Alegeri parlamentare in MD 2005

Nu e nimic daca zopiryon ma va convinge ca, intr-adevar, Urechean este singurul care merita sa-l votam. Oricum, repet, de votat trebuie sa votam. De aceea am shi intrebat de ce anume Urechean. Or, deocamdata, eu nu cred ca el ar fi o optiune serioasa.
 
parlamentu o sa voteze presedintele...
este evident ca o sa fie 2 alternative
voronin si urecheanu
pe cine o sa sustina ppcdu ?

logica e corecta, ca din lipsa de alternativa votam raul mai mic...

ca sa fie clar, eu n'o sa votez cu bmd, ci cu psdm
 
Salut. Vrea sa fac shi eu o remarca (zopyrion). Eu tot cu PSDM o sa votez. Dar de ce toti spun ca de ales, viitorul Parlament poate numai dintre Voronin shi Urechean? cine stie cum vor sta lucrurile. :zzz: Poate ca va fi nevoie de aliante? Sau ai in vedere ca Urechean are nevoie de imunitate (asa cum acum are Voronin)? Da daca Rosca n-o sa vrea sa-l aleaga pe Urechean? Asta inseamna ca cel din urma va face alianta cu Voronin? Ca PSDM, desi sunt sigur ca va accede in Parlament, nu cred ca va avea suficiente voturi pebntru a decide ceva. Numai prin alianta. Dar nici fara Rosca nu se va putea obtine ceva. Asta-i sigur. Ce va face atunci Urechean?
 
daca psdm va intra in parlament, si va avea ales intre voronin si urecheanu, cu siguranta nu'l va vota pe vororin...ce nu pot garanta pt rosca, care o mai facut cateva combinatii cu comunistii...
ex:ppcd si pcrm o votat ridicarea pragului electoral, care nu era decat in defavoarea partidelor mai mici, dar rosca o facut asta ca sa fie el singur acolo in opozitie...si o reusit....
dar in acelasi timp dupa recalculare, chiar daca pcrm o avut 50%, au 71 de deputati...care e vina PERSONALA A LUI IURIE ROSCA !

eu mai intreb odata, care este propunerea ppcd-ului la functia de presedinte al tarii ?
 
Daca PCRM-ul a avut 71 de mandate la doar 51 de procente este doar vina partidelor minuscule (nu ma refer la PSDM), care stiind foarte bine ca nu au sanse sa depaseasca pragul electoral, s-au aventurat, totusi, sa se antreneze in campania electorala, rupand multe voturi anume de la democrati. Sau, cine stie, poate ca au fost pusi de catre serviciile secrete sa participe la alegeri pentru a dispersa voturile electoratului cu optiuni necomuniste.
 
partidu lu snegur nu i'o ajuns cateva mii de voturi...si daca intrau, comunistii nu ar fi avut 2/3 si dece n'ar fi putut vota singuri presedintele...
decand ppcd care n'o avut mai mult de 11 deputati niciodata e un partid mare ?
 
Dar tu nu te intrebi de ce partidului lui Snegur nu i-au ajuns doar cateva mii de voturi ca sa intre in Parlament? Si de ce n-a intrat Matei in Parlament? Si de ce n-a intrat Diacov in Parlament? Partide importante sunt acelea care isi evalueaza obiectiv sansele de a intra in Legislativ. daca PPCD a luat doar 11 mandate, apoi trebuie sa le "multumim" doar gainarilor politici care, vanand doar posturi, se opintesc sa participe la alegeri si disperseaza votul electoratului si asa debusolat. Nu te-ai intrebat cate voturi au rupt de la Rosca, de-a lungul anilor, unii ca Mihai Ghimpu, Plugaru, Dediu, chiar Serebrian?
 
