Alegeri parlamentare in MD 2005

chiar daca Rosca a trimbitat pina acum despre necesitatea unei uniuni de partide, coalitii, mega-partid, numiti-o cum vreti... in campania electorala a PPCD-ului, cele mai mari zoi vor fi turnate pe Blocul "Moldova Democrata", astfel de miscari au fost deja observate indata dupa crearea acestui bloc
 
ciofu said:
Voi doar stiti ca in campania electorala, candidatii varsa tot felu de rahhat unu peste altu; in cazu lui Rosca incep sa se anine ca a fost comsomol sau chestii din astea. Cine n-a fost pe timpu ala?

Nu ca a fost in comsomol, ci ca ar fi fost in nomenklatura comsomolista, care e putzin altceva: era un grup de privilegiatzi, care nu prea faceau mare branza, erau "bagatori de sama" de ai partidului, dar care erau promovatzi pe scara sociala, li se distribuiau apartamente pe liste speciale - adica "fara rand" etc. - e firesc sa presupui ca astfel de oameni nu se vor desparzti niciodata de mentalitatea sovietica, pentru ca ei nu shtiu sa gandeasca ALTFEL decat cu categoriile gandirii comuniste. Singurul lucru pe care ei il "intzeleg" mai bine in ziua de azi e ca azi e voie sa faci BANI, shi cat mai multzi, shi chiar sa furi pe fatza, nu sa te ascunzi shi sa tremuri, ca in fosta URSS, pentru ca azi e voie sa fii "capitalist", iar "capitalist" e echivalentul cuvantului "hotz" (ca asha au invatzat ei la scoala). :roll:
 
Victor Prohnitchi said:
chiar daca Rosca a trimbitat pina acum despre necesitatea unei uniuni de partide, coalitii, mega-partid, numiti-o cum vreti... in campania electorala a PPCD-ului, cele mai mari zoi vor fi turnate pe Blocul "Moldova Democrata", astfel de miscari au fost deja observate indata dupa crearea acestui bloc

Deocamdata, vad ca cei care s-au apucat de calomnii pe acest forum sunt cei care fac propaganda contra PPCD. :) Ma refer la minciunile despre Cubreacov:


Fox Posted: Mon May 31, 2004 11:22 am Post subject: Re: minciuni

--------------------------------------------------------------------------------

Vladys wrote:
.... V. Cubreacov - secretar al Comitetului Raional al Comsomolului din Cahul....


Nu stiu nimic despre restul afirmatiilor, da asta e chiar o prostie. Functia asta o detinea Stiopa Bratu, actualul presedinte al raionului Cahul (PCRM).
 
Fox said:
Ce ar trebui sa se inteleaga din ultima fraza si care ar fi legatura ei cu mesajul meu?

Ma refeream la minicuna lansata de Vladys despre Cubreacov. Daca ai citit, shi eu ma miram de ea, pentr ca din lecturile mele modeste, shtiu ca Dabija a infirmat ca ar fi scris ceea ce a postat aici Vladys. Am considerat insa mai convingator mesajul tau, pentru ca shtiu ca eshti originara de pe acolo shi probabil ca shtii mai bine... Te deranjeaza? Daca da, pot sa shterg mesajul.
 
Mersi. In regula.
Vazusem postarea ta, dar m-am simtit indignata de minciuna citata de Vladys, de aia intervenisem cu amanunte.
 
Bine ai facut, parerea mea. :) Shi e bine daca e in regula.

P.S. Cred ca mesajul meu nu a fost foarte clar shi deaceea mi-ai cerut explicatzii. Acum nu-l mai redactez, dar voi fi mai atenta pe viitor.
 
si totushi liutzo: ai citit in intregime articolul lui Dabija intitulat "Rosca Killer al romanismului" ?
despre asta era vorba: despre cum isi toarna ei zoile unul altuia in cap...
bun... Dabija prea o dat de inteles ca e e anti- ppcd
bun... uitam trecutul...

