Şi ce eu pot să fac acuma...?!

vladislav.bogaciov;222355 said:
Я считаю, что все мои беды, несчастья, проблемы, страдания и сама моя смерть организуются тёмными агрессивными сущностями, находящимися у меня внутри, в голове.
:D
Nea... eu as spune mescalina.
 
Daca ai de ales intre spitalul pentru nebuni si manastire , atunci mai bine manastire cred , Doamne ajuta ! fii pina la urma Ortodox si nu incerca sa te dezici de credinta pe ultima suta de metri, si sa nuti para rau ca teai dezis de bogatie ! Doamne ajuta ! , scrie cu ce te putem ajuta , si daca putem te ajutam cu ceva !
 
fii tare pina la capat caci Domnul te va rasplati pentru toate, el nu uita de nimeni, si daca asa a vrut El inseamna ca asa a fost cel mai bine!!!!!!!
 
vladislav.bogaciov;222355 said:
În trecut, nişte ani în urmă eu eram businessman şi eram bogat.
Dar în anul 2003 eu am avut o inspiraţie de la sfîntu Nicholae.
Atunci em am vândut tot ce aveam şi am cheltuit taţi bani pentru binefacere.
Acuma sint bolnav, nu am unde să trîiesc si nu pot să lucrez. Şi ce eu pot să fac acuma...?!
My name is Vladislav Gheorghe Bogaciov. I was born on July, 31st, 1969. I'm 40 years old.
I live in the Republic of Moldova. And now I am homeless and a beggar.
Several years ago I had money, but I was an Orthodox Christian
and spent approx.1000000 Euro for different charitable projects and monasteries.
Great sums I transferred to accounts of my public organizations (NGO): "St.Nicholas informative program", "Trei Sfintsi", "Treiunial". What shall I do now?
Сам я из Молдовы. Меня зовут Владислав Георгиевич Богачёв.
Я рождён 31 июля 1969 г.
Раньше я много выступал на этом форуме.
У меня высшее педагогическое образование.
Я раньше был богатым бизнесменом, имел 11 объектов недвижимости в г.Кишинёве,
которые сейчас стоят примерно 1 млн.евро.
Но я имел откровение от св.Николая Чудотворца.
Суть откровения была такая:
св.Николай явился на яву, днём, как мальчик, молодым, и сказал, что легче верблюду пролезть в игольное ушко, чем богатому в рай; и сказал, что я должен потратить все свои активы на проекты обновления мирового христианства и православия - и тогда после смерти буду жить в раю, имея примерно статус "святого".
Поскольку я был православным христианином-фанатиком,
то всё продал и потратил на благотворительный проекты и монастыри.
Много ушло на счета 3 общественных организации (NGO):
"st.Nicholas informative program", "Trei Sfintsi", "Treiunial".
А сейчас моя ситуация совсем плохая... Сейчас я - БОМЖ и нищий.
Жил в ночлежке на Ж.Д. вокзале ст.Кишинёв.
Когда я осознал, что оказался на краю пропасти, без денег и на улице, то у меня появился постоянный страх смерти.
Мне дали инвалидность 2 группы, находился два года в Республиканской Психиатрической больнице. Cейчас в Молдове кризис, а я совершенно потерял квалификацию и чувствую себя постоянно плохо и слабо.
Я нашёл один сайт чтобы стать в США донором почки, но сейчас совершенно не могу зайти на этот сайт.
В общем, сейчас всё против меня...
Пока что мне помогает деньгами мой двоюродный брат, а жильём его друг-бизнесмен.
Но они хотят прекратить свою помощь и отправить меня в Кочиерский психоневрологический интернат.
Я слышал, что там страшные условия: пациенты голодные и рваные, их бьют и всячески над ними издеваются.
Психоневрологический интернат в Молдове - это страшная смерть голодным и ободраным от холода и издевательств.
Лучше, конечно, в монастырь, но в монастыре просто так кормить не будут,
там надо вкалывать физически, а я не могу, вот беда... Я чувствую, что скоро меня ждёт страшная смерть.
Я считаю, что все мои беды, несчастья, проблемы, страдания и сама моя смерть организуются тёмными агрессивными сущностями, находящимися у меня внутри, в голове.
Но ничего не могу изменить...
Буду Вам очень благодарен за совет и помощь!

