A murit Saddam Hussein...

Eterna scuza a tiranilor de pretutindeni - suveranitatea nationala. Mama, ca mult le mai pasa lor de suveranitatea nationala... atata timp cat aceasta este inteleasa ca fiind libertatea de a-si face de cap pe tarlaua proprie.
 
Cum spune muscalul : "Братанов, их завсегда уважали, и везде, и во все времена, и до скончания мира, будут уважать." ... "Bratva" s-a folosit, "Bratva" i-a lichidat ... eu asa, printre altele, de Slobo, Nicu, Saddam, etc, etc ... "a vrud" miine Beny ii urmeaza pe aceeasi carare, doar capacitatile la "Bratva" sint nelimitate, aaaa !
 
Sadam a fost un patriot ce facut tot posibilul pentru a moderniza statul,afacut reforme economice reusind sa ridice nivelul de vita a populatiei,a combatut separatismul.A dat drepturi femeilor, nationalizat industria petrolifera,a dus o politica de lichidare a analfabetismului, a introdus gratuitatea scolarizarii si spitalizarii.A facut reforma agrara improprietarind taranii ,acordindule masive subventii de la bugetul de stat si a mecanizat munca agricola. P.S.Eternul motiv al americanilor de ajutorare a celor saraci si necivilizati,sper sa nu se abata si asupra noastra binecuvintarea americana.
 
landser;160169 said:
Sadam a fost un patriot ...
Oooooooo, pamintene, fiinta umila, pregateste-te mai bine de Apocalypto, lasa scripturile (pe forum), ... iti va aparea al treilea ochi (trei, Sfinta Treime, Triunghi [franc-masonic], doua triunghiuri contrapuse, to est' Steaua lui David, Piramidele* lui Umbreon cu cimpuri mistico-cosmico-spirituale) in frunte si nu vei sti ce vei face cu el.


* P(e)S(e) : a propos, cine are intrebari referitoare la Piramide sa se adreseze in privat la Umbreon : "a travers les connaissances d'Umbreon" ve-ti reusi sa inlaturati orice "intunecare" care va va impiedica sa fiti "trezi-ti" zi si noapte.
 
Patriot?! Ma faci sa rad, Landser. Imi pare ca tu ai pus botul la lamentatiile cretino-propagandistice ale celor care ii dpelang soarta marelui om de stat Saddam Hussein. Daca Saddam era atat de patriot poate imi explici de ce a tinut intreaga tara in teroare? De ce i-a terorizat pe siiti (care, absolut intamplator, formeaza cea mai mare minoritate din Irak - in conditiile in care nici o comunitate nu depaseste 50% din populatie)? Mai pune mana pe o carte, renunta la spalarea creierului si mai discutam.

P.S. Genul asta de gandire mi se pare senzationala. Am impresia ca esti genul de individ caruia statul poate sa ii decapiteze tatal, impuste mama si violeze sora mai mica, iar tu ai intelege ca au fost la mijloc ratiuni superioare, de stat.
 
Husky40;160192 said:
Patriot?! ... Daca Saddam era atat de patriot poate imi explici de ce a tinut intreaga tara in teroare?
Mai grav, de ce a tinut 10-12 ani intreaga tara in foame ? ; este asa o chestie preferata la mintile alea "luminate" din ONU - EMBARGOUL ! Zeci de mii de copii (shiitzi, ne-shiitzi) sufereau/mureau din lipsa de produse alimentare cele mai banale. Unde dispareau produsele alimentare "venite" in Iraq conform Programului Petrol contra Mincare ?
 
Problema nu se pune daca Saddam a fost sau nu patriot. Saddam a fost un nenorocit pe care l-a durut in pix de popor si care si-a meritat soarta pe deplin.
Problema e alta. Din pacate, in cazul particular al Iraqului, Saddam a fost omul potrivit la locul potrivit.
Iraq-ul era exact ca un depozit de praf de pusca. Sfasiat de uri tribale si religioase, amenintat tot timpul cu dezintegrarea de miscarea de eliberare a kurzilor. "Meritul" lui Saddam, daca ii putem spune asa, a fost ca in tirania lui dementa a reusit sa tina un echilibru in toate astea si sa faca din Iraq un loc relativ sigur de trait.
Era nasoala treaba acolo, dar la stadiul de evolutie al acelui popor, nici nu cred ca se putea mai bine.
Doar deabia cand americanii au incercat sa lumineze depozitul de praf de pusca aprinzand un chibrit , atunci s-a dezlantuit iadul. Asta e singura calitate pe care i i-as da-o lui Saddam, faptul ca a reusit sa tina stabila tara aia, care fara el sa dus dracului.
 
