Alegeri parlamentare in MD 2005

da bine whatever...
rog moderatorii sa ia masuri cu nesimtitu asta, ca dupa cum vedeti injura in dreapta si'n stanga...

talk to ma hand victore , ca eu cu nebunii nu discut
:hahaha:
 
Aurelia Roibu:
Uite-asa gandeste moldovanul: "alegerile vin shi se duc". Pai, pentru ca sa nu fie vorba de o operatiune dute-vino, trebuie sa te concentrezi serios asupra fiecarui detaliu, ca sa nu treaca alegerile pe langa tine, iar mai apoi sa te plangi ca nu are rost sa te implici. Un sctrutin electoral este ca shi un contract: candidatul vine cu oferta (face promisiuni, ishi arata marfa), iar tu ESHTI OBLIGAT SA ALEGI (cu discernamant, bineinteles). La urmatoarele alegeri, ca parte contractanta, eshti in drept sa-i ceri socoteala. Iar daca nu alegi, tranzactia, deshi nu participi la ea, oricum te afecteaza. Numai ca, in acest caz, te ia pe la spate, ca intr-un coridor ingust, in care nici nu te poti intoarce pentru a vedea cine te drege.

nu vad de ce ar fi obligat cineva sa aleaga...mai ales cand nu poate si nu are posibilitate...ma refer la gastarbeiterii moldoveni...apropo, fiindca discutia tot alunecase undeva in injuraturi..hai sa pubnem discutia pe o linie de subiect noua: sunteti de acord cu forma de protest care este abtinerea de la vot???
 
abtinerea de la vot e protest contra cui ? am impresia ca insusi a sistemului si daca e asa...nu prea ai ce discuta cu sa oameni :lol:
eu o sa votez cel putin din motivu ca o sa am pe cine sa injur 4 ani ca nu'si face lucru care mi l'au promis
 
zupiryon, rationamentele tale sunt alogice, abjecte si degradante. Imi pare rau sa ma dezagmagesc. am impresia ca vorbesti nujai ca sa nu taci. Ca sa nu spun ca nici nu stii sa scrii corect.
 
zopiryon said:
am impresia ca insusi a sistemului si daca e asa...nu prea ai ce discuta cu sa oameni :lol:
eu o sa votez cel putin din motivu ca o sa am pe cine sa injur 4 ani ca nu'si face lucru care mi l'au promis
:crazy:
 
Runwarror este o persoana agreabila care discuta doar pe baza de argumente, coerent, spre deosebire de Zopiryion, un ins extrem de limitat. Imi pare sincer rau si vreau sa cred ca nici pe departe indivizi ca dansul nu constituie contingentul de alegatori ai PSDM
 
la tine toti is vinovati de ceva, de tradare, de jocuri cu rushii, de hotie, cu exceptia lui rosca si a ppcd-ului, si plus la toate ti se pare fluxu cel mai bun ziar si eu's limitat...halal logica mai ai si tu :lol:
poate nu constitui modelu tipic de votant psdm, in skimb TU, esti un tipic ppcdisti, si nimic din ce ai scris aici pe forum nu m'a mirat si nu a fost o noutate...aceleasi fantasmagorii le aud de la multi ppcdisti de ani buni..si mai zi acum ceva de limitare...
nici nu te rog sami argumentezi de ce's limitat, ca nu ai putea...sau daca numi place rosca automat devin limitat ?

de ce nu zici nimic de prag 3? de banii lui stati cu care o facut campania rosca in 2001? lumea doar stie foarte bine ce legaturi are stati cu diacov si lucinski...
nu crede draga victore, ca toti is retardati si tu esti unicu care se afla in posesia adevarului
 
Ma baiatule, de banii lui Stati mai bine sa-l intrebi pe amicul tau Tanase. El stie cel mai bine cat de darnic poate fi Stati cu lepedaturile. Nu ma deranjeaza sa aud opinii diferite de ale mele. Chiar ma bucur atunci cand cineva reuseste sa ma contrazica cu argumente serioase. Eu, spre deosebire de tine, sunt suficient de malebil ca sa-l judec pe Rosca si dupa calitatile, dar si dupa nejunsurile sale. Tu, insa, ti-ai pus ochelari de cal si nu vrei, dar nu vrei deloc, sa vezi si in alte parti decat inainte.

