UNITE - operator in standartul CDMA (Code Division Multiple Acces)

shefu

New Member
Salut oameni buni!
De citeva luni pe piata telefoniei mobile din Moldova este si operatorul in standartul CDMA , UNITE...
As vrea sa stiu ce parere aveti despre acest operator , care credeti ca sunt avantajele si dezavantajele...
 
shefu;192762 said:
Salut oameni buni!
De citeva luni pe piata telefoniei mobile din Moldova este si operatorul in standartul CDMA , UNITE...
As vrea sa stiu ce parere aveti despre acest operator , care credeti ca sunt avantajele si dezavantajele...

avantaje:
* internetul mobil mai ieftin decat prin GPRS/EDGE si cu viteza suportabila
* potzi suna ieftin la tzarile din "Zona 0" (include telefonia mobila si fixa din SUA si Canada)

dezavantaje:
* calitatea vocii lasa de dorit
* nu prea ai de unde alege telefon pentru aceasta retzea (CDMA, 450MHz)
 
+dezavantaje pe care leam auzit de la utilizatorii nemijlociti:

bateria nu tine mult;
in unele blocuri nu prinde;
 
Поздравляю соотечественников с введением в строй "нового" стандарта связи, который изобрел Ирвин Якобсом и ввел в мир через свою фирму Qualcomm в 1989 году! По мнению аналитиков из агенства Analysis именно в 2007 году передовой мир начнет заменять оборудование CDMA2000 1x (EV-DO) на системы с поддержкой стандарта Revision A, а также переводить сети W-CDMA (В Молдове только их предок GSM) на технологии 3G Long Term Evolution. Низкий поклон г-ну Урсаки за то, что "всего" 400 млн. леев нам - налогоплательщиками и пользователями - нужно будет вернуть его госфирме. Хотя расчеты русских (CDMA-450 - бренд русских) показывают, что для покрытия лесистой, пересеченой и холмистой местности в 40 тыс. кв. км требуется примерно 4 млн. долларов, что хватает до 40 базовых станций высотой 40м и стоимостью до 100 тыс. долларов или 20 БС высотой 70м и стоимостью до 200 тыс. Что, кстати, подтверждается их опытом по развертыванию аналогичной сети, например, в Удмуртии или в Свердловской области. Там для покрытия территории в 18 городов потребовалось примерно до 10 млн. долларов. Если со времен Карамзина известно, что в *оссии только и делают, что воруют, то как назвать молдавский "инвестиционный проект" Молдтелекома - у меня нет слов и фантазии. Отдельное спасибо госорганам, которые регулируют наш рынок связи за то, что закрыли глаза на нелояльную конкуренцию МТ и позволили продавать мобильные трубки по демпинговым ценам. Так что с П*АЗНИКОМ дорогие молдо(а)ване! Мы приобрели отстойный вариант связи и "экономическую раковую опухоль" в виде фирмы Юните, которая не разорится ни при каких обстоятельствах!
Comentarii?
 
Cit despre telefoane , ca bateria tine putin , sunt de acord pentru telefonul L-100 de care am eu, ca tine numai 2 zile, iar daca ma mai joc , intr-o zi moare. Dar fratele meu are LG LHD-200 si nu are probleme cu bateria.
Iar la alte telefoane CDMA nu stiu care este situatia.

Ce se spune partizan131 in limba rusa, ca n-am inteles bine. Se refera la faptul ca au fost investiti putini bani in UNITE sau multi.
 
In standartul CDMA consumul de energie este mai mare ca in standartul GSM ... ca sa va convingeti alegeti orice model de telefon care sustine ambele standarte si cititi caracteristicile o sa va convingeti .....

Referitor la unite, sunt de acord ca nu o sa se bancrotizeze pentru ca multe alte structuri de stat care au avut pakete corporative la orange sau Moldcilen incep incet dar sigur sa treaca la unite .... deci sunt impuse sa faca acest pas .....

referitor la telefoante si preturile de damping, aici nu sunt deacord, dar poate si gresec .... din informatiile pe care le detin, telefoanele sunt cumparate la KG din china si nu e vb de damping, ci se poate chear de un profit pe care il are UNITE din vinzarea lor .....

P.S. umila mea parere.

P.P.S. toata lumea spune ca e eftin, ei bine eu am vazut mai multe invois-uri, si pot sa va spun ca nu e chear atit de eftin.... doar in reclama e eftin, in realitate e destul de scumpa
 
Intradevar nu pare a fi "foarte ieftin" , dar oricum ... pentru 120 minute platesti 170 lei si ai si 35 SMS-uri, pe cind la oranj tre sa bagi 200 lei pentru 120 minute. La UNITE aceste 120 minute pot sa le vorbesc in toata Europa( telefonia fixa) si SUA si Canada (telefonia fixa si mobila)... incercati sa vorbiti tot atitea minute cu oranj sau moldcell.
Internetul este mai ieftin dupa cum sa mai precizat (2lei/Mb) si destul de rapid ca sa-ti verifici e-mail-ul sau chiar sa navighezi.
Dezavantaj ar fi pretul foarte ridicat al telefoanelor performante, insa aici practic ele sunt la pretul celor GSM doar ca ...... este scump modemul incorporat in ele care suporta transfer de date de pina la 2,4 Mb/s
 
Cine stie se deosebeste telefonia Inter Dnestr Com din Transnistria de Unite al nostru din Basarabia? ,la ei din cite stiu se utilizeaza aceeasi tehnologie CDMA 2000...
 
posbil sa fie diferentsa de fregvantsa ... la noi merge pe 450 Mhz in majoritatea lumii pe 800 Mhz
 
Re: UNITE ataca!

oare cum e internetul la ei...
posle scris: initzial, au acoperire doar in chishinau
 
ei au dou feluri de internet : 1x si EVDO
1x suporta pina la 153Kb/s si are acoperire in toata Moldova.
EVDO suport pina la 2,4Mb/s si are acoperire numai in Chisinau.
Modem 1x au majoritatea telefoanelor CDMA , dar modemul EVDO costa separat 3000lei, iar telefonul care are incorporat astfel de modem costa 6000 lei.

more info pe http://www.unite.md/phones-and-modems
 
iulik;193754 said:
posbil sa fie diferentsa de fregvantsa ... la noi merge pe 450 Mhz in majoritatea lumii pe 800 Mhz


in majoritatea lumii frecventa de 800 Mhz este dedicata televiziunii digitale, dar separatistii fac totul pe dos...
 
Back
Top