Alegeri locale 2007

Cu cine veti vota la viitoarele alegeri locale?

  • Veaceslav Iordan (Partidul Comunist)

    Votes: 3 4.2%
  • Ion Mereuta (Partidul Umanist din Moldova)

    Votes: 0 0.0%
  • Leonid Bujor (Aliantei "Moldova Noastra")

    Votes: 2 2.8%
  • Vladimir Filat (Partidul Democrat)

    Votes: 14 19.7%
  • Dorin Chirtoaca (Partidul Liberal)

    Votes: 24 33.8%
  • Zinovia Zorin (Partidul Conservator)

    Votes: 0 0.0%
  • Alexandru Corduneanu (PPCD)

    Votes: 24 33.8%
  • Valentin Crilov (Patria-Rodina-Ravnopravie)

    Votes: 0 0.0%
  • Eduard Musuc (Partidul Social-Democrat)

    Votes: 2 2.8%
  • Corneliu Ciurea (Partidul Social-Liberal)

    Votes: 2 2.8%

  • Total voters
    71
  • Poll closed .
lucic, sondajul tau de opinie e o gogomanie cat tine de mare... Chirtoaca 70% din simpatizantzi? sa-tzi face cruce nu, alta... Iordan - 2%? ei, Filat, mai merge... asta unde? in sediul partidului PPCD a fost facut sondajul?
 
khama;178187 said:
lucic, sondajul tau de opinie e o gogomanie cat tine de mare... Chirtoaca 70% din simpatizantzi? sa-tzi face cruce nu, alta... Iordan - 2%? ei, Filat, mai merge... asta unde? in sediul partidului PPCD a fost facut sondajul?

Ce are Partidul Liberal cu PPCD? Sondajul a fost facut in sediul PDM-ului, si-au dat seama ca Filat n-are nici o sansa si l-au votat pe Chirtoaca. Mai e o oarecare opozitie la PDM fata de Chirtoaca - 18%.

http://www.unimedia.md/index.php?mod=home&hmod=static&id=2
 
Draga lucic. Vreau sa-tsi spun ca atunci cind o sa ajungi shi tu makar ka Filat, ( vorbesk despre pozitia in societate din toate punctele de vedere social politic si economic) o sa poti sa-l critici. Acum insa continua sa morsoci mucii si da din coate...
 
Democracy;178198 said:
Draga lucic. Vreau sa-tsi spun ca atunci cind o sa ajungi shi tu makar ka Filat, ( vorbesk despre pozitia in societate din toate punctele de vedere social politic si economic) o sa poti sa-l critici. Acum insa continua sa morsoci mucii si da din coate...

ca sa potzi critica pe cineva, este strict necesar sa fii in pozitzia lui?
 
Democracy;178198 said:
Draga lucic. Vreau sa-tsi spun ca atunci cind o sa ajungi shi tu makar ka Filat, ( vorbesk despre pozitia in societate din toate punctele de vedere social politic si economic) o sa poti sa-l critici. Acum insa continua sa morsoci mucii si da din coate...

Deci sa inteleg ca ai ajuns ca Filat (precizeaza te rog - la afeceri, coruptie sau autoritate) de-ti permiti sa fii un 'expert'.
In situatia asta numai Snegur si Lucinski pot sa-l critice pe Voronin, doar numai ei au fost presedinti ai RM.
Si tu esti tare, 'anti-imperialistule UE'!
 
Multumesc pentru complemente. Nu groparu. Eu doar am vrut sa-i spun lui lucic ca el este mai mult invidios. Sarmanul nu a realizat nimic da vrea sa-i faca pe totsi escroci.
 
lucic, am inteles ca Gigi ii modelul tau in viata, dar nu trebuie sa ne reamintesti de el in fiecare post... noi tinem minte asta :D

cat despre delirurile tale si conspiratiile tale ia-te de mana cu Radu, faceti o echipa superba.

