Voluntariat in Moldova

Endo

New Member
stie cineva exista asa ceva in Moldova...ca am si eu 1 luna libera si veau sa fac si eu ceva util pe lumea asta
 
ong-uri sunt dofiga da macar un search in google si le gasesti pe toate... si suna la ei si psune-le ca vrei sa fii voluntar si intreaba-i cu si sy ocupa.
 
am 2 prietene care se ocupa cu asta de demult, fac proiecte, chestii, au fost shi in Polonia cu asta, la nush ce forum international... am vrut shi eu sa ma bag, ca shi Endo - am o luna libera, mi`au zis ca pot sa plec in Edinetz, la copii cu disabilitati, vor veni acolo shi persoane din fr, ge, mb... shiiiiiiiiiiiiiiiiiiii nush, thinking
 
d'apu du-te ca eu am lucrat cu cokpii de la scoli internat cu cokpii de la scoli speciale... Exeprienta ii interesanta ;)
 
Studentii europeni participa la Universitatea de vara "Moldova in contextul vecinatatii UE"

Universitatea de Vara "Moldova in contextul vecinatatii Uniunii Europene (UE)" se desfasoara la Chisinau, in perioada 26 iulie - 8 august. Evenimentul, aflat la a zecea editie, a fost organizat de catre Asociatia Studentilor Europeni AEGEE-Chisinau (Association des Etats Generaux des Etudiants de l'Europe).
Olga Rosca, coordonatorul Universitatii de Vara, a declarat pentru Agentia INFOTAG ca Universitatea va antrena 25 de studenti din Finlanda, Olanda, Marea Britanie, Cehia, Polonia, Spania, Italia, Ungaria, Romania, Franta, "care doresc sa cunoasca noul vecin al UE - R.Moldova". "Scopul Universitatii de Vara este de a oferi studentilor europeni posibilitatea sa afle cit mai multe despre R.Moldova si de a promova o imagine favorabila tarii peste hotare", a spus sursa citata.
In cadrul Universitatii de Vara vor fi organizate grupuri de lucru, seminare, dezbateri, vizite la Orheiul Vechi, Trebujeni, Tiraspol, la fabrica de vinuri "EverVin" din Suruceni. Studentii europeni vor achita o taxa de participare de 160 euro, celelalte cheltuieli fiind suportate de catre sponsori.
AEGEE este un forum european al studentilor, constituit in anul 1985, la Paris. In prezent, AEGEE numara circa 15 mii membri in peste 270 de orase din Europa.
Sursa: www.infotag.md

Si info pe site-ul organizatiei: http://www.aegee-chisinau.org/content/view/17/1

Daca sunteti interesati, contactati-o pe Olga Rosca (SU 2007 Coordinator) olga@ladyclub.md, +37369371177 - pentru un raspuns imediat, va recomand s-o sunati, la mail s-ar putea sa nu aiba timp sa raspunda.
 
IDIS Viitorul anunta un concurs de selectare a doi voluntari pentru a se implica in proiectele institutiei.

Cerinte:
- Motivatie personala
- dorinta de afirmare
- capacitati de analiza si prelucrare a informtatiei
- cunoastere buna a calculatorului
- timp liber
- cunoastere a unei limbi straine (in afara de l.rusa).

Cei interesati sint rugati sa trimita CV la adresa gene.moca@gmail.com.
Termenul limita pentru depunerea CV-urilor este 20 august 2007.
Mai multe detalii aflati la 221844, 069281579.
 
FESTIVALUL VOLUNTARILOR 2007, ediţia a V-a
„Jos pălăria” în faţa voluntarilor!

Eşti un voluntar activ, Coordonator de voluntari sau un jurnalist care promovează voluntariatul în Moldova? Participi în activităţi care merită să fie premiate?

Atunci aplică la concursul organizat în cadrul Festivalului Voluntarilor 2007, care este structurat pe următoarele secţiuni:

- cel mai activ ONG, care promovează voluntariatul în Republica Moldova;
- cel mai activ voluntar;
- cel mai activ Coordonator de voluntari;
- cel mai activ jurnalist, care promovează voluntariatul. Jurnaliştii interesaţi trebuie să-şi prezinte materialele (în original sau copia) publicate pe parcursul anului 2007;
- cel mai reuşit Logo al Festivalului Voluntarilor. Logo-ul trebuie să fie în variantă electronică. Cel mai reuşit Logo va fi utilizat în cadrul ediţiilor viitoare ale Festivalului Voluntarilor;
- cel mai bun eseu, poezie sau desen la tema: „Rolul voluntariatului în cadrul societăţii contemporane: realităţi şi perspective”.
- cel mai reuşit spot video de promovare a voluntariatului.
- cel mai tânăr şi cel mai în vârstă voluntar.

Formularele de aplicare le găsiţi în anexă sau la următoarea adresă: http://www.voluntar.cntm.md

Toate materialele pot fi expediate la adresa CNTM, str. Puşkin 22, of. 316 sau la adresele de e-mail: info@cntm.md şi Festivalul.Voluntarilor.md@gmail.com până la data de 30 noiembrie 2007, orele 18:00.

Persoanele de contact:
Victoria Morozov: mob. 069379870;
Aliona Terguţă: tel/fax: 23 51 75;
Eduard Mihalaş: tel. 567 551, mob. 069807692.

Festivalul se va desfăşura la 8 decembrie 2007 (sâmbătă), orele 11:00, la Filarmonica Naţională (str. Varlaam 78, intersecţie str. M. Eminescu). În cadrul acestuia vor fi premiaţi voluntari, ONG, coordonatori de voluntari şi jurnalişti care participă şi sprijină cel mai activ iniţiativele de voluntariat în R. Moldova. Deasemenea, se va organiza un târg al ONG şi vor fi invitate formaţii şi ansambluri muzicale cunoscute în show-bizz-ul autohton. Intrarea în sală este liberă!

Ediţia de anul acesta a Festivalului este organizată de către Serviciu pentru Pace (SPP), Consiliul Naţional al Tineretului din Moldova (CNTM), „Tinerii pentru dreptul la viaţă” (TDV), Corpul Păcii SUA în Moldova, Asociaţia „Prietenii copiilor” şi Organizaţia pentru Dezvoltare Internaţională "World Wide Aid & Cooperation", în colaborare cu Ministerul Educaţiei şi Tineretului şi Direcţia Generală Educaţie, Tineret şi Sport a Consiliului Municipal Chişinău. Acţiunea se înscrie în şirul de activităţi desfăşurate de către Coaliţia pentru promovarea legii şi activităţilor de voluntariat.
 
14 – 21 aprilie Saptamina Nationala a Voluntariatului 2008 "Hai in gasca voluntarilor!"


In perioada 14-21 aprilie Coalitia pentru promovarea legii si activitatilor de voluntariat in parteneriat cu Parlamentul R. Moldova va organiza a II-a editie a Saptaminii Nationale a Voluntariatului (SNV) 2008.

Pentru informatii suplimentare contactati:

Secretariatul Coalitiei pentru promovarea legii si activitatilor de voluntariat
Eduard Mihalas, Director Executiv TDV
Tel.: (+373 22) 567 551
GSM: 069 80 76 92
 
dictionar;193332 said:
Artur, asta e doar un ONG la care se poate de facut voluntariat :)...

Nu doar... ADVIT trimite voluntari in alte ONG-uri de peste hotare. Asa ca daca doriti sa faceti voluntariat de la cateva luni la 1 an, adresati-va lor.
 
Back
Top