"Aberatiile lui Voronin"

castorryy;205828 said:
Presedintele Moldovei, Vladimir Voronin, a acuzat Romania de „agresiune permanenta” fata de tara sa si intentioneaza sa trimita o plangere oficiala tuturor liderilor UE, anunta agentia RIA Novosti. „In urmatoarele zile am de gand sa trimit sefilor de stat si de guvern din UE o scrisoare care va descrie situatia creata intre o tara care face parte deja din Uniunea Europeana si alta care este vecinul ei”, a spus Voronin la o conferinta de presa la Bruxelles.

Doar atat am de spus: Moldova este o imitatie de tara. O caricatura. Este rupta din Romania, dar ea se considera o parte a Rusiei.

Eu chiar ma amuz cand vad declaratiile tovarasului Voronini si ale celorlalti tovarasi. Faptul ca tovarasul Voronin trimite o scrisoare "sefilor de stat si de guvern din UE o scrisoare care va descrie situatia creata intre o tara care face parte deja din Uniunea Europeana si alta care este vecinul ei", e deja demna de studiat de catre psihiatri. Tovarasul Voronin trimite scrisori. Agentia Ria Novosti informeaza. Ce-ar fi sa informeze agentia "Ria Novosti" si la cate din scrisorile respective i s-a raspuns tovarasului Voronin? Pentruca in general, scrisorile tovarasului Voronin, merg la secretara si apoi la cosul de gunoi.

Orice lider european, cat ar fi el de mic, orice parlamentar european, trateaza scrisorile tovarasului Voronin ca pe un gunoi.

Eu, un oarecare, daca ii scriu lui Hans X, un parlamentar al verzilor din Germania, nu numai ca o sa-mi raspunda, dar va raspunde in asa fel incat la alegerile europene sa votez cu cine trebuie. Daca ii va scrie tovarasul Voronin, nu ii va raspunde. Asta ca sa va dati seama de importanta tovarasului Voronin in Europa.

De obicei, Agentia Ria Novosti spune ca: "Vladimir Voronin, presedintele tarii, a declarat ca", sau " ministrul X a declarat ca", sau "comunicat oficial al ministerului X in legatura cu".

Cand va ajunge la agentia Novosti o declaratie clara a Sefului Comisiei Europene, a unui europarlamentar sau macar a unui sef de stat sau macar a unui marat de deputat in orice tara europeana, atunci se poate trage concluzia ca Europa baga in seama ca tara Republica Moldova.

Pentru europeni, Republica Moldova nu exista. Cumva europenii recunosc independenta RM, dar ii doare in fund si sunt in stare sa ne-o faca noua cadou. Si de recunoscut RM ca tara au recunoscut-o doar pentru ca am recunoscut-o noi. Si noi am recunoscut-o din cauza de tov. Iliescu care a fost scolit la Moscova.

Deci orice spune "Ria Novosti" e un rahat, tarile europene nu iau in serios RM si nu o v-or lua niciodata. Degeaba a propus Romania candidatura RM la UE. Nu se va intampla niciodata.

Probabil ca peste 10 ani, va intra Turcia in UE. Daca isi va rezolva problemele. Pana atunci nu va intra nicio tara, cu exceptia Croatiei, daca si cand isi va rezolva problemele.


Deci nu are rost sa tintiti la UE, pentru ca nu veti intra niciodata.

Mai mult, cum am spus, "scrisorile lui Voronin catre liderii europeni", ajung de la secretara direct la gunoi.

Cand au oprit rusii toate exporturile moldovenesti, le-a absorbit Romania. A fost o mana de ajutor sau trebuia sa va lasam sa muriti de foame? La un moment dat nu mai aveati energie electrica, 90% din energia electrica venea din Romania. Ati promis ca platiti. Pana acum nu ati platit nimic. Ar fi fost frumos sa va lasam pe intuneric?
Cine a propus Republica Moldova pentru candidatura la UE? Romania?


