Alegeri parlamentare in MD 2005

Lista raioanelor unde comunistii detin puterea datorita sprijinului consilierilor din unele partide de opozitie si unde pot fi formate aliante necomuniste si preluata puterea

1. Cahul Total-35 PCRM-17 AMN-11 PD-2 PSL-1 UCM-0 PPCD-3 CI-1 Actualmente conduce PCRM+PD

2. Cantemir Total-33 PCRM-16 AMN-6 PD-5 PSL-4 UCM-0 PPCD-2 CI-0 Actualmente conduce PCRM+PD

3. Causeni Total-33 PCRM-14 AMN-11 PD-3 PSL-1 UCM-0 PPCD-4 CI-0 Actualmente conduce PCRM+AMN+PD

4. Criuleni Total-33 PCRM-14 AMN-9 PD-5 PSL-2 UCM-0 PPCD-3 CI-0 Actualmente conduce PCRM+PD

5. Hancesti Total-35 PCRM-16 AMN-9 PD-7 PSL-0 UCM-0 PPCD-2 CI-1 Actualmente conduce PCRM+AMN+PD

6. Nisporeni Total-33 PCRM-14 AMN-9 PD-0 PSL-1 UCM-2 PPCD-5 CI-1 Actualmente conduce PCRM+UCM+AMN

7. Orhei Total-35 PCRM-13 AMN-7 PD-2 PSL-4 UCM-5 PPCD-4 CI-0 Actualmente conduce PCRM+UCM+PD

8. Straseni Total-35 PCRM-16 AMN-9 PD-3 PSL-2 UCM-0 PPCD-5 CI-0 Actualmente conduce PCRM+PD+PSL

9. Stefan Voda Total-33 PCRM-15 AMN-7 PD-2 PSL-3 UCM-0 PPCD-3 CI-2 Actualmente conduce PCRM+PD

10. Telenesti Total-33 PCRM-13 AMN-10 PD-5 PSL-2 UCM-0 PPCD-3 CI-0 Actualmente conduce PCRM+PD

FLUX.
 
minciuni

Nu stiti altceva decit sa copiati calomnii din foaia Flux si sa le puneti aici. Pe linga faptul ca calomniaza PSL (adunati voturile comunistilor si ale PD la Straseni, de exemplu, si veti vedea ca pentru majoritate de PSL nici nu mai era nevoie) din motive lesne de inteles. Le-au scapat citeva detalii importante si anume: ca PPCD COLABOREAZA CU COMUNISTII LA NIVEL RAIONAL. Au pus in Flux lista de parca PPCD ar fi fata mare si n-ar fi votat niciodata cu saika lui Voronin. Iata unul din exemple: http://www.timpul.md/Article.asp?idIssue=29&idRubric=531&idArticle=1329

In privinta apartenentei lui Rosca la comsomol, acestea au fost infirmate de el. El a mai spus de multe ori ca este anticomunist inrait, dar l-ati vazut cum sta cu minunta ridicata alaturi de bolsevici atit din parlamentul trecut, cit si din cel actual. Si-apoi nu este vorba doar de Rosca. Intr-un articol de-al sau "Killerii redesteptarii nationale" din Literatura si Arta, Dabija zice ca "marii activişti de azi ai P.P.C.D. au fost l. Rosca - secretar al organizatiei comsomoliste la Radioteleviziune, V. Cubreacov - secretar al Comitetului Raional al Comsomolului din Cahul, l. Neagu - secretar al Comitetului Raional al Partidului Comunist din Cantemir, M. Beleuta - vicepreşedinte al Executivului de la Leova etc., dinsii luptind de zor cu ideile nationale ale ziarului „Literatura si Arta" (pot exemplifica in acest sens), cu religia, cu viitorii frontisti s.a.m.d."
 
Re: minciuni

Vladys said:
, V. Cubreacov - secretar al Comitetului Raional al Comsomolului din Cahul,."

