Alegeri locale 2007

Cu cine veti vota la viitoarele alegeri locale?

  • Veaceslav Iordan (Partidul Comunist)

    Votes: 3 4.2%
  • Ion Mereuta (Partidul Umanist din Moldova)

    Votes: 0 0.0%
  • Leonid Bujor (Aliantei "Moldova Noastra")

    Votes: 2 2.8%
  • Vladimir Filat (Partidul Democrat)

    Votes: 14 19.7%
  • Dorin Chirtoaca (Partidul Liberal)

    Votes: 24 33.8%
  • Zinovia Zorin (Partidul Conservator)

    Votes: 0 0.0%
  • Alexandru Corduneanu (PPCD)

    Votes: 24 33.8%
  • Valentin Crilov (Patria-Rodina-Ravnopravie)

    Votes: 0 0.0%
  • Eduard Musuc (Partidul Social-Democrat)

    Votes: 2 2.8%
  • Corneliu Ciurea (Partidul Social-Liberal)

    Votes: 2 2.8%

  • Total voters
    71
  • Poll closed .
Mi-a placut emisiunea "In Profunzime" cu invitatii Vlad Filat si Dorin Chirtoaca. Emisiunea a fost incarcata de multa informatie utila pentru un telespectator, dar cu parerea de rau a avut o tenta electorala. Fiecare incerca sa cistige teren. Vlad Filat parea mai relaxat, asta nu e de bine, daca vrea astfel sa conduca primaria, atunci nu se profileaza schimbarea spre bine. Dorin Chirtoaca parea hotarit si gata de a intra in lupta. Cred ca de un astfel de primar avem nevoie!
 
aveti niste criterii de mori ca sa judecati.... daca ii relaxat nu ii bine, daca ii agitat ii bine. poate ascultati si ce vorbesc, ca nu strica...

noogen ai grija ca faci afirmatii aiurea fara sa le sustii... argumenteaza, demonstreaza sau taci.
 
hm, la sigur in turul 2 nu va trece Corduneanu. poate va fi iordan cu chirtoaca, ori braghish cine shtie.
este orikum o cursa a cvasi-anonimilor multsi nici nu shtiu cine candideaza shi din partea cui.
Iar campania electorala este cam seaca shi bizara. Panourile cu Iordan au umplut tot orashul, iar mesajul lui ar putea speria copiii "mergi cu el?" shi o fatsa zymbitoare si cu o privire blynda suna a ceva nu tocmai traditsional:) de altfel consilierii din primarie cynd au auzit ca Iordan va candida spuneau ca numai sa nu candideze idiotul asta:)
Corduneanu care vota intotdeauna cu comunishtii shi care sarea aprig in apararea initsiativelor comunishtilor, daca va aduna vreo 2 procente.
Chirtoaca este tanar shi promitsator, dar se shtie ca in spatele lui sta Ghimpu shi ca acesta de fapt ia deciziile. Orikum reotica europeana departe nu duce. Mai este shi o parere despre faptul ca daca trece in turul 2 multsi nu vor pleca la alegeri pentru ca Chirtoaca este un unionist declarat, iar Chishinaul nu tocmai este asha, dar e doar o parere.
Pavlicenco shi Ciurea poate or ajunge la vreun procent, deshi e putsin probabil, mai ales ca pe Ciurea multsi nu il shtiu.
 
E bine cunoscuta dragostea PD-istilor pentru Gender Doc, asa ca pentru dansii "baiesti destepti" se asociaza doar cu "lipsa de stereotipuri".
 
lui gr8dude,
ca urmare a pedepsei primite pentru postul #103
link-ul a fost pus ca o idee (paralela cu alegerile locale din Moldova) ... daca observati in josul paginei mizele pentru premierul Olmert, mizele pentru Royal si Sarkozy, sau cind exact va demisiona Wolfowitz.
 
Pentru Tineri, Pentru Libertate - Dorin Chirtoaca!

Dorin Chirtoaca este omul politic capabil sa ne schimbe nivelul de trai! Pina la urma poporul isi merita conducatorul si daca vom avea un pion comunist sau procomunist impresia celor din afara nu va fi alta decit orientarea spre rasarit, Uniunea Europeana e la opus. Propun sa alegem un primar tinar, un primar ce va crea un viitor sigur pentru Chisinau!
 
