a citit cineva cartea lui Charles King "The Moldovans

Hercule

New Member
vreau sa-mi spuneti cei care ati citit-o care e concluzia, ce crede autorul.
nu stiti daca a aparut si la noi tradusa in romana ?
 
AM CITIT-O EU BINE:)) E super. E tradusa de ARC, chisinau

E SUPER. 95% pro-romania

COPERTA SPUNE TOT.

MOLDOVENI TINERI protesteaza contra simbolurilor epocii sovietice cu fetzele putin picatate in tricolor.

ARC , CHISINAU

A FOST COMERCIALLIZATA SI IN RO.

EU cumpar tot:))
 
Re: AM CITIT-O EU BINE:)) E super. E tradusa de ARC, chisina

vali said:
E SUPER. 95% pro-romania

COPERTA SPUNE TOT.

din cite am inteles despre cartea asta: fiecare interpreteaza cum vrea.

Uitati-va un comentariu (in rusa) al unei rusoaice

http://www.iatp.md/articles/Zemba/notes_on_the_margins_of_King's_book_The_Moldovans_Russian.htm
 
Ch.King este ambiguu shi inconsecvent in lucrarea "Moldovenii...", teza sa de doctorat (spre deosebire de articolele destul de bune pe care le-a scris pana la aceasta lucrare). Deshi contzine multa informatzie corecta shi utila despre Romania shi Basarabia, pe care cititorul american nu avea de unde sa o ia, asha sintetizata, sunt shi multe inexactitatzi, iar concluziile sunt de multe ori pur shi simplu arbitrare, adica... pentru ca asha vrea King... King nu are raspunsuri clare privitoare la criza identitara din RM (deshi o mentzioneaza, o trateaza superficial). El accepta fara rezerve "politica de stat a RM" (care la momentul scrierii lucrarii tocmai fusese reinventata de agrarieni), shi anume moldovenismul. Pana la King, nici un sovietolog din Vest dintre cei care s-au ocupat in mod special de problemele Basarabiei nu ne-a numit "moldoveni, adica neromani". King este primul, dupa cum ii place lui sa spuna. Ambiguitatea lui King e cu atat mai amre, cu cat el insushi confunda notziuneade politonim cu cea de etnonim (sau mai bine zis, el nu specifica nicaieri ca de fapt vorbeshte de politonimul "moldoveni", shi nu de etnonim).


Shi da, cartea a fost tradusa in romana shi a aparut cu unele redactari (in bine) fatza de varianta engleza (deja aparuse o mishcare puternica de rezistentza la politica de moldovenizare shi King a mai schimbat cate ceva). Mie mi-a placut mai ales comentariul lui Eugen Lungu, care scrie in prefatza... ce ar fi vrut de fapt el sa intzeleaga din cartea pe care o prefatzeaza.. . :crazy:

P.S. Cat despre comentariul Tatianei Zemba, te sfatuiesc sa nu te iei dupa el. Doamna nu prea intzelege ce scrie King. Tocmai pentru ca el lasa loc de prea multe interpretari, e ambiguu (ceea ce e lipsa de profesionalism, IMHO). Asha intzelege ea sa-i faca "publicitate" lui King (cartea a fost foarte bine primita in randul academicienilor alolingvi de la noi), shi doar atata poate face shi ea - ca rasplata pentru ajutorul lui (daca ai citit shi alte "comentarii" ale ei, shtii despre ce e vorba)...
 
N-am citit cartea lui King despre noi, dar am citit acum citiva ani cartea unui kakanar british, Tony Hawks, intitulata Playing the Moldovans at Tennis. E vorba de un fel de jurnal al unui excentric din Rosbeafia.

Cartea e plina de umor, pe alocuri chiar de un umor destul de fin, dar tonul de batjocura pe care autorul (kakanar, in esenta) il adopta cam des la adresa noastra m-a dezgustat pentru totdeauna de productia occidentala consacrata Moldovei. Da, exista poate si carti mai echilibrate, dar am remarcat ca mai toate pacatuiesc prin acelasi ton de superioritate, gen "colonul alb vorbind aborigenului salbatic".
 