Of, nu shtiu cine se contrazice mai tare: tu sau Dabija, care a scris asta:

5) n-am scris nicicind ca Cubreacov are origine etnica ruseasca, nici ca a ocupat functiunea de secretar al comsomolului din Cahul, responsabil pentru ideologie;
in articolul sau " Shovinismul ca politica de stat" (Literatura si Arta, nr 14(3058), din 8 aprilie 2004). :roll:
 
Vladys, stai oleaca... hai sa ne gindim:bun, erau si ei comunisti/comsomolisti inainte de 89-91 ...
Cum crezi : in acele vremuri ca sa ajungi cit de cit "sus" si sa ai influenta, sa devii puternic (ca sa poti lupta pe urma impotriva rusificarii) ce trebuia de facut? Crezi ca acei care au stat cu miinile in sin, citiva poeti si scriitori care n-au avut de-a face cu "POLITICA" ar fi fost in masura sa faca ceea ce au facut ei ?
Iti dau citeva exemple:
Reintoarcerea la grafia latina, limba romana - limba de stat, tricolorul steagul national (dupa '91) ... limba si literatura romana in scoli, istoria romana... Tu stii ca asta va insemna cel mai mult: in scolile din Moldova vor invata limba si literatura romana, istoria romanilor, vor incepe sa se simta romani generatiile viitoare. Acelasi steag national (tricolorul) etc...
Daca imi dai vreun exemplu in care rosca si ppcd-istii au luptat impotriva acestora (limba, tricolor, istora romanilor, grafie latina etc... ) atunci te cred ... E vorba de o calomnie a adversarilor politici a ppcd-ului.

Spune-mi: cine crezi ca ar fi avut "putere" din 89-91 daca n-ar fi fost inainte de asta comsomolisti/comunisti ? Ar fi putut ei decide soarta viitoarei republici in vreamea uniunii sovietice in '89 ? Ar fi fost posibila reintoarcerea la grafia latina si introducerea in scoli/manuale: limba si literatura romana, istoria romana ?
SA STII CA DE ASTA DEPINDE VIITORUL ROMANILOR DIN R.MOLDOVA!
Noua generatie ! Ei invata in scolile(ro) ceea ce se invata in Romania.

Au reusit sa ma rusifice pe mine (eu is nascut in uniunea sovietica). dar au trecut 15 ani de atunci. Liceile din capitala in scolile cu predare in l.romana e altfel decit era pe vremea mea... Ei sint viitorul, ei se simt romani, ei vor face unirea.

DA-MI VREUN EXEMPLU IN CARE ROSCA AR FI LUPTAT IMPOTRIVA Limbii, Istoriei, Tricolorului, Scrierii Latine !!! te cred pe cuvint daca-mi dau un exemplu - ma vei convinge ca rosca e "omul kremlinului"
 
Hercule: nimeni nu neaga ca ei erau consomolisti (numa unu aici se bate cu maina in chept :) ), si cred ca nimeni nu spune ceva contra ca si acea experienta le-a ajutat pentru a deveni mai buni - din toate punctele de vedere....

Nimeni nu spune ca ei sunt contra UE, l. romana, tricolor etc... Dar de ce mint - de ce nu vor sa recunoasca ca-s fosti comsomolisti... E o minciuna mica, care ar putea duce la una mult mai mare.... Asta e 1. Nu interpretati aceste cuvinte - no bad idea behind, vb ipotetic pina ce...

Si 2 - daca sunt asa de mari anti-comunisti, de ce nu sunt constructivi - sa nu murdareasca pe acei care sunt democrati cat de cat si prin forta sa scape de comunisti, iar apoi sa-i critice si pe acesti democrati care cred ca sunt mai constructivi ca comunistii... Sau poate lor le e convenabil sa murdareasca democratii si sa iasa castigatori din toate astea PCRM ??? Intrebare retorica :P
 
