29 octombrie 2006

Am citit despre asta pe mai mult site-uri, insa nicaieri nu se indica:
1. Cine este organizatorul?
2. Este autorizata manifestatia?
 
sorry de pesimist,dar nu cred ca aceasta va ajuta la o eventuala integrare fie in UE,fie la Romania in viitorul apropiat.
sustzin shi eu cu tot sufletul shi trupul la reintregirea Marii Romanii,dar nu cred ca vom ajunge acolo...
 
bine ca ale voastre is mai sanatoase, militant... noroc ca va avem pe voi sa ne deschideti ochii d efiecare data cand o luam pe drumul cel rau...
 
Daca nu va esua initiativa, si vor aduna mai multe mii de oameni, cel putin mie mi-ar demostra ca problema unirii e reala:ciupos:
 
militant;151126 said:
Mie in genere asfel de manifestatii imi par o dovada de schizofrenie a unora...
Ce si cui vor acestea sa demonstreaze ceva?

un altfel de a exprima o teorie a rezistentei pasive...ceva la stilul..."hai sa nu facem nimic..doar sa vorbim pe net, si lucrurile se vor rezolva de la sine"...mda
 
david cristian;151229 said:
un altfel de a exprima o teorie a rezistentei pasive...ceva la stilul..."hai sa nu facem nimic..doar sa vorbim pe net, si lucrurile se vor rezolva de la sine"...mda

A "boli" de schizofrenie tu numesti "activizm"?
Pai de aia si suntem acolo unde suntem, pentru ca nu reusim niciodata sa atragem atentie asupra lucrurilor serioase.
De ce au ajuns romanii basarabeni cetateni de mana a doua in RM, nu v-ati ntrebat niciodata?
Pentru ca atunci cand este vorba de preluarea puterii politice sau a capitalului economic strainii lanseaza tot felul de "porcarii" in care basarabenii se inglodeaza.
Cineva conduce tara, se imbogateste iar noi ca vitele continuam sa aberam.

Oare este asa de greu de priceput ca acel care se aflain fruntea societatii (dispunand de capital financiar, social, uman, politic etc.) dicteaza directia.
In loc sa ne luptam cu forme, fantome ar fi mai bine sa atragem atentie asupra fondurilor problemei, asupra a ceea ce cu adevarat conteaza.

In situatia in care unica tema la zi este "istoria" este si normal ca se va instaura dictatra deoarece societatea s-a paralizat si nu mai reationeza la ceea ce se petrece cu adevarat.
 
^^^discursul asta trebuia sa inceapa cu:
Tovarasi legionari!
Serios acum: te-ai gandit vreodata ca poate nu occidentalii (care mai degraba nu va baga in seama) ci "fantomele" alea cu care refuzi tu sa lupti v/ne-au bagat in rahatul in care sunteti/m acum?
"ceea ce se petrece cu adevarat" Ahhhh, the irony!
 
johann_moritz;151308 said:
^^^discursul asta trebuia sa inceapa cu:
Tovarasi legionari!
Serios acum: te-ai gandit vreodata ca poate nu occidentalii (care mai degraba nu va baga in seama) ci "fantomele" alea cu care refuzi tu sa lupti v/ne-au bagat in rahatul in care sunteti/m acum?
"ceea ce conteaza cu adevarat" Ahhhh, the irony!

Problema celor din Ro consta in aceea ca nu sunt in stare sa perceapa problema Basarabiei. Situatia in RM este cu totul diferita.
Daca in Romania urmasii PRC erau PD si PSD. In Basarabia acestea au fost AMN, partid care se declara destul de nationalist si pro-european.
Comunistii in general nu pot intra in logica romanilor din Tara.
AMN basarabean este PSD romanesc, pentru ca anume AMN a fost timp de 11 ani la guvernare si a participat la distribuirea proprietatii de stat. Deaceea anume oamenii AMN sunt cei mai bogati din Basarabia (cu mult fata de comunisti).
Sa nu enumar uzinele lui Mircea Rusu, baronii locali care in marea lor majoritate sunt afiliati AMN, mass-media si ONG- create in mod artificial de oamenii AMN si care in mod real dicteaza opinia publica din Basarabia. Fiti seriosi!
Actuala putere nu detine nici un organ mass-media care ar putea influenta intr-un fel opinia publica, nici ziar, nici radio, nici TV.
Comunistii au venit ca reactie a populatiei la criza SISTEMULUI.
Problemele care exista astazi au existat si inaintea comunistilor de aia tre sa fi tare tampit sa invinuiesti actuala guvernare de ceea ce ea nu a creat.
Problema este in sistem si nu intr-un partid oarecare.

