America se va transforma intr-o superputere totalitara?

Nu se transforma, s-a transformat deja, prin ideologia celor care detin friiele administratiei Bush.

Haideti sa sa vedem cine-s principalii ideologi neoconservatori care au facut din SUA simbolul jandarmului mondial. Dupa asta ne vom opri asupra continutului ideologic al acestui grup.

1. Irving Kristol, "tatal curentului neoconservator".
A facut parte din grupul cunoscut sub numele de "New York Intellectuals", compus preponderent din intelectuali evrei originari din Europa de Est. Kristol a fost trotkist in tinerete, ca si multi alti neoconi (ex. Norman Podhoretz, Sidneу Hооk, Frank Mayer, etc). Din 1947 pina in 1952, a condus revista Commentary Magazine, considerata mai tirziu ca "biblia" neoconilor. In anii 1960 a abandonat pozitiile de extrema stinga (trotkism) pentru a imbratisa idei de dreapta, dar cu aceeasi vehementa trotkista. Autor al binecunoscutei carti "Neo-conservatism : The Autobiography of an Idea".

2. Norman Podhoretz, unul din fondatorii curentului neoconservator.
In perioada 1960-1995, editor sef al Commentary Magazine, biblia neoconservatorilor, cum am mai spus, publicata de American Jewish Committee. In 1979 a scris o carte intitulata "Breaking Ranks", in care sustinea ca securitatea si supravietuirea Israelului trebuie sa fie un moment crucial al strategiei militare americane.

3.Paul Wolfowitz, actualmente Nr. 2 al Pentagonului (Deputy Secretary of Defense). Tipul apare des la televizor, asa ca mutra lui este cunoscuta multora. In filmul lui M. Moore, Farenheit 9/11, e ala care-si linge pieptenele inainte de a da un interviu. :-) In perioada 1989-1993 a fost Under Secretary of Defense for Policy si a lucrat asupra unui plan de redefinire a politicii militare americane dupa terminarea razboiului rece. Acest plan, titlul exact al carui e "Defense Planning Guidance" (1992), preconiza instaurarea unei dominatii militare americane asupra Euroasiei si aplicarea unor lovituri preventive asupra tarilor suspectate de a elabora arme de distrugere in masa. Desi planul acesta, scris de Wolfowitz impreuna cu un alt exaltat neocon pe nume Libby, era confidential, presa americana a pus mina pe citeva extrase ce au parut atit de socante publicului incit planul a trebuit sa fie supus unor rectificari majore.
Wolfowitz a fost unul din principalii adepti-instigatori ai razboiului impotriva Irakului.

4. Richard Perle, supranumit "Printul Tenebrelor" (Prince of Darkness), a fost pina-n martie 2003 seful Comitetului pentru Politica de Aparare al Pentagonului. Baiatul asta , cu viziuni extrem de dure in materie de politica externa, s-a ilustrat prntre altele cu teoria 'distrugerii creative" ce vizeaza remodelarea Orientului Mijlociu primul pas al careia trebuie sa fie contropirea Irakului. Ca si I. Kristol, Perle este membrul organizatiei American Entreprize Institute, familiara, financiar vorbind, unei cunostinte de-a noastra, Vlad Socor. :wink:

5. Douglas Feith, un baiat cam ticnit, dar extrem de influent in calitatea lui de Under Secretary of Defense for Policy, adica Nr. 3 al Pentagonului. Tipul asta, cind era mai tinerel, lasa de inteles ca arabii reprezinta o rasa inferioara. Feith este un fervent adept al partidului israelian de dreapta Likud. In afara de asta, a militat activ impreuna cu taica-sau in American Zionist Organization. Tipul este un partizan al interventionismului american in lume, in vederea " apararii intereselor americane".

Voi continua miine...
 