Re: Pentru Tineri, Pentru Libertate - Dorin Chirtoaca!

19 persoane??? ce au patit astia?...

19 persoane pretind postul de primar al capitalei

Chisinau, 4 mai /MOLDPRES/. Trei persoane si-au depus, in ultima zi, actele la Consiliul electoral de circumscriptie al municipiului Chisinau /CECMC/, pentru a fi inregistrati drept candidati la functia de primar general al capitalei in alegerile locale generale din 3 iunie curent, relateaza MOLDPRES.

Mihai Petrache a fost inaintat de Uniunea Centrista din Moldova. Din partea Partidului Legii si Dreptatii a depus actele Valentina Tapes, iar Mihai Roscovan - in calitate de candidat independent. In total, 19 persoane pretind postul de primar al municipului Chisinau.

Uniunea Centrista din Moldova, Partidul Legii si Dreptatii, precum si Miscarea social-politica "Actiunea Europeana", au depus listele candidatilor pentru functiile de consilieri municipali.

Candidaturile la functia de consilier in consiliile locale de nivelul doi si de primar al municipiului Chisinau au putut fi depuse pina la 4 mai anul curent. Inregistrarea candidatilor se va efectua pina la 11 mai 2007. Alegerile locale generale vor avea loc in R. Moldova la 3 iunie curent, noteaza MOLDPRES.
 
Re: Pentru Tineri, Pentru Libertate - Dorin Chirtoaca!

M-a facut sa rad programul lui Iordan...mai exact ultima parte:

V. Despre program

Este primul program al primarului general care se potriveşte municipiului, ce are nevoie de un gospodar bun.

Programul mă reprezintă pe mine şi pe cei care mă susţin: este sincer, se bazează pe fapte, nu pe vorbe, este realist şi chibzuit.

Programul este simplu, clar, concret, comprehensibil.

Adversarii mei politici vin cu pro¬puneri nerealiste, fără surse de finanţare. Programele dînşilor sînt foarte generale şi dificil de înţeles pentru omul de rînd. Dînşii vorbesc mult şi vor face puţin.

Diferenţa între mine şi adversarii mei politici este evidentă: eu sînt un gospodar bun, am experienţă şi ştiu ce vreau.

Sursa: Comunistul, Nr.18 (525) 4 mai 2007
 
Deja am obosit de tampenii de astea, in fiecare 3-4 apar aceleasi scenarii iar naivii iar viseaza la "tineri intelectuali". Candva a fost Valerii Matei, apoi Serebrean azi un alt individ hilar doreste sa creieze imaginea de "baietel intelegent".
De dansul nu imi pasa ca este oricum o persoana nesemnificativa, cu un grad de intelegenta destul de scazut si in plus instabil psihic. Ma enerveaza o categorie de populatie care doreste sa se pretinda intelectuala si in loc sa priveasca real lucrurile prefera niste debili mintal in loc de personalitati serioase. Asta este cea mai mare problema de azi a basarabenilor.

Nu avem nevoie de showmani, nu suntem la Surpize-surprize, suntem in lumea reala de aia nevoie de oameni cu caracter si experienta, cu un elementar simt al responsabilitatii.
 
militant , tote persoanele pe care le cunosti sunt mai mult sau mai putin instabili psihic.

Cred ca multi s-au inscris pentu asi face publicitate si este posibil ca cu vreo citeva zile inainde de votare sa iasa din cusa si sa indemne potentialii votanti sa voteze un anume candidat.
 
Buna, tuturor!

In sfarsit au intrat in polemica colegii nostri frontisti si colegii nostri indeterminati inca. intrucat a aparut aici numele meu, imi permit sa comentez si eu :)

deci, START!

cerutina;176188 said:
Un primar trebuie sa fie un om integru, care sa se preocupe de problemele cetatenilor. Cel mai onest dintre toti mi se pare Alexandru Corduneanu. Eu votez pentru el.

am inteles optiunea ta, numai ca te-as ruga sa imi zici te rog ce a facut dl corduneanu pana acum in calitate de vice-primar. nu stiu, dar ma intereseaza mult pentru a discuta obiectiv!

gr8dude;176191 said:
Astazi am fost spam'uit via telefon, m-a sunat o doamna sau domnisoara si m-a informat ca va avea loc o intilnire cu Filat maine, in ograda vecina.