Si iti mai dau un sfat, amical. Daca vrei sa nu te trimit in mata, las-o balta cu postari de genul Stati, Prag 3 si alte provocari kaghebiste. Oricum esti pe langa subiect. Hai mai bine sa discutam civilizat despre niste chestii care ne vizeaza pe toti.
 
tanase nu'i om politic si nu candideaza pt parlament, si poa sa ia bani si de la mujahedini daca vrea e treaba lui, sa'l judece cititorii...ai tot dreptu sa nu'ti placa...dar nu injura te rog deja nici nu mai stiu a cata ora(ce ziceai de dialog civilizat ?)
in skimb rosca care se declara tare cinstit si corect, de ce o luat bani de la oamenii lui lucinskii...sau sa'ti spun si cati bani o primit de la stati...si cum injura cand taraia valiza cu bani? sau vrei sati spun mai multe...despre ghenadie? stiu mai multe decat ti'ai imagina ca poate sti un limitat ca mine...
uuuh ce m'ai speriat cu trimitirea in mata, dardai de frica sa nu ajung acolo la comanda ta :D ...(mai zimi odata ce ziceai de dialog civilizat? tipic, raman fara argumente si se apuca de injurat, esti lamentabil...

tot ce ziceti voi de urechean, serbrian, braghish, matei, tanase,butnaru si toti in afara de cei care's cu rosca e adevarat, dar ce spune lumea de rosca e kaghebism si minciuni ? fati o ordine in cap ba omule, pana te apuci de scris in locuri publice, ca zgarie rau de tot prostia ta
 
zopiryon said:
si plus la toate ti se pare fluxu cel mai bun ziar si eu's limitat...halal logica mai ai si tu :lol:
Dimpotriva, mi se pare perfect logic. din moment ce tu si FLUX-ul suntetzi doua extreme: tu - un maskarici, Flux - tehe best.

zopiryon said:
nici nu te rog sami argumentezi de ce's limitat, ca nu ai putea...sau daca numi place rosca automat devin limitat ?
Nici o problema, daca trebuie ti se va explica. Rosca nu are nimic cu prostii, asa ca nu confunda ... cu prefectura :wink:
zopiryon said:
de ce nu zici nimic de prag 3? de banii lui stati cu care o facut campania rosca in 2001? lumea doar stie foarte bine ce legaturi are stati cu diacov si lucinski...
nu crede draga victore, ca toti is retardati si tu esti unicu care se afla in posesia adevarului
referitor la chestiile cu PRAG3, citeste cuvintele bolduite. Cat despre retardati, tu esti singura exceptie, asa ca nu te flata cu notiuni gen "toti", nu-i baga pe "toti" intr-un cazan.
 
zopiryon said:
Aurelian iti mai zic odata, eu cu tine nu discut, asa ca nu te mai kinui sa'mi raspunzi la mesaje ca nu ma provoci...
Deocamdata, vad ca te bagi in vorbele mele. Numai cand iti convine tzie. Cand intzi pare ca ai si tu de spus "ceva".
 
