Alegeri parlamentare in MD 2005

dan_the_man said:
Traian said:
Parerea mea e ca toti sunt hoti,si Rosca si Urecheanu si Voronin...problema consta in
altceva:cine fura si in acel moment sau cel putin peste un timp se mai gindeste si la tara :)
PPCD duce politica impotriva rusilor ceea ce nu ii va da nici o putere politica,mereu
va fi in opozitie...asta e soarta lui PPCD!Cum a mai spus Zopiryon:maximum 9-11% :)
Cea mai mare probabilitate de cistig tine de PCRM si AMD...desi nu am asa dorinta
dar probabilitaeta e mare ca dupa 6 martie vor cistiga comunistii precedati de AMD
PPCD si PSDM...
Se vor alia AMD cu PPCD(poate si cu PSDM,ar fi bine de tot) impotriva la PCRM...
vor aparea 2 candidaturi:Voronin si Urecheanu...si acolo se va vedea cine e mai bun :)

P.S.eu am sa votez AMD desi daca ar fi vreun efect nu as vota pe nimeni dar e obligatia
mea de cetatean al RM si nu pot sa stau deoparte...
Iata din cauza unora ca voi... ppcd'ul va ramine in opozitie... da eu sunt impotriva rusilor... si sunt constienti ca asta le va micsora rating'ul... insa in comparatie cu PSD sau BMD ei nu mint! vezi diferenta??
PSD'ul practic si-a cumparat publicul... cit si BMD'ul prin bosorogul de Urecheanu care este primarul capitalei.

Tu stii mie PSDM nu mi-a platit nici un ban. Si de ce crezi ma rog ca cei din PSDM mint?
 
Traian said:
Acestea's doar vorbe lipsite de nici o afermatie...

Vrei sa traduci in romaneste? Cu astfel de perle vrei sa convingi lumea sa voteze BMD-ul?

PPCD duce o politica nu prea adecvata situatiei din RM...ei sa presupunem ca cistiga(desi 99% ca nu vor cistiga) si atunci ce fac???Ii alunga pe toti rusii din RM...o pleaska si jumatate!!!

Aceeasi placa veche, cu asa zisul extremism al PPCD-ului! De unde ai scos ca-i va alunga pe rusi? Asa ti-au zis comunistii? Probabil ca, dupa tine, extremism inseamna si recunoasterea faptului ca basarabenii sunt români si ca vorbesc limba româna!
 
Din cite vad eu, prin forumul asta se plimba o multime de PPCD-isti extremishti si non PPCD-ishti orbi.
PPCD-ul niciodata nu va inregistra rezultate bune la capitolul alegeri, din simplul motiv ca inca din start, prin politica dezvoltata de ei, si-au restrins singuri cercul potentialilor alegatori. Mie, ca unui simplu alegator, mi s-a creat impresia ca scopul suprem al partidului PPCD este sa consolideze pozitia limbii de stat, si sa imbunatateasca relatiile cu Romania. Oamenilor simpli, de la tara bunoara, le este greu sa discearna eventualele foloase pe care le vor avea votand PPCD-istii. Desi singele apa nu se face, atunci cind te gindesti ca nu ai cu ce sa-ti hranesti copiii si nu poti sa le asiguri un trai cit de cit normal, imediat iti trece gustul de polemica lingvistica si de fratia cu Romania, si cauti o alternativa politica care sa aiba ca scop rezolvarea problemelor REALE cu care te confrunti. Stiu ca astazi este imposibil sa gasesti o astfel de formatiune politica -vorba ceea - apa trece, pietrele ramin. Timpul trece, partidele se schimba, insa aceeasi tilhari isi propun candidaturile lor la alegeri. Si cine, ma rog, va spus voua ca "preacuviosul" Urecheanu va face ceva bun pentru plaiurile moldave? Poate ca sunt un chisinauian orb, insa cu greu deslusesc dezvoltarea pe care, sustine Urecheanu, ca o are Chisinau de cind el "domneste". Totul ce a aprut nou in Chisinau tine de sectorul privat, si nu este multumita "management-ului in conducere" pe care il are Urecheanu. Atit comunstii, cit si ceilalti sunt hoti din talpa pina-n cap (daca-l au). Situatia social-economica nu se va schimba foarte mult. Si, din pacate, nu se prea vede luminita de la capatul tunelului. Cine astazi ajunge "la conducere"? Cel care are BANI su nu neaparat cap. Cine are banii necesari? Cei care sunt feciorasii si fiiculitele hotilor care ne conduc astazi! Fara o revolutie, fara sa punem mina pe furca si lopeti, maine ne vor conduce anume acesti feciorasi si fiiculite. Deacum acest fenomen se observa cu ochiul "neinarmat": nu va fi o noutate daca in viitorul apropiat, printre listele cu candidatii pentru alegeri va figura numele "Oleg Voronin". Frumoasa perspectiva! Imaginati-va ca au trecut alegerile, si presedinte ajunge Urecheanu, asa cum viseaza astazi multi. Chiar va ginditi ca el va lepada reflexul conditionat de a fura banii publici, de altfel, dobindit de ani de zile, si va deveni brusc un cetatean cinstit? Gimme a break! Moldova poate doar sa veseze la un conducator care nu va fura (mult). Pina la urma, ajungi la concluzia ca totul este in zadar.
Un cunostinta de a mea obisnuieste sa spuna: Moldova are 2 modalitati de a iesi din impas: 1) real-obiectiva 2)fantezist-utopica
Prima, real-obiectiva, este ca vor veni extraterestrii si ne vor da bani sau ne vor lua cu ei, si a doua, fantezist-utopica, noi singuri, i.e. cu puterile noastre, vom iesi din impas.
See ya' !
 