INTREBAREA MEA(la care astept raspuns): cu cine propuneti sa votam voi astia mai atotstiutori si profesori: PPCD sau Moldova Democrata ?
 
Hercule said:
si totushi liutzo: ai citit in intregime articolul lui Dabija intitulat "Rosca Killer al romanismului" ?
despre asta era vorba: despre cum isi toarna ei zoile unul altuia in cap...
bun... Dabija prea o dat de inteles ca e e anti- ppcd
bun... uitam trecutul...

INTREBAREA MEA(la care astept raspuns): cu cine propuneti sa votam voi astia mai atotstiutori si profesori: PPCD sau Moldova Democrata ?

Da, Raducule, am citi cu atentzie. Dar chiar daca nu eram foarte atenta, observam ca Dabija nu ofera nici o sursa a "informatziei" sale. Shi nu e prima data cand nu se prea sinchiseshte sa aduca probe pentru ceea ce sustzine. Din pacate, asha procedeaza shi Cubreacov, cand il ataca. Se vede ca asta ne escris noua, moldovenilor... prea putzina minte, prea multa ambitzie. Shi mai cred SIS-ul ii lucreaza shi pe cei din PPCD, shi pe cei din alte partide, oferindu-le informatzie falsa - dar asta e doar o presupunere...

Acum, tu vei vota cu cine vrei tu. Vei citi bine ce propune fiecare partid, vei cauta sa te informezi depsre CE shi cand, in ce circumstantze a facut fiecare dintre liderii partidelor care candideaza, shi vei decide, cu mintea ta. Ca eshti baiat deshtept. Shi tot pentru ca eshti baiat deshtept, nu vei mai face apoligia fascismului pe forumuri, nu vei numi fetele cu cuvinte urate... Asta e parerea mea. :)

P.S. Daca m-ai fi intrebat cu cine voi vota eu, poate ca tzi-ash fi raspuns. Sau poate ca tzi-ash fi spus sa cautzi in arhiva mesajele mele despre AMN, PD, PPCD... Dar tu ai formulat intrebarea asha, incat nu simt ca eu ash fi cea care are caderea sa raspunda. Nu-mi place sa dau "recomandatzii" de astea. Imi place sa discut despre meritele sau greselile unui partid sau politician, dar concluzia, pana la urma, o face fiecare, in forul sau interior. :D
 
hai liutzo zi-i (tu cu cine vei vota): PPCD sau Mold.Dem. ?

nu-s eu adept a niciunui partid (si nu dau doi bani pe vreounul) de asta astept de la cei care scriu pe Politica sa-mi spuna (si sa aduca argumnete): care din cele doua de mai sus trebuie votate ca sa nu cistige pcrm alegerile viitoare (asa cum a mai fost in 2001.
 
nu cred ca ar trebui sa-ti sugereze cineva ce partid sa votezi sau pe cine sa alegi tu pentru urmatorii patru ani, alegerea iti apartine si te asigur ca aceasta campanie electorala, chiar daca Voronin a declarat ca va fi una calma si democratica adica fara tot felul de zoi in capul unora care au fost deja sau piedici pentru cineva care se doreste reprezentant al poporului..., lupta dintre partidele politice va fi una destul de interesanta, in rindul populatiei persista un oarecare apatism politic, pe cetateanul flamind nu-l mai poti amagi cu salam si promisiuni... asa ca te asigur ca vei avea din ce alege
 
Hercule said:
hai liutzo zi-i (tu cu cine vei vota): PPCD sau Mold.Dem. ?

nu-s eu adept a niciunui partid (si nu dau doi bani pe vreounul) de asta astept de la cei care scriu pe Politica sa-mi spuna (si sa aduca argumnete): care din cele doua de mai sus trebuie votate ca sa nu cistige pcrm alegerile viitoare (asa cum a mai fost in 2001.

