Alegeri locale 2007

Cu cine veti vota la viitoarele alegeri locale?

  • Veaceslav Iordan (Partidul Comunist)

    Votes: 3 4.2%
  • Ion Mereuta (Partidul Umanist din Moldova)

    Votes: 0 0.0%
  • Leonid Bujor (Aliantei "Moldova Noastra")

    Votes: 2 2.8%
  • Vladimir Filat (Partidul Democrat)

    Votes: 14 19.7%
  • Dorin Chirtoaca (Partidul Liberal)

    Votes: 24 33.8%
  • Zinovia Zorin (Partidul Conservator)

    Votes: 0 0.0%
  • Alexandru Corduneanu (PPCD)

    Votes: 24 33.8%
  • Valentin Crilov (Patria-Rodina-Ravnopravie)

    Votes: 0 0.0%
  • Eduard Musuc (Partidul Social-Democrat)

    Votes: 2 2.8%
  • Corneliu Ciurea (Partidul Social-Liberal)

    Votes: 2 2.8%

  • Total voters
    71
  • Poll closed .
landser;177119 said:
calugarita;177075 said:
am impresia ca nu ca e gluma, e batjocura :)

Lasa impresiile si incearca sa fii obiectiv.Asta e realitatea.

eu sunt de gen feminin daca ceva :)

Black;177132 said:
Despre Filat
Imi este total necunoscut acest om si multor altora. N-are sanse de a trece in turul 2.

Deci parerea mea e sa-l votam pe Chirtoaca.
Si nu-mi spuneti ca e tinar si nu e gospodar - problemele municipiului cat si a republicii nu constau in a gasi un gospodar ci a gasi o echipa care ar taia in viu, ar taia in sistema "cumatrismului".

Eu votez de buna seama nu gospodarul ci corectitudenea
Eu votez Chirtoaca

care echipa? ce imi poti zice despre echipa Partidulului Liberal? daca discutam hai sa vorbim serios... sa alegem criteriile sa dezbatem fiecare candidat... da asa... haideti sa incep si eu sa il laud pe Filat neaducand argumentele pe care ma bazez... ce gospodar? care cumatrisme? omul care va fi la primarie trebuies sa stie cum sa gereze echipa de consilieri, trebuie sa stie CUM sa rezolve problemele orasului care sunt, de altfel, rezolvabile.El trebuie sa aiba experienta in dirijarea proceselor, oamenilor, etc. cum iti inchipui tu draga ca Dorin abia iesind de pe bancile nenumaratelor facultati sa-ti conduca orasul?
"2001–2002 — redactor al emisiunii “Surprize Surprize”, TVR 1, România;2002–2003 — redactor-şef al emisiunii “Surprize Surprize”;2003–2005 — coordonator de proiecte, Comitetul Helsinki pentru Drepturile Omului din Moldova"

imi spui si mie te rog cum ar putea un fost redactor de emisiuni sa conduca un oras?


referitor la Filat. stim foarte bine ca este si o nuanta ce tine de notorietatea lui. insa acest fapt nu reduce capacitatile dlui de manager bun. un om care este capabil sa faca multe Chisinau.

linar;177147 said:
nu sunt de aceeasi parere...Chirtoaca a avut sanse mult mai mari in 2005..pentru ca pe vremea aia era un "know how"..un baiat tanar..fara trecut politic patat......acum..e unul din cei 19...
a facut mici schimbari in programul din 2005....timp de 2 ani...a fost mai mult decat pasiv si oamenii au uitat de el...acum vor concura persoane mai puternice si mai cu experienta decat el...Filat, Braghis...

Daca e sa fac o comparatie dintre Ciurea si Chirtoaca...pot sa zic ca Ciurea e mult mai descatusat si mai deschis decat PL-istu' ..dar sunt inca verzi deopotriva

Vedem cum vor evolua lucrurile...
sunt de acord cu ceea ce zice linar.. totalmente...
 
Black;177132 said:
Despre Corduneanu
Ieri am fost martor a unei scene interesante, din posta unui om au fost extrase niste ziare cu prospecte electorale ale PPCD-ului. Pai omul numai a vazut inima desenata pe ele ca le-a si rupt. Cred ca marsul celor doua partide, PC si PPSD atit in parlament cat si in primarie i-a dezgustat pe multi si pe mult timp de ai vota emisarii. Parerea mea, Corduneanu nu are sanse de a iesi in turul doi.

