Alegeri parlamentare in MD 2005

coolgreetings said:
dnd...se pare ca tu nu stii istoria....si nu ai invatzat nimic din istorie!
Dnd...cum era in Moldova cand erau partidele "democratice" la putere? Mie frica ca nu vei gasi un raspuns la intrebarea aceasta...

Presa rusa nu a sustinut si pe voronin? poate tu esti neinformat (lasa vorba asta...noi aici vorbim cu opinii...iar chestia cu informat o poti lua ca zvon...sau neinfromat din ziarul ppcd? )
:hahaha: :lol:
Pai clar ca l-au sustinut......Dnd.......Doamne...
Ce doar nu stii ca mai exista si presa care critica politica dusa de Putin? Oare nu stii ca mai exista si presa libera?
"Dnd...cum era in Moldova cand erau partidele "democratice" la putere? Mie frica ca nu vei gasi un raspuns la intrebarea aceasta..." - prea generala intrebare, referite la ceva mai concret.
si cu presa, a fost doar un raspuns si gata...(pentru a arata ca rusii l-au sustinut si pe voronin si acum pe bmn)
<<<ma citez>>>
ai pus "democratice" in ghilimele...da stii ca si mai toate partidele de astazi sunt fosti comunisti? (cat si ppcd, bmn s.a.)
 
dnd said:
brudex said:
Care zvolnuri? Presa rusa a sustinut BMD, inclusiv Tiraspolul l-a sustinut pe Urecheanu. Nu e nici un zvon. Esti neinformat probabil.
In ce priveste "ochii tinerei generatii", dnd, nu plange, dar in ochii tinerei generatii nu va veti putea uita voi, cei care nu intelegeti ca nu te poti integra in UE cu armata rusa in Transnistrsia. Nu avea grija, "tanara generatie" inteleg mai bine decat tine cum stau lucrurile cu integrarea in UE. Pentru alde voi vad ca e foarte greu sa intelegi ca, daca Voronin si-a schimbat discursul, acest lucru trebuie folosit in folosul MOLDOVEI, nu al BMD. Ca nu BMD e tara ta, omule! Vad ca incepi sa confunzi partidele cu stapila primariei. :-x
Presa rusa nu a sustinut si pe voronin? poate tu esti neinformat (lasa vorba asta...noi aici vorbim cu opinii...iar chestia cu informat o poti lua ca zvon...sau neinfromat din ziarul ppcd? )

Intrebarea ta denota lipsa ta de informare! Presa rusa a criticat PCRM in aceasta campanie lectorala. Tu chiar nu stii despre atacurile rusesti la adresa lui Voronin sau doar et faci? Ma mir ca te mai poti pretinde "bine infromat" in asa caz!



Si de noua genratie, eu sunt membru acolo si asta nu inseamna ca trebuie sa fiu de acord cu ce face "sheful" si daca va fi nevoie am sa scot de acolo persoane pe care le cunosc eu...si nu-mi spune tu mie ca ng va intelege...stii

Poate esti un exemplar si tu. Eu vorbesc de tinerii mult mai destepti ca tine.

ce va intelege...ca o sa va trimata pe toti intr-un loc si gata!
Eu nu sustin pe BMN, insa pe comunisti nici atata! Ai inteles? sau ai citit ce ti-a placut si ai raspuns...este o tema de vreo 35 de pagini, citeste mai intai si apoi acuza!

Eu nu acuz. Eu iti arat ca esti paralel cu politica. Mai bine te-ai ocupa de ceva la care te pricepi putin mai bine.


PS Voronin nu-i prost, el o sa-l foloseasca pe rosca si iar o sa-l arunce undeva intr-un colt...ei sunt 56 iar ppcd - 10, la asa diferenta, voronin poate sa-i propuna locul de prim-ministru, iar vornonin presedinte...cum tie asta? sau spune-mi tu ce poate oferi voronin in schimb pentru asta?

Daca nu e prost, de ce nu-ti place? Doar pentru ca e antirus? Lasa rusii, nu te mai pupa cu ei, ca nici ei nu-s prosti, si ei se folosesc de cei ca tine.