Radu, itzi potzi da seama doar din ceea ce scriu eu cam cu care partid ash putea vota (eu shtiu cu cine ash vota, daca alegerile ar fi acum, shi nu fac secrete din asta), dar vreu sa-mi rezerv dreptul de a-mi schimba parerea, daca intervine vreo schimbare pe scena politica din rm (deshi nu cred ca va fi). Imi place sa urmaresc campania eletorala shi sa fiu libera sa-mi exprim dezacordul cu actziunile unui partid sau altul (fie el cel cu care simpatizez sau altul)...

Nu te supara, probabil itzi voi raspunde la intrebare, dar nu acum. Mai tarziu. Shi oricum, repet: scriu pe forum ce cred eu. Preferintzele mele nu au de ce sa influentzeze alegerea ta. Nu ca ar fi ceva rau in asta (e normal, in general), dar eu nu vreau sa te "influentzez" asha, doar spunandu-tzi cu cine ash vota eu. Ar fi o "victorie" prea "ieftina" shi... mai e ceva, e cam ca shi cu alte chestii: imi place discutzia in sine, shi mai putzin ma preocupa rezultatul... :ciupos: In plus, tu ai modul tau de a privi lucrurile... S-ar putea ca ceea ce imi place mie sa nu fie deloc pe placul tau. Ar trebui sa te gandeshti SHI la asta, atunci cand intrebi pe cineva cu cine sa votezi... :)
 
:ciupos: ,cred ca vor fi destule acrobatii politice in ajun,dar atentia mea se indreapta spre D-l Musuc cu social-democratii
mi se pare ofensa adusa demnitaii sale,precum si pagubele suferite din cauza ei sunt un motoras motivational cu multe cai putere.
voi ce ziceti?
 
musuc nu mai are nimic cu megadatu sau aproape nimic, acum acolo Lupushciuk sau asa ceva e presedinte, si partidu ai aparte si se numeste PSDM - Partidul Social Democrat din Moldova
 
Moldova Democrata votam cu totii -> ca sa ne asiguram ca nu cistiga comunistii...
Daca invinge Mold.Dem. atunci urekila va ajunge presedinte... asta nu-i chiar asa grav daca tinem cont de faptul ca pina la urma toti cei care au facut parte din nomenclatura comunista is batrini... locul lor e la svalka :lol: in cele din urma eu cred ca locul bashkanului capitalei il va lua Serebrian (care e tot in Moldova Democrata)... asta nu se va intimpla tare curind... asa ca 4 ani bashkanul kishingtonului va fi presedinte insa - am mai spus, asta nu e asa de grav -> trebuie sa-i maturam pe comunisti... in viitorul apropiat eu is aproape sigur ca Serebrian va ajunge presedintele R.M care-l va inlocui pe defunctul bashkan.
 
Ochiul critic
•autor: Val Butnaru


După apariţia în JURNAL a mai multor articole critice la adresa unor lideri din Blocul Moldova Democrată, în mediul politic de la Chişinău se vorbeşte că ziarul nostru, după ce a tot lansat apeluri la unificarea partidelor de opoziţie, a adoptat o poziţie distructivă faţă de BMD.

Să ne lămurim din capul locului: JURNAL a salutat constituirea BMD şi este hotărât să sprijine această formaţiune, considerând-o favorită în cursa electorală din 2005. Dar acest fapt nu ne poate împiedica să spunem tot ce credem despre comportamentul Blocului cu cele mai mari şanse de câştig la viitoarele alegeri. Am menţionat şi cu alte ocazii: prea mare este miza în aceste alegeri şi prea anevoioasă se prefigurează lupta cu comuniştii ca noi să ne permitem luxul unor declaraţii nonşalante, dar iresponsabile, privind o victorie uşoară a BMD.

Asta ne dorim?