Mi-am mai croit ceva timp liber, asa ca imi continuu enumerarea pontilor neoconi. :D

6. Lewis "Scooter" Libby, un tip foarte influent si bun cunoscator al Rusiei si al spatiului post-sovietic. Am zice ca e persoana ideala in rindul neoconilor care ne-ar putea face lobbying in administratia actuala pentru rezolvarea conflictului nistrean. Se pare insa ca are anumite rezerve fata de Romania si interesele ei. Baiatul e, ca sa-i zicem mai pe romaneste, seful personalului la Casa Alba si consilierul vice-presedintelui D. Cheney in chestiuni de securitate nationala. In administratia lui G. Bush tatal, a ocupat postul destul de important de Principal Deputy Under Secretary in Departmentul Apararii, apoi Deputy Under Secretary of Defense for Policy.

Libby e unul dintre membrii fondatori ai faimosului Project for the New American Century, proiect in care se da limpede de inteles ca SUA are vocatia de a deveni un imperiu, de fapt, unicul imperiu, mondial, dindu-le la moaca tuturor celor care vor incerca sa stavileasca aceasta ambitie. Libby, cum am spus mai sus, a fost co-autorul al Defense Planning Guidance, o perla de gindire imperialista.

7. Elliot Abrams, un baiat mai degraba de mica anvergura in gasca celor de mai sus, dar are avantajul :) de a fi ginerele lui N. Podhoretz, unul dintre fondatorii curentului neoconservator.

8. Robert Kagan, a scris o groaza de articole si carti inepte, dar care se bucura de succes in rindurile neoconilor. Este printre altele co-fondatorul pomenitului Project for the New American Century. A ocupat posturi putin importante, dar are acces la D. Cheney prin nevasta-sa, Victoria Nuland, consiliera lui Cheney in materie de securitate nationala.

9. Michael Ledeen, unul dintre cei mai radicali neoconi. Baiatul are ceva cu Iranul, caci pledeaza necontenit in favoarea unei actiuni militare impotriva regimului de la Teheran. Este unul dintre cei mai ascultati consilieri ai lui Karl Rove care l-a rindul lui e consilierul lui Bush in materie de politica externa. Ledeen, colaboreaza cu Perle in cadrul think tank-ului de care am vorbit mai sus, American Entreprize Institute, si face parte din Jewish Institute for National Security Affairs. Baiatul viseaza sa rastoarne regimurile actuale din Siria, Iran, si Arabia Saudita. E, cum ar veni, bad boy-ul de serviciu.

10. Frank Gaffney Jr, editorialist la Washington Times, iar sub Reagan a fost Assistant Secretary of Defense for International Security Policy. Tipul e presedintele unui think tank foarte influent din Washington, Centre for Security Policy, care afirma in principiu ca America are rolul mesianic de a prmova pacea in lume printr-o politica voluntara si interventionista.

Nu stiu daca mai are rost sa vorbesc de William Kristol, D. Cheney, care de fapt nu e un neocon convins, ci mai degraba profita de politica preconizata de acestia pentru a-si umfla buzunarele (afacerea Hulliburton in Irak fiind doar floare la ureche pe linga adevarata amploare a business-ului lui Cheney) , sau de alti actori mai putini importanti ai curentului, caci baietii sint facuti din aceeasi plamada si profeseaza grosso modo aceleasi principii.

In zilele urmatoare vom prezenta care sint aceste principii si viziunea globala a acestor ideologi ai suprematiei americane cu orice pret.
 
Mircea Kaag, eu as zice sa-ti schimbi numele. Faci romaniii de rusine cu pro-rusismul tau. Te numesti Mircea si faci propaganda ruseasa?
 
eu nu vad propaganda pro-ruseasca in mesajele lui kaag
vad anti-americanism dar nici decum pro-rusism...

minte de gisca de tipul lui filea-redneck sau lia am mai vazut: "cine nu syge pula la americoshi e de partea rusilor", "americanii is buni, rusii is rai"
"daca zici ceva rau despre americani inseamna ca tii cu rusii"

gindu mitzei :D
si la urma is sterse toate mesajele care nu-i convin puiului de tyrfa moscala redneck care o schimbat tabara si o plecat sa syga pyla la americoshi...
 