La alegerile precedente, Chirtoaca a aratat ca poate acumula multe voturi, ceea ce a surprins multi dintre alegatori. Multi ar fi votat pentru el, dar nu au facut-o deoarece credeau ca nu are sanse serioase.

De ce acum sa fie altfel? S-au introdus '45 de candidati noi; diferenta e ca de data aceasta lumea stie ca Chirtoaca nu "nu are sanse serioase".

p.s. nu e un mesaj pro-Chirtoaca, de fapt sunt inca un alegator indecis. Poate calugarita pro-Filat ne poate spune ce bun (poate) face Filat?


(1) eu am o intrebare referitor la sunete...te-a deranjat? cu ce anume? aceste sunete sunt doar pentru a informa locuitorii despre intalnirea ce va avea loc.

(2) nu cred ca acum Chirtoaca ar avea mai multe sanse decat data trecuta :)
Arina;176194 said:
criteriul - sa fie frumos :))

iti place cum arata Vlad Filat? :love:

noogen;176195 said:
Filat si Corduneanu prezinta chiar doi candidati exact opusi ca esenta:
Filat - corupt, agramat, imoral, agresiv.

Corduneanu: intelegent, cinstit, principial, binevoitor, familist si un bun crestin.
Sa privim chiar si spoturile, imaginile. Acestea pot spune multe despre persoana candidatului.


ma scuzi te rog frumos, ne-am adunat aici nu sa ponegrim oamenii, ci sa argumentam. deci fii amabil si explica-te.


militant;176203 said:
Si unde ma rog sunt acei "tineri destepti"?
La Gender Doc?


gluma nereusita. :) esti penibil!



m_c_B;176356 said:
imbinarea de cuvinte: "sedinta consiliului municipal din 14 decembrie"
ar trebui sa fie folosita de contracandidatii "intelegentilor" , "cinstitilor", "binevoitorilor" corduneanu si iordan.
imi spui te rog mai detaliat.. nu cunosc despre sedinta acelui consiliu :)

Smile;176366 said:
pe site am votat cu Chirtoaca, pe restul nui prea cunosc..... iar ppcd shi pe comunistii no sai votez niciodata............


ce te-a facut sa-l alegi pe Chirtoaca?


bionstyle;176369 said:
Mi-a placut emisiunea "In Profunzime" cu invitatii Vlad Filat si Dorin Chirtoaca. Emisiunea a fost incarcata de multa informatie utila pentru un telespectator, dar cu parerea de rau a avut o tenta electorala. Fiecare incerca sa cistige teren. Vlad Filat parea mai relaxat, asta nu e de bine, daca vrea astfel sa conduca primaria, atunci nu se profileaza schimbarea spre bine. Dorin Chirtoaca parea hotarit si gata de a intra in lupta. Cred ca de un astfel de primar avem nevoie!
:) cam ce ar trebui sa faca Filat ca sa iti para demn de a fi primar? sa il atace pe Chirtoaca? :)


bigsister;176476 said:
Iar campania electorala este cam seaca shi bizara.
ce ai in vedere prin 'seaca' si 'bizara'? :)

militant;176595 said:
E bine cunoscuta dragostea PD-istilor pentru Gender Doc, asa ca pentru dansii "baiesti destepti" se asociaza doar cu "lipsa de stereotipuri".


bine este cunoscuta de catre cine? adeptii ppcd care doar cu asta se si ocupa?atatca fara argumentari? :) mi-a rade, militant!