Constat ca n-ai inteles nimic din ce am scris. N-a vorbit nimeni de o coalitie in genul BMD, ci de sustinerea cursului prooccidental al PCRM. Sau tu nu vezi diferenta intre notiunile de discurs si partid. Sa-ti explic sau sa-ti desenez?
 
dnd...sa nu te superi...da n-ai nici un pic de ideie ce inseamna politica adevarata....
Daca nu era asa cum spune brudex...demult OSCE facea posibil ca armata a 14-a sa plece de pe teritoriul Transnistriei. Rusia are interes foarte mare in Moldova....iar US & co nu prea pot face nimic impotriva Rusiei...
 
http://www.flux.md/news/moda1.php?action=show&idu=4964&cat=Editia de Vineri&rub=Politica

Alianţe postelectorale?

Referindu-se la posibilele alianţe postelectorale, Iurie Roşca, a spus că, „în mod paradoxal, în Republica Moldova avem un partid comunist de guvernare care este împotriva Rusiei şi pentru vectorul european”. „Acelaşi partid însă este unul de factură totalitară, antidemocratică şi antireformatoare", susţine preşedintele PPCD.

"Pe de altă parte, avem o felie a opoziţiei (Blocul Moldova Democrată – n.r.) care este împotriva Partidului Comuniştilor, dar care este exponentul direct al intereselor imperiale ale administraţiei Putin şi aliat de nădejde al separatiştilor în frunte cu Smirnov" spune Iurie Roşca. "Care dintre cele două grupări este mai periculoasă şi care este mai puţin periculoasă? Din punctul meu de vedere, sunt la fel de ostile intereselor noastre naţionale şi nu prea văd cum s-ar reuşi crearea unor alianţe postelectorale cu cele două grupări”, a menţionat liderul Creştin-Democrat.
Opţiunea preferată a lui Iurie Roşca este un rezultat nedecis la 6 martie, care ar duce la repetarea alegerilor în urma eşuării alegerii Preşedintelui Republicii Moldova de către Parlament în absenţa unei majorităţi de 61 de deputaţi din 101.

Rosca ii pune pe Comunisti si pe BMD pe cantare diferite, insa ambii cu aceeasi pondere. BMD insa n-o sa reziste mult in actuala componenta (doar daca banii din partea Rusiei isi vor spune cuvantul) si eu sper ca o buna parte din ei sa se intoarca cu fata spre europa.

Drept e cam utopic ceea ce zic eu, dar speranta moare ultima :wink:
 
Bai amigos, stiti pe cine nu mai prea vad pe aici, pe zopyrion, care sa ne povesteasca de ce PSDM-ul "nu prea a adus" schimbarea... :hahaha:
 
brudex said:
dnd said:
brudex said:
Care zvolnuri? Presa rusa a sustinut BMD, inclusiv Tiraspolul l-a sustinut pe Urecheanu. Nu e nici un zvon. Esti neinformat probabil.
In ce priveste "ochii tinerei generatii", dnd, nu plange, dar in ochii tinerei generatii nu va veti putea uita voi, cei care nu intelegeti ca nu te poti integra in UE cu armata rusa in Transnistrsia. Nu avea grija, "tanara generatie" inteleg mai bine decat tine cum stau lucrurile cu integrarea in UE. Pentru alde voi vad ca e foarte greu sa intelegi ca, daca Voronin si-a schimbat discursul, acest lucru trebuie folosit in folosul MOLDOVEI, nu al BMD. Ca nu BMD e tara ta, omule! Vad ca incepi sa confunzi partidele cu stapila primariei. :-x
Presa rusa nu a sustinut si pe voronin? poate tu esti neinformat (lasa vorba asta...noi aici vorbim cu opinii...iar chestia cu informat o poti lua ca zvon...sau neinfromat din ziarul ppcd? )

Intrebarea ta denota lipsa ta de informare! Presa rusa a criticat PCRM in aceasta campanie lectorala. Tu chiar nu stii despre atacurile rusesti la adresa lui Voronin sau doar et faci? Ma mir ca te mai poti pretinde "bine infromat" in asa caz!