ÎN EXCLUSIVITATE PENTRU NOI

V. Voronin: La noi va fi mamalîjnîi puci

Acest interviu este virtual şi, de aceea, real şi autentic în măsura posibilităţilor. Corespondentul nostru a reuşit să discute cu preşedintele V. Voronin în pauza unei şedinţe de spiritism cu invitaţii din fostele judeţe. Din întâmplare, discuţia a fost imprimată. Tot din întâmplare, după ce a descifrat-o, corespondentul ne-a prezentat-o spre publicare în formă de interviu. Autorul interviului n-a intervenit în replicile preşedintelui, păstrând pitorescul exprimării originare.



T: Dle preşedinte, suntem prima, singura şi unica publicaţie de opoziţie căreia aţi decis să-i acordaţi un interviu. Cum explicaţi aceasta?

V. V.: Da nu, prima, singura şi nepovtorimaia! Da ce credeţi că numai voi, cei de la TIMPUL, sunteţi în opoziţie cu mine? Cei de la gazetele noastre numai în scris îs cu mine, dar să-i auzi, pe din dos, la o chileală, cum mă risuiesk...

T: Nu aveţi încredere în presa dumneavoastră?

V. V.: Da' cum să ai încredere? Crezi că Costea Starîş, dacă câştigă Urecheanu, nu trece la dânsul? Da Teleşcu? Aista trece la Serafim cu toţi monşerii lui. Prima emisiune se va numi "Serafim, noi te iubim!". Nici Liudocika de la NIT nu-i mai bună...

T: Dacă tot vorbim despre jurnalişti, ce credeţi despre presa noastră?

V. V.: Îi prea multă şi nu-i independentă - v-o spun bez ămoţii.

T: Haideţi să vorbim despre alegeri. Care partid are şanse mai mari să câştige scrutinul din 6 martie?

V. V.: Partidul nostru, nici nu se discută. Noi facem totul gramotno. Dintre cele din nenagleadnaia naşa opoziţia, ceva mai mult va lua Urechean. Păcat că nu l-am putut băga la Pruncu'. Îmblau toţi în jurul meu, hai s-l lăsăm, ziceau, că-i prava celoveka, că-i Europa. Amu las' să se lămurească Urechean cu Morei şi Gurbulea. O să le arăte aista prava celoveka...

T: Dar ce şanse au alte partide de a trece pragul electoral?

V. V.: Iura-i na grani. Aiştia a lui Muşuc, la fel. Aşa arată sondajele noastre.

T: Dar Alexei?

