Alegeri parlamentare in MD 2005

La ora 04:05 07.03 Comisia Electorală Centrală a prelucrat 70.56% din numărul total de buletine de vot

Partidul Comuniştilor din Republica Moldova (PCRM) 482,622 46.66% 57
Partidul Popular Creştin Democrat (PPCD) 89,142 8.62% 10
Blocul electoral “Moldova Democrată” (BMD) 290,148 28.05% 34


oare e mai posibila vreo schimbare?
 
La ora 04:05 07.03 Comisia Electorală Centrală a prelucrat 70.56% din numărul total de buletine de vot

Partidul Comuniştilor din Republica Moldova (PCRM) 482,622 46.66% 57
Partidul Popular Creştin Democrat (PPCD) 89,142 8.62% 10
Blocul electoral “Moldova Democrată” (BMD) 290,148 28.05% 34

Se pare ca nu se vor schimba multe. Comunistii pot sa mai piarda maximum 1-2 mandate. Ei n-au 61 mandate necesare sa aleaga presedintele, dar oricum e periculos, Oricand se pot gasi 4 curve politice care sa-l voteze pe Voronin. Votul e secret ...
 
La ora 04:47 07.03 Comisia Electorală Centrală a prelucrat 79.9% din numărul total de buletine de vot

Partidul Comuniştilor din Republica Moldova (PCRM) 46.54% 57
Partidul Popular Creştin Democrat (PPCD) 8.56% 10
Blocul electoral “Moldova Democrată” (BMD) 28.1% 34
 
Unicul mod in care se mai poate schimba ceva este daca in rezultatele de mai sus voturile din Chisinau nu au o pondere prea mare. Daca insa au, atunci rezultatele sunt dubioase, in comparatie cu exit-poll-ul.
 
Well...

La ora 07:00 07.03 Comisia Electorală Centrală a prelucrat 97.36% din numărul total de buletine de vot

Partidul Comuniştilor din Republica Moldova (PCRM) 46.09% 56
Partidul Popular Creştin Democrat (PPCD) 9.1% 11
Blocul electoral “Moldova Democrată” (BMD) 28.3% 34
 
(ieri nu am mai rezistat sa stau pana dimineatza...eram prea obosit...ori riscam sa adorm in fatza calculatorului...)
PCRM 46.1% 55
PPCD 9.7% 11
BMD 29.41% 35

"La ora 10:30 (7-03-2005) Comisia Electorala Centrala a prelucrat 100% din numarul total de buletine de vot"
Inca nu gasesc rezultatele finale...insa astea de sus cred sunt finale...
 
Acum doresc sa discutam ce se va intimpla mai departe...asta conteaza...
1. PPCD va contesta alegerile
2. PPCD nu va face alianta cu BMN ca oricum nu acumuleaza mandate necesare alegerii unui presedinte
3.Cel mai interesant lucru este ca comunistii la sigur vor gasi pe cine sa mituiasca din BMN, o sa le plateasca cat cat va fi necesar, ca vreo cativa vor trece de partea comunistilor si atunci vom avea iarasi 4 ani de comunism, care dupa parerea mea vor fi mult mai grei...
4.Daca BMN va un tot-intreg si se va mentine se pare ca vom asista la alegeri repetate.
5.Se pare ca soarta tarii ramane in mainele BMN
 
CEC a dat publicitatii rezultatele finale ale alegerilor parlamentare

Partidul comunistilor din Moldova a înregistrat o victorie sigura la alegerile pentru Parlamentul republicii care au avut loc duminica.

Dupa cum i-a comunicat reporterului Agentiei "INFOTAG" secretarul Comisiei Electorale Centrale (CEC) Valentin Vizant, la ora 8.00 dimineata Comisia a verificat 97,36 la suta din buletinele de vot. În rezultat, Partidul comunistilor a obtinut 46,09 la suta din voturile alegatorilor, blocul centrist "Moldova Democratica" - 28,3 la suta si Partidul Popular Crestin-Democrat - 9,1 la suta.

Observatorii au mentionat ca pe parcursul noptii, în timpul numararii voturilor, s-a mentinut acelasi raport de forte între partide. Dupa ce au fost numarate 13,0 la suta din buletine, Partidul comunistilor întrunea 48,25 % din voturi, iar BMD - 25,3 %. Totodata, PPCD si-a pastrat "ratingul" sau de opt si ceva la suta. Spre dimineata, s-a stabilit un rezultat care si este aproape definitiv.

Potrivit unor calcule prealabile, Partidul comunistilor va avea 56 din 101 mandate în Parlament. Pentru formarea Guvernului si alegerea organelor de conducere a Parlamentului sînt necesare 52 de voturi, dar pentru alegerea Presedintelui - 61 de voturi. BMD va avea 34 de mandate, iar PPCD - 11.