Din sondaje se vede ca PPCD nu a pierdut nimic din simpatiile electoratului, in plus detine, spre deosebire de restul concurentilor, parghii admnistrative si mijloace mass-media, iar fara acestea nimeni nu are ce face in alegeri.
Diminuarea imaginii negative pe care o avea inainte de 2005 va permite atragerea a multor votanti din tagma celor "nehotariti", ceea ce nu a reusit niciodata sa faca pana acum.
Cred totusi ca principalii concurenti pentru primarie sunt Filat si Corduneanu, deoarece doar ei au posibilitatea sa ajunga in turul doi. Iordan desigur va ajunge in turul doi, insa putin probabil sa acumuleze majoritatea in al doilea scrutin.
Maximul cat va primi Iordan este 40-45 % (poate chiar mai putin) si aceste voturi sunt media pe care deobicei le obtine in oras.

Chirtoaca in general nu merita sa fie analizat, acest fapt il marturisesc chiar si sociologii de la IMAS. A se vedea ultimul barometru de opinii, Chirtoaca nici nu figureaza ackolo.
In 2005 chiar de ar fi obtinut 100% acest lucru nu ar insemna nimic, simpatizantii lui Chirtoaca reprezinta un numar microscopic care pur si simplu nu plecase la odihna, spre deosebire de restul electoratului care era plecat la munte, la mare, la tara...
De adata aceasta m-as mira dak va trece de 2%
 
calugarita;177170 said:
la ce sondaj te referi cand vorbesti de mentinerea pozitiilor dlui Corduneanu, draga militant? :)

Toate.
Conform dinamicii evidentiateIMAS simpatiilor exprimate fata de PPCD in primele luni dupa aprilie 2005 raitingul partidului scazuse nesimtitor, revenind la pozitia initiala.
Daca e sa luam rezultatele Gallup PPCD a crescut de mult paroximativ de doua ori. Din cate cunosc si cei de la PD, cifra exacta este un secret, asa precum este secreta si procentajul lor.

Intrati pe pagina IMAS-ului si IPP si analizati dinamica, veti vedea ca schimbari esential nu au avut loc.
Daca e sa vorbim de senzatiile unora ca exista o atitudine negativa fata de un partid as vrea sa precizez ca aceste perceptii sunt cauzate de retelele de relatii ai fiecarui individ. In jurul unora se afla cei care urasc PPCD sau PCRM, in alte cercuri iubesc PPCD si urasc AMN.
Fiecare din voi reprezinta opinia strict a unui cerc limitat de indivizi, pentru a cunoaste starea generala e nevoie de ceva studii mai aprofundate care pot fi facute doar de niste sociologi.
 
sunt de acord cu tine ref la o analiza mai profunda, insa hai sa fim seriosi, draga, stii prea bine care e situatia reala a PPCD-ului :)
 
militant;177165 said:
Chirtoaca in general nu merita sa fie analizat, acest fapt il marturisesc chiar si sociologii de la IMAS. A se vedea ultimul barometru de opinii, Chirtoaca nici nu figureaza ackolo.
In 2005 chiar de ar fi obtinut 100% acest lucru nu ar insemna nimic, simpatizantii lui Chirtoaca reprezinta un numar microscopic care pur si simplu nu plecase la odihna, spre deosebire de restul electoratului care era plecat la munte, la mare, la tara...
De adata aceasta m-as mira dak va trece de 2%
Ei bine (militant), as vrea sa analizez rezultatele precedente IMAS si nu doar. Chiar asa de naivi sa fim, incit sa le credem! Te-ai intrebat oare de ce a aparut sondajul chiar inaintea alegerilor, sau de ce in Topul celor 50 de oameni influenti din Moldova figureauza sub numarul 10 V.Iordan care la acea data fiind vice-primar il devansa cu 17 pozitii, iar V.Filat se cocosa frumos la mijlocul clasamentului. Am ramas uimit... dar este clar imaginea se face prin toate pirgihiile existente si dintr-o persoana incapabila si necunoscuta poti face un candidat puternic pentru D.Chirtoaca.
 