Libertate;176783 said:
Dorin Chirtoaca este omul politic capabil sa ne schimbe nivelul de trai! Pina la urma poporul isi merita conducatorul si daca vom avea un pion comunist sau procomunist impresia celor din afara nu va fi alta decit orientarea spre rasarit, Uniunea Europeana e la opus. Propun sa alegem un primar tinar, un primar ce va crea un viitor sigur pentru Chisinau!

vreau sa imi expun parerea ref la Chirtoaca odata si odata. Dorin este tanar, probabil promitator. insa consider ca Chisinaul are nevoie de un primar care stie nu doar sa vorbeasca mai multe limbi, ci sa aiba experienta manageriala, sa fie interesat in rezolvarea problemelor orasului ceea ce nu necesita mari eforturi, doar vointa si dorinta acelui ce va fi ales. un primar care se va gandi la cetateni, nu la umplerea buzunarului sau.

linar;176944 said:
19 persoane??? ce au patit astia?...

eu nu ma mir. in loc sa dezvlotam cateva orientari politice, noi avem 19 candidati. unde s-a mai vazut asa ceva?

linar;176952 said:
M-a facut sa rad programul lui Iordan...mai exact ultima parte:

da ce te miri, linar? e vorba unui 'gospodar' :urlet:


ce sa va zic scumpii mei... :) vom vedea :)
 
Re: Pentru Tineri, Pentru Libertate - Dorin Chirtoaca!

Libertate;176783 said:
Dorin Chirtoaca este omul politic capabil sa ne schimbe nivelul de trai!

Sa inteleg ca asta e o gluma.
 
Re: Pentru Tineri, Pentru Libertate - Dorin Chirtoaca!

calugarita;177075 said:
am impresia ca nu ca e gluma, e batjocura :)

Lasa impresiile si incearca sa fii obiectiv.Asta e realitatea.
 
Avem cativa candidati care vor imparti voturile:
Iordan, Chirtoaca, Corduneanu, Braghis si poate Filat.
Nu vreau sa-l discut pe Iordan, imi e antipatica ideea doar de a-l avea in lista de pretendenti.
Despre Corduneanu
Ieri am fost martor a unei scene interesante, din posta unui om au fost extrase niste ziare cu prospecte electorale ale PPCD-ului. Pai omul numai a vazut inima desenata pe ele ca le-a si rupt. Cred ca marsul celor doua partide, PC si PPSD atit in parlament cat si in primarie i-a dezgustat pe multi si pe mult timp de ai vota emisarii. Parerea mea, Corduneanu nu are sanse de a iesi in turul doi.

Despre Chirtoaca
A mai spus cineva ca am fost uimiti la alegerile precedente cand Chirtoaca a acumulat mai multe voturi decat se asteptau multi. Daca va alege strategia corecta, mai bine zis, aliatii corect - atunci cei ce rup ziarile PPCD-ului vor fi al lui. Cred ca are sanse bune de a iesi in turul 2.

Despre Filat
Imi este total necunoscut acest om si multor altora. N-are sanse de a trece in turul 2.

Despre Braghis
Poate asta va fi acel care va incurca cartile lui Chirtoaca si care va juca de fapt impotriva lui, furindu-i din voturi. Asta as spune ca are si el sanse de a nimeri in turul 2.

Deci parerea mea e sa-l votam pe Chirtoaca.
Si nu-mi spuneti ca e tinar si nu e gospodar - problemele municipiului cat si a republicii nu constau in a gasi un gospodar ci a gasi o echipa care ar taia in viu, ar taia in sistema "cumatrismului".

Eu votez de buna seama nu gospodarul ci corectitudenea
Eu votez Chirtoaca
 
Black;177132 said:
Despre Chirtoaca
Cred ca are sanse bune de a iesi in turul 2.

nu sunt de aceeasi parere...Chirtoaca a avut sanse mult mai mari in 2005..pentru ca pe vremea aia era un "know how"..un baiat tanar..fara trecut politic patat......acum..e unul din cei 19...
a facut mici schimbari in programul din 2005....timp de 2 ani...a fost mai mult decat pasiv si oamenii au uitat de el...acum vor concura persoane mai puternice si mai cu experienta decat el...Filat, Braghis...

Daca e sa fac o comparatie dintre Ciurea si Chirtoaca...pot sa zic ca Ciurea e mult mai descatusat si mai deschis decat PL-istu' ..dar sunt inca verzi deopotriva

Vedem cum vor evolua lucrurile...
 
Back
Top