Cititi link-ul de mai jos.
http://jurnal.md/articol.php?id=2872&cat=12&editie=
8. Analistul Vladimir Socor a făcut propagandă electorală deschisă într-o emisiune a postului naţional de televiziune în favoarea comuniştilor, emisiunea nefiind inclusă în timpul de antenă acordat comuniştilor în campania electorală.
Cititi Dlor si faceti inca o analiza a cameleonului Socor, care a fost cu ceva timp in urma cel mai solicitat depunator de articole in Flux, si nu numai! Mai contraziceti-ma si acum! Sau poate iarasi triem informatia si o alegem doar pe cea care ne convine? Parca Socor era pentru cele mai libere si corecte alegeri din lume, sau poate s-a schimbat ceva?
Imi cer iertare de la sustinatorii PPCD, dar am dorit doar sa le arat, ca nimeni pe lumea asta nu are garantii totale prescrise. Iar, ca unul a calcat in ga i nat de pasarica, iar altul in unul de caine, al treilea in ba li gu ta, al patrulea sta pana in gat - nu inseamna, ca primul este mai bun ca ceilalti, pur si simplu el este mai vigilent ca ceilalti! Eu cred ca principalul e sa punem mana pe lopeti si maturi si sa facem ordine ca sa nu calce nimeni in ra-hat, si apoi vom discuta despre acei care fac treaba in strada, iar pana atunci nimeni nu e garantat, mai ales daca a mers noaptea!
Mai cititi inca unul.
http://jurnal.md/articol.php?id=2861&cat=1&editie=
Mie mi se pare ca toate partidele au nevoie doar de propriile fotolii si doctrina, care este sustinuta prin slogane de salvare nationala! Mi-e scarba si totodata am un sentiment nu de salvare, ci iarasi de tragedie nationala cu tot cu PPCD-isti, BMD-isti, PSD-isti, etc! Iata sloganul meu al poporului moldav - Ura! Pizma! Invidie! Neincredere! Suspectie! Prostie! Saracie! Betie! Fratriciditate! E prea mare pancarda, no sa-mi ajunga lemn si panza, vopsele si pictori!

Inca unul!
http://jurnal.md/articol.php?id=2863&cat=7&editie=
Poate alarma asta, batuta in clopote de dimineata pana seara ii va trezi pe cineva, sau poate nu?
 
Marinarul said:
Cititi link-ul de mai jos.
http://jurnal.md/articol.php?id=2872&cat=12&editie=
8. Analistul Vladimir Socor a făcut propagandă electorală deschisă într-o emisiune a postului naţional de televiziune în favoarea comuniştilor, emisiunea nefiind inclusă în timpul de antenă acordat comuniştilor în campania electorală.
Cititi Dlor si faceti inca o analiza a cameleonului Socor, care a fost cu ceva timp in urma cel mai solicitat depunator de articole in Flux
Nu numai in FLUX, ci si in Jurnal de Chisinau si Timpul. Se mentioneaza in acelasi articol de pe http://jurnal.md/articol.php?id=2872&cat=12&editie=
Ca sa fim corecti.
 
si dupa asta cum sa'mi mai placa evreii de tipu lu socor, care cine stie pt ce motive s'o VINDUT comunistilor, si el o publicat in mai toate ziarele de romana, asa ce ele nu au nici o vina...
am ramas dezamagit cand am vazut ce face omu asta...
rusine.
 
Cred ca la guvenare tre sa vina persoane in afara mentalitati criminalo-comuniste. Iar politicienii de actuali sunt toti crescuti in sera KGB-sto-comunista indferent unde se afla pe eschierul politc, comunisti, cenrsti, ppcd-isti. Toti au contribuit la lichidarea valorlor natonale, tot ei contrbuie la lichidarea valolor crestine. Incepand cu anii 90 au adus societatea la sapa de lemn, drept dovada poate servi urmatorii indici: economia tarii este in pericol; natiunea zace sub dominate strana; rvalitatea intre grupuri politice s-a agravat; elitele si-au abandonat msunea;situatia socala s-a deteriorat;tneretul se vede lipst de deal. Actul de rupere cu trecutul si de impunere a schimbarii devine o necesitate urgenta. Solutia este disparita vechilor politicieni, adoptarea unei ideologi consructive, bazate pe motavurile crestine
 
pai inseamna ca dupa tine ar trebui sa facem asa : sa nu iesim la vot caci toti is rai.Babele comuniste no sa te creada, pt ei...Voronin e bun ca le da pensia la timp, si o sa'l voteze si o sa avem iarasi un parlament rosu...
nu inteleg cum poa sa mai apara asa idei infantile...
 