Am explicat deja. Iraq-ul e undeva prin secolul al XVI alea , cu conflicte intertribale, razboaie religioase, si confilicte teritoriale.
De aia am spus ca singura calitate a lui Saddam a fost tinerea in echilibru al acestor probleme.
Deocamda democratie nu or sa pupe iraqienii nici in o suta de ani.
 
Husky40;160192 said:
Patriot?! Ma faci sa rad, Landser. Mai pune mana pe o carte, renunta la spalarea creierului si mai discutam.

P.S. Genul asta de gandire mi se pare senzationala. Am impresia ca esti genul de individ caruia statul poate sa ii decapiteze tatal, impuste mama si violeze sora mai mica, iar tu ai intelege ca au fost la mijloc ratiuni superioare, de stat.
Huski la inceput am hotarit sa nu raspund la mesaiul tau,pentru ca nu are sens sa discut cu tine,dar tias sugera sa citesti si tu cite o carte pentru ca si mie sami fie interesant sa discut cu tine. PS:Sunt deacord cu parerea ca nu vor avea democratie,dar nici nu au nevoe de ea.Cit despre pupat o vor pupa-o ei de nevoe pe cea americana si nu numai democratia ci si alte bucurii ca de exemplu trazitia.
 
CONTRIBUTIONS TO THE WAR ON TERRORISM

Moldova:

The Republic of Moldova has strongly condemned the terrorist attacks perpetrated against the United States on September 11, 2001, regarding them as a direct challenge to the entire civilization and its fundamental values.

Being a part of the international conventions against terrorism, Moldova thoroughly implements their provisions as well as the recommendations of the Security Council resolutions 1373 (2001), 1390 (2002), and 1455 (2003). The measures undertaken by the Government of Moldova in combating terrorism have been outlined in three reports presented to the UN Counter-Terrorism Committee (CTC).

The commitment of Moldovan forces to the US-led Multinational Coalition operations reflects the nation’s willingness to support the world efforts in its wider response to security problems around the globe and confirms the extensive possibilities of small- and medium-sized countries to actively participate in the preservation of peace and stability.

Supporting Operation Iraqi Freedom:

In the atmosphere of heightened sensitivity to terrorism following the events of September 11, 2001, Moldova has been a supporter of American efforts to increase international cooperation in combating terrorism. Moldova started to send contingents to Iraq on September 8, 2003, immediately after the Moldovan Parliament approved of their participation in Operation Iraqi Freedom.

The first contingent consisted of an infantry platoon, an engineer team, and medics. The contingent was attached to the 4th Infantry Division (US) and conducted its mission in vicinity of Sammara in Multinational Division North-Center (MND-NC). The missions of the contingent were:

- patrolling;

- providing security of convoys;

- engineer reconnaissance;

- destruction of unexploded ordnance;

The second contingent was deployed to Iraq on July 26, 2004. It consisted of a nine-soldier Explosive Ordnance Disposal (EOD) team attached to the 1st Infantry Division in MND-NC. An additional three staff officers were attached to the Multinational Force-Iraq (MNF-I) headquarters in Baghdad . The Moldovan EOD Team displayed great enthusiasm and flexibility when the 1-33rd Field Artillery Battalion conducted Operation Capture Enemy Ammunition. They also conducted over 80 combat EOD missions at the Tikrit North Ammunition Supply Point (ASP). Moldovan soldiers in close cooperation with US EOD and 1-33rd Field Artillery Battalion soldiers disposed over 160,000 articles of unexploded ordnance (UXOs), which otherwise would have threatened the lives of Coalition soldiers and the local Iraqi population.

After clearing the Tikrit North ASP, Moldavan EOD was attached to Forward Operating Base Speicher in Tikrit where it conducted explosive ordnance reconnaissance and disposal on base and in the area. During this period, over 20,000 articles of UXO were discovered and destroyed. The total number of UXOs discovered and disposed of by Moldavian EOD during the 6-month period has reached 182000. The contingent was redeployed on February 11, 2005

On November 8, 2005, the Moldovan Supreme Security Council decided to send a third group of servicemembers to Iraq . The new contingent of twelve soldiers, including eight mine engineers and three staff officers, went through intense training based on the experience and recommendations of its predecessors
http://www.centcom.mil/sites/uscentcom1/CoalitionPages/Moldova/Moldova.htm
 
Back
Top