V. V.: Ei, Alexei... Gheneralu' are altă misie - speţzadanie na pravom flanghe Zapadnogo Fronta...

T: Înseamnă că tot dumneavoastră veţi avea majoritatea şi în viitorul parlament?

V. V.: Ni dumaiu. Dar nici nu-i nevoie. Po-sekretu să vă spun, noi vom schimba strateghia. Poate eu nici nu voi mai fi preşedinte - molodîm u nas vezde doroga. Pe Lupu îl facem prim-ministru, pe Tarlev îl trecem la preşedinţie, iar eu, ca un starik, trec în fruntea parlamentului. E o surpriză, nu? Iaca amu o să aveţi ce scrie...

T: Tarlev preşedinte de ţară, şef de stat!? O să râdă lumea.

V. V.: Las'că o râs şi de Ostapciuk şi văd că s-o oprit. Tarlev ce va avea de făcut? Va duce ambasadorii la Cricova, va împărţi năgrade. Să fie conform Constituţiei.

T: Dacă-i conform Constituţiei, prima persoană în stat veţi rămâne tot dumneavoastră?

V. V.: Păi aşa-i şi normalno să fiibî într-o republică parlamentară, nu ca amu, când eu trebu' să fiu şi şef de stat, şi de parlament şi prim-ministru, şi director la televiziune, şi glavnîi gazovşcik, şi brigadir traktornogo parka, şi nacialnik KPZ, că umblu ca Pliuşkin, cu cheile la brâu...

T: Dar cum va fi reprezentată Opoziţia în această nouă configuraţie politică?

V. V.: Dacă Urechean tare vrea să fie mult soare în Moldova, am să-i dau Comisia ecologică - las'să cânte "Pusti vsegda budet solnţe". Să şi-l ieie pe Roşca zamestiteli. Sau pe Tudor Tătaru cu drâmba.

T: Credeţi că Tătaru va trece pragul electoral?

V. V.: Abizatelino va trece, că n-are încotro. Altfel, rămâne fără beci.

T: Opoziţia vorbeşte despre "revoluţia oranj". Se va repeta şi la noi scenariul ucrainean?

V. V.: La noi va fi mamalâjnîi puci! Cine să facă revoluţie la noi?

T: Dacă se va demonstra că alegerile sunt fraudate, lumea va ieşi în stradă...

V. V.: Câtă lume o să iasă? O kucikă de oameni? Cine să-i scoată în stradă? Iura? Dacă iese Roşca, nu iese Urechean, dacă iese Urechean, nu iese Iura...

T: Dacă se va dovedi că alegerile sunt fraudate, vor ieşi cu toţii - şi Urecheanu, şi Muşuc şi Roşca.

V. V.: Ce tot vorbiţi cu toţi de fraudare, fraudare? Iaca amuş o să vedeţi rezultatele sondajului lui Barbăroşie. Noi le-am studiat, o mai trecut oleacă şi Tkaciuk prin cifre - nikakaia frauda. Noi ieşim pe primul loc. Toci v toci vor arăta şi exit-polurile celea... De unde aţi luat fraudare? Opoziţia, în loc să lucreze cu poporul, prăjeşti televizoru' şi se plânge că-i fraudare.

T: Există, totuşi, domnule preşedinte, atâtea monitorizări, rapoarte în care sunteţi acuzaţi de monopolizarea canalelor de televiziune, folosirea resurselor administrative, implicarea poliţiei în campania electorală...

V. V.: Este o vorbă, nu ştiu cum îi pi moldov'neşti: "Plohomu tanţoru vsegda praveaşcaia partia meşaet". Eu le-am spus celor de la televiziune să nu mă mai arăti. Dacă mă arată - discutaţi cu Teleşcu, nu cu mine. Răzbiriţi-vă voi, jurnaliştii, că televiziunea-i publică. Ştiu, Opoziţia se inervează că eu aprind gazu' prin sate. Dar cine să-l aprindă? Tarlev? El îi mic de statură, eu îs mai nant ca dânsu şi tot abia ajung cu băţu' sus, la kanforî. Sau ce, am s-o trimăt pe Ostapciuk, să umble ea, parti fumeiască, cu prăjina aprinsă?

T: Îmi permiteţi o întrebare mai indiscretă...