rigel, ii o tara libera unde putem s aspunem ce vrem sau fiind PPCD-ist o sa pui securitatea pe noi ca am ondraznit sa spunem ceva? :D
 
adrenalina;178221 said:
lucic, am inteles ca Gigi ii modelul tau in viata, dar nu trebuie sa ne reamintesti de el in fiecare post... noi tinem minte asta :D

cat despre delirurile tale si conspiratiile tale ia-te de mana cu Radu, faceti o echipa superba.

rigel, ii o tara libera unde putem s aspunem ce vrem sau fiind PPCD-ist o sa pui securitatea pe noi ca am ondraznit sa spunem ceva? :D


Minciunica, minciunica, si restul PDM, faceti un birou politic al partidului si ajungeti la un punct de vedere comun caci chiar cred ca sunteti dezbinati:
a. una zice ca eu delirez si cred in conspiratii, iar altul afirma ca Filat are probleme cu presa conspirationista sau ca Sarkozy a castigat datorita serviciilor secrete
b. una zice ca ii o tara libera, iar altul ca ti-ai gasit RM - tara libera
c. una zice ca poti vorbi, iar altul ca trebuie sa ai statut
d. una zice ca Romania este model, iar altul - ca UE este imperiu

Mai ramane sa zica una ca Chirtoaca este bun, iar altul - ca Braghis este bun.

Va comportati ca la gradinita, daca nu va convine faceti afirmatii gen 'ba pe a matii...', nu este frumos sa arati cu degetul si sa raspunzi inapoi. 7 ani de acasa...
Chiar nu puteti purta o dezbatere fara minciuneli?
 
Doamne fereste! eu nu inteleg, adrenalina, noi aici urlam tare pe cine sa votam sau dezbatem ofertele electorale? putin ma intereseaza ce partide de care useri sunt reprezentati, insa as fi vrut, personal, sa discut normal, nu sa aud agitatie tampita, neargumentata, ieftina!

lucic, am impresia ca multstimatul Chirtoaca nu ti-a explicat cum anume sa-l promovezi si sustii. pe forumuri nu se face agitatie, ci se discuta si se dezbate.

noi nu vorbim despre trecuturi, noi discutam pe cine sa alegem din astia pe care ii avem. se alege oferta, programul. vezi putina diferenta?


lucic;178073 said:
Codul moral politic? Nu, sustinatorii lui Filat trebuiau sa iasa in fata si sa afirme adevarul despre el - ce a facut intre 1998-1999, care i-au fost afacerile in Romania si apoi sa exprime programul electoral - sa fie intr-o ordine cronologica.
Da nu sa se ascunda dupa deget, ba ca nu-i adevarat, ba ca-i adevarat dar se este de inteles, ba ca-i alba, ba ca-i neagra, ba se inmultesc, ba se raresc.

Electoratul trebuie sa aleaga in cunostinta de cauza, deci fiti cinstiti si totul va fi bine. Dezbaterea trebuie sa fie deschisa!

tu esti sanatos zicand asa ceva? trezeste-te putin sa vezi ce vorbesti. ce adevar ? tu iti dai seama ce vorbesti?poate mai vrei sa spui ca fiecare membru de partid este la curent cu viata liderilor sai? asta e UNU.
DOI. repet. se aleg propunerile, nu persoanele. persoanele se analizaeaza dupa anumite criterii si daca ai pronit sa-l ponegresti pe Filat, declara-ti criteriile. nu, ai preferat sa insiri prostioare de pe net si cuvinte evazive.



lucic;178041 said:
In fine, decat ati cheltui bani pentru lustruirea imaginii lui Filat, mai bine ati inainta un alt candidat. Stricati degeaba hartia pentru afise si fluturasi, pacat de paduri...

auzi, lustruire a imaginii? te faci de ras cu asa declaratii. poate imi spui si mie cum s-ar desfasura o campanie electorala fara imagine?

lucic;178024 said:
Sa citim presa din Romania (este un articol mai vechi, deci nu aparut acum inainte de alegeri) http://www.ziua.ro/mail.php?id=25378&data=1999-05-23&ziua=8ca29dccbc2b90e865c06f3f47850629

si ce ii bagi pe toti in context? (-; mai, da te faci de rasul curcilor cu asa tactici.. imi explici si mie te rog frumos ce are acum Sturza, Arapu si Diacov cu tema noastra? cu alegerile locale 2007?

