21 Grams

chewy

New Member
Ce parere aveti despre asta din urma? Asa un depresing...
Oooo... pun niste extrase aici... momentele de importanta ale filmului...

un dialog intre Barbati :) __________ said:
- Okay, what is the most important question for safe sex?
- What time does your husband get home?
- That's good, huh? Yeah.

Cind sedea Sean Penn in spital said:
- So, this is death's waiting room.
- These ridiculous tubes.
- These needles swelling my arms.
- What am I doing in this pre-corpse club?
- What do I have to do with them?
- I don't know when anything began anymore... or when it's gonna end.
- Who will be the first to lose his life?
- He, in the coma?
- Or me?

Dupa ce Benicio a omorit pe cei 3 said:
- Are they dead?
- yeap...
- I'm gonna turn myself in.
- John says nobody saw you. Nobody. They don't know the license plate or what kind of car. Some asshole even swears it was a cab.
- Marianne, what would you do if these were our children? Tell me.
- But they're not. It didn't happen to us.
- No, it didn't happen to us. It happened to me.
- What the fuck do you gain by turning yourself in?
- It's my duty, Marianne.
- No, Jack, your duty is here with us. With your family.
- My duty's to God.

Sfirsitul filmului. Momentul culminant ce se termina pe o nota filosofica plina de intrebari... said:
- How many lives do we live?
- How many times do we die?
- They say we all lose 21 grams... at the exact moment of our death.
- Everyone.
- And how much fits into 21 grams?
- How much is lost?
- When do we lose 21 grams?
- How much goes with them?
- How much is gained?
- How much is gained?
- Twenty-one grams.
- The weight of a stack of five nickels.
- The weight of a hummingbird.
- A chocolate bar.
- How much did 21 grams weigh?
 
foarte tragic.... dupa ce privesti filme ce trateaza dimensiunea aia a vietii, iti vine sa-ti bagi capul in nisip de rusine ca te mai plangi de soarta uneori...
Benicio foarte bun.. chestia aia cu story-line-ul fiind intrerupt si cu flash-backuri etc a fost cam nereusit.. la anumite momente stiai mai multe decat ar fi trebuit... in rest, foarte impresionant ca imagine si mesaj...
 
E prikolinii filmul. Toti actorii au fost super, Sean Pean a luat oscar nu pentru asta ci pentru Mystic River dar totush e un actor super la fel si Denicio Del Torro si Naomi Watts (nominata la ce-a mai buna actrita a anului la Oscar).
p.s 4.5/5
 
mdeahhh... Benicio del Torro :ciupel: :ciupel: :ciupel:
Si Sean si Naomi tot - :ciupel:

Da filmul - :au: ... Tragic si... life is a b!tch pentru personaje...
 
Da eu l-am vazut demult (piratat) si mi-o placut de Del Torro mult de atunci, el are seva a lui in ... de ex The Hunted, da filmu bun, bun ce mai
 
.....da da da...am auzit si eu....prin urmare sufletu cantareste 21 de grame....de 3 ori cate 7.....cifre magice...asai?
 
Eu ma gandesc - da cine draq sta sa cantareasca. S-apoi baieti si fete mari sufletul mai ramane in trup (conform catorva alti savanti), si-apoi nu se stie precis, si-apoi filmu' e bun el.
 
eu vad ca lumea la noi este foarte citita si informata, insa v-as ruga sa fiti mai expliciti in mesaje si mai putin impliciti...
spre exemplu calificarea cu 3*7 =21; mie nu mi-e clara.. de trei ori(de la ce?? de la Sfanta treime?) si de ce e sapte magic? pentru ca e dupa 6?
whatever; ce spuneam; desi ne-am dori ca toti cei ce citesc sa fie la fel de eruditi ca cei care scriu mesaje, oricum straduiti-va sa lasati cat mai putine 'mistere' nenecesare pe forum..
so, 21 grame?
 
am privit si eu. m-a impresionat foarte mult. indata mi-a amintit de Memento, insa aici [21 grams] schimbarea ordinii scenelor nu a fost atit de 'haotica'.... ? adica e mai usor sa te orientezi pe axa cronologica a evenimentelor.

din pacate nu sunt bun la descrierea filmelor facute cu cap... asa ca nu stiu ce sa mai adaug.


imi este interesant si mie sa aflu care e idea cu 21. sa incepem cu aceasta: cine a masurat, si de cite ori, si cit de exact.
 
prima data cand lam vazut, ma deranja chestia cu 21...mi sa parut prea matematica perceperea lucrurilor transcendentale, e prea concret si izbitor acest '21'.
cand lam privit, recent, a doua oara, mia placut mai mult.pentru ca de fapt in esenta '21' nu conteaza, cred ce inarritu reliefeaza vulnerabilitatea omului in fata mortii, ireversibilitatea anumitor lucruri, exemplu: ravna pentru vendetta a eroinei jucate de Naomi Watts pentru Benicio del Toro, de fapt realizand pana la urma ca aceasta nui va intoarce familia. ea a inteles 'ireversibilitatea'.
+contine filmu un joc/joaca profund/a al/a sentimentelor
 
Back
Top