V. V.: ...mai cum?

T: ...mai pe de-a dreptul.

V. V.: Davai!

T: S-a scris în presă că aţi fi cetăţean al Rusiei.

V. V.: Ei şi? Acum voi fi şi cetăţean al României, m-am înţeles cu Băsescu să-mi facă şi mie cetăţenie romăneascî. Că dacă se întâmplă ceva, n-am să mă duc la Putin. Alt drum decât Europa n-am. Eu am lista de la SIS cu miniştrii şi deputaţii care au paşapoarte româneşti. Toţi se orientează spre Europa. Po-plastunski, da o să ajungă acolo.

T: E adevărat că şi Tarlev are cetăţenie română?

V. V.: El nu numai cetăţenie are, dar are şi magazine de bomboane în Romănia, scrise, desigur, pe altă familie. Ei şi ce? Şi Oleg al meu are cetăţenie română, şi firme are la Iaşi. Politica-i politică, biznesu-i biznes.

T: Haideţi să ne întoarcem, totuşi, la tema alegerilor. Nu vi se pare că sunteţi prea optimist? Datele din teritoriu vorbesc că Opoziţia câştigă tot mai mult teren, că poziţia comuniştilor devine tot mai slabă, iar pe 6 martie aţi putea avea o surpriză nu tocmai plăcută.

V. V.: V-am spus, noi facem totul gramotno. Guvernul lucrează na polnuiu katuşku. Organizează desanturi prin sate. Lucrăm cu deputaţii independenţi. Lucrăm cu Alexei şi cu celelalte partide. Lucrăm cu organizaţiile nonguvernamentale. Edităm milioane de ziare. În ultimele săptămâni vom da drumul la cernuhă. Procuratura pregăteşte câteva dosare. Pregătim vreo doi să se retragă cu o săptămână înainte de alegeri de pe listele lui Urechean şi Roşca. Se lucrează de la om la om. Acum merge din plin gumanitarka. Pregătim şi câteva hotărâri de guvern - cu pensiile, impozitele. N-ar trebui să avem surprize neplăcute. Dar dacă şi vor fi surprize neplăcute, avem variante şi pentru parlament.

T: Veţi cumpăra deputaţii din Opoziţie, ca să aveţi majoritatea?

V. V.: De ce să-i "cumpărăm"? Nu-mi place acest cuvânt. Tot aşa Opoziţia cleveteşte că noi cumpărăm alegătorii? Dacă-i dai unui pensionar un matpomoşci de 50 de lei, ca să aibă de-o pivă pe 6 martie, asta înseamnă că-i "cumperi votul"? Noi suntem creştini, ajutăm bătrânii şi invalizii.

T: Cine dintre oamenii de afaceri vă ajută în campania electorală?

V. V.: Nu ştiu. Nu mă ocup eu cu asta. Cu asta se ocupă Papuc. Dar de ce vă interesează acest lucru?

T: Vrem ca cititorii noştri să ştie cine vă finanţează campania electorală.

V. V.: Nu ne finanţează nimeni. Cu biznesmenii, v-am spus, se ocupă Papuc cu departamentele lui, el are lista, strânge nişte mici ajutoare. Restul noi luăm totul de la biudjăt.

T: Aşadar, recunoaşteţi că folosiţi banii publici în campania electorală a partidului de guvernământ?

V. V.: Iaca mă cheamă, s-o terminat pererîvu'...

.............................................

Aici interviul se termină. Păcat că pauza a fost atât de scurtă. Să sperăm însă că corespondentul nostru îl va mai prinde pe V. Voronin în altă pauză şi va continua dialogul întrerupt subit.