lucic;178038 said:
Si inca ceva, un om politic care se respecta nu plateste presa pentru a-si lustrui imaginea sau presa sa-i publice dezmintiri la comanda. Mass-media este a 4-a putere in stat.
((((((((((((((((-: nu mai pot. am citit ierice ai scris, recitesc azi si imi dau seama ca nu mai pot. de ras. nu, tu reciteste ce ai scris. un om politic care se respecta nu plateste presa pentru a-si lustrui imaginea. da presa noastra daca ii asa impartiala si curata de ce ia bani de la politicieni? aa? imi spui si mie care politician nu a platit presei? si imi zici cum vine ca mass-media in RM ii a 4-a putere in stat?

lucic;178011 said:
Nu votati Filat!
Va fi primar inca tînăr, dar deja compronis!
Schimbarea spre 'privatizare' de la Filat vine!

cu ce e compormis? imi raspunzi daca ai ce raspunde, da?

lucic;177963 said:
Depinde de unde are posibilitatile financiare.

de unde are posibilitati financiare? mai, lucic, mai, calmeaza-ti nervii, nu se restabilesc, din cate stii. omul a lucrat si a facut bani. a lucrat in Ro, a facut efort si a reusit. acum vine cu o oferta clara si concreta. intelegi ce vreau sa zic?

:-)

m_c_B;177912 said:
are cineva in program cifre si promisiunea ca daca va castiga si nu va face
ceea ce a promis va sa suporta consecintele ?

ce vrei sa zici cu asta?

PAULA_R838;177919 said:
E Timpul Sa Votam Un Primar Al Chisinauenilor, Ca Demultisor Nu Am Avut Primar( De La Urecheanu), Si Sa Nu Lasam Babaritul Si Mosnegaritul Sa Voteze Comunistii, Ca Astia Ne Duc De Rapa, Ci Sa Mergem La Vot Si Sa Alegem Persoana Care Merita Acest Post.

DE ACORD!!!!!

Arina;177929 said:
da' publicitatea care o fac multi dintre membrii noi (dar si unii vechi) e permisa pe forum?

asta e si faza, ca noi dezbatem da nu urlam ca nebunii pentru cine sa votam, pentru asta este poll si voteaza fiecare cum vrea.

rigel;177941 said:
Stimabila,
suna foarte frumos, dar prin mesagele postate de dumneavoastra "miroase" a Pro-Filat.
Cat priveste apartententa dumneavoastra la Romania: sunt sigur ca v-ati nascut si ati crescut in Basarabia (expresiile utilizate si greselile de exprimare denota acest fapt). Totodata nu cred ca ati renuntat la cetatenia Republicii Moldova. Credeti-ma, am stat mai mult de 10 ani in Romania (exista diferente intre Iasi si Chisinau, deci nu puteti fi nici chiar din Moldova de peste Prut).
Concluzia, este marsav sa va ascundeti in spatele neutralitatii, sustinand totusi un candidat, si sa afirmati diferite povesti despre spiritul nobil ce va caracterizeaza. Ne vom purta de grija si fara coruptul Filat.
mai omule. daca nu stii userul dat, ce te dai cu parerea in asa forma marsava?

rigel;177945 said:
Din pacate nu puteti sa purtati o dezbatere fara sa aduceti afronturi si sa atacati persoana, si nu ideile care le promoveaza.
da tu poti purta o dezbatere? intrebarea e daca stii ce insemana o dezbatere?

rigel;177897 said:
Eu am o problema, din pacate nu o sa-mi tin promisiunea. Conform celor publicate despre Filat - o sa votez la turul intai Dorin Chirtoaca, iar la turul doi - Alexandru Corduneanu.
vrei sa pari original prin votul tau? :jump:


VOTAT;177879 said:
Judecind dupa reactiile oamenilor, observ ca de o mare simpatie se bucura D.Chirtoaca si consider ca aceste alegeri vor reprezenta cotitura decisiva a orasului Chisinau, luat in ansamblu. Eu pledez pentru oameni noi la conducere! Eu il voi sustine la 3 iunie 2007 pe D.Chirtoaca!

merci pentru exprimarea parerii.

adrenalina;177881 said:
pana la urma trebuie sa analizam din punct de vedere al programelor prezentate si a capacitatilor. si eu cred ca este Filat cel care are cele mai bune referintse. Chirtoaca nu are experientsa si este mult prea tanar.
scrie, adrenalina, cu bold, ca vad ca nu intelege lumea ce trebuie sa analizam.

lucic;177887 said:
Si Dorin Chirtoaca si-a facut studiile in Romania, iar dupa absolvire nu a intitiat afaceri, ci s-a implicat in chestiuni mai serioase. Cat priveste "lipsa de experienta" - are o biografia publica - http://www.alegeri.md/2007/chisinau/chirtoaca/bio/
Are lipsa de experienta la coruptie.
stii tu ce experienta are Dorin. in ce chestiuni mai serioase s-a implicat Dorin?:floare:

partizan131;177849 said:
Cred ca voi vota cu Chirtoaca... nu-mi plece de Ghimpu...dar... cam ma oboseste ca permanent trebuie sa aleg un rau mai mic.

oameni buni, voi puteti intelege un lucru? Dorin nu are capacitari de lider, de factor de decizie, de capacitati?

mai vreti comunisti la putere, votati-l pe Chirtoaca, si iarasi se vor pierde voturile. ce mii sila!


lucic;177887 said:

doamne dumnezeule. da-ti-mi pistol sa ma impusc.

rigel;178182 said:
Sunt de acord cu sustinatorul neexperimentatului Dorin Chirtoaca 70%, dar are prea multa rabdare sa va convinga despre moralitatea candidatului Vladimir Filat. Chiar exacereaza cu numarul de mesaje. Dar si restul, si in special stimabila adrenalina nu o sa moara de modestie.
Tin sa va reamintesc ca am aparut pe acest forum in urma mesajelor calomnioase la adresa PPCD, deci nu pot sa fiu invinuit de un cetatean basarabeano-roman, sustinator meschin al PD, de nesimtire si de campanie pentru acumulare de voturi. Sa recunoastem ca toti avem simpatii politice, dar sa faci campanie deghizata unui candidat dandu-te independent, neutru si cel mai corect nu poate fie explicat decat cu...
Haideti sa ne relaxam cu polemicile si sa vedem ce facem cu faptele.
tie nu tii totuna ? mai? fiecare om are dreptul la vot, si chiar acei neutri politic tot vor merge la vot. si daca ar fi sa voteze cu cineva, nu ar fi neaparat sa faca parte din partidul respectiv!



pervul;178185 said:
Pentru astfel de vorbe putem sa ajungem si la agresiuni! Stai pe kurul tau!
Eu nu ma-m legat de simpatiile tale politice.
mai atent la cuvinte!




in instanta finala vreau sa va spun ca asa logica si mentalitate nu mai merge.
 
lucic;178232 said:
Minciunica, minciunica, si restul PDM, faceti un birou politic al partidului si ajungeti la un punct de vedere comun caci chiar cred ca sunteti dezbinati:
a. una zice ca eu delirez si cred in conspiratii, iar altul afirma ca Filat are probleme cu presa conspirationista sau ca Sarkozy a castigat datorita serviciilor secrete
b. una zice ca ii o tara libera, iar altul ca ti-ai gasit RM - tara libera
c. una zice ca poti vorbi, iar altul ca trebuie sa ai statut
d. una zice ca Romania este model, iar altul - ca UE este imperiu

Mai ramane sa zica una ca Chirtoaca este bun, iar altul - ca Braghis este bun.