zopiryon said:
si dupa asta cum sa'mi mai placa evreii de tipu lu socor, care cine stie pt ce motive s'o VINDUT comunistilor, si el o publicat in mai toate ziarele de romana, asa ce ele nu au nici o vina...
am ramas dezamagit cand am vazut ce face omu asta...
rusine.
In primul rand, mesajul lui Socor este impotriva politicii imperiale a Rusiei si promotorilor acesteia in fosta RSSM si in nici un caz nu este unul pro-comunist. A laudat cumva Socor actiunile antidemocratice ale guvernarii comuniste?
In al doilea rand, de unde ai luat ca Socor este evreu?
In al treilea rand, chiar daca ar fi evreu nu vad nici o legatura cu subiectul discutiei. In schimb observ ca esti un antisemit demn de dispret.
 
CV-ul lui Vladimir Socor

SENIOR FELLOW, IASPS-INSTITUTE FOR ADVANCED STRATEGIC & POLITICAL STUDIES, WASHINGTON, DC

VLADIMIR SOCOR

CURRICULUM VITAE


Arcisstrasse 32
80799 Munich, Germany
Tel. 0049-89-28.44.80
Fax 0049-89-28.57.41
E-mail: Socor@cybernet-ag.de

PERSONAL:
Born August 3, 1945 in Bucharest, Romania.
Citizenship: U.S.A.
Marital status: Single.

EDUCATION:
M.Phil. in East European History, Columbia University, 1977; PhD Orals passed with Distinction. Won successive competitive scholarships at Columbia.
BA in History, University of Bucharest, Romania.
Russian school in Bucharest, Romania.
Languages: Romanian (native), English, French, German, Russian.

PROFESSIONAL EXPERIENCE:
2002 - ..., continuing: Senior Fellow, IASPS--Institute for Advanced Strategic & Political Studies, Washington, DC. Reference: Dr. Robert J. Loewenberg, President.
Responsibilities: Writing the IASPS Policy Briefings series, for international distribution by subscription. Area of coverage: Baltic, Belarus-Ukraine-Moldova, South Caucaus, Caspian, Central Asia; CIS affairs; NATO eastward enlargement.
Topics: Russian and Western policies in the post-Soviet area; security and military issues; oil and gas; inter-ethnic conflicts; governments and politics -- international, regional, national.
2000 - ..., continuing: Author of a regular, fortnightly op-ed column on post-Soviet affairs in The Wall Street Journal Europe; some columns also appearing in the U.S. and Asian editions of the WSJ. The series now in its fourth year.
2001 - ..., continuing: guest lecturer in Harvard University's National Security Program, JFKennedy School of Government (executive-education classes in May and September each year; concentration on Black Sea-Caspian Sea, post-Soviet area).
2002 - ..., continuing: member of the Study Group on the Future of NATO (sponsored by the Consortium of Defense Academies and Security Studies Institutes).
1995-2002: Senior Analyst, Jamestown Foundation, Washington, DC.
Responsibilities: Writing daily analytical articles in the Jamestown Foundation's Monitor: A Daily Briefing on the Post-Soviet States; and its supplement, Fortnight in Review, for international distribution by subscription.
Area of coverage: Baltic, Belarus-Ukraine-Moldova, South Caucaus, Caspian, Central Asia; CIS affairs; NATO eastward enlargement.
Topics: Russian and Western policies in the post-Soviet area; security and military issues; oil and gas; inter-ethnic conflicts; governments and politics -- international, regional, national.
Output: a daily analytical article (average length: 800 to 900 words) over this seven-year period.
1983-1994: Senior Analyst, RFE/RL Research Institute, Munich.
Responsibilities: Writing research reports on current events and trends for the RFE/RL Research daily, weekly and other reports, and for the Institute's fortnightly and monthly journals. Briefing Western media and officials on ongoing developments in the target area. Representing the Institute at professional conferences.
Topics: Romania; Warsaw Pact; European security; Republic of Moldova; Russian policies in CIS area.
Distinctions received: several Superior Performance Awards of the RFE/RL Research Institute.