C.Tanase(Timpul)
http://www.timpul.md/Rubric.asp?idIssue=89&idRubric=1363
 
akvapLANare said:
Din cite vad eu, prin forumul asta se plimba o multime de PPCD-isti extremishti si non PPCD-ishti orbi.
PPCD-ul niciodata nu va inregistra rezultate bune la capitolul alegeri, din simplul motiv ca inca din start, prin politica dezvoltata de ei, si-au restrins singuri cercul potentialilor alegatori. Mie, ca unui simplu alegator, mi s-a creat impresia ca scopul suprem al partidului PPCD este sa consolideze pozitia limbii de stat, si sa imbunatateasca relatiile cu Romania. Oamenilor simpli, de la tara bunoara, le este greu sa discearna eventualele foloase pe care le vor avea votand PPCD-istii. Desi singele apa nu se face, atunci cind te gindesti ca nu ai cu ce sa-ti hranesti copiii si nu poti sa le asiguri un trai cit de cit normal, imediat iti trece gustul de polemica lingvistica si de fratia cu Romania, si cauti o alternativa politica care sa aiba ca scop rezolvarea problemelor REALE cu care te confrunti.
E o parere. Proasta. Sa o luam de la coada. In primul rand, problemele REALE cu care se confrunta Republica Moldova in prezent sunt: rusificarea, neglijarea valorilor nationale, din perspectiva obarsiei istorice a poporului roman, si prezenta masiva in politica a nomenclaturistilor/securistilor. Vorba veche: De ce suntem saraci? Fiindca suntem prosti! De ce suntem prosti? Fiindca suntem saraci! Numai atunci cand vom pune la punct problema derusificarii Basarabiei si eradicarea nomenclaturistilor din politica si vom acorda atentia cuvenita limbii romane si Istoriei Romanilor, vom reusi sa le dezlegam, treptat, si celelalte probleme. Drept dovada in acest sens poate servi exemplul popoarelor care au procedat in acelasi mod: Polonia, Tarile Baltice. Numai dupa ce au restabilit echitatea socio-cultural-lingvistica (masura primordiala!), aceste popoare prospera. Nu rezista criticii nici argumentul portivit caruia PPCD sperie alegatorii prin valorile pe care le promoveaza. Or, anume gratie acestui fapt, respectiva formatiune politica a reusit nu numai sa-si mentina, ci si sa-si mareasca simpatizantii (Voi singuri ati remarcat ca pe acest site sunt multi PPCD-isti). Acest fapt denota stabilitate si cobsecventa. Se tem de PPCD si-l demonizeaza securistii/nomenclaturistii si rusofonii. si asta pentru ca ei stiu ce se va intampla daca va fi restabilit adevarul istoric. Pe "oamenii simpli de la tara", pe care nu-i intereseaza relatiile cu Romania si realitatile de acolo (de obicei, pe aceasta categorie nu o intereseaza nici realitatile din Republica Moldova) reprezinta, din nefericire, o parte considerabila a societatii din Basarabia. Si asta, repet, din cauza inculturii. Dar timpurile se schimba. Vin oameni culti, care vor fi interesati de toate cele ce nu prezinta, deocamdata, interes pentru "oamenii simpli de la tara".
akvapLANare said:
Stiu ca astazi este imposibil sa gasesti o astfel de formatiune politica -vorba ceea - apa trece, pietrele ramin. Timpul trece, partidele se schimba, insa aceeasi tilhari isi propun candidaturile lor la alegeri.
Eu as parafraza: Timpul trece, partidele se schimba... PPCD - nu!
akvapLANare said:
Si cine, ma rog, va spus voua ca "preacuviosul" Urecheanu va face ceva bun pentru plaiurile moldave? Poate ca sunt un chisinauian orb, insa cu greu deslusesc dezvoltarea pe care, sustine Urecheanu, ca o are Chisinau de cind el "domneste". Totul ce a aprut nou in Chisinau tine de sectorul privat, si nu este multumita "management-ului in conducere" pe care il are Urecheanu. Atit comunstii, cit si ceilalti sunt hoti din talpa pina-n cap (daca-l au). Situatia social-economica nu se va schimba foarte mult. Si, din pacate, nu se prea vede luminita de la capatul tunelului. Cine astazi ajunge "la conducere"? Cel care are BANI su nu neaparat cap. Cine are banii necesari? Cei care sunt feciorasii si fiiculitele hotilor care ne conduc astazi! Fara o revolutie, fara sa punem mina pe furca si lopeti, maine ne vor conduce anume acesti feciorasi si fiiculite. Deacum acest fenomen se observa cu ochiul "neinarmat": nu va fi o noutate daca in viitorul apropiat, printre listele cu candidatii pentru alegeri va figura numele "Oleg Voronin". Frumoasa perspectiva! Imaginati-va ca au trecut alegerile, si presedinte ajunge Urecheanu, asa cum viseaza astazi multi. Chiar va ginditi ca el va lepada reflexul conditionat de a fura banii publici, de altfel, dobindit de ani de zile, si va deveni brusc un cetatean cinstit? Gimme a break! Moldova poate doar sa veseze la un conducator care nu va fura (mult). Pina la urma, ajungi la concluzia ca totul este in zadar.
Ai dreptate, uneori.
 
