Aa vrei s intrai voi n Europa?

zopiryon said:
filipovici intreaba :
Aa vrei s intrai voi n Europa?

din felu in care e pusa intrebarea rezulta ca tu nu faci parte din noi care vrem sa intram in europa, in felu asta e evident de ce il sustii pe tovarasul voronin-rosca

Eu nu sunt cetatean al Bastardostanului, slava Domnului, iar tu esti un pomanagiu care ai primit in mod nemeritat cetatenia Romaniei.
 
de unde ba maimutoiule ai luat ca am cetatenie romana, daca esti asa curios ce caut in romania , iti spun ca m'am mutat in timisoara ca sa locuiesc impreuna cu prietena mea...vad ca e al doilea msg cand ma acuzi fara sa stii despre ce e vorba, ceea ce defapt faci mai intodeauna, auzi si tu o chestii si o sustii de parca ar fi adevaru absolut...fiu de taran impu.tit ce esti...
 
pai daca persoana care la 26 de ani i'a doctoratu in filologie e taran, tu esti demn de premiu nobel...
nu minti lumea cu fraze de gen : " Eu sunt a patra generatie a clasei de mijloc urbane." caci stim cu totii ca te tragi dintr'o familie de tarani sarantoci si din cauza asta esti probabil atat de frustrat
 
zopiryon said:
pai daca persoana care la 26 de ani i'a doctoratu in filologie e taran, tu esti demn de premiu nobel...
nu minti lumea cu fraze de gen : " Eu sunt a patra generatie a clasei de mijloc urbane." caci stim cu totii ca te tragi dintr'o familie de tarani sarantoci si din cauza asta esti probabil atat de frustrat

Nu mint, fiu de taranoi (caci Tanase s-a nascut la tara, nu-i asa), generatia 1,5 incaltata.
 
N-am spus c-i al tu, stai linitit. Al nostru, adic cel adevrat... Clona e, aproape sigur, Radu.
 
Daca e al nostru FA , pot sa vand partea mea din el ? O dau ieftin . :D
Poate o sa regret oleaca , pentru ca transhat nu imi va mai putea inkina ode la fel de inaltzatoare , dar oricum daca nu rupi o dependenta de tine a unuia cand observi ca incepe de-amu sa-l doara , insamna ca nu itzi pasa chiar deloc de sufletelul lui zbuciumat . :)

Revenind la aceasta tema inceputa cu un citat atyt de inspirat . Si exemplificand :
Sustineti de fapt , FA / Dommie/ Liutza { apropo , merci pentru incercarea de pledare a nebuniei temporare ;) } - care-ajunge primu' , ca e preferabil un zambet civilizat mereu fals si o tacere corecta politic , in locul sinceritatii de a spune ce gandesti ? Atunci cum vor stii politicienii ce te reprezinta de exemplu , ca tu nu mai vrei emigranti arabi si negrii in tzara ta ? Cum isi vor adapta cu totii discursul la o asemenea dorinta ajunsa majoritatara la un moment dat , nelasand asta doar pe seama partidelor de extrema dreapta carora le-a venit syngure ideea . Prin sinceritate nu s-ar putea atenua taman pericolul pe care il intrezariti voi , al ascensiunii ideilor prea radicale despre subiect ?

Stiti voi .... ceva care fierbe complet inchis si fara nici o supapa de rasuflare pentru presiunea interna ..... ;)
 
lia said:
N-am spus c-i al tu, stai linitit. Al nostru, adic cel adevrat... Clona e, aproape sigur, Radu.
Lia, ti-o apucat paranoia? Cauta-ti de treaba si nu invinui un om de o fapta daca nu esti 100% sigura, iar daca esti 100% sigura, arata niste dovezi.
Minti! Minciunoaso!
 
coolgreetings said:
Lia, ti-o apucat paranoia? Cauta-ti de treaba si nu invinui un om de o fapta daca nu esti 100% sigura, iar daca esti 100% sigura, arata niste dovezi.
Minti! Minciunoaso!

n primul rnd, am zis "aproape sigur", n al doilea, Radu a mai fcut lucruri de astea josnice (ad-i aminte de clonele Melaniei i alte tmpenii pentru care el a fost banat pe forumul vechi), deci presupunerea este ct se poate de ligic. Altfel, mai tiu unele lucruri despre aceast clon, cum ar fi c l urmreete pe Filip de demult, c e din Chiinu... Eu sunt aproape sugur c e Radu, voi ceilali nu avei dect s credei ce vrei.
 
Codrin said:
Daca e al nostru FA , pot sa vand partea mea din el ? O dau ieftin . :D
Poate o sa regret oleaca , pentru ca transhat nu imi va mai putea inkina ode la fel de inaltzatoare , dar oricum daca nu rupi o dependenta de tine a unuia cand observi ca incepe de-amu sa-l doara , insamna ca nu itzi pasa chiar deloc de sufletelul lui zbuciumat . :)

Revenind la aceasta tema inceputa cu un citat atyt de inspirat . Si exemplificand :
Sustineti de fapt , FA / Dommie/ Liutza { apropo , merci pentru incercarea de pledare a nebuniei temporare ;) } - care-ajunge primu' , ca e preferabil un zambet civilizat mereu fals si o tacere corecta politic , in locul sinceritatii de a spune ce gandesti ? Atunci cum vor stii politicienii ce te reprezinta de exemplu , ca tu nu mai vrei emigranti arabi si negrii in tzara ta ? Cum isi vor adapta cu totii discursul la o asemenea dorinta ajunsa majoritatara la un moment dat , nelasand asta doar pe seama partidelor de extrema dreapta carora le-a venit syngure ideea . Prin sinceritate nu s-ar putea atenua taman pericolul pe care il intrezariti voi , al ascensiunii ideilor prea radicale despre subiect ?

Stiti voi .... ceva care fierbe complet inchis si fara nici o supapa de rasuflare pentru presiunea interna ..... ;)

Aberaii. Tu chiar nu-i dai seama de ct de aberant sun aceat pledoarie xenofob a ta? Scuz-m, dar nu te vd capabil de vreun sentiment nobil...
 
Probabil ca ai dreptate , ... dar numai daca nu consideri punerea interesului national mai presus de orice , el insusi un sentiment nobil ce da o aura eroica . Atat de "presus" incyt orice ai face in numele lui sa devina scuzabil . ;)
Cum era cantecul cela din Biblie ?
" Saul a ucis miile lui ,
Si David a ucis zecile lui de mii "
...iar David e un sfant .
Totusi eu nu imi doresc momentan nici sa fiu sanctificat "subito" si nici sa fac pe cineva sa se indragosteasca de sufletul meu bun .

Cer doar o contrargumentare logica la cele ce am spus pe cele doua teme despre necesitatea nationalismului militant pentru un popor inglodat . Poate , .... mai stii , cineva suficient de convingator ar putea chiar sa ma recupereze de pe calea pierzaniei . :D
 
Back
Top