PUBLICATIONS:
For the Wall Street Journal: regular fortnightly op-ed column in WSJ's European edition since 2000, continuing.
For the Jamestown Foundation's Monitor: over 1,000 analytical articles--as a rule one daily, or ca. 20 monthly, or ca. 200 annually--1995 through May 2002.
For RFE/RL, 1983-1994: Numerous analytical articles in the fortnightly RFE Situation Reports and Background Reports; the RL Research series; and the journals: Report on USSR, Report on Eastern Europe; RFE/RL Research Report.
Coverage of daily regional and country developments in RFE/RL Research Institute?s Daily Report..
Chapters and articles in volumes published by Macmillan, Westview Press, several by Duke University Press, the Friedrich Ebert Foundation.
Articles in Orbis, Problems of Communism, the US Congress Joint Economic Committee's triennial volume.
Entries in the Encyclopaedia of Political Systems and the Encyclopaedia Britannica.

CONFERENCE PARTICIPATIONS AND GUEST LECTURES:
Extensive experience with briefings for U.S. and West European government officials and institutions.
Recent guest lectures and conference papers and presentations.
"U.S. Interests and Policies in the South Caucasus," paper presented at the conference of the Society for East Europe Studies and the Friedrich Ebert Foundation, Berlin, June 2003.
"Regional Separatisms in the Post-Soviet States," lecture at Harvard University, National Security Program, May 2003.
"Regional Cooperation in the Black Sea-Caspian Basin," lecture at Harvard University, National Security Program, May 2003.
"'Federalizing' Moldova: A Flawed OSCE Project," paper presented at the conference of the Association for the Study of Nationalities (ASN), New York, April 2002.
"Caspian Great Game: The Current State of Play," paper presented at the conference of the Friedrich Ebert Foundation and the Latvian Institute of International Affairs, Riga, December 2002; published in the conference volume.
"NATO After Prague: The Eastern Agenda and the International System," paper presented at the conference of the Konrad Adenauer Foundation and the Latvian TransAtlantic Organization, Riga, December 2002.
"Georgia as a Test Case of Russian and Western Policies," paper presented at the conference of the Study Group on the Future of NATO, Ankara, October 2002.
"Perspectives from the 'Near Abroad' on Relations with Russia," lecture at Harvard University, National Security Program, September 2002.
"The New 'Near Abroad' of an Enlarging NATO," report at the annual conference of the Consortium of Defense Academies and Security Studies Institutes, Paris, June 2002.
"Prospects for the Black Sea-Caspian Region," presentation delivered at Harvard University's symposium, JFKennedy School of Government, Cambridge, Mass., May 2002.
Discussant, Moldova panel, conference of the Association for the Study of Nationalities (ASN), New York, April 2002.
"East of the Enlarged NATO: Will There Be a Grey Zone ?" paper presented at the conference of the Study Group on the Future of NATO, Bucharest, March 2002.
"Moldova's Political Class and the Communist Restoration," presentation to the conference at the Russian State University for the Humanities (RSUH), Moscow, November 2001.
"Terrorism and Counterrorism in the CIS Area: Their Uses and Misuses," and "Central Asia and the Shanghai Cooperation Organization," two papers delivered at the international conference of the Friedrich Ebert Stiftung on the Caucasus and Central Asia, Tbilisi, October 2001; both papers published in the conference volume.

Sursa: http://www.mfa.gov.az/eng/training/2003/sokor.shtml
 
Back
Top