Vladys said:
Nu stiti altceva decit sa copiati calomnii din foaia Flux si sa le puneti aici. Pe linga faptul ca calomniaza PSL (adunati voturile comunistilor si ale PD la Straseni, de exemplu, si veti vedea ca pentru majoritate de PSL nici nu mai era nevoie) din motive lesne de inteles.
Lipsa de logica. Faptul ca voturile consilierilor din PCRM si PD sunt suficiente pentru a forma majoritatatea nu exclude si participarea consilierilor din PSL. Nu stiu pe ce se bazeaza concluzia celor de la Flux ca in Straseni conduc consilierii PCRM, PD si PSL. Cert insa este faptul ca la nivel raional consilierii PD s-au aliat cu cei comunisti, iar PSL-ul acum este untr-un bloc cu diacovistii. Cert este si un alt lucru, ca la pichetarea ambasadei ruse din Chisinau, desi a anuntat ca sprijina actiunea, Serebrian si membrii partidului sau s-au aratat o singura data si doar pentru cateva ore. Cert este si faptul ca Urechean a delegat dreptul de a autoriza mitingurile consilierului comunist Ala Mironic, desi avea tot dreptul sa nu o faca si era de presupus ca duduia comunista va interzice orice actiune a PPCD-ului in PMAN.

Vladys said:
Le-au scapat citeva detalii importante si anume: ca PPCD COLABOREAZA CU COMUNISTII LA NIVEL RAIONAL. Au pus in Flux lista de parca PPCD ar fi fata mare si n-ar fi votat niciodata cu saika lui Voronin. Iata unul din exemple: http://www.timpul.md/Article.asp?idIssue=29&idRubric=531&idArticle=1329
Ada dovezi si nu ceea ce zice Untila. Oricum nici Untila nu aduce dovezi, doar insinuari.

Vladys said:
In privinta apartenentei lui Rosca la comsomol, acestea au fost infirmate de el. El a mai spus de multe ori ca este anticomunist inrait, dar l-ati vazut cum sta cu minunta ridicata alaturi de bolsevici atit din parlamentul trecut, cit si din cel actual.
Ia zi-mi, daca comunistii ar pune la vot, ipotetic vorbind, iesirea RM din CSI, atunci urmand logica ta, orice deputat anticomunist ar fi trebuit sa voteze impotriva, nu-i asa? Ai auzit de ultima actiune a PPCD-ului din Parlament, cand deputatii crestin-democrati au blocat tribuna principala in semn de protest impotriva abuzurilor si coruptiei?
 
A revenit mincinosul chewy

chewy said:
Hercule: nimeni nu neaga ca ei erau consomolisti (numa unu aici se bate cu maina in chept :) ), si cred ca nimeni nu spune ceva contra ca si acea experienta le-a ajutat pentru a deveni mai buni - din toate punctele de vedere....
1. Nu confunda faptul de a fi comsomolist cu faptul de a ocupa posturi de conducere in UTCM. Stii ca Bragis a fost ultimul prim-secretar al comsomolului din Moldova? Si eu am fost comsomolist, ca si alte milioane de tineri din generatia mea.
2. Ma faci sa rad atunci cand scrii ca experienta comsomolista a fost una buna. Esti de-a dreptul ignorant.

chewy said:
Nimeni nu spune ca ei sunt contra UE, l. romana, tricolor etc... Dar de ce mint - de ce nu vor sa recunoasca ca-s fosti comsomolisti... E o minciuna mica, care ar putea duce la una mult mai mare.... Asta e 1. Nu interpretati aceste cuvinte - no bad idea behind, vb ipotetic pina ce...
Cand Rosca a zis ca nu a fost comsomolist? Iarasi vii cu calomnii.

chewy said:
Si 2 - daca sunt asa de mari anti-comunisti, de ce nu sunt constructivi - sa nu murdareasca pe acei care sunt democrati cat de cat si prin forta sa scape de comunisti, iar apoi sa-i critice si pe acesti democrati care cred ca sunt mai constructivi ca comunistii... Sau poate lor le e convenabil sa murdareasca democratii si sa iasa castigatori din toate astea PCRM ??? Intrebare retorica :P
De la 1989 incoace s-a tot incercat acest "constructivism". Si cu agrarienii lui Snegur si Motpan, si cu "democratii" Lucinschii si Diacov, si cu hotii Sangheli si Ciubuc. In final RM cum a ramas o colonie a Moscovei, asa si va in urmatorii ani.
 
