică" şi îşi satisfac dorinţele de conducere şi de manipulare.

Informaţia despre evoluţia spirituală a existat întotdeauna. Chiar ne-am putea permite să credem că timp de vreo 15 mii de ani, nici un om nu găsit răspunsul la întrebarea ce este după moarte ??? Bineînţeles că au fost aşa Oameni. Dar aceşti Oameni nu umblă pe stradă să spună la toată lumea ce este acolo. Ei spun doar la acei care întreabă. Dar poate aceste cunoştinţe schimbă într-atât de mult omul, că el devine complet independent ?? detaşat complet de partea materială ??

omul cu frica în sân, cel puţin ştie că are o casă unde se poate duce şi se poate linişti. Are grijă de casa lui, o vopseşte, o face curată, pe dinăuntru, şi pe dinafară. Cu timpul, mai face omul bani, şi începe a călători. Deacum nu mai are grijă de casa lui veche. O vinde, şi îşi cumpără vreo vilă prin Maroco, dar nu are el grijă de ea, sunt alţi oameni pentru aceasta. El umblă prin lume.

Ce face Omul care poate muri ??? Ce face Omul/sufletul când poate ieşi din corp (din casă) ? Oare corpul nu e casa sufletului ???

Şi după ce a aflat răspunsul la întrebarea "ce este moartea", sigur că el va dori şi alţii să cunoască aceste răspunsuri, şi să se bucure de viaţă din plin. Şi scrie Omul o carte, dar nu explică cum pot şi alţi oameni să ajungă la acest nivel.
Şi găseşte această carte un "copil", care crede că a dat peste "Cuvântul lui Dumnezeu" (dar Dumnezeu doar nu vorbeşte, el tace şi face). Şi vine să povestească la alţi oameni ce a aflat despre moarte. Alţii îl cred. Şi se începe o sectă, care se transformă cu timpul într-o religie. Şi toţi se închină la boi şi vaci din aur. Şi parcă a vrut Omul să facă mai bine cu cartea ceea, să liniştească oamenii fricoşi, dar a făcut mai rău. Toţi au început să devină sclavi.

Cum se foloseşte manipularea ?? Corpul este un computer chimic. Dacă ştii parolele - poţi schimba bios-ul :)
Spre exemplu teoria cu sexul. Religiile spun că sexul e un lucru rău, e ruşinos, e păcat etc. Dar de unde această informaţie vine ?? Din Biblie, din Coran, din Thora. Dar ce spune Budismul ?? Ce spune Daoismul ?? ce spune poporul Maya ?? Vechile scrieri egiptene ?? Preţurile la piaţa centrală repede le aflăm, pentru că ne este foame. Dar care sunt preţurile în alte părţi ??? Poate e mai ieftin ???

Cert este că pentru evoluţia spirituală este nevoie să te abţii de la sex, pentru a păstra energia în interior, dar această energie devine destructivă dacă nu o transformi. Cărţile spirituale spun că sexul e rău, dar nu spun că energia sexuală trebuie transformată. Şi vine Inchiziţia, care aduce la nivel de nebunie această teorie şi omoară pe toţi care nu se închină, pentru că "corpul este închisoarea sufletului" (parcă e corect) - ... "şi numai prin suferinţa corpului va putea sufletul să fie liber" (da iată informaţia aceasta de unde ei au luat-o ?????).

Ce spune ştiinţa ? Sexul blochează violenţa, ura, distrugerea.
http://www.dailymail.co.uk/sciencet...closely-linked-brain-scientists-discover.html
Deci pentru ca omul să supravieţuiască el are nevoie de sex, pentru că altfel, el va distruge totul şi pe toţi din jur, chiar şi pe cei apropiaţi.

Ce s-a întâmplat de când a apărut creştinismul, islamul ?? Sexul fiind blocat, energia nu a fost transformată şi oamenii au început să se ucidă unii pe alţii - "pentru curăţirea sufletului".

Hinduşii învaţă copiii de pe la 13 ani ce este sexul. Învaţă Kamasutra de mici. La ei au fost războaie de apărare. Dar creştinii şi musulmanii au ucis şi au înrobit tot ce au putut, chiar şi propriul lor suflet. Răspunsul la întrebarea "ce este moartea" - nu l-au aflat, dar viaţa altor oameni - au stricat-o.

Oare ce va fi dacă eu voi înceta să mă tem. Iată decid că mai mult nu mă tem de nimic şi gata.

DOAMNE DUMNEZEULE, TE TRIMIT ÎN PI**A MĂ*II
pentru că toată viaţa m-am temut de tine, şi în loc să caut răspunsul şi să fiu liber, şi să mă învăţ a iubi şi a ierta, eu am învăţat doar ce este frica, ce este ura şi am învăţat să mă ascund.

Interesant, iată l-am trimis eu pe Dumnezeu, oare voi nimeri în iad??

Dacă fiul meu într-o zi s-ar supăra pe mine şi tot m-ar trimite, şi ar pleca, ce aş simţi eu ??? M-ar durea. Dar dacă peste vreo 5-7 ani s-ar întoarce din nou la mine ce aş face eu ?? Bineînţeles că l-aş ierta. Eu, un simplu muritor, şi voi putea să-mi iert fiul/fiica, dar Dumnezeu – EL – care are totul – chiar nu mă va ierta ???

Noi ne-am născut liberi şi vom muri liberi. Dar viaţa precis că ne-o construim singuri.
După părerea mea umilă de muritor prost, cu numai 5 simţuri şi două emisfere în cap, cred că religia tot e o ştiinţă. Dacă vrei să ştii adevărul – întreabă-i pe toţi :)
 
religia este o afacere, cel putin in moldova...
este scarbos sa te uiti la ei adica la preotii astea care nu cred ca se mai tin de post... uitete la ei ce masini au... si ce preturi la rugaciuni...
cred ca de aici se incepe apocaliptica, lumea se intoarce cu spatele de la biserici si unii uita a se mai ruga
 
Back
Top