Si de noua genratie, eu sunt membru acolo si asta nu inseamna ca trebuie sa fiu de acord cu ce face "sheful" si daca va fi nevoie am sa scot de acolo persoane pe care le cunosc eu...si nu-mi spune tu mie ca ng va intelege...stii

Poate esti un exemplar si tu. Eu vorbesc de tinerii mult mai destepti ca tine.

ce va intelege...ca o sa va trimata pe toti intr-un loc si gata!
Eu nu sustin pe BMN, insa pe comunisti nici atata! Ai inteles? sau ai citit ce ti-a placut si ai raspuns...este o tema de vreo 35 de pagini, citeste mai intai si apoi acuza!

Eu nu acuz. Eu iti arat ca esti paralel cu politica. Mai bine te-ai ocupa de ceva la care te pricepi putin mai bine.


PS Voronin nu-i prost, el o sa-l foloseasca pe rosca si iar o sa-l arunce undeva intr-un colt...ei sunt 56 iar ppcd - 10, la asa diferenta, voronin poate sa-i propuna locul de prim-ministru, iar vornonin presedinte...cum tie asta? sau spune-mi tu ce poate oferi voronin in schimb pentru asta?

Daca nu e prost, de ce nu-ti place? Doar pentru ca e antirus? Lasa rusii, nu te mai pupa cu ei, ca nici ei nu-s prosti, si ei se folosesc de cei ca tine.

Constat ca n-ai inteles nimic din ce am scris. N-a vorbit nimeni de o coalitie in genul BMD, ci de sustinerea cursului prooccidental al PCRM. Sau tu nu vezi diferenta intre notiunile de discurs si partud. Sa-ti explic sau sa-ti desenez?
pai acum da, mai omule, eu vorbesc de campania cand trebuia sa intre comunistii la putere(anul 2000)...eu nu vorbesc de timpul de acum...
"Poate esti un exemplar si tu. Eu vorbesc de tinerii mult mai destepti ca tine." tu stii ca pentru vorba asta poti primi p.i.zdeala...ai grija cu "exemplarele", ai inteles :-x E si te poarta frumos si discuta normal.
 
E clar, dnd. Eu credeam ca discut cu cineva mai matur. Lasa, baiete, cand te vei descurca si tu mai bine in politica, mai vorbim. Deocamdata, asculta mai mult ce zice Coolgreetings, pentru ca are dreptate, cel putin in ce priveste chestiunea cu PCRM si noul discurs al lui Voronin (discursurile politice se schimba: daca maine BMD zice ceea ce zice Voronin, ca armata a 14-a trebuie retrasa neconditionat din Transnistria, atunci si BMD va fi bun de sustinut, cu toate greselile, gafele si prostiile pe carele face si le-a facut in trecut - intelegi? :D ).

P.S. Nu stiu ce ai mai spus tu si in care secol, dar din ceea ce spui acum e clar ca nu ai prea urmarit presa (poate numai presa afiliata BMD, ceea ce e prea putin, ca sa-ti poti face o idee despre campania electorala). :wink:
 
brudex said:
E clar, dnd. Eu credeam ca discut cu cineva mai matur. Lasa, baiete, cand te vei descurca si tu mai bine in politica, mai vorbim. Deocamdata, asculta mai mult ce zice Coolgreetings, pentru ca are dreptate, cel putin in ce priveste chestiunea cu PCRM si noul discurs al lui Voronin (discursurile politice se schimba: daca maine BMD zice ceea ce zice Voronin, ca armata a 14-a trebuie retrasa neconditionat din Transnistria, atunci si BMD va fi bun de sustinut, cu toate greselile, gafele si prostiile pe carele face si le-a facut in trecut - intelegi? :D ).