Considerăm că, atunci când ne expunem obiecţiile critice faţă de documentele marcate de ambiguitate ale BMD sau faţă de comportamentul, lipsit de vlagă, al unor lideri ai Blocului nu facem decât să-i ajutăm pe politicieni să-şi ajusteze discursul la marile aşteptări pe care le are electoratul.
Nu ne-am săturat oare să citim, să auzim şi să vedem în mass-media aservite puterii ditirambe gratuite la adresa regimului comunist? Oare asta ne dorim, cei care se consideră democraţi, - să avem o altă presă aservită unei alte puteri din nu prea îndepărtatul an 2005? Să spunem minciuni sfruntate atunci când omul simplu vede că realitatea este cu totul alta?

Fără ifose

Credem că e cazul să repetăm ceea ce am declarat şi cu alte ocazii: după ce BMD va prelua guvernarea, ziarul nostru se va posta în opoziţie cu noua putere. Orice putere normală, democratică şi fără ifose de vedetă de estradă are nevoie anume de o asemenea presă. Întotdeauna vom fi de partea omului simplu, fiindcă anume el este tras pe sfoară de politicieni. Iată din ce considerente privim, de pe acum, cu un ochi critic la orice acţiune a opoziţiei.

Va fi altfel?

În aceste zile, ne îngrijorează nu atât numărul de voturi pentru BMD (în rândurile de mai jos, vom încerca să argumentăm de ce Blocul are cele mai şanse în scrutinul din 2005), nu atât acest aspect, aşadar, ne îngrijorează cel mai mult, ci calitatea guvernării BMD. Ce va face cu adevărat acest Bloc pentru ca viaţa noastră să se schimbe în bine, ca procesul de integrare europeană să nu rămână o vorbă goală, ca demnitatea noastră naţională să nu mai fie umilită într-un hal fără de hal, aşa cum ne umilesc comuniştii? Suntem nevoiţi să constatăm că nu au fost încă formulate răspunsuri tranşante la toate întrebările care ne frământă…

Lovituri de teatru

Şi acum să păşim pe terenul şubred şi alunecos al presupunerilor. Orice am spune, dar nemulţumirile unui ziar nu coincid întotdeauna cu dispoziţiile electoratului, mai ales unul specific ca al nostru. Uneori campaniile electorale sunt marcate de adevărate lovituri de teatru, pe care puţini analişti le-ar fi putut prevedea. Nu este exclus ca şi noi să avem parte de asemenea răsturnări de situaţii.

O premiză greşită

Colegul nostru Dumitru Ciubaşenco a încercat să analizeze în “Moldavskie vedomosti” situaţia în care se află concurenţii electorali, acreditând comuniştii cu cele mai mari şanse. Mai mult, el zice că în viitorul parlament comuniştii vor avea o majoritate de voturi. Chiar dacă acceptăm o bună parte dintre argumentele aduse de Dumitru, credem că întreaga ipoteză este construită pe o premiză greşită.
Drept punct de plecare au fost luate datele unui barometru de opinii efectuat primăvara trecută, conform căruia comuniştii se bucurau de sprijinul a circa 68 la sută din numărul alegătorilor care au o opţiune clară. Credem că aceste date sunt irelevante din mai multe considerente.

Să mai aşteptăm


Unu. Ca să ne dăm seama ce schimbări s-au produs în mediul electoratului, ar trebui să avem la mână datele unui nou sondaj, “up-date”-uit şi credibil. Să nu uităm că, în ultimele cinci luni, s-au produs evenimente care ar putea modifica simpatiile alegătorilor.

Exemplul lui Elţîn

Doi. Datele unui barometru de opinii care va fi efectuat acum, în toamnă, cu o jumătate de an înainte de ziua scrutinului, ne vor permite să constatăm doar schimbările care intervin în opţiunile electoratului şi nicidecum numele câştigătorului cursei la startul căruia partidele abia se aliniază. Să ne amintim că la startul campaniei prezidenţiale din Rusia, în 1996, democratul Elţîn, acreditat cu doar şapte la sută, părea să piardă lamentabil duelul cu comunistul Ziuganov. Image-maker-ii americani ai lui Elţîn au făcut minuni şi odiosul comunist a pierdut lupta.

