1 Providerii Moldovei. Preturi si calitate

iulik

New Member
In primul rind mersi domnului Soltan pentru faptul ca nu a ramas indiferent la rugamintea mea si a deschis acest nou sub-domeniu.

Deci as dori sa vad parerile voastre(obiective) in ceia ce priveste Cel mai bun internet provider din Moldova. Daca se poate caracterizati din pinctul de vedere al preturilor si din punct de vedere al calitatii serviciilor oferite.

P.S. va rog fara reclama. :smile:

_________________
Best regards from iulik:
------
TEL :sad:3732) 9173541
http://books.from.md
http://iulik.from.md
ICQ : 61000562

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: iulik pe 2001-05-24 02:37 ]</font>
 
deci, sa ne concentram asupra celor "4 mari":

1. Relsoft - preturi relativ mari shi calitate nu prea in ultimul timp din cauza afluxului de clienti cu linie dedicata care "macesc" pur shi simplu canalul de 6 mbps al providerului. In ore peak este absolut imposibil sa stai pe dial-up la ei

2. DNT - calitate ireproshabila la preturi destul de mari, comparabile sau chiar mai mari decit cele ale relsoftului. Citeodata linkul moare din cauza floodului asupra DNT sau spamului venit la mail.md

3. Riscom - calitate destul de buna shi preturi medii

4. Moldova-on-Line - "Best Buy" cum s-ar dzishi. Calitate in ultimul timp (asta dupa upgradeul la canal) a devenit super, cu viteze bune chiar shi in peak time. Vitezele la USR-ul meu & linia digitala ajung shi la 6kb/sec, ceea ce e very good dupa parerea mea.

Mai exista shi Moldtelecomul, dar la ei nu face de abonat pentru ca ei sunt moldtelecom shi they s__k :smile:

Fseakie CRI, Meganet, Araxinfo, Moldsat, Moldpac shi Moldinfonet nu le discutam pentru ca majoritatea nici macar V.90 nu au, iar vitezele sunt micutse.

Cam asta e :smile:

PS: am acasa 8 accounturi la majoritatea providerilor asha ca shtiu ce zic :smile:
 
Hm... dapu' tu esti bogat bai (cu 8 accounturi?) :smile:
is fericit pentru tine doomie... :grin:
 
Doomie
Tu asa si nu ai spus care dupa parerea ta este cel mai bun.
Si apropo, ai caracterizat doar pe cei din Chisinau.
Ce ai spune tu despre faptul ca eu am platit 1000 $ pe an pentru o linie dedicata (sunt in acelash lan cu providerul) pentru non limit si am si 2 IP adrese reale si majoritatea traficului la provider este traficul meu >???
ce spui ??
 
Doomie de moldova off line na-s zice ca e chiar asa de buna citeodata nu poti sa stai nici 5 minute pe net normal. Disconecting dupa fiecare 5 minute. dar vreau sa te contrrazic in privinta la moldinfonet. e tate cool chiar si fara v.90 viteza e normala si chiar buna pentru acest tip de canal. Si cred ca ei no sa ramina forever fara v.90. Cit despre cel mai bun provider cred ca e relsoft sau riscom.
 
Ce stiti despre Riscom? Eu am auzit de la niste prieteni ca ei arendeaza capacitate de la Moldtelecom si DNT. Daca asta-i adevarat, cum poti zice ca ei sunt cei mai tari?
 
iulik - nu vad legatura la ceea ce ai zis tu cu calitatea providerului

cit despre moldova-on-line shi omul care a zis despre deconectari - well, la sigur eshti abonat oficial la ei shi nu shezi pe o parola straina?! :smile:
pentru ca la MDL exista sistemul (cerinta MS, apropo) ca de fiecare data cind apar doi useri cu acelashi login name in retea, cel care s-a conectat primul este deconectat de la retea.

despre moldovaCC nu vorbesc pentru ca tot ce este pe degeaba nu poate fi prin definite bun.

anyway, moldova-on-line ramine bun shi prin faptul ca la dinshii 1/3 din canal este aproape intotdeauna liber. Astfel cele 44000 (de exemplu) sunt 44000 shi dupa tsara moldovei, nu doar in reteau interna a lor.