M. Kaag said:
N-am citit cartea lui King despre noi, dar am citit acum citiva ani cartea unui kakanar british, Tony Hawks, intitulata Playing the Moldovans at Tennis. E vorba de un fel de jurnal al unui excentric din Rosbeafia.

Cartea e plina de umor, pe alocuri chiar de un umor destul de fin, dar tonul de batjocura pe care autorul (kakanar, in esenta) il adopta cam des la adresa noastra m-a dezgustat pentru totdeauna de productia occidentala consacrata Moldovei. Da, exista poate si carti mai echilibrate, dar am remarcat ca mai toate pacatuiesc prin acelasi ton de superioritate, gen "colonul alb vorbind aborigenului salbatic".


Asha, sa nu citeshti ce itzi recomanda nishte pro-americani, ca te otraveshti! :)

Daca ai fi citit mai atent, ai fi vazut ca eu spun ca Ch.King e un moldovenist. In plus, e foarte inconsecvent shi chiar inexact (pe alocuri echivoc) in formulari, ceea ce se explica probabil printr-un fel de "diplomatzie" (prost intzeleasa), prin dorintza lui de a pastra legatura cu clasa politica din "rm" (care, se shtie, era shi este una provenita din vechiul sistem, platind tribut mentalitatztii sovieto-moldoveniste).

dar tonul de batjocura pe care autorul (kakanar, in esenta)il adopta cam des la adresa noastra m-a dezgustat pentru totdeauna de productia occidentala consacrata Moldovei


Trec peste cuvintele demne de un birjar, poate ca ele sunt cele care itzi refelcta cel mai bine sufletul, shi atunci ar fi pacat sa-tzi cer sa fii mai decent in exprimare! Cartea lui King este o carte shtiintzifica, shi, cu toate carentzele sale, vulnerabilitatea argumentelor shi mari deficientze la capitolul documentare (in special in ce priveshte perioada ante- shi interbelica), el ramane in registrul strict shtiintzific, cel putzin in ce priveshte tonul - fara a adopta o atitudine. Ai fi putut sa-tzi dai seama ca e vorba de o lucrare shtiintzifica, shi nu publicistica, dupa cele scrise de V.Ciobanu, de altfel. Shi ai fi putut deduce shi ca e moldovenist, in fond (deshi nu poate admite pseudo-argumentele moldovenishtilor de la noi, pe cele mai multe el le evita pur shi simplu) - din acelashi articol - dar probabil tzi-am supraestimat capacitatzile de intzelegere. :roll:
 
Molusco, vorbesc despre cartea lui Tony Hawks, nu de cea a lui King. Am scris din start ca nu l-am citit pe King. Stii sa citesti si sa intelegi romana ? :roll:

Incep sa ma intreb, zau, daca esti intreaga la minte...
 
M. Kaag said:
Molusco, vorbesc despre cartea lui Tony Hawks, nu de cea a lui King. Am scris din start ca nu l-am citit pe King. Stii sa citesti si sa intelegi romana ? :roll:

Incep sa ma intreb, zau, daca esti intreaga la minte...

Tocmai de asta tzi-am raspuns, imbeci...! Nu era nevoie sa vorbeshti de cartea lui Hawks in acest context, pentru ca sunt DOUA LUCRURI DIFERITE, shi daca nu ai citit-o, nu te lauda cu asta, shi nu mai explica de ce nu vrei sa citeshti - ca nu e nimic de laudat - asta ar trebui sa o intzelegi shi tu, daca eshti intreg la minte. :)

P.S. Rog moderatorii sa shtearga mesajele in care Mircea Kaag injura ca un birjar. Multzumesc.
 
Ce vrea kaag?

Ce vrea kaag?

Ce vrea domne asta? :ciupos:

E CLAR CA E PRO-RUS ca si Syrus.

E clar ca vrea sa ne depardeteze de NATO si UE.
 
Lia, te rog sa fii mai indulgenta fata de M.Kaag. ;) Vrea disperat sa fie bagat in seama, insa pana acum doar Vali ii acorda atentie. De aceea a intervenit in discutia despre Ch.King, asa de-an boulea.
 
Cred ca stiti bancul cu studentul de la biologie, caruia la examen ia cazut intrebarea despre peste, dar el, sarmanul, stia doar tema despre purici...
 
Back
Top