Despre tendinţe

Trei. Cei care au fost antrenaţi măcar o singură dată în maşinăria unei campanii electorale ştiu că orice date din sondajele de opinii, oricât de dezasperante ar fi pentru un concurent electoral, pot suferi schimbări spectaculoase dacă apar şi sunt folosite cu pricepere noi TENDINŢE în confruntarea electorală.

Judecând la rece

Chestiunile pe care le vom expune mai jos ar putea să pară cinice. Dar să lăsăm la o parte sentimentele personale, idealurile sfinte sau convingerile patriotice şi să tratăm lucrurile dintr-o perspectivă pragmatică, subordonată unui calcul implacabil, a cărui finalitate se rezumă doar la victoria asupra comuniştilor.
Există trei mari categorii de votanţi care pot înclina balanţa în favoarea BMD sau, respectiv, a PCRM – rusolingvii, pensionarii şi indecişii.
Din punctul nostru de vedere, la ora actuală, BMD poate conta pe câteva tendinţe noi, manifestate anume în sânul acestor categorii de alegători.

Rusofonii

Place asta cuiva sau nu place, dar în confruntarea dintre Serafim Urechean şi Vladimir Voronin pentru voturile rusofonilor primarul capitalei este avantajat de susţinerea Moscovei. Voronin a înţeles demult că Putin l-a abandonat şi caută cu disperare o ieşire din situaţie. Acţiunile lui, în ultimă instanţă antiruseşti (refuzul de a discuta cu Smirnov, declaraţiile privind regimul de la Tiraspol ca o marionetă a Rusiei şi ne-plecarea demonstrativă la Astana), au generat multă derută în rândurile electoratului minoritar nostalgic. Nu e greu de observat că în sânul acestei categorii se profilează o tendinţă de renunţare la vot în favoarea comuniştilor. E prea devreme să înţelegem cu cine vor vota ei, dar Urechean ar putea încerca să canalizeze aceste voturi (dacă va fi dificil în favoarea BMD) spre Blocul “Rodina”, pentru a diminua ponderea comuniştilor în viitorul parlament. Cel mai pesimist calcul ne arată că PCRM nu va mai lua 50 la sută din voturi, ca în 2001.

Pensionarii

Piatra de încercare pentru BMD îl va constitui segmentul pensionarilor, votanţii fideli comuniştilor. Până la ora actuală, BMD nu a elaborat o tactică eficientă pentru cucerirea acestor voturi. În ultimul timp, însă, şi în rândurile bătrânilor a apărut o tendinţă care denotă o oarecare răcire faţă de fanii lor de odinioară. Modul în care Voronin gestionează criza transnitreană, refuzul lui de a discuta cu Tiraspolul, tensionarea periculoasă a situaţiei dintre cele două maluri ale Nistrului i-au pus pe gânduri pe mulţi basarabeni. Pensionarii vorbesc deja cu frică despre posibilitatea izbucnirii unui nou război. Lansând un mesaj pacifist, BMD are şanse reale să beneficieze de pe seama acestei tendinţe.

Indecişii

În toate campaniile electorale de la noi, indecişii ar fi putut înclina balanţa în favoarea vreunui partid democratic, dar abia acum lor li se propune ceea le-a lipsit întotdeauna – un Bloc politic puternic, capabil să-i atragă pe toţi cei care nu simpatizează cu alte partide mai mici. În acest context, putem aminti şi de a treia tendinţă apărută recent: tot mai mulţi primari şi funcţionari publici din diferite localităţi îşi manifestă disponibilitatea de a adera la BMD. Mulţi dintre aceştia, carierişti şi conjuncturişti de vocaţie, îşi dau seama că, pentru a rămâne pe linia de plutire, trebuie să sară în altă barcă. Ce semne mai clare ne mai trebuie ca să înţelegem că anume corabia comuniştilor se duce la fund?