Libertate;177219 said:
Ei bine (militant), as vrea sa analizez rezultatele precedente IMAS si nu doar. Chiar asa de naivi sa fim, incit sa le credem! Te-ai intrebat oare de ce a aparut sondajul chiar inaintea alegerilor, sau de ce in Topul celor 50 de oameni influenti din Moldova figureauza sub numarul 10 V.Iordan care la acea data fiind vice-primar il devansa cu 17 pozitii, iar V.Filat se cocosa frumos la mijlocul clasamentului. Am ramas uimit... dar este clar imaginea se face prin toate pirgihiile existente si dintr-o persoana incapabila si necunoscuta poti face un candidat puternic pentru D.Chirtoaca.

Nu exista inca nici un motiv pentru care cineva ar contesta sondajele, uno. Exista o anumita periodicitate a sondajelor, la IMAS e de doua ori pe luna, in plus e si firesc sa se faca in ajunul alegerilor.
VIP MAGAZIN este o revista de promovare si nu reflecta nici un fel de realitate, cine doreste sa fie mai sus nu trebuie decat sa plateasca o suma frumusica "pentru promovare". E o afacere destul de interesanta si profitabila.

Prea mult se atrage atentie la publicitate, putin cunosc ca majoritatea voturilor sunt obtinute pe alte cai decat "opinia publica" . Aceste cai pot fi administrative, informationale, cercurile de afaceri, in fine acei care vor numara voturile :).
Cel care crede ca un candidat castiga doar datorita unor actiuni de PR este destul de naiv.
Pentru a prevedea rezultatele tre sa faci calculul resurselor si mijloacelor de care dispune fiecare concurent, atunci vei vedea care ce sanse are.
 
Libertate;177219 said:
Te-ai intrebat oare de ce a aparut sondajul chiar inaintea alegerilor, sau de ce in Topul celor 50 de oameni influenti din Moldova figureauza sub numarul 10 V.Iordan care la acea data fiind vice-primar il devansa cu 17 pozitii, iar V.Filat se cocosa frumos la mijlocul clasamentului. Am ramas uimit... dar este clar imaginea se face prin toate pirgihiile existente si dintr-o persoana incapabila si necunoscuta poti face un candidat puternic pentru D.Chirtoaca.

libertate, scumpule... despre ce capacitati putem vorbi cand ne referim la Dorin? despre cunoasterea a 2 limbi si redactarea emisiunilor? spune-mi ce are de a face asta cu conducerea unui oras unde problemele in ultimii 15 ani au crescut?
orasul nostru poate fi dezvoltat cat ai clipi din ochi daca alegem un om ce este CAPABIL sa il dirijeze. sa influenteze. sa negocieze.

militant;177230 said:
Nu exista inca nici un motiv pentru care cineva ar contesta sondajele, uno. Exista o anumita periodicitate a sondajelor, la IMAS e de doua ori pe luna, in plus e si firesc sa se faca in ajunul alegerilor.
VIP MAGAZIN este o revista de promovare si nu reflecta nici un fel de realitate, cine doreste sa fie mai sus nu trebuie decat sa plateasca o suma frumusica "pentru promovare". E o afacere destul de interesanta si profitabila.

ref la vip magazin sunt de acord... !!!
 
Campania Electorala Locala 2007, Chisinau

Personal, nu sunt din Chisinau şi chiar mi-a atras atentia Campania Electorala din aceasta toamna, şi personal, multstimatul tovarăş candidat Veaceslav Iordan... O astfel de campanie de publicitate politica nu cred ca s-a mai vazute pe meleagurile mioritice (poate k peste prut a fost şi aşa ceva). Imense bannere publicitare din centrul oraşului pînă-n suburbii, mii de foi electorale cu slogane in stil viva sau berea chisinau, un website propriu si bannere pe alte pagini web...Nici Voronin n-a avut aşa ceva. Cică site-ul lui Iordan are o versiune in romana si rusa, dar nu e prezent venerabila limba moldoveneasca, pacat ! E prezentat ca un om cu capacităţi deosebite din toate punctele de vedere, ca un primar original şi european. Indoielnic... Vazindu-l de mai multe ori la TV, cind inca avea postul de Interimar, mi s-a parut chiar fascinante posibilitatile oratorice "extraordinare" ale dinsului. Publicitatea electorală TV mi s-a părut si mai interesanta... Tot clipul acest om arata cu energie ceva si nu spune nimic. Totusi, nu din hărnicie, ci, cred că din talentul oratoric evocat mai sus, cam nu vrea sa sperie potentialii alegatori cu un eventual Democrit sau Cicero.
Cantariti bine lucrurile si nu va luati după trucurile comuniste ieftine.
Exact ce ne trebuie sa facem...
 