Nici unul dintre ceilalti concurenti electorali nu mai are sanse de a depasi pragul electoral pentru a obtine vreun mandat în Parlament. Blocul "Patria-Đîäčíŕ" a obtinut 5,21 % din voturi (blocurile din doua partide urmau sa obtina minimum 9% din voturi), Partidul Social-Democrat - ceva mai putin de trei la suta.
 
daca macar un user de la BMD trece la PCRM, la alegerile repetate, sigur ca isi vor pierde din fani.

prognoza mea:

1. PPCD - vor contesta + se vor manifesta in strada
2. BMD - nimeni din ei nu va trece la PCRM deoarece vor pierde electorat, ori la alegerile repetate [daca vor fi], ori la cele care vor avea loc peste 4 ani.
3. PCRM - vor trimbita in toate partile ca alegerile au fost facute democratic si ca au meritat victoria


daca PPCD va face proteste, interesant, ce va face BMD? li se vor alatura? nu cred, deoarece isi lasa un backup channel.. in caz ca protestele nu se soldeaza cu succes..

asa ca sunt de acord cu dnd
 
gr8dude said:
daca macar un user de la BMD trece la PCRM, la alegerile repetate, sigur ca isi vor pierde din fani.

prognoza mea:

1. PPCD - vor contesta + se vor manifesta in strada
2. BMD - nimeni din ei nu va trece la PCRM deoarece vor pierde electorat, ori la alegerile repetate [daca vor fi], ori la cele care vor avea loc peste 4 ani.
3. PCRM - vor trimbita in toate partile ca alegerile au fost facute democratic si ca au meritat victoria


daca PPCD va face proteste, interesant, ce va face BMD? li se vor alatura? nu cred, deoarece isi lasa un backup channel.. in caz ca protestele nu se soldeaza cu succes..

asa ca sunt de acord cu dnd
2. e greu de spus, insa banul isi va juca rolul...tineti minte cu 4 ani in urma, cum unu(sau niste-nu tin minte) deputati din alianta braghis au trecut ca candidati independenti...ppentru ce? ca astfel sa le arate comunistilor ca "sunt liberi" si ca vor sa intre in casa lor...poate s-au gandit ca cu braghis nu vor face mare branza (la capitolul bani).
Ce va fi peste 4 ani greu de spus...poate bmn se va destrama...asa ca Urechean va candida ca un singur partid...nu se stie...
 
Ceva cu BMN, faptul ca au intrat in parlament asta-i bine, nu le va mai da asha sanse mari comunistilor sa se bata joc de ei (ce spun eu - cu ppcd cum se poarta...), oricum...e altceva...
Ce a fost cu Braghis nu este acum cu BMN!
BMN spune la sigur ca nu va face aliantza cu comunistii, mai ales ce le-a facut voronin lor...asta-i ca un fel de suport...avem idee sigura ca bmn se opune comunistilor, astfel o sa avem asa o chestie ca 2 partide de opozitie vor contesta actiunile comuniste...
Ramane de vazut ce hotarasc cei de la PPCD...momentan nu cred ca se vor opri la greve...
 
mama masii, visu meu e ca in Moldova sa fie idealul democratiei :
3 partide cu : 33,3 % fiecare si un procent hotaritor sa apartina preshidentelui parlamentului.. atunci nimeni nu va putea face legi pentru a-shi satisface propriile interese, ar conta doar interesele poporului..
 
animaluts said:
hmm, acum alianta dintre PPCD si BMD nu prea ar ajuta.. :(
Care aliantza....?
Mai degraba va face PPCD alianta cu PCRM.....
Imi pare rau ca stiti doar suprafatza partidelor politice.... Stiti de cine a fost finantzata BMD? De care MR. Putin.... Oare de ce? Hai sa fim seriosi....BMD nu-i partid pro-european.....este un partid format de Kremlin.....iar Serafim Urecheanu...este unul din cei mai mari hoti ai momentului din Moldova...vretzi furatori la carma tarii?
Ce-i care au votat cu BMD au fost amagiti......deja mai bine votau cu comunistii...ca tot is mai buni ca BMD
 
coolgreetings said:
animaluts said:
hmm, acum alianta dintre PPCD si BMD nu prea ar ajuta.. :(
Care aliantza....?
Mai degraba va face PPCD alianta cu PCRM.....
Imi pare rau ca stiti doar suprafatza partidelor politice.... Stiti de cine a fost finantzata BMD? De care MR. Putin.... Oare de ce? Hai sa fim seriosi....BMD nu-i partid pro-european.....este un partid format de Kremlin.....iar Serafim Urecheanu...este unul din cei mai mari hoti ai momentului din Moldova...vretzi furatori la carma tarii?
Ce-i care au votat cu BMD au fost amagiti......deja mai bine votau cu comunistii...ca tot is mai buni ca BMD

E logic ce spui tu, dar PPCD nu va face pasul asta, asta insemnand curata sinucidere. Ma refer la alierea cu PCRM.
Comunistii au 55 de mandate, deci le mai trebuie 6 ca sa fie votat Presedintele. Le vor captura usor de la BMD. Aranjamentele au si fost deja facute.
 
Back
Top