Daca ai actionat impins de intuitia sfintului Nicolae ,si ai pierdut tot ajungind la disperare,inseamna ca el ,sfintul te-a pacalit sau te-ai rugat dumneata gresit.
Binefacerile de orice fel,banesti,alimentare,imobiliare sunt numite binefaceri cind:
1. intr-adevar ajung la nevoiasi ,orfani,batrini,copii
2.sunt facut in secret,cu constiinta multumita fara un scop de cistig de orice gen de la omenire,ci numai si numai de la Divinitate;de aceea cind ajutam pe cineva,"mina stinga nu trebuie sa stie ce-a dat mina dreapta a unei persoane",spun musulmanii.

D-zeu ne spune ca banii dati ca binefaceri "cu inima deschisa",sunt sume ce ne vor reveni in cantitate mai mare ,uneori,ca nu sunt bani pierduti;sunt bani ce ajung in mina lui D-zeu si abia apoi in mina saracilor;sotia profetului ,Mohamed(pal),Aisha,obisnuia sa -i parfumeze inainte de a-i inmina sarmanilor.....

Increde-te in D-zeu ce Unic,si doar lui sa te rogi,ca asa cum El ti-a dat avere si ti-a luat-o ,tot el ti-o poate aduce inapoi,in nenumarate moduri,enshallah !
 
vladislav.bogaciov;222355 said:
În trecut, nişte ani în urmă eu eram businessman şi eram bogat.
Dar în anul 2003 eu am avut o inspiraţie de la sfîntu Nicholae.
Atunci em am vândut tot ce aveam şi am cheltuit taţi bani pentru binefacere.
Acuma sint bolnav, nu am unde să trîiesc si nu pot să lucrez. Şi ce eu pot să fac acuma...?!
!

Domnule Vladislav, nu cunosc oameni care sa fi facut asta pina acuma si chiar nu credeam ca se poate face. Eu va indemn spre manastire dar daca vreti sa ramineti in lume si asta se poate. Va rog sa va adresati in primul rind episcopului locului(acuma nu stu unde apartineti de Mitropolia Basarabiei sau de cea a Moldovei dar nu conteaza) pentru sfatuire.
Din motive evidente noi nu putem sa va ajutam fara sa va cunoastem personal dar putem sa gasim o agentie care sa se ocupe de cazul dumneavoastra. Cele 3 NGO-uri se pot verifica?
Nu va temeti!
 
vladislav.bogaciov;222355 said:
În trecut, nişte ani în urmă eu eram businessman şi eram bogat.
Dar în anul 2003 eu am avut o inspiraţie de la sfîntu Nicholae.
Atunci em am vândut tot ce aveam şi am cheltuit taţi bani pentru binefacere.
Acuma sint bolnav, nu am unde să trîiesc si nu pot să lucrez. Şi ce eu pot să fac acuma...?!

iata ca si divinitatile fac greseli...
inainte ca cel de sus sa-ti fi dat avere si sa te fi facut bussinessman....trebuia sa-ti dea minte......
vad si acum in fata caricatura unui cersetor sub care scrie :
"omul care a afacut cele mai multe donatii..." !!

asa ca de,unde nu-i cap -vai de picioare.
parerea mea,uita ce a fost,traieste in prezent si concentreaza-te bine,daca ai putut odata,poate mai poti sa te ridici de jos si sa redevi businessman...!!


cel putin poti fi mandru ca ai pus o piatra la catedrala neamului,sau o roata la Hammer-ul popii .
 
minune, inainte de a da astfel de "sfaturi", mai bine te-ai abtine.