Re: Campania Electorala Locala 2007, Chisinau

Am fost martor la multe originalitati in viata mea, dar la o campanie electorala "a la Iordan", nici ca am visat. Manusa ROSIE le-a intrecut pe toate, chiar si pe cea privire de pe afise :) Astept cu sufletul la gura sa apara si celelalte "inovatii electorale" de a oamenilor Mariei Sale. Astept, pentru ca imi place la nebunie sa vad cat de originale pot fi unele minti (rosii :)
 
Re: Campania Electorala Locala 2007, Chisinau

cine intr-adevar se indoieste de ceea ce au zis mai sus myajia si nuktar va indemne sa priviti spoturile de mai jos...

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=R4LTQkat_rE&mode=related&search=[/YOUTUBE]

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=DVvZKCf3PTE&mode=related&search=[/YOUTUBE]

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=rWH4X3HYhsQ&mode=related&search=[/YOUTUBE]
 
Ca sa nu va jignesc, la primul tur votez FILAT, dar la al doilea tur votez pe cel mai bun, votez ALEXANDRU CORDUNEANU, simplu...
 
bai hai sa analizam programele celor doi si dupa aia sa spunem care ii mai bun. oricum din punctul meu de vedere Iordan sau Corduneanu ii tot acolo. oricum castiga comunistii.

ps: militant, dupa ultimul sondaj pr aprilie PPCD nu sta chiar asa de bine cum spui, iar faptul ca tu presupui ca aia indecisi vor vota pt PPCD este un mare bullshit.
 
Va recomand sa treceti prin lista de clipuri de pe play.md, reportaje efectuate de Petru Terguta.

Sunt multe lucruri interesante, veti gasi citeva reportaje despre
  • PPCD - se discuta propunerea de a intrerupe transmisiunile in direct a sedintelor parlamentarilor; promovata de PPCD si PCRM
  • Iordan, este si un reportaj scurt in care vedem cite ceva despre dinsul


Ratingul PPCD (in lista mea), dupa cele vazute, a scazut. Nu l-am vazut pe Corduneanu in actiune, decit in spotul lui cu stejarul, care mi-a amintit de acest desen animat (-;

Oameni buni, cine stie unde pot gasi emisiunea 'In profunzime' cu Filat & Chirtoaca? As vrea sa vad cum se descurca fiecare din ei in dialoguri.

Inca ceva, am facut o descoperire pentru mine, pe care o impart cu voi - in fiecare luni la 2215 la Pro TV vor fi emisiuni despre fiecare candidat; cred ca vor fi interesante. Daca cineva din voi ar putea sa le inscrie, ar fi bine (altfel in memorie vor ramine doar impresiile despre ultimul candidat prezentat).
 
Re: Campania Electorala Locala 2007, Chisinau

calugarita;177319 said:
[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=R4LTQkat_rE&mode=related&search=[/YOUTUBE]

M-o dat gata fraza lui Voronin cu "shi asta-i insula?!"...
 
Daaa... Clipul de mai sus, adica cu "Iordan cel Groaznic", e tare.

Revenim la inconfundabila campanie a lui Iordan.

Stiti, cate o data stau si ma gandesc ca astia care ii fac Campania isi bat joc de Iordan chiar pe banii lui. Ca tre' sa fii nu stiu cat de Iordan, ca sa nu te vezi dintr-o parte ce "cloun" electoral apari in spatiu basarabean.
 
Draga adrenaliana,
uneori logica intrece realitatea, oricum cred ca gandesti ca Angela Merkel, doar esti femeie. Trebuie sa analizam si biografia candidatilor, chiar viata familiala, doar noi suntem copiii Chisinaului!
Cat priveste sondajele: exista o diferenta (chiar si de denumire) intre sondajele IMAS si sondajele Galup.
 
ca tu esti un misogin pe mine nu ma afecteaza... ca esti nesimtit nici atata... doar ca exista o realitate clara... oricat ati vrea voi sa ne aburiti ca mai contati in ochii alegatorilor, va inselati amarnic... si daca o sa iesiti cumva altfel decat spun sondajele, nu o sa fie pentru ca meritati, ci pentru ca v-ati infratit cu cine trebuia la moment si ati tradat toate principiile cu care v-ati laudat la un moment dat. sunteti niste curve politice in frunte cu mai marele vostru care grohaie in rand cu ceilalti in caricatura de Parlament a RM.
 
Back
Top