Vrei sa traduci in romaneste? Cu astfel de perle vrei sa convingi lumea sa voteze BMD-ul?
Greu la capitalu citire sau cum sa inteleg aceasta? Nu am mentionat nici intr-un post al meu ca doresc sau tind sa fac agitatie in rindurile userilor de pe aces forum...a fost doar parerea mea pe care am expus-o...


Aceeasi placa veche, cu asa zisul extremism al PPCD-ului! De unde ai scos ca-i va alunga pe rusi? Asa ti-au zis comunistii? Probabil ca, dupa tine, extremism inseamna si recunoasterea faptului ca basarabenii sunt români si ca vorbesc limba româna!

Pentru mine extremismul nu inseamna recunoasterea faptului ca basarabenii sunt romani si ca vorbesc limba romana...asta toti o stiu...dar faptul ca PPCD duce o politica antiruseasca nu le va da sansa sa cistige alegerile...


Totul ce a aprut nou in Chisinau tine de sectorul privat, si nu este multumita "management-ului in conducere" pe care il are Urecheanu.

Intr-o mare masura sunt de acord cu tine...dar imagineazati cum e sa conduci cu orasul asa ca marele Chisinau de 700mii(chair mai mult) cind 80% din tot bugetul Ch-ului se transfera la bugetul de stat...?
De ex:la Moskova ramin toate 100% din suma ce o acumuleaza bugetul capitalei..faceti comparatie...
Cred ca stiti ca Ch-ul acumuleaza 70% din intregul buget de stat deci cred ca daca Urecheanu isi face treaba cit de cit buna cu intregul Ch cred ca cu RM ii va fi foarte usor caci mare diferenta nu este doar una..e aceea ca resurse financiare sunt de 10 ori mai multe :)

Eu nu spun ca Urecheanu e bun,TOTI sunt furatori s.a.m.d.dar tre de ales din acei care si mai fac cite ceva sau cel putin nu vorbesc ca OStpciuc :) :)

P.S. Uitativa de exemplu la Putin-e fost KGB-ist,Iushenko la fel,Voronin la fel...nu vi se pare ceva straniu in aceasta(doar un gind) :)
 
http://www.alegeri2005.md/docs/psdm/200502141/
2644news22.gif

Pozitia PSDM in privinta declaratiei presedintelui PCRM V. Voronin despre mersul campaniei electorale
PSDM, 14 februarie 2005


PSDM considera declaratiile d-lui V.Voronin, presedintele PCRM, facute in conferinta de presa din 9 februarie 2005, drept culmea cinismului. Aceste declaratii tupeiste reprezinta o lipsa totala de rusine si respect fata de poporul tarii pe care o conduce. Sunt declaratii aberante, care au drept scop compromiterea opozitiei, inducerea in eroare a opiniei publice locale si internationale. PCRM se straduieste sa se mentina cu orice pret la putere, indiferent de faptul care este acest pret.

In legatura cu afirmatiile iresponsabile, facute de V.Voronin, PSDM declara urmatoarele:

Alegerile parlamentare din 6 martie 2005 sunt deja fraudate de comunisti si, in consecinta, nu vor avea legitimitate. PSDM se va adresa cu un apel catre toate organismele internationale, ca rezultatele alegerilor parlamentare sa nu fie recunoscute, deoarece modul de desfasurare a scrutinului contravine tuturor normelor democratice si civilizate.