P.S. Nu stiu ce ai mai spus tu si in care secol, dar din ceea ce spui acum e clar ca nu ai prea urmarit presa (poate numai presa afiliata BMD, ceea ce e prea putin, ca sa-ti poti face o idee despre campania electorala). :wink:
atunci ii clar si cu tine...asculti ce vrei si spui ce vrei...si ai citit printre randuri...de matur nu-mi spune...ca la ce-ai scris este injosire pentru mine...si am sa i-au masuri pentru asta...cum, treaba mea.
 
noul discurs al lui Voronin
Daca nu as fi stiut ca prin noul discurs, Voronin clar pierde din alegatori...m-as fi gandit ca Voronin face o fiesta inainte de votare ca sa adune cate mai multe voturi.... Acest lucru demonstreaza clar ca Voronin vorbeste serios despre orientarea sa catre Europa! Eu nu-mi pot imagina ca el ar fi spus-o din pod...stiind clar ca va pierde voturile din partea rusilor si sustinatorilor Kremlinului....
Dnd....gandeste.......ce zici?
 
coolgreetings said:
noul discurs al lui Voronin
Daca nu as fi stiut ca prin noul discurs, Voronin clar pierde din alegatori...m-as fi gandit ca Voronin face o fiesta inainte de votare ca sa adune cate mai multe voturi.... Acest lucru demonstreaza clar ca Voronin vorbeste serios despre orientarea sa catre Europa! Eu nu-mi pot imagina ca el ar fi spus-o din pod...stiind clar ca va pierde voturile din partea rusilor si sustinatorilor Kremlinului....
Dnd....gandeste.......ce zici?
mai cool, am inteles mesajul tau...nu-i chestia asta...pur si simplu nu mai am incredere in acesti oameni...cand o vor face atunci poate imi voi schimba parerea insa pana atunci am sa fiu in "opozite" si "rau" cu cei ce vor incerca sa se alieze cu ei...asta e...
 
si ca sa nu mai scrie ceva acest brudex mai adaug ca cred ca solutia ar fi alegeri repetate...(daca tot alianta nu se va face)
 
Rosca nici nu putea sa spuna altceva...ar fi prea simplu sa spuna ca vrea alianta cu PCRM....sa asteptam si sa vedem la ce se va ajunge...nu cred ca vor fi alegeri repetate.....

O intrebare.....cum poti fi deceptionat de comunisti...daca te asteptai numai la rau de la ei...si la urma nu a fost tocmai asa de rau cum si-au inchipuit ceilalti...???
 
Ascult la radio Europa Libera...PPCD nu va face aliantza si recunoaste ca PCRM va cauta sa cumpere niste deputati pentru a alege presedintele...Astfel cel mai probabil vom asista la alegeri repetate...ramane de vazut cum va fi cu BMN, cu toate ca nici aici se vede o aliantza...
 
Acum o ora in urma PRO TV vorbea de 12 mandate a PPCD'ului

Alegeri anticipate vor fi, (la o intilnire cu jurnalistii) Rosca ni le promite dupa cele 3 incercari nereustie de a alege un sef de stat (apropo, cine stie cind se va vota presedintele?). BMD a avut o press-conferinta in care a lansat un mesaj cu esenta asemanatoare, cum ca nu-s de acord cu rezultatele si vor alegeri anticipate. Si daca timpul pina la alegerile presedintelui nu le va taia din elan atunci cred ca avem sanse sa mai votam o data.
 
pentru dnd ....sper sa crezi acum.....

CNN
Moldova poll: Communist grip slips
Monday, March 7, 2005 Posted: 3:52 AM EST (0852 GMT)

CHISINAU, Moldova (AP) -- Moldova's governing pro-Western Communists won a parliamentary majority in national elections, but fell short of taking enough seats to re-elect President Vladimir Voronin, according to near final results released Monday.

With nearly 99 percent of the votes counted, Voronin's Communists had some 46 percent of the vote in Sunday's election, down from the 50 percent the party polled in 2001 elections, the Central Electoral Commission said.

The centrist Democratic Moldova Bloc won about 28 percent of the vote, almost double the 14 percent won by bloc member Braghis Alliance in the previous election. The center-right Popular Christian Democratic Party won nearly 10 percent of the vote, slightly more than it got in 2001.

Only the three parties, out of 15 vying for 101 seats, managed to get enough votes to enter Parliament. A party must get 6 percent of the vote to win seats in parliament.

Under Moldovan election law, the remaining 16 percent of the vote -- split between 12 parties that meet the 6 percent threshold -- would be redistributed among the three parties that won seats.