chewy said:
Si 2 - daca sunt asa de mari anti-comunisti, de ce nu sunt constructivi - sa nu murdareasca pe acei care sunt democrati cat de cat si prin forta sa scape de comunisti, iar apoi sa-i critice si pe acesti democrati care cred ca sunt mai constructivi ca comunistii... Sau poate lor le e convenabil sa murdareasca democratii si sa iasa castigatori din toate astea PCRM ??? Intrebare retorica :P

de asta zic eu ca ar fi o greseala mare daca nu s-ar uni Moldova Democrata cu PPCD-ul.
Cit arunca ei unul in altul cu noroi si se acuza reciproc (vezi si ziarile propagandistice) in loc sa se uneasca in acest rastimp comunistii organizat au sanse sa cistige alegerile din 2005.

Cum scapam de comunisti? Aici trebuie ceva constructiv.
Intrebarea e urmatoarea: din doua rele (Moldova Democrata si PPCD) care e mai putin rau? Pe cine din astia doi sa aleg ? centristii sau ppcd-istii?
Sincer sa va spun nici eu nu mai stiu daca Moldova Democrata sau PPCD-ul au vreo importanta in viitorul R.Moldova ca stat.
SUA si Rusia vor hotari aceasta pentru noi. Iar show-rile lui rosca sau alianta anti-comunista care s-a format recent e doar de vazul lumii. Marile puteri Rusia si SUA vor decide viitorul moldovei.
bashkanul chisinaului Urechila e si el omul Kremlinului (asta-i cert), Rosca nu place nimanui si e suspectat ca ar fi si el laolalta cu comunistii (fost kgb-ist) care printre altele "a facut greseala" sa-i aduca pe comunisti la putere.
Pai ce vreti daca ne aflam inca in sfera de influenta economica si politica a Rusiei ?
ce ma enerveaza mai mult la PPCD-isti si la Moldova Democrata e aceea ca se improasca unul pe altul in ochii intregii moldove. Incercati si cititi ziarele lui Rosca si apoi pe acele ale centristilor "democratilor" ca sa vedeti cit de crincen lupta ei impotriva altuia... iar comunistii in mod organizat au sansa sa cistige si urmatoarele alegeri.
Fiecare din aste doua grupuri (nationalistii si centristii) doresc sa-si pastreze ei propria bucata, se inteleg ca ciinele si pisica si cert e ca ei ar ceda mai degraba totul comunistilor decit sa creeze o alianta si sa imparta intre ei influenta. Jos Mafia !
Eu am votat in 2001 cu PPCD-ul... Sa-i votez iarasi ? Ce folos? Dar sa-l votez pe bashkanul Urekila ? Aceeasi poveste...
N-am mai vazut asa prosti... comunistii is pe cale sa cistige a doua oara alegerile iar clanurile centristilor duc un razboi propagandistic cu ppcd-ul, iar ppcd-ul nui cu nika mai breaz scuipa in vazul lumii alianta dintre centristi...
comunistii, centristii, ppcd-istii - sint cu totii oamenii moscovei. Ce folos ca-i votezi pe unii sau pe altii ? Lumea de-acum s-a saturat de toate aceste clanuri mafiote sau promisiuni care vor sa-si imparta farimiturile ca sa aiba si ei parte de bucatica lor. Daca nu-si varsa opozitia zoile una alteia in cap as fi fost de parerea ca trebuie sa votez iarasi ppcd-ul in 2005... dar dupa ce-am vazut la ce-i duce capul... ppcd-istii, centristii - cu totii un drac si n-au nici o putere sa hotarasca ei viitorul moldovei.
Am mai spus: SUA si Rusia vor hotari cum e mai bine pentru ei. Oamenii care vor merge la alegeri sa voteze fie pe PPCD fie Moldova Democrata (nici eu nu m-am decis pe care din astea doua) vor avea o importanta minora in viitorul politic al R.Moldova. Sa speram totusi ca vor aduna si ppcd-istii si centristii suficiente voturi ca sa formeze o alianta dupa alegeri sa nu cistige comunistii alegerile ca in 2001.
bashkanul kishington-ului ar putea fi viitorul presedinte din 2005. roska nu va aduna mai mult de acele 10% cu care se multumeste pe deplin de fiecare data. Cel mai rau scenariu ar fi pizma roskistilor fata de centristi care ar repeta iarasi scenariul din 2001. Roska asa si nu s-o ogoit, nu s-o trezit inca din somn, el inca mai crede ca va fi in stare sa "biruie" asa cum vrea el (in realitate ii va aduce iarasi la putere pe comunisti daca va ramine incapatinat)
 