Imi place politica dl-ui Snegur si a tov. Voronin. Injuram Romania cat se poate, dar ea e datoare sa ne ajute, ca fratii nostri rusi au uitat sa faca plata.
 
Dar stimati tovarasi, eu as opri treaba asta. As opri si exporturile moldovenesti in Romania si as opri si liniile de energie electrica. Stimati tovarasi, daca tot ne injurati, de ce luati curent electric ieftin de la noi? Luati de la Moscova, pentru ca pe rusi ii iubiti.
 
Nu era frumos ca acum 2 ani si anul trecut sa va refuzam exporturile? In cazul ala mureati de foame si poate va si desteptati. O mana intinsa inseamna pentru statul Moldovean un motiv de ura. Trebuia sa nu va acceptam exporturile si sa va taiem si curentul, poate tovarasul Voronin se descurca si fara Romania. Mi-e scarba!
 
Nu e corect cum pui problema,dixy.Nu poti face responsabil poporul basarabean pentru porcariile lui Voronin si a camarilei lui.Poate cei care l-au ales nu au banuit ca individul asta va ajunge sa faca porcariile pe care le face acum.Gandeste-te ca foarte multi nu l-au votat,si mai gandeste-te ca poate nici alegerile n-au fost corecte.Nu ar fi de mirare intr-un stat fost satelit (si poate si actual) al Moscovei.Nu-i corect sa-i faci vinovati pe toti basarabenii.
 
si cum vrei sa isi spuna cata vreme exista o granita, au un presedinte, un guvern si asa mai departe... hai sa nu fin ipocriti acuma... daca spun ca is romani nu ii bine... ca ei de fapt is rusi... daca spun ca is basarabeni tot nu-i bine, ca nu exista asa popor. deocamdata Ro recunoaste granitele, are ambasada si consulat acolo si a pus vize de intrare pentru moldoveni. asa ca ei sunt un popr pana una alta. nu ne place, poate facem ceva, dar nu numai sa fim ironici pe un forum moldovenesc.
 
adrenalina;206203 said:
....moldoveni. asa ca ei sunt un popr pana una alta. nu ne place, poate facem ceva, dar nu numai sa fim ironici pe un forum moldovenesc.
intre popor si stat (ca teritoriu) exista diferenta. Gasesti definitiile intr-un manual simplu de istorie... dar ca sa nu cauti mult, poti gasi foarte usor acestea intr-un manual de Teorie generala a dreptului :)


dixy, scrie mai bine pe romantica, in calitate de analist politic nu-tzi sta bine deloc...
 
Trebuie de scris o carte. "Cel mai urit dintre basarabeni". Si de-l pus pe Voronin sa o citeasca cu de-a sila. Poate moare de scarba cand isi va citi prostiile!
 
Deus Ex;206189 said:
Nu e corect cum pui problema,dixy.Nu poti face responsabil poporul basarabean pentru porcariile lui Voronin si a camarilei lui.Poate cei care l-au ales nu au banuit ca individul asta va ajunge sa faca porcariile pe care le face acum.Gandeste-te ca foarte multi nu l-au votat,si mai gandeste-te ca poate nici alegerile n-au fost corecte.Nu ar fi de mirare intr-un stat fost satelit (si poate si actual) al Moscovei.Nu-i corect sa-i faci vinovati pe toti basarabenii.

Pai eu nu vorbeam despre poporul basarabean, pe care il simt in inima si il iubesc. Eu vorbeam despre tov. Voronin si despre ticalosii care conduc Moldova. la ei ma refeream cand spuneam "sa vad cum se descurca fara ajutorul romanesc."

Ma gandesc ca daca ajungeau intr-o situatie fara iesire si n-aveau pe unde sa scoata camasa, o scotea poporul de pe ei.