Dl. Voronin a cerut fapte concrete, de parca ar trai pe alta planeta. Iata aceste fapte si consideram ca este obligat sa raspunda:

PCRM a instaurat controlul total al mass-media guvernamentale, publice si afiliate:

“Teleradio-Moldova”, institutie publica platita de toti contribuabilii, reflecteaza in exclusivitate actiunile Partidului Comunistilor, cenzureaza, ignora si denatureaza cu tupeu orice informatii despre opozitie si modul de desfasurare a scrutinului in general.
“Nezavisimaia Moldova” si “Moldova Suverana”, ziare guvernamentale, platite din banii tuturor contribuabililor, reflecteaza in exclusivitate activitatile comunistilor de pe pozitii numai pozitive, iar opozitia — numai negative.

PCRM a declansat o campanie fara precedent de PR negru.

Posturile TV, pretins independente PRO TV Chisinau, ORT Moldova si NIT, in pofida declaratiilor nelegitime de a nu se implica in nici un mod in reflectarea campaniei electorale, favorizeaza PCRM in buletinele de stiri si lanseaza emisiuni procomuniste, gen “Hronicul Moldovenesc”, “Rezonans”, preluat de la M-1.
TV NIT, a primit frecvente pentru acoperire nationala exact inaintea alegerilor si este fatis de partea comunistilor.
Agentiile de stiri “Moldpres”, “Basa pres”, “Novosti Moldova” si “Interlic” informeaza unilateral si deformat publicul si fac partizanat deschis cu PCRM.
Ziarele oficiale ale comunistilor “Puls” si “Comunistul”, precum si ziarele afiliate “Vecernii Kisiniov”, “Kisinevskie Novosti”, “Delovaia Gazeta” au pornit o campanie deschisa de denigrare a concurentilor electorali.

PCRM intimideaza si exercita presiuni asupra opozitiei, facand uz de toate resursele administrative:

Politia retine, intimideaza si agreseaza la comanda comunistilor, agitatorii opozitiei.
Organele de forta si de control aresteaza si agreseaza, la comanda comunistilor, candidatii la functia de deputat ai opozitiei.
Politia perchezitioneaza fara nici un temei legal oficiile opozitiei si activistii.
Organele de control efectueaza controale interminabile in tipografiile care editeaza materiale de agitatie ale opozitiei.

PCRM manipuleaza opinia publica nu numai prin mass media controlata, dar si prin pretinse sondaje de opinie independente.

Institutul de Politici Publice, pretins independent, a lansat la finele anului 2004 un sondaj prin care favorizeaza PCRM si intentionat diminueaza sansele opozitiei.

Directorii IPP-ului, Arcadie Barbarosie si Viorel Cibotaru, deschis acrediteaza ideea de castig detasat al comunistilor in alegeri, ce poate fi calificat drept manipularea opiniei publice si partizanat politic. In aceste conditii atat sondajul din 22 februarie, cat si exit poll din 6 martie reprezinta un instrument al comunistilor pentru legitimizarea rezultatelor falsificate ale scrutinului.

Toate aceste demonstreaza controlul total al comunistilor si confirma faptul ca alegerile parlamentare din 6 martie deja sunt fraudate.

Recentele declaratii la adresa SUA si tarilor Europene privind implicarea in procesul electoral, declaratiile iresponsabile si isterice la adresa Rusiei vor plasa Moldova intr-o izolare internationala si ne va transforma in “Cuba Europei”, dupa cum a declarat anterior Voronin.

Consecintele acestor declaratii sunt foarte grave pentru viitorul RM. Declaratia comuna a ambasadelor SUA si statelor europene acreditate la Chisinau, confirma acest fapt.

Vineri, 11 februarie 2005, Duma de Stat a FR a votat unanim introducerea sanctiunilor economice fata de Moldova.

Acestea sunt rezultatele politicii comunistilor. Iresponsabilitate totala pe plan international si cinism total si minciuna, impreuna cu fraudarea premeditata a alegerilor parlamentare.

PSDM se adreseaza catre toti cetatenii Republicii Moldova cu apelul de a consolida toate fortele societatii civile, de a nu admite venirea frauduloasa a comunistilor la putere. Viitorul tarii este in pericol! Inca patru ani de guvernare comunista si vom dispare ca stat de drept democratic si ne vom transforma in republica bananiera a clanului Voronin.