Vladislav, daca ati dat asa de multi bani la organizatiile astea ("St.Nicholas informative program", "Trei Sfintsi", "Treiunial", una mai buna decat alta!), de ce sa nu va duceti la ei sa le spuneti sa va ajute? Banuiesc ca organizatiile date se ocup de binefacere (sper ca nu de excrocherie), daca asa poate ei va vor ajuta, mai ales daca stiu ca ati contribuit financiar atat de mult?

In rest, ma mir si ma bucur ca nu v-ati pierdut cu totul speranta dupa cate vi s-au intamplat, si inca sunteti in stare sa descrieti sentimentele dvs fata de Dumnezeu asa de frumos. Intradevar Dumnezeul e Creatorul si Stapanul, Intretinatorul si Sustinatorul Universului, si a tot ce exista. El nu este Dumnezeu Principal, El este Unicul Dumnezeu, nu sunt alte deitati afara de El.

Если бы удалось стать помощником и другом Самого Главного Бога, Его близким другом,
то тогда можно было бы на что-то надеяться и рассчитывать.
Расскажите, может, получится!?

Deoarece sunt musulman, voi incerca sa raspund din pdv a Islamului la aceasta intrebare. In Islam este intradevar posibil (desi nu e deloc usor) ca un om sa devina prieten sau, mai degraba aliat (Wali in araba) al lui Dumnezeu.

"Wali" (prieten, aliat) poate fi oricine (care crede in Unicul Dumnezeu) care indeplineste datoria sa (obligatiunile sale) fata de Dumnezeu si in schimb este protejat de catre Dumnezeu.

Dumnezeu (Allah) ne spune in Sfantul Coran:

"Intradevar, aliatii lui Allah nu au a se teme si nici nu vor fi mahniti. Aceia care cred si care au frica [de Allah]" (Sfantul Coran, traducerea sensurilor, 10:62-63)
 
bai , da chiar tre sa va bagati cu Allah al vostru peste toate temele ??? Punctul de vedere al Islamului nu a fost cerut aici .

tema a fost inceputa de un CRESTIN , sau un ex-crestin , in fine - deci alta religie , alooooo !!!! Daca vrei sa scrii ceva - pune si tu niste rinduri din Biblie
 
cel mai bun lucru era sa raspunzi tu, temei -cu argumente sau cu idei....
nu a fost sa fie...ori nu poti,ori nu te intereseaza..
asa ca lasa pe altii sa scrie ce vor ei....asa cum se obisnuieste pe un forum...
 
Palestina;223799 said:
minune, inainte de a da astfel de "sfaturi", mai bine te-ai abtine.


Inainte da a scrie sfaturi....sa ce ?! :D
Da ce are abstinenta cu sfaturile ?

p.s greu' de trait primii o suta de ani.
 
abbu;223801 said:
cel mai bun lucru era sa raspunzi tu, temei -cu argumente sau cu idei....
nu a fost sa fie...ori nu poti,ori nu te intereseaza..
asa ca lasa pe altii sa scrie ce vor ei....asa cum se obisnuieste pe un forum...

ai , dreptate - nu ma intereseaza ... desi nu vad cum versetele lui Allah poate sa-l intereseze/ajute pe businessmanul nostru ? De citeva luni , astia impinzesc forumul asta cu Islamul lor

dar, mi-am expus si eu parerea , k doar as se obisnuieste pe un forum , nu? ;)
 
absolut...
corect si ...putem merge mai depate.
povestea lui mi se pare trasa de par este ca orce povste "moralizatoare" scoasa din carticelele colorate ale sectelor....
unii spera sa-il puna in fata pe Dumnezeu,altii pe alah,fiecare cu marfa lui...
doar ca islamistii sunt mai perseverenti si mai serisi...de aia si castiga teren
de aia sunt bagati in seama.
 
Back
Top