Alegerile anticipate din Ucraina

adrenalina

fara aripi
au fost cateva zile interesante in Ucraina, cu schimbari destul de spectaculoase la varful ierarhiei. locul intai a oscilat intre Tomosenko si Ianukovici si la un moment dat chiar credeam ca va castiga doamna. insa se pare ca acuma lucrusrile s-au schimbat si partidul lui Ianukovici conduce cu 34% si Timosenko are 31%, dupa numararea a 93% din voturi. eu sincer credeam ca acest Ianukovici va castiga detasat, dar se pare ca nu a fost asa. pana la urma electoratul rusesc este de stul de clar impartit in doua tabere, pro-occidentalii avand cu cateva procente mai multe decat pro-rusii (ma refer si la partidul presedintelui care are si el vreo 15%).

am vazut la tv cateva comentarii ale analistilor despre Timosenko, acestuia atribuindu-i tendinte dictatoriale. mi s-a parut cam exagerat, desi ambitiile ei sunt clare.

situatia din Ucraina mi se pare foarte asemanatoare cu cea de la noi si mi se spare ca alegerile astea anticipate nu au rezolvat disputa politica... mai ales daca aliantele vor merge dupa logica evidenta.

http://www.realitatea.net/94976_Rez...remierului-Ianukovici-conduce-cu-34prc--.html
 
Si eu ma asteptam Ianukovici sa obtina mult mai mult,sincer. Interesant ca in articolul din realitatea e o poza cu Lvov(asa imi pare,nu seamana a Kiev)
 
Back
Top