Va comportati ca la gradinita, daca nu va convine faceti afirmatii gen 'ba pe a matii...', nu este frumos sa arati cu degetul si sa raspunzi inapoi. 7 ani de acasa...
Chiar nu puteti purta o dezbatere fara minciuneli?[/quote]

inchide-te mai, te faci de ras!



pentru tine o dezbatere ar inseamna ca toti trebuie sa il votam pe Chirtoaca?
 
greseala opozitiei este ca nu s-au aliat sa impinga un singur candidat, puternic. comunistii cu iordan, au mai mari sanse sa castige.
 
groparu;178239 said:
greseala opozitiei este ca nu s-au aliat sa impinga un singur candidat, puternic. comunistii cu iordan, au mai mari sanse sa castige.

Da eu ce va tot spun sa-l votam pe Petru Bodarev caci este independent si trebuie sa le convina la toate partidele.

Imi pare rau ca ma-m enervat un pic, n-o se se mai repete.
 
printre altele.. de multe partide nici n-am auzit pana la aceata campanie... m-a frapat numarul de partidutze, care din cate intzeleg, n-au alta menire decat sa distribuie voturile opozitziei, ca sa fie in minoritate...

cineva imi pare ca a mentzionat mai sus, dar voi mentziona si eu:

ar fi foarte bine daca ar exista o pedeapsa (destul de aspra, ca sa nu se repada atatzia) pentru acei care castiga majoritatea voturilor, dar nu-si indeplinesc programul... (evident ca nimeni nu va lua in seama aceste lucruri, dar cel putzin sint linistit ca le-am expus :) )
 
pervul;178242 said:
Da eu ce va tot spun sa-l votam pe Petru Bodarev caci este independent si trebuie sa le convina la toate partidele.

Imi pare rau ca ma-m enervat un pic, n-o se se mai repete.

de la tine am auzit pentru prima data de Petru Bodarev. Fii serios.. nu e real sa acumuleze suficiente voturi. Sint sigur ca nu-s unicul care pentru prima data de el aude :) (si eu mai citesc din cand in cand stirile din politica, dar altzii..)
 
groparu;178246 said:
de la tine am auzit pentru prima data de Petru Bodarev. Fii serios.. nu e real sa acumuleze suficiente voturi. Sint sigur ca nu-s unicul care pentru prima data de el aude :) (si eu mai citesc din cand in cand stirile din politica, dar altzii..)

Atunci haideti sa facem o revolutie, s-al promovam si sa castigam toti, un candidat independent nu are interese de partid, nu are obligatii, este neutru. Petru Bodarev este un om tare cumsacade, de aur!
 
pervul;178249 said:
Atunci haideti sa facem o revolutie, s-al promovam si sa castigam toti, un candidat independent nu are interese de partid, nu are obligatii, este neutru. Petru Bodarev este un om tare cumsacade, de aur!

ce folos ca-i om de aur, daca n-are program electoral la cateva saptamani inainte de alegeri ;)?
 
calugarita;178240 said:
sunt de aceeasi parere, eu nu inteleg de ce nu s-a intamplat asta

iordan nu va trece.



Iordan nu va trece ? :D

Asta e gluma ? In momentul in care fiecare partid (de opozitie ?) de 2% si'a trimis cate un candidat el a castigat.
Opozitia noastra e cica anti-comunista, dar daca vrei sa piarda "ei" solutia nu e sa'ti trimiti candidat desi esti constient ca sansele variaza in jurul cifrei 0.
No bine, nu avem un candidat unic, is mai multi, ar putea atunci sa atace in unison comunistii nu unii pe altii, e oarecum penibil dar : "dezbina si cucereste" este sloganul opozitie, si cel mai enervant e ca se dezbina ei unii pe altii.
Cat despre candidatul lui rosca, nu inteleg exact care e pozitia lui - candideaza impotriva partenerilor (bolsevicii) e in opozitie sau pur si simplu sa existe motiv sa-i atace pe restu (in rest nu intra voronin)
Cat despre Chirtoaca eu n'as vota primar pe cineva care a lucrat cu andreea marina, nu mai vreau surprize.
 
Back
Top