E valabil si pentru tine Radu Midgrigan.

Intelege-ti odata, ca ne-am saturat de rusofili ... iar cei care chiar dor sunt moldovenii deveniti aparatori ai impeiului de rasarit ...
 
1. eu nu apar imperiul de la rasarit: eu il bombardez si-l distrug.

2. nu e bine sa te ocupi cu prostitutia politica asa cum o face cuplul liutza-filea-redneck
 
Subiectul propus de Gigolo agita spiritele si in SUA si in Europa de Vest, astfel incit nu vedem de ce n-am avea dreptul sa discutam si noi despre asta, in limita modestelor noastre posibilitati.

A critica administratia americana actuala nu inseamna a fi anti-american sau a face propaganda pro-ruseasca, pro-europeana, pro-mai-nu-stiu-ce ; e un drept, pe care nu ni-l pot nega decit cei cu apucaturi de comisari rosii, totalitare.

Argumentarea a contrario , asa cum o practica zeugeniu : "daca esti impotriva lui Bush, esti cu Putin", in afara de faptul ca e mizerabila din punct de vedere logic, e si de rea credinta, mai pe intelesul amicului nostru zeugeniu, e neroada si raufacatoare.
 
M. Kaag said:
Subiectul propus de Gigolo agita spiritele si in SUA si in Europa de Vest, astfel incit nu vedem de ce n-am avea dreptul sa discutam si noi despre asta, in limita modestelor noastre posibilitati.

A critica administratia americana actuala nu inseamna a fi anti-american sau a face propaganda pro-ruseasca, pro-europeana, pro-mai-nu-stiu-ce ; e un drept, pe care nu ni-l pot nega decit cei cu apucaturi de comisari rosii, totalitare.

Argumentarea a contrario , asa cum o practica zeugeniu : "daca esti impotriva lui Bush, esti cu Putin", in afara de faptul ca e mizerabila din punct de vedere logic, e si de rea credinta, mai pe intelesul amicului nostru zeugeniu, e neroada si raufacatoare.

Lasa demagogia, Mircea. Nu e un secret ca eshti un filorus (un aparator al pozitziei Rusiei pe toate forumurile): ai "tzinut" cu Rusia shi in ce priveshte situatzia din Cecenia, shi in privintza chestiunii federalizarii, shi cand a fost vorba de stalinism chiar! Degeaba te erijezi in mare "democrat" acum, pentru ca ai facut destul apologia totalitarismului shi imperialismului rus. Chiar shi aici, de exemplu:

http://www.yam.ro/forum/read.php?f=13&i=257&t=181
 
P.S. Nu, nu se va transforma intr-o superputere totalitara. Cred ca sistemul este cel care nu va permite derogarea de la valorile democratziei americane. Faptul ca se discuta aceste probleme este unul dintre indiciile viabilitatzii acestei democratzii.
 
Cred ca argumentul Liei este impecabil. Nu numai europenii nu se sfiesc sa critice politica SUA, dovada filmul 9/11 Fahrenheit. SUA este un rau necesar la ora actuala. Este o superputere, in nici un caz una totalitara si nici nu va fi, pentru ca totalitarismul nu face parte din valorile visului american. America nu incearca sa impuna valori culturale, religioase sau ideologiece (asa cum scumpii nostri rusi inca se chinuie de o eternitate), ci lupta pentru propria bunastare economica. SUA au ridicat Europa in picioare dupa razboi, SUA au fost si sunt cel mai puternic sustinator al Romaniei (evident pentru diverse motive strategice si economice), asa ca palaria jos in fata unui asa sistem.