Mi se pare ca gresesti, zopiryon. Ce vina are Rosca pentru faptul ca ceilaltu nu au intrat in Parlament. Daca lumea nu i-a votat, inseamna ca nu au meritat. In general, ar fi bine sa avem cat mai putine partidute, care anume ele favorizeaza comunistiit. ei chiar le creeaza/ajuta sa se inmulteasca pentru a rupe din voturile celorlalti. Da PPCD este, totusi o forta politica puternica, deoarece nu s-a temut niciodata ca nu va intra in Parlament. Ca nu a obtinut mai multe mandate e ajunsul celor care au reusit sa-l denigreze shi, hai sa fim sinceri, ca multa lume la noi inca nu prea se pricepe in politica, iar mesajele lui Rosca, Cubreacov etc. sunt prea inteligente pentru a fi intelese de cei multi si prosti, care inteleg cu stomacul. Apropo, pozitia actuala a PPCD fata de PSDM mi se pare prieteneasca si ar trebui sa colaboram. Parerea mea.
 
Importanta mi se pare pozitia PSDM fata de retragerea trupelor rusesti din Transnistria si in genere fata de rezolvarea diferendului transnistrean. Sper ca aceasta pozitie este sincera si va vi consecventa
 
Nu o intrat din cauza ca rosca o ridicat pragu electoral impreuna cu comunistii, si dupa mascarada politica organizata de rosca si de voronin, s'a dot jos ADR si so convat alegeri anticipate...toata luma tipa ca nu e nevoie de alegeri, rosca o facut'o pe a lui...si am ajuns cu voronin acolo unde e, mai bine era diacov presedintele parlamentului, decat ostapciuk, mai bine ramanea sturza decat tarlev...
stiti de ce lui rosca nu'i convenea situatia ? din cauza ca el era pus in situatia sa faca ceva, ca era la guvernare...pe cand lui yi este mai simplu sa fie in opozitie si sa faca mitinguri...

prin ce e mai bun rosca ca ghimpu si restu care i'ai mentionat ? si unu si altu de cand is ei is in opozitie...doar ca ppcd e in parlament si sta la caldut, si restul nu...

rosca nu lupta cu comunistii, ci cu restu ca sa poata fi el in parlament si a fi 'lideru' opozitie...
Un partid cu 3 oameni si care mai mult de 8% no sa ia nici odata, e naiv sa spui ca'i un partid puternic cu mesaj inteligent...
 
Generalul Alexei, supranumit de către presă "locomotiva lui Roşca", este deputat PPCD. Niciodată însă n-a participat la vreo acţiune a acestui partid. Nici PPCD nu i-a făcut vreo publicitate, pozitivă sau negativă. A tăcut Roşca, a tăcut şi generalul. Ultima apariţie publică a generalului datează din perioada campaniei electorale pentru alegerile locale când, scos la ecran pe câteva secunde de către răposatul Gonţa, generalul a declarat că singurul partid care luptă împotriva corupţiei e partidul domnului Voronin. Atunci devenise clar cine l-a preluat pe generalul Alexei... Lucrurile sunt simple: şantajat de către Voronin, generalul a fost forţat să preia "partidul Maricicăi" şi să se lanseze pe segmentul de centru-dreapta pentru a dispersa voturile electoratului potenţial al lui Urecheanu. E un partid-căpuşă (fantomă, himeră) de tip clasic, din categoria celor care apar, de obicei, în sezonul electoral şi dispar în chiar ziua scrutinului.

Tot o surpriză a fost şi un alt lider din prezidiu - deputatul PPCD Iulian Glavan. Reiese că "partidul Maricicăi" a fost preluat şi relansat de doi deputaţi ai fracţiunii parlamentare a PPCD. Ciudat, nu?


Constantin Tanase , Ziarul Timpul.
 
Pragul electoral este la cota de 6 procente (rezonabila). Vechiul prag electoral era de 4 procente. Partidutele minuscule au luat fiecare intre o si 2 procente. Nu e deloc logic ceea ce spui Zopiryoane. Poate ai fi vrut ca pragul electoral s[ fie de un procent, sa intre in Parlament toate ciurucurile?
Referitor la tampenia lui Tanase, eu te intreb - care este vina lui Rosca ca Alexei nu s-a manifestat deloc in perioada mandatului? Ce ar fi trebuit sa faca Rosca? Sa-i scrie acestuia textele pe care sa le rosteasca la microfon? Si care este vina lui Rosca ca Alexei, impreuna cu alte necuvantatoare din Parlament, a fost pus sa preia partidul Maricicai Livitchi? Voturile cui le va lua Alexei? Ale comunistilor? Atunci cine crezi ca a croit aceasta diversiune, Zopiryioane? Puneti mintea in miscare.
 