Si in continuare mi-e scarba si sila de gasca de ticalalosi care conduce Moldova.

adrenalina;206203 said:
si cum vrei sa isi spuna cata vreme exista o granita, au un presedinte, un guvern si asa mai departe... hai sa nu fin ipocriti acuma... daca spun ca is romani nu ii bine... ca ei de fapt is rusi... daca spun ca is basarabeni tot nu-i bine, ca nu exista asa popor. deocamdata Ro recunoaste granitele, are ambasada si consulat acolo si a pus vize de intrare pentru moldoveni. asa ca ei sunt un popr pana una alta. nu ne place, poate facem ceva, dar nu numai sa fim ironici pe un forum moldovenesc.

Adrenalina, moldovenii sunt cum sunt, adica "lasa-ma, sa te las" si sunt in continuare fraieriti de tovarasii de la putere. Pentru ca la putere au fost numai tovarasi. Nu le fac moldovenilor o vina din asta. 80% dintre romani au fost pacaliti in '90 de Tov. Iliescu et Co.

Eu tot timpul cand "atac" Moldova sau Republica Moldova, nu ma refer la oamenii care locuiesc acolo. Ma refer la punctul de vedere ofical si la conducerea "tarii".

moro;206215 said:
Trebuie de scris o carte. "Cel mai urit dintre basarabeni". Si de-l pus pe Voronin sa o citeasca cu de-a sila. Poate moare de scarba cand isi va citi prostiile!

Maestre, nu este o solutie. Presupun ca esti din Moldova. Daca erai din Romania stiai ca si tov. Iliescu a scris Revolutie si Reforma, Toamna diplomatica, etc, si tot nu i-a trecut.

dictionar;206214 said:
dixy, scrie mai bine pe romantica, in calitate de analist politic nu-tzi sta bine deloc...
dictionar, eu nu scriu in calitate de analist politic. Nu despre Moldova. Aici cand scriu ma implic emotional.
 
Si situatie stupida! Bratanii de peste prut ne fac pe noi "rusi si sovietici", astea din rusia ne poreclesc "rumana tagani"(tigani romani). Si noi sa stam sa le explicam unora ca nu suntem rusi si ca avem o provenenta romaneasca cu toate 9implicatiile istorice si altora tre sa le explici ca defapt tiganii si romii sunt chestii diferite...Si amiu cand zapacitul de voronin musca ca fiara pusa la colt se gasesc ...frati...sa ne invinuiasca nu stiu de ce si nustiu cum...Ba nenorocitilor daca vrem mai repede sa ajungem la situatia Romaniei Mari se trece la actiuni...pe cale diplomatica, politica, economica, culturala si nu la demagogie, de care da dovada Romania la moment....sa stai in centru Bucurestiului si sa faci obiectii este foaret lesne. Vino in Basrabi si ridica pliscul...sa vezi cum te apuca SIS/ul de fund sutoate masinaria represiva. Noi romanii din Basarabia practic supravetuim in marea de sovietism si slavism...actiuni Romanie si nu invective si demagogie...BAFTA fratinilor....
 
Hary12;206259 said:
Si situatie stupida! Bratanii de peste prut ne fac pe noi "rusi si sovietici", astea din rusia ne poreclesc "rumana tagani"(tigani romani). Si noi sa stam sa le explicam unora ca nu suntem rusi si ca avem o provenenta romaneasca cu toate 9implicatiile istorice si altora tre sa le explici ca defapt tiganii si romii sunt chestii diferite...Si amiu cand zapacitul de voronin musca ca fiara pusa la colt se gasesc ...frati...sa ne invinuiasca nu stiu de ce si nustiu cum...Ba nenorocitilor daca vrem mai repede sa ajungem la situatia Romaniei Mari se trece la actiuni...pe cale diplomatica, politica, economica, culturala si nu la demagogie, de care da dovada Romania la moment....sa stai in centru Bucurestiului si sa faci obiectii este foaret lesne. Vino in Basrabi si ridica pliscul...sa vezi cum te apuca SIS/ul de fund sutoate masinaria represiva. Noi romanii din Basarabia practic supravetuim in marea de sovietism si slavism...actiuni Romanie si nu invective si demagogie...BAFTA fratinilor....