SUA au inteles dupa WW2 ca nu se poate ca in lume sa existe doar ei, super bogati si izolati ci bunastarea lor depinde de si de bunastarea celorlalti. Asa ca s-au pompat bani prin programul Marshall in Europa, au ajutat la reconstructia japoniei, etc. Europa nici acum nu a inteles lectia asta, europa si-a construit selectul club UE, nu se uita nici la stanga nici la dreapta. Cat despre politica expansionista a Rusiei nici sa nu vorbim, o pacoste mai mare pentru Europa (Romania inclusa) nu exista. Doar sa pomenesc stationarea Armatei Rosii in romania pana in 1958, exporturile fortate care s-au facut prin SOVROM-uri, ce au secatuit Romania intre 1948-196, Bucovina pierduta in contul "ocupatiei romanesti in Basarabia", etc.

O sa inchei cu parerea bunicei mele (nascuta in campiile baraganului): Mama, cand veneau rusii ne violau fetele, ne impuscau vacile, ne ardeau fanarele, ne ravaseau casele, iar cand venea neamtul cu camasa scrobita, calare, cu uniforma impecabila ne oferea ciocolata spunandu-ne Bitte Frau. Rau au facut si unii si altii, dar rusii erau porci. Bunicii mei i-au asteptat in 1945 pe americani. Acum sunt fericiti ca au venit,au cracnit si au injurat rusii si comunismul lor nenorocit o viata intreaga. Acum Romania a intrat inapoi dupa 50 de ani in Occident. Blestemati rusi.
 
Dupa cum spunea si Lia afirmatiile mele despre M.Kaag nu se bazeaza doar pe observiatiile din acest thread. In toate interventiile sale pe mai multe forumuri M.Kaag sa dovedit un aparator fervent al rusilor, lucru care mi-a lasat un gust amar.

Radu este insa alta poveste ....
 
or fi visand ele vreo partida de sex in stil american insa rar vezi vreu yankeu prin romania. Mai e ceva timp pana cand or sa se construiasca cele 2 baze militare, care produc atatea frisoane. Daca esti cuminte te cheama la inaugurare. :D
 
zeugeniu said:
M.Kaag sa dovedit un aparator fervent al rusilor

Fervoarea, dragul meu zeugeniu (faci bine scriindu-ti numele cu litera mica : singur iti accentuezi astfel - constient, inconstient ? - micimea) este propriul acelora care, precum magarul, prefera in toatecelea scurtaturile. Lumea, gringo, este atit de complicata incit cliseele in care va complaceti tu si ridicola lia (inca una cu preferinta pentru minuscule :wink: ) sint o ofensa adusa spiritului.

Incetati sa le faceti tuturor proces de intentie. Daca aveti ceva de spus, la subiect, va ascultam cu atentie, daca nu, tineti-va fleanca.
 
Inaintea de a trece la prezentarea doctrinei neoconilor, as sa fac o mica digresiune pe tema terorismului.

Astazi SUA se prezinta ca aparatorul "lumii libere" impotriva terorismului international. Parcurgind mass media americana te alegi cu impresia ca in SUA totul e in regula in privinta terorismului : o societate deschisa, democratica, infloritoare ca cea americana nu poate genera fenomene de terorism ; acesta este mai degraba tristul apanaj al lumii a treia, unde regimurile totalitare (de ordin religios sau secular) si mizeria sociala constituie premisele majore ale aparitiei si dezvoltarii terorismului. Tocmai acest caracter exemplar al democratiei americane si ar alcatui justificarea morala a cruciadei impotriva terorismului international, mai ales de sorginte islamica, in fruntea careia se afla America lui Bush.

Care e insa situatia reala la capitolul terorism in SUA ? Ei bine, cam infioratoare. Iata citeva exemple de miscari extremiste americane ce recunosc si practica teroarea drept mijloc primordial de lupta :