Centru de presă al PSDM
 
Candidaţii PPCD în Parlament, Iurie Roşca şi Andrei Groza, au fost agresaţi sîmbătă, 12 februarie, în centrul oraşului Floreşti, de către trei indivizi, în timp ce distribuiau material informativ electoral orăşenilor. Cei trei inşi i-au înjurat şi ameninţat pe Roşca si Groza, cerîndu-le să părăsească oraşul. Mai mult, indivizii l-au lovit pe Groza cu pumnii in faţa. Pentru a curma aceste acţiuni ilegale, Iurie Rosca a scos pistolul pe care îl are in dotare şi i-a somat pe cei trei să se retragă. Tipii s-au retras, continuînd să ameninţe şi să înjure”, informează agenţia FLUX.
http://www.alegeri2005.md/electoralcourier/20050214/

ciudat lider CRESTIN democrat, ce umbla inarmat prin tara :D
 
Ce dracu vezi tu ciudat aici? Omul detine pistolul in mod legal si are voie sa-l poarte. Nu trebuie sa-ti ceara tie permisiunea pentru asta. La urma urmei o arma este si instrument de aparare nu numai de impuscat dobitoci care merita.
 
Victor Dragan said:
Ce dracu vezi tu ciudat aici? Omul detine pistolul in mod legal si are voie sa-l poarte. Nu trebuie sa-ti ceara tie permisiunea pentru asta. La urma urmei o arma este si instrument de aparare nu numai de impuscat dobitoci care merita.

mie mi se pare ciudat,si sincer prima data aud ca un lider de partid sa fluture cu pistolu prin tara, tu ce ai cu asta ?

Iurie Rosca a scos pistolul pe care îl are in dotare
parcai militian da nu politician
 
zopiryon said:
mie mi se pare ciudat,si sincer prima data aud ca un lider de partid sa fluture cu pistolu prin tara, tu ce ai cu asta ?

Pai ce, vrei sa pateasca la fel ca si Cubreacov? PPCD-ul are destui dusmani : rusofonii si toti mancurtii spalati pe creier de ruso-comunisti.
 
Auzi maestro, eu nu te-am facut dobitoc, eu doar te-am intrebat daca te crezi dobitoc. Daca esti atat de tupeista, nu te mai ascunde dupa nick-uri idioate si nu te mai obosi sa mai raspunzi la postarile mele. Decat daca vei avea tupeul si curajul sa discuti cu mine deschis, face to face. Sa vedem atunci cine dintre noi este porc, scroafa si alte vietati.

Pana atunci, NU INTRATI IN COMPARTIMENTUL POLITICA CA E PLIN DE ZOPIRIONI!
 
http://www1.azi.md/comment?ID=32916
O impresie putin mai buna o produce platforma economica a Partidului Social-Democrat. Cu certitudine, PSDM este singurul concurent electoral care nu si-a "generalizat" oferta economica, ci a mers pe calea unor propuneri concrete in domenii concrete. Spre exemplu, social-democratii propun: introducerea unui impozit unic pentru micul business, simplificarea evidentei contabile prin utilizarea unui singur formular; efectuarea darilor de seama o singura data pe an; eliberarea patentei de intreprinzator pentru familie; anularea platilor suplimentare, neprevazute de Legea despre patenta; reintoarcerea patentarilor a dreptului de eliberare a facturilor de expeditie si a actelor de cumparare-vinzare pentru deduceri contabile; reducerea TVA pina la 10%; reducerea impozitul pe profit pina la 10%; stabilirea unui impozit unic social in proportie de 12-15% etc.
Igor VOLNITCHI
 
Victor Dragan said:
Auzi maestro, eu nu te-am facut dobitoc, eu doar te-am intrebat daca te crezi dobitoc. Daca esti atat de tupeista, nu te mai ascunde dupa nick-uri idioate si nu te mai obosi sa mai raspunzi la postarile mele. Decat daca vei avea tupeul si curajul sa discuti cu mine deschis, face to face. Sa vedem atunci cine dintre noi este porc, scroafa si alte vietati.

Pana atunci, NU INTRATI IN COMPARTIMENTUL POLITICA CA E PLIN DE ZOPIRIONI!

ceo sa faci daca o sa vorbim face to face, o sa scoti si tu pistolu ca si idolu tau rosca ?
 
Back
Top