Re: A revenit mincinosul chewy

1. Acestia nu au fost comsolisti simpli de tot, ei au fost secretari a organizatiilor comsomoliste !!! Asta nu e acelasi comsomolist cum ai fost si TU !!! SI experienta de a fi un sef cat de mic, in orice regim politic, e o experienta. Nimeni nu ajunge sus deodata, sunt trepte ce trebuie trecute, si aceea a fost una :P

2. De unde ai luat tu milioane de comsomolisti din generatia ta? Generatia ta nici pe departe nu are un milion :P Sau noi aici deja discutam despre comsomolismul mondial? :crazy: :lol:

3. Si nu ma zai** cu atacurile tale verbale ieftine. Uite: daca vrei sa ataci vreo fraza - tu vii si spui "calomnii" si pui punct. VINO CU DATE CONCRETE SI DEMONSTREAZA CONVINGERILE TALE. Publica lista veridica a tuturor secretarilor organizatiilor comsomoliste (care ne intereseaza) si atunci vom discuta mai departe...(cat timp nu ai lista, din orice motive, nu poti fi ferm convins ca ei nu au fost... Dar oricum intr-un asa stat corupt, dosarele au disparut sau au fost modificate...) Dar tu se pare ca nu iti dai seama ca afirmatiile tale sunt doar cuvinte!!! Pentru a demonstra ceva - vino cu dovezi !!! Fii mai obiectiv...

4. Cat despre PPCD sau MD - trebuie votate acestea 100%. Fiecare cu convingerile sale... Personal - cam dubios e noul bloc, prea straniu: AMN, PSL, PD... Dar la fel e dubioasa si activitatea PPCD :) Celelalte - nici nu merita atentie...

Viitorul RM va fi in mainile noastre atunci cand noi vom depunde efort de intreaga societate pentru a face schimbari, iar atit timp cat se pastreaza aceasta indiferenta - viitorul e decis de Rusia sau SUA... (dar trebuie ca influenta asupra vietii politice sa creasca din interior)
Influenta societatii civile asupra vietii politice in RM e foarte mica, si atita timp cat se va pastra acest aspect - nu vor fi schimbari...
O societate civila slab dezvoltata e o problema cheie a unei democratii tinere...
 
chewy said:
Nimeni nu spune ca ei sunt contra UE, l. romana, tricolor etc... Dar de ce mint - de ce nu vor sa recunoasca ca-s fosti comsomolisti... E o minciuna mica, care ar putea duce la una mult mai mare.... Asta e 1. Nu interpretati aceste cuvinte - no bad idea behind, vb ipotetic pina ce...

Pai daca NU SUNT comsomolishti, cum sa "recunoasca"? Vrei sa spuna minciuni?