1. Cea mai veche si mai importanta miscare terorista din SUA este Ku Klux Klan, miscare protestanta fondata in 1864 dupa terminarea razboiului civil. N-are rost sa ne oprim amanuntit asupra istoriei acestei organizatii. Vom schita doar esentialul. Ku klux Klan-ul promoveaza ideea unei Americi pentru albi crestini. Prin crestini se subinteleg protestantii, ortodocsii, de exemplu, fiind considerati drept eretici (!) ce trebuie combatuti. In perioada 1865 - 1870 membrii Ku Klux Klan-ului au comis 15 000 de asasinate politice.
In 1924 organizatia avea circa 9 milioane de membri (!). Pe parcursul anilor a pierdut insa din influenta, dar a ramas tot atit de radicala in metodele de lupta. Din 1955 pina in 1965, Ku Klux Klan-ul a asasinat 85 de persoane, in majoritate negri si militanti pentru drepturile minoritatilor. In 1981, miscarea numara peste 10 000 de membri. Astazi se vorbeste despre 7000 de membri activi, nepunind la socoteala numarul simpatizantilor, care sint destul de multi. Ideologia organizatiei n-a evoluat deloc : dusmanii de combatut sint negrii si evreii. Metodele de lupta au ramas si ele aceleasi : asasinate, incendieri, etc. Organizatia scoate un sir de reviste precum White Patriot, White Beret, etc. Ku Klux Klan-ul dispune de asemeni de lagare de antrenament militar si de o serie de "antene locale"in Canada si Marea Britanie.

2. Aryan Nation [AN], organizatie protestanta extremista compusa dintr-o puzderie de grupuscule fasciste, fondata in 1974 de catre Richard G. Butler. AN afirma superioritatea popoarelor europene fata de celelalte popoare care au menirea de a deveni sclavii albilor sau de a fi exterminate. Scopul AN este de a crea in nord-vestul SUA un "stat alb pur" din care sa fie expulsati toti "ne-arienii" : negrii, evreii, arabii, etc. Pentru a-si atinge scopul, AN recurge la atentate teroriste, asasinate, luare de ostatici, etc. Asa, in in 1987, membrii AN au comis o serie de atentate in statul Idaho vizind destabilizarea puterii de stat. Astazi AN, numara in jurul de 10-15 000 de membri.

3. "Fii Gestapo-ului" Sons of the Gestapo, organizatie terorista bazata pe o ideologie hitlerista si face parte dintr-o miscare mai larga numita Militia Civila. In 1996, membrii organizatiei au aruncat in aer un tren in Arizona, provocind victime umane. Timothy McVeigh, tipul care a comis atentatul de la Oklahoma city in 1995, a fost si el membru al acestei miscari.

4. "Church of the Creator", miscare protestanta neo-fascista fondata in 1973 de Ben Klassen. Miscarea isi propune declansarea unui razboi rasial intre albi, rasa superioara, si negri, rasa inferioara. Membrii miscarii practica asasinarea persoanelor de culoare si au comis citeva atentate impotriva institutiilor de stat. In 1993, la Los Angeles, autoritatile au dejucat un atentat de amploare pus la cale de Church of the Creator, atentat ce avea drept scop dezlantuirea unei confruntari rasiale singeroase.

Am putea continua enumerarea organizatiilor cu caracter terorist ce activeaza pe teritoriul SUA, insa esentialul a fost deja scos in evidenta - Statele Unite nu este nicidecum un model de societate principiile careia exclud aparitia si inflorirea terorismului. Inainte de a poza in aparatorul lumii libere, poate n-ar strica ca SUA sa mature in "ograda" sa...
 
In toata chestia asta trebu' ekilibru'...patzani
Nu vad o problema in asta ca esti filorus, filoamerikan sau filomoldovean :) ...atata timp cat chestiile astea nu genereaza in "pupincurism" si mai nou "suptopulism" cum praktika unii pe aici....
Ekilibru.... & everything will be all right :wink:
 
M. Kaag said:
Statele Unite nu este nicdecum un model de societate principiile careia exclud aparitia si inflorirea terorismului. Inainte de a poza in aparatorul lumii libere, poate n-ar strica ca SUA sa mature in fata usei sale...

in ceea ce priveste asa zisul "razboi impotriva terorismului" , "eliberarea iraqului" etc...
scurt clar si cuprinzator: "Americanii si Petrolul"
 
Back
Top