Cit despre MoldInfoNet - heh. Voi va bateti joc sau ce?! Acolo viteze bune (>=3 kb/sec, ca daca e mai jos eu nici nu stau pe dial-up) sunt NUMAI dupa 00.00 - shi nu chiar fiecare sta atuncea. Ziua e imposibil de nimerit, iar dac nimereshti apu ai garantate 100 bytes/sec

Picardul: am parole straine, nu am nici una oficiala. Acum stau shi ma gindesc ca nu ar strica, dar nu prea am $$$
 
Eu nu stiu cum merge la noi acum cu Internetul, dar pe mine tare ma enerva cand se deconecta. De download-uit ceva nu prea puteai. Stiu ca cand vroiam sa download-uiesc un file, stateam si ziceam: Numai sa nu se deconecteze amu".
Se mai deconecteaza si amu?
 
Da ai dreptate am uitat sa caracterizez putin si calitatea serviciilor oferite mie de providerul meu.
OK ce pot eu sa va spun.
Pentru mine este foarte bun, si daca ma intrebati de ce atunci pot sa va spun. Ei au un server cu DVB care este conectat prin lan la serverele mele si respectiv am un download de 25-30 Kb/s.
Insa pentru voi cei de din afara este foarte rau pentru ca voi veniti prin camalele moldtelecomului si nu o sa aveti mai mult de 1 kb/s (incercati sa-mi accesati ftp-ul ftp://212.56.196.147), dar si problema se va rezolva foarte curind, cind vom trece la canalele voxtelului.
Deci eaca pentru ce platesc cite 1000$ pe an.
acum spuneti voi daca e mult sau putin.

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: iulik pe 2001-05-25 08:44 ]</font>
 
Doomie bine mai convins uc moldova off line ca e bun caci la mine e parola furata. da de moldinfonet tot nus deacord tu nu uita ca ei au si servicii DSL si eu nu cred ca la dsl viteza e de 100b/s, asta depinde de canal care la ei vui v.90 ca MOL. ne intoarcem la cei 1000$ al lui iulik si spun ca pentru mine e mult chiar tare mult.
 
Da si eu sunt de acord ca 1000$ este foarte mult. Este prea scump dar alta posibilitate nu am avut.
Dar in fine cind ma mai uit prin loguri si vad ca am trafic 250-300 Mb pe pe zi, atunci.
Si in fine dupa plata si rasplata :smile: pompez tot ce doresc am facut chear download si la filme si linux am instalat de pe internet etc. Practic tot traficul este generat de mine, asta este motivul pentru care providerul este nevoit sa treaca la canalele voxtelului. pentru ca cind ma apuc eu de pompat atunci restul clientilor mor toti :smile: .
Dar ma gindesc ca mai am 2 luni dupa care va trebui sa platesc earasi :smile:.
 
inseamna ca ai provider rau care te lasa sa foloseshti tot canalul lor. Nu m-ash abona la el niciodata, oricit de avantajos nu ar fi.
 
cit despre Moldinfonet - ei se conecteaza la internet prin:
1. uplink - moldtelecom 256 sau 512 kbps
2. downlink - prin EuropeOnline (tarelka cu $20/luna pe care o poate pune fiecare acasa)

nu e serios sa ieshi prin proxy-ul de la EuropeOnline cind eshti pe net

asta incurca, believe me
 
Yo din ceea ce am experimentat cred ca relsoft e cel mai bun, insa bate la buzunar. Personal is abonat la Moldinfonet, m-ash muta la Moldtelecom ca auzit ca au viteza buna, insa tin primul ISP doar din cauza emailului @moldova.md care imi place :wink:
 
Octav - puteai sa iti iai email fara de internet la ei :smile:

iulik - details, pls, pentru ca vreau shi eu asha ceva acasa, dar cu costuri cit mai mici :smile:
 
asta vroiem si eu sa zic, ati fost probabil pe http://www.ss.md, ei doar ofera internet prin satelit si iese la 20$ pe luna...a incercat cineva, ce viteze sint?

clar ca nu trebuie uitat nici faptul ca inafara de astia 20 mai trebuie achitata si taxa de inceput pentru aparatura si tot restu (400$ +), insa totusi nu se compara cu cheltuielile lui iulik :smile:
 
Back
Top