Pragu putea fi si 4% nu neaparat 6 sau 2 ? Idea ar fi fost sa intri cat mai multi sa nu ia comunistii mult dupa recalculare...
Rosca atunci o incercat sa faca o kestie dar o iesit un raha.t mare, el spera ca daca o sa fie clar ca numai el si braghis intra, lumea o sa'l voteze pe el...gresit, votu omu il da din convingeri nu prin constrangere..
acuma despre alexei,
Ai fost la concertu de prin feb 2001 organizat de ppcd, unde o cantat si holograf ?
tii minte cum sedea rosca cu alexei tinyndu'se de maini pe scena amplasata pe pman ? alexei o fost un tip dubios de la inceput, intrebarea e alta, ce fel de om politic e rosca, care accepta in anturaju sau cel mai apropiat asa persoane ca alexei si glavan, gandeste'te la asta, si dupa aia mai zi'mi odata ca ppcd e partid politic serios :wink:
 
Deci, explic
Chiar daca pragul electoral ramanea de 4 procente, partidele minuscule oricum nu ar fi intra in Parlament, pentru ca au luat FIECARE IN PARTE intre 0 si 2 procente.
Chestia cu Alexei nu mi se pare chiar atat de relevanta pentru discutia noastra. Fiecare partid poate gresi atunci cand intocmaste listele electorale a gresi este omeneste. Important e altceva. Oameni ca Alexei nu vor mai figura niciodata pe listele PPCD, in schimb la Diacov si Urechean listele vor fi doldora de personaje dubioase, pentru ca si Urechean si Diacov depind financiar de aceste persoane.
 
zopiryon said:
Nu o intrat din cauza ca rosca o ridicat pragu electoral impreuna cu comunistii, si dupa mascarada politica organizata de rosca si de voronin, s'a dot jos ADR si so convat alegeri anticipate...toata luma tipa ca nu e nevoie de alegeri, rosca o facut'o pe a lui...si am ajuns cu voronin acolo unde e, mai bine era diacov presedintele parlamentului, decat ostapciuk, mai bine ramanea sturza decat tarlev...
stiti de ce lui rosca nu'i convenea situatia ? din cauza ca el era pus in situatia sa faca ceva, ca era la guvernare...pe cand lui yi este mai simplu sa fie in opozitie si sa faca mitinguri...

prin ce e mai bun rosca ca ghimpu si restu care i'ai mentionat ? si unu si altu de cand is ei is in opozitie...doar ca ppcd e in parlament si sta la caldut, si restul nu...

rosca nu lupta cu comunistii, ci cu restu ca sa poata fi el in parlament si a fi 'lideru' opozitie...
Un partid cu 3 oameni si care mai mult de 8% no sa ia nici odata, e naiv sa spui ca'i un partid puternic cu mesaj inteligent...