The Communists were projected to win 56 seats, which would be enough to form a government. However, they would fall five seats short of the minimum 61 parliamentary seats, or three-fifths majority, needed to choose the president. Parliament has 45 days to choose the president, after which it must hold new parliamentary elections.

The Communists expressed muted satisfaction, but members said they would wait for final results expected Wednesday before deciding on any possible political alliance.

"I have to be happy in the name of our party that we got this result," said Victor Stepaniuc, who headed the Communists' election campaign.

The Communists were expected to try to lure some defectors from the more moderate Democratic Moldova Bloc, which was projected to have 33 seats in the new parliament.

But both centrist parties said they would seek to block Voronin's re-election as president and force new elections.

The Communists have led the country since 2001 through four years of economic growth, but Moldova remains Europe's poorest country.

Formerly pro-Russian, the Communists have made a complete turnaround and now support closer ties to the European Union, which 65 percent of Moldovans favor.

The elections have raised tensions between Moldova and Russia, which fears it is losing influence in the former Soviet republics after the election of pro-Western leaders in Georgia and Ukraine last year.

Some 2.3 million Moldovans were eligible to vote Sunday. By 9 p.m. (1900 GMT), some 63.7 percent of them had cast ballots.

"I voted for the Communists because they look after the old people and they doubled my pension," said Ana Vasentciuc, 70, who has a monthly pension of just 437 lei (US$35, euro26.5).

The Communists' deteriorating relations with the Kremlin have bolstered the Democratic Moldova Bloc, the pro-Moscow alliance headed by Chisinau Mayor Serafim Urechean.

Urechean and Iurie Rosca, leader of the center-right Popular Christian Democratic Party, said early Monday that their parties would boycott the presidential vote in parliament in an effort to force early elections.

Rosca's party, which was projected to take 12 seats in the new parliament, has been the Communists' main opponent in recent years.

Voronin fell out with Moscow over the future of the Russian-speaking separatist region of Trans-Dniester. He rejected a Russian-backed proposal in 2003 to federalize Moldova by giving Trans-Dniester statehood status, and he is now closer to the EU and to Romania's reformist President Traian Basescu.

Some 770 foreign observers, including 150 from the Organization for Security and Cooperation in Europe, monitored the elections.

Nine special stations were opened near the border with Trans-Dniester so the separatist region's 700,000 residents could vote. Trans-Dniester authorities have refused to allow any polling stations on their territory.
 
BBC News
Moldova Communists stay in power

Moldovan troops voting: Soviet-era Communists now look west
Moldova's governing pro-Western Communist Party has won parliamentary elections with a reduced majority.
The Communists took 46% of the vote, but lost ground to the opposition Democratic Moldova bloc and the Christian Democratic Popular Party.

The Communists will have enough seats to pass laws but will not be able to elect the next president on their own.

They used to be pro-Russian but now want closer ties with the EU. Tensions with Russia overshadowed Sunday's poll.

Russia shunned

The Moldovan authorities accused Russia of trying to influence the ballot.

On Saturday, 100 Russians who said they were election observers were barred from entering the country.


President Voronin has distanced himself from Russia
International observers said the elections broadly met international democratic standards.


But the election "fell short of some key commitments, particularly regarding campaign conditions and media access," said the Organisation for Security and Co-operation in Europe (OSCE).
The centrist Democratic Moldova bloc, which wants improved ties with Russia and the West, won 28.4%.

The Christian Democrats, who support closer ties with neighbouring Romania, had 9%. Moldova shares a language and cultural traditions with Romania.

Opposition parties warned of possible fraud in the election process, and there were calls for rallies on Monday in protest.

Only two other parties crossed the 6% vote threshold needed to gain seats in parliament.

The Communist leader, President Vladimir Voronin, had pledged to continue Moldova's push towards European integration.

Two million voters are estimated to have cast their ballots.

Turnout was put at more than 60%.

The election raised tensions already simmering between Moldova and Russia.

In the weeks before the poll, dozens of Russians were arrested in Moldova, accused of spying.


Russia has threatened trade sanctions and a visa regime for Moldovans in a row over Trans-Dniester, a region populated mainly by Russians and Ukrainians which broke away from Moldova in 1992.
 
Back
Top