Alţii vor fi de vină?
Acestea au fost considerentele care ne fac să credem că BMD are şanse reale de a câştiga alegerile din 2005 şi, acum, totul depinde numai de liderii Blocului. Vor putea ei să fructifice aceste circumstanţe prielnice sau vor rata o şansă istorică de a spăla de pe obrazul Basarabiei ruşinea unei guvernări comuniste? În cazul unui final nefericit, cea mai neinspirată reacţie ar fi să dea vina pe un ziar care, sprijinindu-i, îi urmăreşte cu un ochi critic.
 
Ochiul critic - 2

Ochiul critic - 2

•autor: Val Butnaru

După ce, în numărul de vinerea trecută, am încercat să analizăm şansele de succes al BMD la viitoarele alegeri, e cazul să ne întoarcem privirea spre un alt concurent din cursa electorală – PPCD. Despre şansele PSD ne vom referi în unul dintre numerele viitoare.

Conform unor înţelegeri stabilite în redacţie, m-am apucat să scriu acest articol ieri după-amiază, după ce Nicolae Negru îşi prezentase materialul din pagina a şasea. S-ar putea ca unii cititori să înţeleagă că în JURNAL a apărut o polemică internă, dar fiindcă unele teze, pe care le voi expune mai jos, le aveam pregătite deja de o săptămână, mă văd nevoit să le expun chiar dacă vin în contradicţie cu unele afirmaţii ale colegului meu.
Contradicţia ţine de interpretarea diferită a luptei, uneori destul de dură, pe care PPCD o duce împotriva BMD şi a lui Urechean în special.
Monolitul PPCD

Dar mai întâi despre şanse - şi aici trebuie să constat că nu am prea multe de spus în afară de câteva banalităţi ştiute de toată lumea. Creştin-democraţii reprezintă o formaţiune cu un mesaj care, în bună parte, rămâne nemodificat de-a lungul anilor. Consecvenţa cu care îşi apără principiile generează o simpatie constantă a unui electorat stabil, chiar dacă nu atât de numeros pe cum îşi doresc, normal, liderii acestui partid.

Speculaţii şi fabulaţii

În ultima vreme, am auzit voci care spun că alegerile din 2005 ar putea constitui o adevărată piatră de încercare pentru PPCD şi că ar exista pericolul ca ei să nu treacă baremul de şase la sută. Există două argumente în acest sens.
Primul e că, de data aceasta, PPCD nu va avea nici o “locomotivă” electorală de felul celor pe care le-au “exploatat” în campaniile precedente – Ilie Ilaşcu în 1994 şi Nicolae Alexei în 2001. (În 1998, PPCD a mers în tandem cu PRCM şi a mizat pe imaginea lui Snegur).
Al doilea argument se referă la exodul masiv al basarabenilor şi la faptul că majoritatea celor plecaţi sunt reprezentanţii electoratului creştin-democraţilor.

În lipsa unor date

Să începem cu cea de-a doua teză. Mai întâi de toate, e vorba doar de o presupunere, nimeni nu dispune de date concrete ce ar confirma simpatiile electorale ale celor plecaţi. Cu aceeaşi uşurinţă putem presupune că din milionul de basarabeni plecaţi, mai mult de jumătate ar putea fi votanţii comuniştilor. Aşadar, atâta timp cât aceste afirmaţii ţin de domeniul fabulaţiei, nu le putem lua în serios. Şi pe urmă, dacă este chiar aşa, să nu uităm că PPCD a avut grijă să-şi “împrospăteze sângele electoral”, creând “Noua generaţie”. În aceşti patru ani care s-au scurs de le alegerile precedente, a apărut o generaţie nouă cu dreptul de vot. Vom vedea ce cotă de “prospătură” aparţine PPCD-ului, dar este greu de presupus că ponderea acestui partid se va micşora.

O voce distinctă

Într-o altă ordine de idei, este dăunător pentru societate şi pentru viaţa politică să dispară o voce distinctă – place ea sau nu place cuiva – cum e cea a creştin-democraţilor. Dacă în viitorul parlament vor lipsi deputaţii din partea acestui partid, putem să punem cruce pe nişte polemici extrem de utile pentru societatea noastră aflată în derivă. Cât priveşte încercările de modelare a situaţiei de după alegeri – când BMD şi PPCD vor fi puse în situaţia să formeze un guvern de coaliţie – asta e o altă poveste. Vom trăi şi vom vedea.