Ba, tu ori esti surd la minte shi choar la ratiune, ori esti rau intentionat.
Sau nu intelegi ca a ridica pragul electoral nu inseamna sa-i faci unui partid serios o defavoare, daca el este bine vazut in societate si, implicit, are alegatori. In al doilea rand, eu nu-mi amintesc nici un om sa fi "tipat" ca nu avem nevoie de alegeri anticipate. Aminteste-mi tu, daca stii, cine a "tipat". Si cam de ce ar fi mai bun Diacov decat Ostapciuc. Care sete diferenta dintre doi nemernici? Tzi-o spun eu: unul fura din banii statului si din banii donati de peste hotare, iar altul e prost si isi trage apartament luxos din banii contribuabililor. Unul isi lanseaza fiica in afaceri cu tigari, iar altul asmuta politia supra oamenilor nevinovati, pentru "a-i gasi pe asasinii fiului". Apropo, ce zici de aliantele din teritoriu ale lui Diacov cu comunistii? Sau nu crezi in ele si nici nu vrei? De ce Urechean s-a aliat cu astfel de personaje? Sau lui i se poate "ca este singura noastra optiune?". Cine a decis asta si de ce?
Ce inseamna ca Rosca lupta cu toti? Cum poate el sa lupte impotriva tuturor, daca ei sunt buni si curati la suflet? Cu "totii" astia lupta electoratul, cand le arde cate o palma la alegeri. ei insisi lupta cu dansii, cand fura si nu fac nimic pentru limba, istorie, drepturile omului etc. Cei "3 oameni" sunt, de fapt, sute de mii, ddaca nu chiar mai mult. Pentru ca numarul lor creste din an in an. Altii, care au ba 5%, ba 2%, ba 50% - astia sunt mici, neinsemnati, nesiguri, dubiosi, care nu merita voturile electoratului.
Daca o sa continui sa delirezi in halul asta, fara argumente la ceea ce spun ceilalti, vai ramane numai tu la accest compartiment. Sper ca nu-ti place sa te complaci in ipostaza de vorbitor cu sinea sa.
 
greseala ? zici de parca o gresit adresa, aici e politica, cand cu 3 zile inainte de alegeri te tii cu un om de mana pe piata marii adunari nationale, si imparti fluturase prin tara cu poza ta(rosca) si cu el(alexei) da el yi a lui voronin...
ar trebui sa pleci din politica...
rusine ar trebui sa'i fie...


se vede ca nu esti prea documentat, mai jos e linku cu rezultatele finale din 2001, o sa vezi 2 partide care au peste 4 dar sub 6 procente, care daca ar fi intrat, nu ar fi votat cu comunistii, si nu era voronin presedinte, si iti readuc aminte, ca ridicare pragului electoral a fost votata de COMUNISTI SI DE PPCD, DE CE ?
http://elections.parlament.md/

asta e inca o greseala, nu ?
pai dupa atatea greseli, nu mai ai ce cauta in politica...


aici este echipa cu care vine ppcd: http://www.ppcd.md/ro/persons.htm
 
zopiryon said:
Generalul Alexei, supranumit de către presă "locomotiva lui Roşca", este deputat PPCD. Niciodată însă n-a participat la vreo acţiune a acestui partid. Nici PPCD nu i-a făcut vreo publicitate, pozitivă sau negativă. A tăcut Roşca, a tăcut şi generalul. Ultima apariţie publică a generalului datează din perioada campaniei electorale pentru alegerile locale când, scos la ecran pe câteva secunde de către răposatul Gonţa, generalul a declarat că singurul partid care luptă împotriva corupţiei e partidul domnului Voronin. Atunci devenise clar cine l-a preluat pe generalul Alexei... Lucrurile sunt simple: şantajat de către Voronin, generalul a fost forţat să preia "partidul Maricicăi" şi să se lanseze pe segmentul de centru-dreapta pentru a dispersa voturile electoratului potenţial al lui Urecheanu. E un partid-căpuşă (fantomă, himeră) de tip clasic, din categoria celor care apar, de obicei, în sezonul electoral şi dispar în chiar ziua scrutinului.

Tot o surpriză a fost şi un alt lider din prezidiu - deputatul PPCD Iulian Glavan. Reiese că "partidul Maricicăi" a fost preluat şi relansat de doi deputaţi ai fracţiunii parlamentare a PPCD. Ciudat, nu?


Constantin Tanase , Ziarul Timpul.
Asa este. Cu alexei s-a gresit. Dar Braghis nu a gresit cand a bagat in parlament toata pleava de Morevi, Sima, Plesca, Morei, Sidorov etc., care acum fac jocul comunistilor? Asta nu-i greseala? Rosca a gresit o data, cu un om (ma refer la cel din Parlament. Caci restul, ma refer la Glavan, pot face ce vor, cand vor, pentru cat vor). Braghis, insa, cu aproape un grup parlamentar. Independentii acum sunt mai multi decat grupul lui Braghis. Dar nu-i nimic, lui i se poate, ca este cu Urechean. Lui Urechean i se poate, ca "este singura noastra optiune" etc.
 
Back
Top