Si 2 - daca sunt asa de mari anti-comunisti, de ce nu sunt constructivi - sa nu murdareasca pe acei care sunt democrati cat de cat si prin forta sa scape de comunisti, iar apoi sa-i critice si pe acesti democrati care cred ca sunt mai constructivi ca comunistii... Sau poate lor le e convenabil sa murdareasca democratii si sa iasa castigatori din toate astea PCRM ??? Intrebare retorica :P

Ce inseamna "constructiv"? Tot o aud pe Ostapciuk repetand cuvantul asta. Pe ea o intzeleg: nu-shi poate permite sa injre in public shi zice ca PPCD "nu-s contructivi". Tu insa de ce repetzi dupa ea acest clisheu al celor care nu au ce spune? Ce ashteptzi tu de la PPCD, cand vrei sa fie "constructiv"? Sa-i laude pe alde Urchean shi Diacov, pentru ce zic ei despre PPCD (ca sa nu zic "injura")? :D De termenul "campanie electorala" ai auzit? Shtii ca e vorba de o perioada speciala, in care trebuie sa convingi electoratul ca ANUME TU, shi NU ALTUL, meritzi VOTUL populatziei? :ciupos:
 
Intre a lauda si a murdari - este si mijloc, si daca vrei sa scapi de comunisti cat mai repede - tre sa faci si niste compromisuri...

Se lasa impresia ca cei mai murdari sunt MD... Si in privinta atacurilor - PPCD ataca primii - e ceva tipic, si nu MD sau altii.
Se pare ca folosesc strategia - cea mai buna aparare e atacul :):):) Nimic rau in asta - e si asta o strategie si e caracteristica PPCD... Repet - nimic contra...

Si eu nu repet pe nimeni gen Ostapciuk :P
A fi constructiv - e folosit cu sensul de a construi o baza politica pentru ziua de maine (nu in privinta programelor de partid, ci relatiilor in viata politica interna), iar eu personal nu vad la nimeni din RM o abilitate de genul asta - TOTI traiesc cu ziua de azi... Pentru ca tre sa faci si compromisuri si nu a spune tot ce vine in cap... Pentru ca poti spune ceva astazi, ce maine poate veni impotriva ta, sau poate indeparta pe unii alegatori...

Ce ar fi daca PPCD si MD nu ar face o coalitie (e ireal) - dar ar duce o campanie electorala orientata doar contra regimului !!! Sa nu se murdareasca intre ei - cred ca o astfel de strategie ar micsora cota PCRM in Parlament !!!

Cum in Rusia este miscarea "Impotriva tuturor"... Tre de facut la noi "Impotriva PCRM" :) :roll:
 
Camapania electorala presupune atat propaganda pozitiva, cat shi NNEGATIVA. Importnat e sa nu se recurga la calomnii shi minciuni, shi sa se discute DESCHIS: de altfel, nu ash vrea sa se ascunda faptul ca Diacov este fost reprezentant TASS la Bucureshti sau ca shi-a pus fratele in functzia de procuror al capitalei, pe cand era Preshedinte al Parlamentului - doar pentru ca vezi bine, exista shi comunishtii. Probabil ca va trece shi Diacov in Parlament, dar orice aspect ce tzine de rolul sau in politica rm trebuie discutat, cel putzin pentru ca lumea sa shtie la ce sa se ashtepte de la un moldovenist shi fost fost agrarian... La fel shi cu PPCD, shi in alte cazuri...
 
Personal - salut un bloc anticomunist, dar - nu imi plac de loc aliante/coaltii gen MD... Nu sunt cam compatibili politic PSL cu PD cu AMN... Ajungand in Parlament vor incepe sa se dezmembreaza din interior... "Tradatori" am avut destui in Parlament :)

Cat despre Diacov - nu inteleg cum partidul sau poarta numele "Partidul Democrat" si face aliante cu PCRM la nivel raional :( Rusine... Nu am fost niciodata alaturi de PD... Booooo 8) Si daca va participa la alegeri cu MD - va trece la sigur, dar de unul singur - nu cred...

Cat despre strategie - trebuie una puternica orientata contra PCRM... Cred ca astia nu numai procurori au pus in functie :evil: Astia au acaparat totul...