Tot ce avem este un proces firesc al evolutiei capitalismului.
Liberalizarea a provocat inevitabil crearea unei clase burgheze-liberale din cadrul nomenclaturei ex-comuniste (pentru ca spre deosebire de Romania, ultima generatie de "comunisti" din perioada "perestroicii" habar nu avea de "marxism leninism" ci era preocupata mai mult de mahinatii economice - in Romania care se afla in stare de feudalism nu exista astfel de clasa)

De ce nu sunt impotriva comunistilor, chiar daca sunt natonalist, unionist?

Pentru ca "comunistii" de azi sunt un fenomen de moment. In 2009 nu va mai exista partidul comunist si nici politicianul V Voronin, care se va transforma in pensionar.
Daca unii se preocupa de ceea ce spune azi vologhea, eu ma preocup de altceva - cine va urma actualului presedinte? Cine va conduce tara pana la urma? Asta este intrebarea zilei. Pentru ca urmatorul presedinte va fi cel care va hotari in mod real soarta noastra.
De aia pe mine putin ma pasa ce spune stepaniuk sau voronin.
Ma intereseaza consecintele concrete a actiunilor fiecaruia.
Cine va lua bile indeajuns pentru a ajunge cel de al patrulea presedinte?
Sunt cativa candidati
Diacov, Lupu, Stepaniuc, Urechean si Rosca.
Cine din ei va fi urmatorul presedinte?
Alegeti si voi.
Nu cred ca exista alte candidaturi, meditati si voi.
(scuze de unele erori mess e scris la 23.17 si sunt prea obosit sa corectez)
sal la totz!
 
In ceea ce ai scris s-ar putea sa ai dreptate. Stiu prea putine despre viata politica din Moldova ca sa-mi dau cu parerea. Dar eu nu vorbeam despre politica, ci despre societate, nu despre voturi, ci despre un efort de intelegere, de selectie a valorilor si de urmarire a lor ca scop. E adevarat ca pestele se impute de la cap, dar la fel de adevarat e ca el se curata de la coada. Orice reconstructie durabila incepe de jos.
 
de-acord cu tine, johann... militant, nu stiu de ce ai gasit tu tapul ispasitor AMN, iar comunistii is de moment... cam lung momentul asta de 8 ani, nu crezi? cam multi ani de sacrificat din viata noastra... ca sistemul este de vina, ca toate guvernarile de dupa 89 au contribuit la situatia actuala in RM, sunt total de-acird, nu poti sa dai vina numai pe comunisti... insa in modul in care ne-ai explicat tu viziunea ta, astia 19 ani care vor trece practic nu conteaza, conteaza ce va fi dupa... ei vreau sa iti spun ca ii mai simplu sa repari greseli care s-au intins pe termen mai scurt decat pe termen mai scurt....

poliica actuala a monopolizat si controlat presa militant, ce vorbesti tu acolo sunt aberatii... cred ca tu habar nu ai de exemplu ce inseamna campanie electorala reala, nu rahatul care se intampla in MD... unde apare partidul la putere si povesteste ceva, unde nu exista confrunatri reale intre candidati, doar niste postere ieftine... si cand se intalnaesc is ocupati sa se jigneasca unul pe altul, in loc sa transmita un mesaj rational...

ce facem cu mentalitatea? ce facem cu tinerii care au plecat peste hotare, care nu am mai fost atat de rabdatori ca tine... ce facem cu sistemul educational care se deterioreaza din ce in ce mai tare, ce facem cu coruptia care ii mod de viata si asa mai departe... maia steptam inca vreo 3 ani ca doar ce conteaza, moldovanul ii rabdator...
 
Nu am facut AMN tap ispasitor, pur si simplu acesta este achivalentul PSD-ului din Romania, dupa toate caracteristicile - asa-numitii "comunisti reformati").
Avei care au condus procesul de privatizare, mai exact cei care au impartit intre ei averea de stat.
Comunistii de azi (din pacate pentru ei) nu prea au reusit sa se implice in proces de privatizare fiind in opozitie fata de Sistem impreuna cu Frontul Popular (PPCD de azi).
Vechiul regim fata de care erau in opozitie comunistii impreuna cu nationalistii nu se comporta defel mai moale cu oponentii. Si comunistii si nationalistii inainte de 2001 erau sistematic redusi la tacere, urmariti sau chiar ucisi, acest lucru cred ca de fapt a si unit cele doua extreme.
AMN reprezinta vechiul regim, acel care de fapt este responsabil pentru tot dezastrul din tara. Anume primele guvernari au fost acelea care au construit ceea ce avem acum.
 
Back
Top