Trenule, maşină mică

Revenind la problema “locomotivei”, trebuie să recunoaştem că în nici una dintre campaniile de până acum PPCD nu a îndrăznit să mizeze pe imaginea propriului lider de partid, preferând o persoană cu nume “sonor”, pusă în capul listei de conjunctură şi calculul electoral. Mai e suficient timp ca pepecediştii să găsească o nouă “locomotivă”, dar mă îndoiesc ca acest lucru să fie făcut. În primul rând, la orizontul politic nu bântuie nici o stafie a vreunei potenţiale candidaturi pentru asemenea rol. În al doilea rând, Iurie Roşca a devenit o persoană politică cunoscută de toată lumea şi, de data aceasta, şi-ar putea asuma riscul unui transfer de imagine personală asupra întregii formaţiuni. Cu consecinţele de rigoare pe care le va trebui să le suporte.

Perspectiva electorală

În ceea ce priveşte “războiul” declarat de PPCD lui Urechean şi BMD-ului în întregime, cred că lucrurile trebuie privite numai şi numai dintr-o perspectivă electorală. În acest context, mă văd obligat să-i contrazic pe cei care consideră că PPCD face jocul comuniştilor, căci, zic ei, doar Voronin şi Roşca atacă BMD-ul şi pe Urechean. În realitate, şi unii, şi ceilalţi sunt nevoiţi să-şi protejeze electoratul.

A mai fost

Vorbele despre “puritatea” PPCD şi a incompatibilităţii doctrinare cu BMD sunt bune de adormit copiii. Ne-am convins de atâtea ori că, atunci când interesul dictează o altă abordare a situaţiei, liderii politici, inclusiv cei ai PPCD, scuipă pe puritatea doctrinară. Aşa a fost în 1996, când Frontul s-a coalizat cu “duşmanul de moarte” Mircea Snegur; aşa a fost în timpul protestelor din iarna trecută, când Roşca l-a felicitat, de la microfonul din PMAN, pe Urechean cu ocazia zilei de naştere. Pe Urechean care, cu ceva timp înainte, nu l-a scos din “corupt” şi “mafiot”.

Atacuri fireşti

Atacurile actuale ale PPCD, întreprinse asupra BMD, sunt cât se poate de fireşti. Blocul Moldova Democrată, prezentându-se drept o formaţiune masivă, chiar dacă şi amorfă până la această oră, prezintă un pericol real, cel puţin teoretic, pentru ceilalţi doi concurenţi – comuniştii şi creştin-democraţii. Aripa naţională şi proeuropeană a BMD, reprezentată de liberalii lui Untilă şi social-liberalii lui Serebrian, planează şi deasupra electoratului pe care PPCD pretinde că este numai al lui. Cealaltă aripă, social-democrată, reprezentată de partidele lui Diacov şi Braghiş, ar putea acoperi un segment important din electoratul pe care şi-l revendică comuniştii.

Lăsaţi porţile deschise!

În asemenea condiţii, şi Voronin, şi Roşca nu fac decât să se apere în faţa unui adversar care “urzeşte” planuri să le fure merele din grădină. Că puştile din dotarea “paznicilor” sunt de acelaşi calibru şi, poate, de aceeaşi producţie, e o altă poveste. Aşa se întâmplă în încăierările politice – multe coincidenţe electorale par a fi legităţi elaborate de forţe obscure. Nu atacurile PPCD asupra BMD ar trebui să deranjeze pe cineva, ci limita la care ar fi cazul să se oprească cei cu “critica nemiloasă”. După ce comuniştii vor pica, ar trebui să existe suficiente porţi deschise pentru un dialog post-electoral dintre PPCD şi BMD.
 
Back
Top