Dar un lucru e cert pentru toate miscarile politice - DACA UN PARTID E MAJORITAR IN PARLAMENT (de orice orientare) - SE FACE ABUZ DE PUTERE...
 
PCRM se comporta exact asha cum s-au purtat shi agrarienii. Nu vad mare diferentza in STILUL de a actziona (acelashi cumatrism, pile, lipsa de transparentza, rusopupincurism, moldovenism...). In acest sens, nu e mare deosebire intre comunishti shi PD. Pur shi simplu, mentalitatea e aceeashi - de homo sovieticus, care nu shtiu sa guverneze altfel decat prin metodele autoritare ("decrete", "politici de stat"... "puterea telefonului"... ocolind legea, desigur). Shi activitatea lui Diacov in calitate de Preshedinte al Parlamentului nu se deosebea deloc de stilul actualei spiChiritze... :(

Dar un lucru e cert pentru toate miscarile politice - DACA UN PARTID E MAJORITAR IN PARLAMENT (de orice orientare) - SE FACE ABUZ DE PUTERE...

O coalitzie dintre PD shi comunishti ar fi acelashi lucru cu o majoritate comunista. Dar nu e adevarat ca un partid majoritar inseamna neaparat "abuz de putere". Depinde de partid. Daca e unul care pledeaza pentru o societate de tip Occidental shi pentru integrarea in structurile europene, fii sigur ca nu va fi loc de abuzuri - cel putzin nu in masura de pana de pana acum, pentru ca integrarea europeana inseamna in primul rand PUTEREA LEGII, suprematzia legii asupra oricarei puteri.
 
abuzuri in masura de pana acum - asta e complet iesit din limite...
Dar de abuzuri in caz de majoritate - e sigur... Desigur daca este un partid democrat si exemplar va fi un abuz mititel :) in caz contrat - unul mai mare :)

Un mic exemplu - Spania... Cum dupa o majoritate de dreapta vine una de stinga :crazy:
 
chewy said:
abuzuri in masura de pana acum - asta e complet iesit din limite...
Dar de abuzuri in caz de majoritate - e sigur... Desigur daca este un partid democrat si exemplar va fi un abuz mititel :) in caz contrat - unul mai mare :)

Un mic exemplu - Spania... Cum dupa o majoritate de dreapta vine una de stinga :crazy:

Abuzurile sau chiar coruptzia au exista shi vor exista, pentru ca natura umana nu e shi nu poate fi perfecta. Dar ina e societatea de tip totalitar, unde nu se respecta legea, iat puterea "face ce vrea", shi alta suntl democratziie din Vest, unde autoritatea legilor este mai mare decat autoritatea demnitarilor. :)

Or, rm inca nu a ales ce fel de societate vrea sa fie: dupa modelul... "CSI" sau dupa cel vestic. Cele doua modele fiind INCOMPATIBILE...
 
lia said:
Abuzurile sau chiar coruptzia au exista shi vor exista, pentru ca natura umana nu e shi nu poate fi perfecta. Dar ina e societatea de tip totalitar, unde nu se respecta legea, iat puterea "face ce vrea", shi alta suntl democratziie din Vest, unde autoritatea legilor este mai mare decat autoritatea demnitarilor. :)

Or, rm inca nu a ales ce fel de societate vrea sa fie: dupa modelul... "CSI" sau dupa cel vestic. Cele doua modele fiind INCOMPATIBILE...

Sau cum a zis Andre Glucksmann, modelul Milosevici sau modelul Havel.
 
Re: minciuni

Vladys said:
.... V. Cubreacov - secretar al Comitetului Raional al Comsomolului din Cahul....

Nu stiu nimic despre restul afirmatiilor, da asta e chiar o prostie. Functia asta o detinea Stiopa Bratu, actualul presedinte al raionului Cahul (PCRM).
 
Voi doar stiti ca in campania electorala, candidatii varsa tot felu de rahhat unu peste altu; in cazu lui Rosca incep sa se anine ca a fost comsomol sau chestii din astea. Cine n-a fost pe timpu ala?
 
Back
Top