Ai dreptate frate moldovean sa critici Romania. Asa este cum spui tu. Si totusi momentul este destul de oportun pentru o "unire". Se pare ca politicienii de la Bucuresti nu tin asa de mult la ideea de unire.
 
dictionar;206214 said:
intre popor si stat (ca teritoriu) exista diferenta. Gasesti definitiile intr-un manual simplu de istorie... dar ca sa nu cauti mult, poti gasi foarte usor acestea intr-un manual de Teorie generala a dreptului :)


dixy, scrie mai bine pe romantica, in calitate de analist politic nu-tzi sta bine deloc...
posibil dictionar, dar din cate stiu americanii is poprul american... nu iscolonisti englezi, spanioli, olandezi, etc... Canadienii is poprul canadian... eu nu vorbesc de etnie... asta ii altceva... dar despre popor. asa ca suteste-ma de teoriile de drept pe care sustii ca le cunosti asa de bine.
 
ft mult se vorbeste despre o unire-un vis al unilor care nu poate deveni realitate. Problema e ca chiar si eu care sunt roman, trebuie sa me gandesc, cati cetateni moldoveni doresc unirea. Problema in moldova nu este unirea, este romanofobia. De la 88 incoace vorbim ca suntem roamani si vorbim romaneste.Vorbim la chisinau, balti etc.... dar cati dintre acestia care cred ca prin demagogie au fost sa vada cati profesori de romana sunt in scolile aloligve, cati profesori de istorie vorbesc despre o identitate romaneasca in clasele alolingve. Problema e ca nici in RM nici in Ro nimeni nu are nevoie de unire.Avem nevoie de un stat care sa functioneze, pt aceasta este nevoie de a creste popolatia ruso, gagauzo, bulagrofona intr-un spirit romanesc si a face un al doilea stat romanesc, nu de a face demagogie si de a calcula care mai mult a exportat si importat in timpul crizei din RM( asa fratii nu fac). Traiasca cele 2 state romanesti MOLDOVA si ROMANİA!
 
PR Negru. Chirtoacă este asociat cu scandalul “Helsinki”

Cum era de aşteptat oamenii preşedintelui nu au putut rata o astfel de ocazie - crearea unei asocieri între Dorin Chirtoacă şi scandalul creat de excluderea “Comitetul Helsinki din Moldova” din “Federaţia Internaţională Helsinki” cu sediul la Vienna ca urmare a depistări unor “nereguli” de către o firmă independentă de audit.

Moldova Suverană publică vineri un material de PR negru evident, “Excludere absolută pentru Comitetul Helsinki din Moldova sau Cum a intrat Dorin Chirtoacă în politică”. Acest material îl citează pe preşedintele organizaţiei care spune că chipurile Chirtoacă s-a lansat în politică datorită Comitetului. Nu sunt părtinitorul lui Chirtoacă, sunt apolitic dar trebuie să lămurim cîteva lucruri. Poate că Chirtoacă a căpătat anumită experienţă în cadrul Comitetului datorită funcţiei de coordonator de proiect (monitorizarea alegerilor parlamentare) dar deţinînd această funcţie el nu avea acces la fondurile organizaţiei sau politica care era stabilită de conducere. Coordonatorul unui proiect este un angajat cu salariu fix stabilit de organul de conducere cu obligaţii execuţionale planificate pentru o anumită perioadă.

Folosirea în textul materialului a frazei “În aşa mod Dorin Chirtoacă s-a lansat în politică” este făcută intenţionat cu scopul sugestiei că Dorin s-a folosuit de acei bani lipsă, subiect al dezbaterilor referitor la acest scandal pentru a finanţa campania sa electorală. Numele lui Dorin Chirtoacă mai este folosit şi pe pe pagina unde este scris cu litere de-o şchioapă “Pentru corupţie, mită şi falsificare de rapoarte”.

Vom vedea care va fi răspunsul oficial al primarului, cel puţin în mod normal va exista o reacţie. Expuneţi-vă părerea pe marginea subiectului la rubrica “comentarii”.

Sursa: http://blog.gurau.md/2007/12/17/pr-negru-chirtoaca-este-asociat-cu-scandalul-helsinki/
 
adrenalina;206313 said:
posibil dictionar, dar din cate stiu americanii is poprul american... nu iscolonisti englezi, spanioli, olandezi, etc... Canadienii is poprul canadian... eu nu vorbesc de etnie... asta ii altceva... dar despre popor. asa ca suteste-ma de teoriile de drept pe care sustii ca le cunosti asa de bine.

chiar si in DEX vei vedea ce inseamna popor, ceea ce e scris la 1. in dex, e aproape de adevar, tinind cont de contextul in care-ai folosit cuvintul ''popor''. Vrei sa spui ca exista ''popor moldovean'' :rolleyes: ?

Daca te gindesti mai bine, vezi si singura care-i diferenta dintre poporul american si cel englez :)
 
nu spun ca exista. dar spun ca situatia existenta ii legitimeaza pe unii sa creada acest lucru si sa aiba argumente in favoarea acestui lucru.
 
romen;206320 said:
ft mult se vorbeste despre o unire-un vis al unilor care nu poate deveni realitate. Problema e ca chiar si eu care sunt roman, trebuie sa me gandesc, cati cetateni moldoveni doresc unirea. Problema in moldova nu este unirea, este romanofobia. De la 88 incoace vorbim ca suntem roamani si vorbim romaneste.Vorbim la chisinau, balti etc.... dar cati dintre acestia care cred ca prin demagogie au fost sa vada cati profesori de romana sunt in scolile aloligve, cati profesori de istorie vorbesc despre o identitate romaneasca in clasele alolingve. Problema e ca nici in RM nici in Ro nimeni nu are nevoie de unire.Avem nevoie de un stat care sa functioneze, pt aceasta este nevoie de a creste popolatia ruso, gagauzo, bulagrofona intr-un spirit romanesc si a face un al doilea stat romanesc, nu de a face demagogie si de a calcula care mai mult a exportat si importat in timpul crizei din RM( asa fratii nu fac). Traiasca cele 2 state romanesti MOLDOVA si ROMANİA!
Al doilea stat romanesc? Asta e o mare prostie... la urma urmei, daca Basarabia chiar vrea sa fie o alta tzara, e suficient si Republica Moldova (desi basarabenii ar trebui sa multumesca moldovenilor din Romania pentru ca nu au contestat denumirea, asa cum a facut Grecia cu Macedonia), dar chiar doua Romanii? Asta, frãtzicã. iese din tabele... Asa ceva nu exista, zãu... Atata, doar, nu mai spuneti ca vorbitzi alta limba, asta e tot ce va cer eu :-)
 
Oameni buni, eu propun să încetați să mai luați în serios vorbele lui Voronin, pentru că el este deja un cadavru ... politic ... iar cadavrele nu pot vorbi ... produc doar niște amintiri, sentimente ...
Continua-ți-vă viața în mod normal ... fiți veseli ... și totul va fi cât se poate de bățz!!! ;)
 
Andolino;206467 said:
Oameni buni, eu propun să încetați să mai luați în serios vorbele lui Voronin, pentru că el este deja un cadavru ... politic ... iar cadavrele nu pot vorbi ... produc doar niște amintiri, sentimente ...
Continua-ți-vă viața în mod normal ... fiți veseli ... și totul va fi cât se poate de bățz!!! ;)

Cum poate fi cadavru politic un personaj politic de prim plan care domina in sondajele organizate? Da, el ar putea sa devina cadavru politic daca opinia pubica ar fi convinsa despre non/valoarea respectivului...dar...cine so faca..?
 
Back
Top